İçeriğe Yönlendir

Maliye, Pick-up’ın Vergisini 21 Kat Arttırdı

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Maliye, Pick-up’ın vergisini 21 kat arttırdı

PICK-UP‘ların ticaret yerine lüks SUV gibi kullanıldığını gören Maliye, sessiz sedasız vergi artışına gitti. Bu tip araçların tanımı yenilenirken, ÖTV yüzde 4’ten yüzde 84’e yükseldi. Yeni düzenlemeyle 40 bin liralık pick-up’ın fiyatı 70 bin liraya çıktı

Yüksek vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı otomobilini ve benzinini kullanan Türk halkına bir vergi darbesi daha geldi. Maliye Bakanlığı, sessiz sedasız pick-up segmentindeki araçların vergisini yükseltti. Maliye, Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesi içinde hem insan hem de yük taşıyabilen araçlarda tip tanımını yeniledi.

6 Şubat 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Gümrük Tarife Cetveli Açıklama Notları, Motorlu Kara Taşıtları ile ilgili kısımda *** küfür ***.İ.P. 87.03 tanımı değiştirildi. Yapılan bu değişiklikle, ÖTV oranı yüzde 4 olan pick-up’ların vergisi yüzde 84’e çıkarıldı.

Maliye’nin gerçekleştirdiği yeni düzenleme ile bundan sonra pick-up’ın vergisini, bu aracın aks aralığının yarısı ile yük taşıma bölümü arasındaki fark belirliyor. Eğer pick-up’ın aks aralığının yarısı yük taşıma bölümünden kısa ise ticari araç olmaya devam ediyor. Ancak tam tersi durumda binek araç sınıfına giriyor ve vergisini yüzde 84’e yükseltiyor.

Artık “87.03 *** küfür ***.İ.P” tanımına giren pick-up modelleri binek otomobil vergisi ile fiyatlandırılacak.

Yapılan bu değişiklik Ford’un Ranger modeli ve Mitsubishi’nin L200 modelinin ÖTV oranını etkilemezken, Nissan, Toyota, Isuzu, SsangYong’ın pick-up’larının fiyatının iki kattan daha fazla artmasına neden olacak. Düzenlemeden önce yaklaşık 40 bin lira olan 4x2 bir pick-up’ın fiyatı 70 bin lira olacak. Bir başka deyişle, bu tip araçların fiyatı lüks SUV’leri yakalayacak. Satış etiketlerinin yüzde 75 oranında zamlanması, satışları da vuracak. 2010’da 15 bin adede ulaşması beklenen pick-up pazarının yarı yarıya düşeceği belirtiliyor.

SUV’leri aratmayan pick-up’larda

MP3 çalar, ısıtmalı ve deri koltuklar, hız sabitleyici yer alıyor.

Villanın önüne lüks SUV yerine pick-up çektiler, Maliye uyandı

MALİYE Bakanlığı’nın pick-up’ların vergisini yükseltmesinde büyük motor hacmine sahip bu araçların, giderek daha çok binek araç olarak kullanılmaya başlanması yatıyor. Son döneminde tüketiciler, 60-70 bin euroluk SUV’ler yerine, lüks ve konforda binek otoları aratmayan pick-up’ları tercih etmeye başladı. Pick-up modellerinin fiyatı 35 bin-40 bin liradan başlarken, en lüksü 73 bin liraya satılıyor. Bu nedenle popüler hale gelen pick-up pazarının 10.3 bin adet seviyesinden 2011’de 15 bin adede yükselmesi bekleniyordu.

kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Pickupi_olanl...351/44/Otomobil

Yorum bağlantısı
Hakan Baha
İyi yapmışlar :blink: ÖTV'si ticari yerine hususi gibi yapıldı. 2500 cc'lik pikap kullanmasınlar.

Bu vergiyi, binek araç alırken hepimiz veriyoruz. Pikap sahipleri de versin bi zahmet.

Emekçi esnaf vs. yaklaşımını bırakalım. Gitsin ikinci el alsın. Panelvan alsın. Alıp da üstünü hard-top kapatıp jeep gibi gezmesin.

Hocam konuya yaklaşımın süper valla. İstemeyen çeksin gitsin bu ülkeden hesabı :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende çevremde çok görmeye başlamıştım.Bence de yerinde bir karar olmuş.Çok esnaf hava atmak adına alıyordu.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Altınbay
(düzenlendi)

İkinci el değeri de yükselecek o zaman :)

tarihinde Bilgehan Arbek tarafından düzenlendi
K?van
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

''Yapılan bu değişiklik Ford?un Ranger modeli ve Mitsubishi?nin L200 modelinin ÖTV oranını etkilemezken, Nissan, Toyota, Isuzu, SsangYong?ın pick-up?larının fiyatının iki kattan daha fazla artmasına neden olacak.''

