İçeriğe Yönlendir

205/55 16" Lastik Ve 205/55 17 Lastik Arasındaki Farklar?

Halis Parlak

Recommended Posts

Halis Parlak

Evet değerli yorumlarınızı bekliyorum.Yol tutuş olarak 17" lastik daha iyi olur bildiğim kadarıyla.Merak ettiğim konfor ve yakıt tüketimi arasında ne kadar fark olduğu?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Yakıt tüketimini bilmem de lastiği yuvarlanma çapı 1" artacak. O da 2.45 cm eder ki,307 de çamurluğa sürtmesi için kafidir.

Yakıt olarak da afaki olarak +1lt/100km diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İyi marka lastik + iyi amortisör ikilisi, 2-3 cm daha geniş sıradan lastikten bile iyi yol tutar.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
Yakıt tüketimini bilmem de lastiği yuvarlanma çapı 1" artacak. O da 2.45 cm eder ki,307 de çamurluğa sürtmesi için kafidir.

Evet genelde en kötü yarım litre farkeder diyorlar.17 sürtme sesi alıyorum o yüzden 16 larla değişiklik düşünüyorum.

Çağlar Bey;

16 için konfor ve yol tutuş açısından tavsiye edeceğiniz lastik hangisidir?Pahalıdan başlayabilirsiniz :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yakıt okadar artmaz.

Çap biraz arttığı için tamam hızlanmaya belli belirsiz etki edecek ama bir turda alınan yol miktarından kaybı telafi edecek. Teker ağırlığı artaçak ama ince yanaktan dolayı lastiğe çok fazla oturmayıp yuvarlanma direnci düşüp ordanda biraz telafi olacak.

Zaten taban genişliği aynı.

+1 litre çok büyük bir değer.

tüketim en fazla 0.5 litre artar diyorum.

307'nin süspansiyonu çok sert değil, çok fazla yumuşak lastik kullanmayın. Goodyear güzeldir.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Lastiğin genişliği ve yüksekliği aynı kalıp amortisör değişimi de olmadığından yol tutuşda ya da konforda anlamlı bir fark olmaması gerekir.

Lastik çapında ciddi bir artış olacağından akselerasyonda da benzer bir azalma olacaktır. Son sürat biraz artabilir ancak hızlanma kaybı keyfinizi bozacaktır. Yakıt tüketiminde de bir miktar artış olması doğaldır. Ayrıca kullanacağınız yeni jant daha ağır olursa konforunuz biraz azalır, tüketiminiz birazcık daha artar.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
17'den 16'ya geçilecek diye anladım ben.

Evet 17 den 16 ya geçmeyi düşünüyorum.Yukarıda yazdığım gibi genel kanaat yarım litre farkeder olduğu.

Çağlar Bey,öneriniz için teşekkürler.Başka tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Nette dolaşırken şöyle bir karşılaştırma buldum.optigrip ve turanza karşılaştırması.

ISLAK ZEMİNDE :

* Suda kızaklama testinde optigrip 86.5 km hızda kayma eğilimi göstermekte , turanza 80.8 de..yani bu teste optigirip daha başarılı..

* Çekiş testi ( ıslak zeminde 0-50 km/s hızlanması gerçekleştiriliyor ) ;turanza 3-70 sn, optigrip 3.55 sn yani optigrip daha çabuk hızlanıyor , dolayısıyla bu teste de daha basarılı

*ABS ile fren ( 100km/s de fren mesafesi ) turanza 41.8m - optrip 44.1 m. aradaki mesafe nerdeyse 3 m. ile turanza daha basarılı..3 metrenin ,ani duruş gerektiren bir anda ne anlam ifade ettiğini sanırım söylemeye gerek yok .. Sonuç itibariyle ıslak zeminde diger tüm testlerde ( yol turus - dairesel pist verilerinde de optrip daha iyi ) optigirp iyi gözükürken , işin en can alıcı kısmı olan aracı ani frenleme ile durdurma-kontrol etme aşamasında turanza ciddi bir başarı göstermekte..

