İçeriğe Yönlendir

Ses Yalıtımı Uygulaması

Turkay Enez

Recommended Posts

(düzenlendi)

bu bitümsef i kapı içlerine yapsak sesi biraz olsun kesermi?

yada frez kaplasam, nasıl olur? birde frex ıslanınca bir sorun olurmu ?

saygılar.

tarihinde Süleyman Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende kaputa ve kalorifer kutusunu motor kısmından söküp yanına yaptığım akustik yalıtımı test ettim, kulağım alışmış meğerse, başka bir fiestaya binince farkettimki motor sesinde ciddi azalma olmuş, sizde kaputa ve motor tarafındaki keçenin arkasına akustik sünger yapmayı ihmal etmeyin, motor sesi bayağı soft hale geliyor :)

Yorum bağlantısı
Ziya Mutlu

arkadaşlar kullandığınız malzemeyi istanbulda nerden temin edebiliriz isim ve adres verebilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

arkadaşlar kullandığınız malzemeyi istanbulda nerden temin edebiliriz isim ve adres verebilirmisiniz

Önceki sayfalarda açıklama var. Firex sünger Merter Tekzende, tüm Bauhauslarda var. Bitüself ise her yerde var...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Dilekci

arkadaşlar bugün focusumun altına würth pütür yaptırdım.normalde 3 kutu oluyormuş ben 4 kutu yaptırdım sağlam olsun diye.pütür olarak en kalitelisi würth olarak biliniyor internetten falan araştırdım.sonuç olarak ses kesildimi kesilmedimi anlayamadım.kesildiyse zaman la anlaşılır inşaallah.bugüne kadar çok şey yaptım ama çok fazla bir değişiklik olmadı gibi.lastiklerimi değiştirmiştim daha önce .michelin energy saver aldım.bagaja ve arka davlumbaz üstlerine kece döşedim.illaki faydası olmuştur ya aşamalı olarak yaptığım için çok farkedemedim herhalde.bakalım ilerleyen günlerde pütürün faydasını görürüm.hissederim belki.şimdi aklımda keçeyi çıkartıp ses yalıtım süngeri döşemek var .bi de onu deneyecem yapabilirsem ondan sonrada arabanın hiçbiryerine dokunmak istemiyorum.usandım.arabanın kapı içleri de dahil heryerini söktüm akvaryum hortumu kullandım.anten kablosu kullandım sonuç ta çok memnun edici sonuç alamadım.hortumdan sonra rüzgar sesinde kesilme olmadı,kapıda zor örtülüyor.çıkardım attım.würthün silikon sipreyini kullandım kapı fitillerine .kapıları ayarlattım hiç boşluk yok şimdi.en son olarakta pütür uygulattım.bakalım o ne sonuç verecek keşke faydası olsa.bir sürü param gitti oda ayrı bir konu.şu keçe döşeme işini çok profesyönelce yapamadım gerçi, ayhan arkadaşımız çok orjinal yapmış belki onun gibi yaparsam fayda verir.bilgilendirmek istedim diğer arkdaşlarada kolay gelsin

memet ali bey bendede focus 2, kasa var bu pütür işini bende araştırdım genelde yol sesini lastik sesini kesmediğini belirtmişler acaba würt pütüründen alıp çamurluk içine sıksak lastik sesi azalırmı sizin uygulamanız sonuç verdimi tavsiye edermisiniz ?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Özet

Selamlar bu hafta sonunda 2009 C-max 'a bu forumda belirtilen ses yalıtımını uyguladım.Ön koltuk pedal seviyesinden itibaren arka koltuk ön kısmına kadar bitüself yapıştırdım.Arabada sadece ön kısım hariç hiç ses yalıtımı olmadığını gördüm.(Ön kısımda bunun için sadece keçe konulmuş.Arka koltuk ayak altlarında keçe yok sadece halıflex döşenmiş.)Bitüself in üzerine 10 mm lik firex sünger döşedim.Gerçekten söylenildiği kadar ses de bayağı bir azalma oldu.Dışardan gelen sesler daha tok  ve daha az geliyor.Teybi dinlediğim volume 9-10 seviyelerinden 4-5 seviyelerine indi.Şimdi sıra arka koltuk altından itibaren arka kısma geldi.bir hafta sonu da orayı yapmayı düşünüyorum.Yalnız arkaya bitüselfi yapıştırdıktan sonra üzerine firex 10 mm sünger onunda üzerine 0,5 mm lik keçe yapsam olur mu?yoksa sadece bitüself + firex 10 mm yeterli olur mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Uygur

