İçeriğe Yönlendir

Ses Yalıtımı Uygulaması

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez
(düzenlendi)

Teşekkürler.

İzolatör takılı durumdayken, 3 tane küçük, (1 karter, 2 şanzıman için) 1 tane de büyük (egzos için) havalandırma deliği var...

Bütün havalandırma deliklerini açık bıraktım... Ama yine de bir miktar ısı artışı olacaktır...

Ellerinize sağlık hocam, hiç bir işe yaramasa mevcut sesi emer toklaştırır diye düşünüyorum.Ama o bölgedeki ısı ne alemde bir zararı olurmu bilmiyorum .

Teşekkürler.

Hocam ellerine, sağlık yine güzel bir çalışmaya el atmışsınız.

Motorun altını tamamen kapatan kapak...

Hocam bu arabanın neresi, benim Fusion da böyle bir parça görmedim.
tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Teşekkürler.

İzolatör takılı durumdayken, 3 tane küçük, (1 karter, 2 şanzıman için) 1 tane de büyük (egzos için) havalandırma deliği var...

Bütün havalandırma deliklerini açık bıraktım... Ama yine de bir miktar ısı artışı olacaktır...

Teşekkürler.

Motorun altını tamamen kapatan kapak...

Benim Fusi de böyle bir parça yok. :mamba:

Motorun aldı çok havadar. :p

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Fusilerde kapak olan modeller vardır mutlaka. Ses takıntın yoksa, böyle kullanmaya devam...

Havadar olması, yazın avantaj; kışın dezavantaj olur...

Özellikle kısa mesafeli kullanımlarda ısı kaybı az olacağı için motor daha çabuk ısınır...

Benim Fusi de böyle bir parça yok. :mamba:

Motorun aldı çok havadar. :p

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Fusilerde kapak olan modeller vardır mutlaka. Ses takıntın yoksa, böyle kullanmaya devam...

Havadar olması, yazın avantaj; kışın dezavantaj olur...

Özellikle kısa mesafeli kullanımlarda ısı kaybı az olacağı için motor daha çabuk ısınır...

Belki hastalık seviyesindedir, ses takıntım var zaten başka konularda fark etmişsinizdir arabanın sökmedik yerini bırakmadı, önümüzdeki günlerde motor kabinine girişeceğim, neler yapabilirim bir bakıcam,

Elimde aluminyum kaplı kırpıntı sünger, emperye songer var birde aluminyum kaplı mebran alacağım bakalım neler yapacağım.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Teşekkürler arkadaşlar...

Turkay Öğretmenim elinize sağlık. :lol2: İşçilik zaten ortada ve sonuç eskisinden iyi olmuş :rolleyes: :lol2:
Turkay Hocam tebrikler. :lol2:

En ince ayrıntıları bile düşünüyorsun.

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü
(düzenlendi)

Türkay hocam teşekkürler, deneyimleriniz bizim için oldukça faydalı oluyor.

Firex ile ilgili görüşlerinizden sonra bu malzemeyi kullanarak aracımın mümkün olan heryerine yalıtım uygulamayı düşünüyorum. Bu malzemeyi aracın halıfleksinin altına kullanabilir miyim? Kapıları, tavanı bu malzeme ile doldurabilir miyim? Motordan içeriye ses girişini azaltmak için nerelere uygulama yapabilirim? Aslında bu malzemeyi nerelere kullanabileceğimi bir özet geçebilirseniz çok faydalı olacak.

Bir de şöyle bir link buldum (http://www.sener.com.tr/productDetail.asp?id=339), yalıtım için aranan malzeme bu mudur? Bu ise fiyatlar nasıl?

İyi günler.

tarihinde Kemal G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Linkteki ürünün resmi yok. Benim kullandığım malzeme midir bilemiyorum...

Bu konuyu başından itibaren incelersen, nerelere uygulama yapıldığını bulabilirsin. Sadece benim değil Ayhan arkadaşımızın da uygulaması var...

Çok kısa şunu söyleyebilirim.