KURU ZEMİNDE :

* ABS ile fren ( 100km/s de fren mesafesi ) turanza 35.7m dururken optigirip 37.1 m de durabilmekte.yani neredeyse 2 mlik kısa fren mesafesi ile turanza daha iyi.

*yol gürültüsü testi : optrip 72.1 db - tutanza 72.2 db , hemen hemen aynı

*Yuvarlanma direnci : optigrip 1.12 kw - 1.12 kw - sonuç aynı.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Ben bir kaç gündür 205/55/16 Conti Premium Contact 2 kullanıyorum. Çok memnunum. Michelin Primacy ve Bridgestone Turanza ER300 dahil şimdiye dek kullandığım en iyi lastik olduğunu düşünüyorum. Ancak yol sesi hepsinden fazla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

yakıt olarak pek bişi farketmez

kilometreyi fazla gösterdiği için az yaktığını zannedersiniz

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Yakıt okadar artmaz.

Çap biraz arttığı için tamam hızlanmaya belli belirsiz etki edecek ama bir turda alınan yol miktarından kaybı telafi edecek. Teker ağırlığı artaçak ama ince yanaktan dolayı lastiğe çok fazla oturmayıp yuvarlanma direnci düşüp ordanda biraz telafi olacak.

Zaten taban genişliği aynı.

+1 litre çok büyük bir değer.

tüketim en fazla 0.5 litre artar diyorum.

307'nin süspansiyonu çok sert değil, çok fazla yumuşak lastik kullanmayın. Goodyear güzeldir.

Arabayı 300 hp olarak düşünüyorsun. Artar. Kullandım,biliyorum,görüyorum. 16'dan 17'ye geçiş olarak yorumladım ben.

Jantta 2,54 cm gibi bir çap artışının ağırlık olarak etkisi(aynı malzemeden yapılmış jantlar olarak düşünüyorum)%8dir. Merkezcil ivmeyle Bu etki daha da artacaktır. Benzinli bi aracın yıl içi ortalama tüketimini 10lt/100km alırsak %10-12 artış demektir. Bu da 0,7-1,2 lt/100km fark demektir. :ninja:

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Ben en iyisi 16 jantlara geçiş yapmaya başlayım yavaş yavaş.Hem yakıt ekonomisi hem konfor yönünden iyi olacak.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak
Testini görüp, kullandığım: Goodyear Optigrip.

Optigrip gördüm bugün.205/55/ 16 için peşin 200 TL dediler.Fiyat nasıl sizce?

Yorum bağlantısı
Cenk Odakan
Reklama girmez tabii, neresi 165 Tl den satan???
Ekşili-Goodyear, E-5 ten Bostancı ya, lunaparka doğru inerken göreceğiniz lastikçi, tel: 0216 372 98 69, balans+nitrojen dahil KK tek çekim fiyatı olarak konuştuk ancak bu fiyata taksit yapamayacaklarını söylediler.

200 tl çok söylemişler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Israr kıyamet, 180 TL den ucuza bulamamıştım. O yüzden 150 TL ye P7 almıştım.

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

17 inc 205/55 için de 320 TL dediler.Verdiğim fiyatlar pazarlıksız ve peşin liste fiyatlarıdır.Bilginize.

Yorum bağlantısı
Cenk Odakan
Israr kıyamet, 180 TL den ucuza bulamamıştım. O yüzden 150 TL ye P7 almıştım.

Zaten arada "sınırlı sayıda" gibisinden "reklam kokan" bir lafı araya sıkıştırmışlardı, bu gidişle ben bütçeyi denkleştirip gidinceye kadar forum ahalisi optigripleri tüketecek ve bana da bakıp kalmak düşecek :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben efficientgrip aldımdı çok iyi izlenimlerim var. Diğer lastiğim de uniroyal idi o da iyiydi. raintyre.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...