Selamlar bu hafta sonunda 2009 C-max 'a bu forumda belirtilen ses yalıtımını uyguladım.Ön koltuk pedal seviyesinden itibaren arka koltuk ön kısmına kadar bitüself yapıştırdım.Arabada sadece ön kısım hariç hiç ses yalıtımı olmadığını gördüm.(Ön kısımda bunun için sadece keçe konulmuş.Arka koltuk ayak altlarında keçe yok sadece halıflex döşenmiş.)Bitüself in üzerine 10 mm lik firex sünger döşedim.Gerçekten söylenildiği kadar ses de bayağı bir azalma oldu.Dışardan gelen sesler daha tok  ve daha az geliyor.Teybi dinlediğim volume 9-10 seviyelerinden 4-5 seviyelerine indi.Şimdi sıra arka koltuk altından itibaren arka kısma geldi.bir hafta sonu da orayı yapmayı düşünüyorum.Yalnız arkaya bitüselfi yapıştırdıktan sonra üzerine firex 10 mm sünger onunda üzerine 0,5 mm lik keçe yapsam olur mu?yoksa sadece bitüself + firex 10 mm yeterli olur mu?

Bahsettiğiniz şekilde ön koltuk pedal seviyesinden yapmayı planladığınız arka koltuk seviyesine kadar olan kısım için ne kadar bitüself ne kadar firex malzemesi kullanılır?Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

ben söyliyim. 2 adet 30 cm lik bütümself ancak yeter. akustikte top halinde satılır. 1 top akustiğin yarısı bir araca yeter.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

Bahsettiğiniz şekilde ön koltuk pedal seviyesinden yapmayı planladığınız arka koltuk seviyesine kadar olan kısım için ne kadar bitüself ne kadar firex malzemesi kullanılır?Yardımcı olursanız sevinirim.

selamlar ben 20 cm lik bitüself kullandım sizin bahsettiğiniz yere yani ön koltuk hizasından arka koltuk önüne kadar 2 top bitirdim.yalnız bir miktar arttı.topun 1/3 ü kadar arttı.ayrıca buraya 4 adet 1metrakarelik firex sünger harcadım.o da bir miktar arttı.Dün de arka bagajı hallettim.1 top 20 metrekare de oraya gitti.o da biraz arttı.Ben c-max arka taraftaki sağ-sol yan plastik döşemeleri söktükten sonra plastik tarafına 5mm lik keçe yapıştırdım+ bitüself le kapladığım karşı tarafına 10 mm firex sünger döşedim.Gerçekten mükemmmel oldu.orada özellikle plastiklerin (sağda bagaj lambasının olduğu plastik özellikle) 15mm lik bir boşluk var.orayı komple doldurdum.üst kısmı zaten boş.

Şu ana kadar önden arkaya sadede arka koltuk altı hariç kaplamış durumdayım.Gerçekten çok fark var.Farkı şurdan anlıyorum teybi 10 volume dinlerken şu an 3-4  de dinliyorum.Şu ana kadar harcadığım malzemeyi aşağıda yazıyorum:

2 adet 20 cmlik  bitüself

1 adet 15 cm lik bitüself

6 m2 firex sünger

1 kutu 450 ml pattex yapıştırıcı

herkese selamlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

Bir önceki mesajıma ilaveten; önden arkaya sadece tabana 5 mm lik kapalı hücre kauçuk sünger kaplaması yapmayı planlıyorum.metrekaresi 20 tl kadar.kauçuğu araştırdım hem ısı yalıtımı hem de ses yalıtımı yapıyor.60 db e kadar ses yalıtımı yapanları var.ön pedalların oradan arka koltuk önüne kadar orası 5mm lik bir levhayı şu an o kısım kabul eder.yani orası en dışta bitüself sonra kauçuk sünger sonra ses yalıtım firex şekline çevirmeyi planlıyorum.sanırım forumda bu tip uygulama yapan yok.Ön pedalların orada fabrika çıkış 1 cmlik bir keçede var ayrıca.kapalı hücre polietilen yapacaktım ama tercihimi kauçuktan yana kullandım.Bir ara arka koltuğun altına da ineceğim.o kısmı hiç açmadım.O kısmın açılımı biraz zor ama iç kısmı komple boş sadece 1 cmlik keçe konulmuş.

Yorum bağlantısı
Erkan Uygur

ben söyliyim. 2 adet 30 cm lik bütümself ancak yeter. akustikte top halinde satılır. 1 top akustiğin yarısı bir araca yeter.

Dun Bauhosue gitmiştim detaylı bakma fırsatım oldu ama çalışanların çok fazla bilgisi yok bitüself sordum ses izalasyonunda kullanağım dedim güldü abi o su izalasyon malzemesi işine yaramaz dedi?

Ses yalıtım süngerlerine baktım sadece kalınlık olarak sınıfladırılmıs ses kesme kaç db'e kadar olduğu bilgisi yok öğrenemedim aslında ticari olarak sadece ses yalıtım malzemesi yapan yerden bunları almak daha doğru olacak.

