İçeriğe Yönlendir

Aks Sorunu

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman

Bugün aracımı 15.000 km. bakımı için yetkili bir ford bayisine bıraktım...Yetkili kişi aracı teslim alır almaz.Akslardan bir probleminiz varmı dedi hayır dedim. Baktı sizdede aynı sorun var dedi. nasıl yani dedim gerçektende sert kalkışlarda akslardan lak lak ses geliyordu.Bunun kronik bir arıza olduğunu 15.000km bakımı için gelen %90 focuslarda bu arızaya rastlandığı söyledi.Garanti kapsamı içinde proplemi çözeceğini söylediler.ve yaklaşık 6 saat de arzıayı gidereceğini söylediler 30dk hallediyolarmış ama aracın 6 saat sabit durması gerekiyomuş arızanın tam olarak giderilmesi için..herkesin bunda bir bilgisi olsun istedim mutlaka gittiğiniz serviste Aksları söylemeyi unutmayın çünkü aracın içinde pek bu sesi duymadığınız için anlamıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Teşekkürler.Bana hiç söylemediler ama ben farketmiştim vaktim olmadığından gidemedim..Sesler devam ediyor.Diğer sorunlarıda kabul etseler keşke.

her servis bununla uğraşmaya vakit bulamadığı için söylemeyi düşünmezler gittiğim servis gerçekten çok güleryüzlü ve bilgili kişilerden oluşuolardı çok yardımcı oldular..peki ertuğrul bey bu Aks arızasını sizde hallettilermi servise sorduğunuzda

Yorum bağlantısı
Okay Çetinkaya

bende de var o ses 1 yıl bakımına götürdüğümde debriyajı bıraktığında geliyo aynen söyledim böyle lak lak diye önemsemediler connectlerde daha çok oluyormuş focuslarda da oluyormuş filan falan uzun yola çıkacağım problem olmasın dedim olmaz dediler ses de debriyaj pedalındaki müşürün sürtünme sesi imiş normalmiş! :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir
Bugün aracımı 15.000 km. bakımı için yetkili bir ford bayisine bıraktım...Yetkili kişi aracı teslim alır almaz.Akslardan bir probleminiz varmı dedi hayır dedim. Baktı sizdede aynı sorun var dedi. nasıl yani dedim gerçektende sert kalkışlarda akslardan lak lak ses geliyordu.Bunun kronik bir arıza olduğunu 15.000km bakımı için gelen %90 focuslarda bu arızaya rastlandığı söyledi.Garanti kapsamı içinde proplemi çözeceğini söylediler.ve yaklaşık 6 saat de arzıayı gidereceğini söylediler 30dk hallediyolarmış ama aracın 6 saat sabit durması gerekiyomuş arızanın tam olarak giderilmesi için..herkesin bunda bir bilgisi olsun istedim mutlaka gittiğiniz serviste Aksları söylemeyi unutmayın çünkü aracın içinde pek bu sesi duymadığınız için anlamıyoruz.

İlteber bey aracınızın aynından bedede var

Bahsettiğiniz kronik sorun ise, neden gittiğim 3 ayrı serviste lak-lak sesini duymalarına rağmen normal olduğunu söylediler ve hiç bir işlem yapmadılar.

Sizin gittiğiniz servis eğer ilgileniyorsa oraya gitmek isterim

İstanbulun hangi ilçesi ve hangi ford servisi acaba

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Araca nasıl bir müdahale tekniği kullanıyolarmış ki 6 saat beklicek miş araç?Ne yapıldı sağ-sol akslar mı değişti?Acaba işçilik saati mi dicem o kadar sürer mi sistemde?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Tam olarak bilmiyorum ama sanmıyorumda 2 ihtimal var.Ya servistekiler salladı :D Yada 6 saat ısıs sistemindeki işçilik saati ama 2 tanecik aks için çok uzun bir işçilik saati.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bende aracı kaldırırken yada debriyaja bastıktan sonra lak diye bir ses duyuyorum ama motor tarafından geliyor gibi sanki. birde bu sesi genelde aracın sesi yankı yapacak bi yerde iken duyuyorum mesela iki bina arasından gecerken gibi. bu da mı aks problemi acaba??