Firex süngeri içten, arka çamurluklarda, tüm taban halısının altında (10 mm) kullanabilirsin. Kapılar için bence gerek yok çünkü çok iyi yalıtım var kapılarda... Yan direklerde, tavanda (5 mm) kullanabilirsin.

Motor bölümünde kaput keçesinin altına (5 mm), alt izolatöre (20 mm), sileceklerin olduğu plastiklere (5 mm), plastikler sökülünce ön cam altında görünen tüm saclarda (20 mm) kullanabilirsin...

Ayrıca, çamurluklara dıştan membran kullanabilirsin...

Şimdi yeniden ses olayına girecek olsam, önce titreşimi önleyici 3 mm lik membran (ısıtarak) kullanıp üstüne firex kullanırım...

Böyle işlerle uğraşmak zevk veriyorsa ve becerebiliyorsan denemelisin...

Özellikle kabin içine giren motor sesini azaltma konusunda oldukça memnunum diyebilirim. İlk haline göre fark, dağlar kadar... İddia etmiyorum ama, araç içine giren motor sesi bu kadar az olan başka tdci focus (trend donanımlı) belki de yoktur. Sırf bunun için motor üstü kapak bile aldım...

fb5f34d6.jpg

Türkay hocam teşekkürler, deneyimleriniz bizim için oldukça faydalı oluyor.

Firex ile ilgili görüşlerinizden sonra bu malzemeyi kullanarak aracımın mümkün olan heryerine yalıtım uygulamayı düşünüyorum. Bu malzemeyi aracın halıfleksinin altına kullanabilir miyim? Kapıları, tavanı bu malzeme ile doldurabilir miyim? Motordan içeriye ses girişini azaltmak için nerelere uygulama yapabilirim? Aslında bu malzemeyi nerelere kullanabileceğimi bir özet geçebilirseniz çok faydalı olacak.

Bir de şöyle bir link buldum (http://www.sener.com.tr/productDetail.asp?id=339), yalıtım için aranan malzeme bu mudur? Bu ise fiyatlar nasıl?

İyi günler.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Teşekkürler,

Evet sprey yapıştırıcı...

Yine çok güzel bir çalışma yapmışsın Turkay abi,emeğine sağlık :fiuw: Yalnız bu resimdeki tüylü şey,süngere sıktığı yapıştırıcımı,ne olduğunu anlamadımda :s
Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Firex'i ararken başka malzemeler de gördüm ve frekansa bağlı olarak ses yalıtım performanslarını karşılaştırma şansı buldum. Firma Himerpa http://www.himerpa.com/Prod/List.aspx?cid=...;bid=&uaid=. Ürünler:

Firex: teknik özellikleri fiyat, bu arada firex de S ve 50 olarak iki modele sahip galiba.

echopol: teknik özellikleri fiyat

echopon: teknik özellikleri fiyat

echopon için özellikle araçlarda katı elemanlarla yayılan sesleri yutma özelliğinden bahsetmiş. Bunun yanında ses yutma grafikleri incelendiğinde firex ve echopol'den çok daha iyi ses yalıtımı sağlayacağı yorumunu çıkarttım. Mesela echopon 10mm kalınlıkta 1200Hz civarında %20 yalıtım sağlarken, firex 10mm kalınlıkta aynı yalıtım oranını ancak 3150Hz'de sağlıyor. Echopon bu frekansta yaklaşık %70 ses yalıtımı sağlıyor ki Türkay Bey'in firex döşeme sonrası hissettiği fark oranlandığında echopon ile çok daha sessiz bir ortam yaratılabilir diye düşünüyorum. Ayrıca bu ürün fiyat listesi incelendiğinde 2mt olarak satılıyor gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Firex dışındaki ürünlerin yanmazlık özelliği yok galiba...