Bu arada araca detaylı baktımda ne motor kaputunda nede teker içinde keçe davlumbaz vs kullanılmamış.2000 model focusumda bile vardı bunlar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet
(düzenlendi)

Dun Bauhosue gitmiştim detaylı bakma fırsatım oldu ama çalışanların çok fazla bilgisi yok bitüself sordum ses izalasyonunda kullanağım dedim güldü abi o su izalasyon malzemesi işine yaramaz dedi?

Ses yalıtım süngerlerine baktım sadece kalınlık olarak sınıfladırılmıs ses kesme kaç db'e kadar olduğu bilgisi yok öğrenemedim aslında ticari olarak sadece ses yalıtım malzemesi yapan yerden bunları almak daha doğru olacak.

Bu arada araca detaylı baktımda ne motor kaputunda nede teker içinde keçe davlumbaz vs kullanılmamış.2000 model focusumda bile vardı bunlar..

doğrudur bitüself su yalıtımında kullanılıyor ama biz bunu ses yalıtımınında kullanıyoruz.alümünyum ziftli folyodur.3 ve 6 mm olanları var.ben 3 mm lik kullandım.10 db e kadar ses yalıtım yapıyor. sesten ziyade rezonansı azaltıyor ve ısı izolasyonu sağlıyor.firex sünger ise yanmaz ve kalınlığına göre o da ses yalıtım yapıyor.yanlış hatırlamıyorsam 1000-2000 khz bandına etkili.Bu konuda aslında echobon denilen ses yalıtım süngeri daha etkili ancak bulunması zor.bulsaydım ben echobon kullanacaktım.ben arka direklerde 1 m2lik ikiye biölünmüş piramit sünger kullandım mesela.piramitler yola doğru bakıyor.orada büyük bir kısım boşluk vardı.c-max da motor kaputu ve ön cam altı yalıtım çok güzel.o yüzden o kısma dokunmadım.

tarihinde Mehmet Özet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Özet
(düzenlendi)

ben bu yaptıklarımla gürültüyü azalttım.(sesi değil).yaklaşık olarak 10-12 db bir azalma oldu diye tahmin ediyorum çünkü bayağı bir gürültüde azalma var.sıfır asfaltta volume:3 ile radyo dinliyorum.pütürlü asfaltta 4-5-6 da radyo duyuluyor.eskiden volume 9-10 da zor duyardım.

tarihinde Mehmet Özet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Uygur

doğrudur bitüself su yalıtımında kullanılıyor ama biz bunu ses yalıtımınında kullanıyoruz.alümünyum ziftli folyodur.3 ve 6 mm olanları var.ben 3 mm lik kullandım.10 db e kadar ses yalıtım yapıyor. sesten ziyade rezonansı azaltıyor ve ısı izolasyonu sağlıyor.firex sünger ise yanmaz ve kalınlığına göre o da ses yalıtım yapıyor.yanlış hatırlamıyorsam 1000-2000 khz bandına etkili.Bu konuda aslında echobon denilen ses yalıtım süngeri daha etkili ancak bulunması zor.bulsaydım ben echobon kullanacaktım.ben arka direklerde 1 m2lik ikiye biölünmüş piramit sünger kullandım mesela.piramitler yola doğru bakıyor.orada büyük bir kısım boşluk vardı.c-max da motor kaputu ve ön cam altı yalıtım çok güzel.o yüzden o kısma dokunmadım.

bitüself'in hepsi 10mt rulo halinde ama farklı renklerde en olcusu daha geniş olanları vardı yesıl ve kırmızı renklerde?

Normalde koltukları sokup sizin gibi yapmak istesem kar rulo  bitüself almam lazım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

bitüself'in hepsi 10mt rulo halinde ama farklı renklerde en olcusu daha geniş olanları vardı yesıl ve kırmızı renklerde?

Normalde koltukları sokup sizin gibi yapmak istesem kar rulo  bitüself almam lazım?

sadece ön koltuk kısmı ve arka koltukların önüne kadar ben 1 tane 20 cmlik ende +1 tane 15 cmlik ende bitirdim.eni 20 cmlik olandan biraz arttı.rengi alümünyum folyo rengi olan pürtüklü olandan kullandım.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Bu yalıtım işini yaparken tam yaptım detaylı olarak ciddi özen göstermiştik.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/234211-fiestam-bir-numaraarabami-seviyorum/page-3