Yok bu baskı problemi.. Aslında tam problemde değil... Ben pek fordda duyuyorum bu sesi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

benimki otomatik ondan duymuyom galiba bu sesi otomatiklerde yok mu bu ses?

salıncak sesi ise benim araçtada olması gerekir büyük ihtimalle debriyaj baskı balatadan geliyor olmasın bu garip ses hangi servis böyle birşeyi söyledi benim aracı 4875 km de yıllık bakıma götürdüm kimse böyle birşeyden bahsetmediler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
benimki otomatik ondan duymuyom galiba bu sesi otomatiklerde yok mu bu ses?

Ford otomatiklerde baskı yok..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Ford otomatiklerde baskı yok..

abi bende onu söylüyom akslardan değildir debriyajdan geliyor ses bence akslarda olsa benim aracımda aynı sesi vermesi gerekmiyormu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O sesi çok iyi biliyorum... debriyajı bırakırken baskıdan gelir... aks sesi değil bu kesin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

30dak. işlem sonrası 6 saat bekleme gibi bir tamir şeklini, ford antetli kağıtta bana göstersin, ona araba hediye edeceğim, ama gösteremesse, alırım anahtarını? Bence bu anlatım sorgulanmalı :) , servis müdürü bu iş için makam işgal etmektedir, sorgulayın.

Yoğun problem var ise, Ford geri çağırma yapardı.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Hangi servis acep?Benim bildiğim vede gördüğüm akslarda sıkıntı yok aks kafalarında ani kalkışlarda çıt çıt diye ses yapıyor.Kronik olan budur.Bunun için ne gibi bir tamir yöntemi öngördü otosan haberim yok.Ama biz kauçuk gres basıyorduk aks kafasının frezelerine ses kesiliyordu.Kauçuk gres sıcaktan eriyince ses yine başlıyordu.Ben pratikteyken durum böyleydi şuanki durumu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
arabayla 6 saatlik bi işleri mi vardı acaba :)

sanmıyorum bi adet st 3 adet mondeo varken benim araclamı işleri olacak :good1:

Acaba 6 saatte kuruyan bir mastik mi ?

valla süha abi yarın bu konuyu detaylı olarak servis yetkilisiyle görüşüp aldığım bilgileri bu konu başlığı altında paylaşıcam

Tam olarak bilmiyorum ama sanmıyorumda 2 ihtimal var.Ya servistekiler salladı :) Yada 6 saat ısıs sistemindeki işçilik saati ama 2 tanecik aks için çok uzun bir işçilik saati.

işcilik saati 30dk.sürüyor zaten araç hareket etmeden beklemesi gerekiyomuş

bende aracı kaldırırken yada debriyaja bastıktan sonra lak diye bir ses duyuyorum ama motor tarafından geliyor gibi sanki. birde bu sesi genelde aracın sesi yankı yapacak bi yerde iken duyuyorum mesela iki bina arasından gecerken gibi. bu da mı aks problemi acaba??

kesinlikle dediğim gibi %90 focuslarda görünen bi proplem olduğunu ve her gelen araca uygulaıklarını söylediler...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Yok bu baskı problemi.. Aslında tam problemde değil... Ben pek fordda duyuyorum bu sesi..

mehmet abi pek mekanikten anlamam.servis yetkilinin ağzından duyduğum bu yaptıkları işlemden sonra bununla ilgili şikayetin ortadan kalktığını söylediler buna bağlı olarakta Aks ları söylediler...yetkili servisin ismini ve telini verebilirim istersen bir konuş çağlar abide farlı bi yaklaşım söyledi.çağlar abi reklama girmesin diye istersen özelden servis ismi ve telini verebilirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
(düzenlendi)

EVet aynı ses bende son 1500 kilometredir var. Şuanki kilometre 12500 oldu. Bende önümüzdeki hafta servise bırakacağım. İki bozuk paranaın çarpişması gibi ses yapıyor. Bende AKS'lardan şüphelenmiştim zaten. Motor takozlarıda ses yapar böyle ama bu ses daha metalimsi. Be sadece vites geçişlerinde ve kalkışlarda oluyor. Gıcık bir ses :rolleyes: Sıcakalrla birlikte arrtı iyice.

tarihinde Mehmet Mercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
EVet aynı ses bende son 1500 kilometredir var. Şuanki kilometre 12500 oldu. Bende önümüzdeki hafta servise bırakacağım. İki bozuk paranaın çarpişması gibi ses yapıyor. Bende AKS'lardan şüphelenmiştim zaten. Motor takozlarıda ses yapar böyle ama bu ses daha metalimsi. Be sadece vites geçişlerinde ve kalkışlarda oluyor. Gıcık bir ses :bambam3: Sıcakalrla birlikte arrtı iyice.