Zaten en çok L-200 görüyordum onda da bir değişiklik olmamış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hocam konuya yaklaşımın süper valla. İstemeyen çeksin gitsin bu ülkeden hesabı :)

Bir üstteki mesajınızı sildim.... Bilginize...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
İyi yapmışlar :) ÖTV'si ticari yerine hususi gibi yapıldı. 2500 cc'lik pikap kullanmasınlar.

Bu vergiyi, binek araç alırken hepimiz veriyoruz. Pikap sahipleri de versin bi zahmet.

Emekçi esnaf vs. yaklaşımını bırakalım. Gitsin ikinci el alsın. Panelvan alsın. Alıp da üstünü hard-top kapatıp jeep gibi gezmesin.

Doğru söze ne hacet, saygıyla eğiliyorum adaş abi :blink:

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

vergiler hakkında o kadar sızlanırken başkalarına vergi yüklenmesine sevinmeli miyiz sevinmemeli miyiz karar veremedim :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Ford ve mıtsubıshi nie etkilenmemiş?

Aks aralığının yarısı kasa boyundan kısa ise, yani aracın kasası büyük ise vergide bir değişiklik yok.

Aks aralığının yarısı kasa boyundan uzun ise, yani aracın kasası küçük, göstermelik, ufacık birşey ise, yani SUV niyetine kullanılabilecek ise o zaman vergisi yüksek.

ford ile mitsu zamanında tedbir almış demekki.

diğer markalar ,yakın zamanda aks aralığı ile boyu arasındaki orantıyı düşük vergi çıkacak şekilde ayarlayıp piyasaya sürüp o şekilde yırtarlar :)

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok da iyi olmuş, mesela, beyaz eşya servisi logolu Navara hiç görmedim, samanını taşıyan çiftçinin de Ssangyongmonga bindiğini sanmam. Mtv leri ne olacak?

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir

Bencede iyi olmuş, jeep gibi arabayı kullanan jeep gibi vergisinide ödesin.

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu

Şehir içinde maganda gibi kullananlara az bile :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Her artırılana fiyata zam diye bakmak yanlış olur, ki bu olay da en güzel örneği. Hakan abimiz ne güzel de açıkladı, artı olarak Çağlar abi de harika özet yapmış :)

Yorum bağlantısı
Beyhan Yılmaz

Hiçbir esnafın Çağlar ve Hakan`nın dediği gibi benim ihtiyacımı ne karşılardan sonraki yanıtının navara olduğu sanmam..Görmedimde...Sadece yalan olmasın bir sütçüyü navara ile süt dağıtırken gördüm oda istisna zengin sütçü =) zaten bir esnafın o kadar yükleme kapasitesine karşın 50.000 tl vereceğini hiç sanmıyorum..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Haberi dikkatli okuyunca, tek kabinler hala %4 lük dilimde kalmış. Güzel bir ayırım yapmışlar.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Yazık bu navara alacaklara o zaman. Bildiğin sütçü kamyonetine 100 lira para. :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Öyle deme "yiğit gösteriyor, heybetli araba" :)

100bin gaymeye RRover alırım. O daha da heybetli. :lol2:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
E biri sıfır olur biri 4 yaşında.

Abi bi RR,15 yaşında da olsa sıfır navarayı her türlü pataklar. :)

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Hele de 4x4 sisteminde arıza çıkarsa, bi navara parası kadar tokatlar :)

Navaranın şanzımanı RR dan pahalı. O eskidendi. :lol2: RR'da 4x4 sisteminin arıza çıkarması Navaranın aks eğmesinden daha zor bi iş.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
İlla RR aldıracan yiğit mütayide :)

:lol2: yok yok ben garışmam. Vergisi çok RR ın.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Onda da gasgo indirimi yaparız :D

Devletim bu kasko indirim muhabbetini düzeltmedi mi daha? :D

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce

Sıfır ve Jeep olsun diyen orta halli vatandaşımız gidip dacia duster'a bakabilir,

http://www.dacia.com.tr/page.aspx?id=457&news_id=54

fiyatı da akıllara zarar şekilde oldukça uygun, 30.000 TL

Ammaa,gerçekten bu tarz araçlara ihtiyacı olanlar için kötü bir haber, bunun çözümünü de sanırım otomotiv üreticileri bulur

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

bi tanıdıkta ikinci el otomatik isuzu dmax vardı almayı düşünüyorum, ama 3bin cc sanırım yıllık vergisi 4*4 vergisi ile aynı, 4*4 zaten :)

adam zam yapmadan fiyata alıyım abi :s

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şu ana kadar piyasaya çıknaların durumu ne olacak? İlginç değil mi? sıfırını 50.000 e almış adam, 60.000 e mi satacak :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...