Firex'i ararken başka malzemeler de gördüm ve frekansa bağlı olarak ses yalıtım performanslarını karşılaştırma şansı buldum. Firma Himerpa http://www.himerpa.com/Prod/List.aspx?cid=...;bid=&uaid=. Ürünler:

Firex: teknik özellikleri fiyat, bu arada firex de S ve 50 olarak iki modele sahip galiba.

echopol: teknik özellikleri fiyat

echopon: teknik özellikleri fiyat

echopon için özellikle araçlarda katı elemanlarla yayılan sesleri yutma özelliğinden bahsetmiş. Bunun yanında ses yutma grafikleri incelendiğinde firex ve echopol'den çok daha iyi ses yalıtımı sağlayacağı yorumunu çıkarttım. Mesela echopon 10mm kalınlıkta 1200Hz civarında %20 yalıtım sağlarken, firex 10mm kalınlıkta aynı yalıtım oranını ancak 3150Hz'de sağlıyor. Echopon bu frekansta yaklaşık %70 ses yalıtımı sağlıyor ki Türkay Bey'in firex döşeme sonrası hissettiği fark oranlandığında echopon ile çok daha sessiz bir ortam yaratılabilir diye düşünüyorum. Ayrıca bu ürün fiyat listesi incelendiğinde 2mt olarak satılıyor gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Turkay Bey sizin kullandığınız ürünün teknik özelliklerini paylaşırmısınız?

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Uygulamayı yapmayı düşünüyorum ancak sonrasında belirginleşicek motor sesi kafamı kurcalıyor..

Motor ile kabin arasında klima aralıkları dışında bir giriş varmıdır?

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü

Kocaeli'de tekzen, baumaxx,koçtaş gibi firmalarda firek bulamadım. İnternetten bulduğum Himerpa ile görüştüm, 6mm 30m2 (m2=2TL), 10mm 20m2 (m2=3.25TL) ve 20mm 10m2 (m2=6.5TL) fiyat istiyorlar. Bu miktarların altında da satış sözkonusu değil. Türkay Bey, 10mm alıp tüm bölgelere sorunsuz uygulayabilir miyim? Motor iç kısmı gibi yalıtım malzemesinin kalın olması gereken yerlerde 10mmx2=20mm olacak şekilde de kullanabileceğim. Halıflekslerin altında taş yünü gibi bir malzeme var, karışık ipliklerden oluşan. Bunun üzerine 10mm firex eklesem çok şişer mi yoksa firex esneyerek kalınlık olarak azalır mı?

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Arkadaşlar teknik hırdavatçılarda ve havalandırma işi yapan yerlerde akustik kanal izolasyonunda kullanılan şilte klimaflex malzemeler var. İşlevsellik olarak bire bir aynıdır bu markalarla ve ucuzdur. İlla bu markaları bulacaz diye yıpratmayın kendinizi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Kemal Güllü

Merhabalar,

Bugün fordda kaporta kısmında uzunca yıllar çalışmış biri ile yalıtım konusunda görüştüm. Aşağıdaki malzemeyi kullanıyorlarmış. Malzeme kokusuz, tek tarafı yapışkanlı ve yapışkan baya bi sağlam tutuyor. Çakmakla test ettim, kesinlikle alev almıyor, erime de yapmıyor, toz gibi bir kıvama geliyor. Yapılacak uygulama bölgeleri:

1. Aracın tüm iç tabanı

2. Bagaj tüm taban ve yanlar

3. Kapı içleri

4. Kapı direkleri

5. Tavan

Tüm bu işlemler malzeme ve işçilik toplamda 400TL tutuyor. Uygulama 2 gün sürüyormuş. Fiyat bana bayağı uygun geldi, tatil dönüşü %90 uygulatıyorum. Tek merak ettiğim, bu yalıtım malzemesini tanıyan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ramazan Girgin 2
Merhabalar,

Bugün fordda kaporta kısmında uzunca yıllar çalışmış biri ile yalıtım konusunda görüştüm. Aşağıdaki malzemeyi kullanıyorlarmış. Malzeme kokusuz, tek tarafı yapışkanlı ve yapışkan baya bi sağlam tutuyor. Çakmakla test ettim, kesinlikle alev almıyor, erime de yapmıyor, toz gibi bir kıvama geliyor. Yapılacak uygulama bölgeleri:

1. Aracın tüm iç tabanı

2. Bagaj tüm taban ve yanlar

3. Kapı içleri

4. Kapı direkleri

5. Tavan

Tüm bu işlemler malzeme ve işçilik toplamda 400TL tutuyor. Uygulama 2 gün sürüyormuş. Fiyat bana bayağı uygun geldi, tatil dönüşü %90 uygulatıyorum. Tek merak ettiğim, bu yalıtım malzemesini tanıyan var mı?