Aynı durum bende de var Cevizli ford ta 6 saat beklemesi gerekli ilaç sürülecek ve kuruması gerekecek dedi.Mehmet; periyodik bakım yaptırdım Doğanda aks için ilaçları yokmuş haftaya gelecekmiş haftaya aks işinide halledicem.

Yorum bağlantısı
İbrahim Uçar

Ses gelmesinin bir sebebi aks diğer sebebi ise baskı balata. Akslardaki sesin giderilmesi için denildiği üzere ilaç sürülüp aracın hareketsiz olarak 6 saat beklemesi gerektiği. Baskı balata konusunda ise tam olarak ifade edemeyebilirim bunun için herkesten özür diliyorum. Baskı balata setinin göbeğinde bulunan bir yay varmış. Bu yayın kullanıma bağlı olarak(özellikle sert kullanımlarda) gevşediği ve ses yaptığını söylediler. Herhangi bir problem olmadığını çıkarmayacağını garanti kapsamına girmediğini söylediler.

Bu tamamen saçmalık kalitesiz niteliksiz malzemenin sorumluluğunu kullanıcaya yükelemeye çalışıyorlar. Bundan önce opel astra H kasa vardı. Arabayı yerden yere vururdum hiç bir sıkıntısı yoktu. Hayatımda hiç bir arabaya bu kadar düzgün temiz davranmadım ama sonuç bu ve çok üzücü. Gerçekten ford gözümde değerini kaybetti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir
Ses gelmesinin bir sebebi aks diğer sebebi ise baskı balata. Akslardaki sesin giderilmesi için denildiği üzere ilaç sürülüp aracın hareketsiz olarak 6 saat beklemesi gerektiği. Baskı balata konusunda ise tam olarak ifade edemeyebilirim bunun için herkesten özür diliyorum. Baskı balata setinin göbeğinde bulunan bir yay varmış. Bu yayın kullanıma bağlı olarak(özellikle sert kullanımlarda) gevşediği ve ses yaptığını söylediler. Herhangi bir problem olmadığını çıkarmayacağını garanti kapsamına girmediğini söylediler.

Bu tamamen saçmalık kalitesiz niteliksiz malzemenin sorumluluğunu kullanıcaya yükelemeye çalışıyorlar. Bundan önce opel astra H kasa vardı. Arabayı yerden yere vururdum hiç bir sıkıntısı yoktu. Hayatımda hiç bir arabaya bu kadar düzgün temiz davranmadım ama sonuç bu ve çok üzücü. Gerçekten ford gözümde değerini kaybetti.

+1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
aracı servise götürünce ve alırken km bakıyor musunuz? binip gezenler oluyor mudur?

Bakım için geliyosa araç taş çatlasın 200mtlik bi yol alır araç servis içinde.Yok araçta ses var vb şikayet varsa illaki yol testine çıkılır ve bakılır.Araçlara yol vermek için ileri gidilir geri gidilir yol verilir.Bunlar olağan şeyler.Farklı amaçlarda kullananlarda vardır ama.

Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
Aynı durum bende de var Cevizli ford ta 6 saat beklemesi gerekli ilaç sürülecek ve kuruması gerekecek dedi.Mehmet; periyodik bakım yaptırdım Doğanda aks için ilaçları yokmuş haftaya gelecekmiş haftaya aks işinide halledicem.

Evet bende bugün hava filtresini değiştirdim. O sırada sordum. Aks'dan kaynaklı bu sesin giderilmesii için Otosan tarafından servis bülteni yayınlanmış. Bu konuda bakır alışımlı özel bir gres yağı uygulaması yapılıyormuş. Bu uygulama ile birlikte 2 ek parça daha değişiyor. Dediğin gibi haftaya gelecekmiş bu malzeme. Otosanın stoklarındada yokmuş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...