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

bazı arkadaşlar cam yünü-taş yünü gibi malzemeleri de araba içi izolasyonda kullanıyorlar bunlar allerjik astım açısından sakıncalı kanaatimce.arabanın içinde allerjenik olmayan maddelerin kullanılması lazım.geçen gün bir izolasyoncuda taş yününü inceledim.ısrarla bana yalıtımda bunu kullanmamı önerdi.yanlışlıkla elimle nasıldır diye bir bakmıştım ki bakmaz olaydım.sabaha kadar elim kaşındı.özetle araba içerisinde bunları kullanmak bence sakıncalı.kendi kullanım alanlarında kullanmak daha doğru diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Onların esas amacı ısı izalasyonudur, sakın ha arabada falan kullanmayın, komple kaşıntı tutar sonra  :D

Yorum bağlantısı
Burak Balıkçı

Çok yararlı bir konu olmuş ve ben bu konuyu yıllar sonra ilk defa görüyorum desem :blush:

Ses yalıtımı çok önemli gerçekten, yapılan uygulamalar yerinde bir karar olmuş ve mutlaka büyük bir etkisi olmuştur.

Ben de, sizlere biraz garip gelecek belki ama yağışlı havalarda tavan sacının çıkardığı sesten çok rahatsızım, eski Focus Ghia'mda neredeyse hiç ses duymazdım şimdi tüm yağmur damlalarını beynimde hissediyorum, sanırım Armaflex kaplamadan bende tavana yaptıracağım.

Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

İyi bir sonuç elde edilmiş, tebrikler. Bizim forumu Ford üreticileri de takip etmeli, bu tür eksiklikleri yapmamaktan kaçınırlar valla. ;)

Yorum bağlantısı
Ziya Mutlu

mehmet bey bende de c-max var yapmak istiyorum ama çekiniyorum açıkcası resimlediyseniz resimleri yükleyebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Özet

mehmet bey bende de c-max var yapmak istiyorum ama çekiniyorum açıkcası resimlediyseniz resimleri yükleyebilirmisiniz?

Ziya bey ben de başta çekinmiştim.yapamam diye.ama o kadar basit oldu ki.fotoğraf çekmedim.ama ön pedalların orayı bir daha açıp 5mm kauçuk (kapalı hücre) döşeyeceğim (ısı yalıtımı için) o zaman çekebilirsem foto çekerim.dün uzun yoldan geldim gerçekten çok farketti.çok aşırı mıcırlı asfaltta zaten ses en üst düzey arabada bile içeri girer.Şu an en azından eskisi gibi değil.ses rahatsız etmiyor. Benim yaptığım ses yalıtım da gayet güzel oldu.Gerekirse ön kısımda nerelerin nasıl çıkarıldığını yazarak anlatırım yabancılık çekmezsiniz.Hiç ustaya gerek yok biraz elinizden geliyorsa yapabilirsiniz.yalnız birkaç anahtar takımına ihtiyaç var.koltuğu sökmek için ve aırbag bağlantı vidası sökümü için 5 li yıldız allen anahtarı lazım.diğer yerler zaten geçmeli.çekince çıt çıt çıkıyor.Sonuçları görünce insanın daha çok birşeyler yapası geliyor doğrusu.ben ayrıca kapı içlerine sığarsa 10 mm firex sünger koyucam+ davlunbazlar sökülecek oralara da birşeyler yapıcam boş vakitlerim de.

Yorum bağlantısı
Ziya Mutlu

Ziya bey ben de başta çekinmiştim.yapamam diye.ama o kadar basit oldu ki.fotoğraf çekmedim.ama ön pedalların orayı bir daha açıp 5mm kauçuk (kapalı hücre) döşeyeceğim (ısı yalıtımı için) o zaman çekebilirsem foto çekerim.dün uzun yoldan geldim gerçekten çok farketti.çok aşırı mıcırlı asfaltta zaten ses en üst düzey arabada bile içeri girer.Şu an en azından eskisi gibi değil.ses rahatsız etmiyor. Benim yaptığım ses yalıtım da gayet güzel oldu.Gerekirse ön kısımda nerelerin nasıl çıkarıldığını yazarak anlatırım yabancılık çekmezsiniz.Hiç ustaya gerek yok biraz elinizden geliyorsa yapabilirsiniz.yalnız birkaç anahtar takımına ihtiyaç var.koltuğu sökmek için ve aırbag bağlantı vidası sökümü için 5 li yıldız allen anahtarı lazım.diğer yerler zaten geçmeli.çekince çıt çıt çıkıyor.Sonuçları görünce insanın daha çok birşeyler yapası geliyor doğrusu.ben ayrıca kapı içlerine sığarsa 10 mm firex sünger koyucam+ davlunbazlar sökülecek oralara da birşeyler yapıcam boş vakitlerim de.

teşekkür ederim beni düşündüren şöför koltuğunun elektrikli olması yani kabloları koparırım korkusu ama yapacağım son aldığım continental lastiklerde ses iyice arttı kabak Michael'ın lastikler bu kadar ses yapmıyordu
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...