Hocam hangi şehirde hangi firmadan bu fiyatı aldın? Birde bu işlemlerden sonra ses düzeyinde ne kadarlık bir azalma olur dedi konuştuğun arkadaş?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Güllü
Hocam hangi şehirde hangi firmadan bu fiyatı aldın? Birde bu işlemlerden sonra ses düzeyinde ne kadarlık bir azalma olur dedi konuştuğun arkadaş?

Kocaeli sanayide bir kişiden aldım fiyatı. Önceden ford servisinde çalışmış bir kişi. Bu işlemi normalde ambulanslara falan uyguluyorlarmış, birkaç connect e uygulamışlar, ayrıca belediyenin makam aracına da uygulanmış. Sesin bariz şekilde azaldığını belirtti ama dB olarak farklılık nedir bilemiyorum. Uygulama detaylı ve fiyat uygun geldi bana. Tek çekincem kullanılan malzemede. O yüzden bu malzemeyi tanıyan var mı diye yazmıştım ama henüz bir cevap veren olmadı.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Altan Harmankaya
Derz profili dediğiniz şeyi sünger profil olarak aldım ve aracımın hem kapı tarafı hem de kasa tarafına uyguladım ve akvaryum hortumuna göre daha sağlıklı ve esnek olduğunu düşünüyorum. Bazı forumlarda akvaryum hortumunun belli bir süre sonra sertleştiği ve kapıların zor kapandığını okumuştum. Uygulamayı misina, kurşun ve fırdöndü ile yaptım :angry:. fitilden geçebilecek uzun ince kurşunu misinaya taktım ve diğer uca da fırdöndüyü taktım. Fırdöndüye de sünger profili taktım. Kurşunu fitilden geçirdikten sonra misinayı çekerek işlemi tamamladım. Başta yavaş oluyor ama taktiği öğrenince 4 kapıyı sökmesi ve işlemi tamamlayıp takması 40dk kadar sürdü. Sonuçta deterjan, krem vb hiçbirşey kullanmamış oldum

selam hocam bu ürünü nereden aldınız????

Yorum bağlantısı
Kemal Güllü
selam hocam bu ürünü nereden aldınız????

Merhaba,

Kocaeli Körfez sanayi sitesinde camii nin yanında oto kauçuk malzemeleri satan bir dükkandan aldım.

Yorum bağlantısı
Altan Harmankaya
Merhaba,

Kocaeli Körfez sanayi sitesinde camii nin yanında oto kauçuk malzemeleri satan bir dükkandan aldım.

Teşekkürler ben de ankarada sonunda buldum.. bunun asıl satıcısı,inşaat malzemeleri satan ve yalıtım yapan inşaatçılar. ankaradan almak isteyenler ostimde bulabilirler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Güllü

Hafta içi istanbulda farklı yalıtım firmalarından 10mm firex için fiyat bilgisi aldım. Genelde 20m2lik top satışı yapıyorlar ve bu top için 180TL'ye kadar fiyat verenler oldu. Anadolu yakasında bir firmada parça halinde bulabildim ve 10m2 için verilen fiyat 56TL idi ve hemen sipariş verdim, elime geçti. Tedarik etmek isteyenlerizomed izolasyon ile iletişime geçebilirler. Dün baumax a uğradım ve 20cm lik btm marka bitüself aldım. Aracım hb olduğundan bagaj tarafından gelen uğultu pütürlü yolda fazla oluyor. Kısmet olursa öncelikle sadece bagaj tarafını bitüself+10mm firex ile yalıtıp performansı görmek istiyorum. Sonrasında ise bagaj kapağının iç kısmına, emniyet kemerlerinin çıktığı direklerin iç kısmını (açabilirsem eğer), motor tarafı silecek altı kısmını firex ile doğduracağım. Bitüselfi kabinin her tarafına uygulamak yerine titreşim oluşturabilecek levha yüzeylerine uyguamayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...