İçeriğe Yönlendir

Yeni aracımın yakıt sarfiyatı

Mehmet Emin Aslan

Recommended Posts

Mehmet Emin Aslan

herkese sevgiler saygılar selamlar konuyu nereye açıcamı bilemedim ama umarım mahsuru yoktur aracımın yakıt sarfiyatını herkesle

paylaşmak istedim..1 ay önce km yi sıfırlayıp depoyu fulluttiğimde araç 44 litre benzin almıştı..ve bugün aracın benzin lambası yanınca

yeniden fullettirdim araç tam tamına 50 litre benzin aldı km sayacım 635km yi gösteriyordu. bu durumda ortalama yakıt tüketimim

karışık olarak 100 km de 8 litre şeklinde belirlenmiş oluyo..bu ölçümüm sizce doğru sonucu vermişmidir??

635 km nin yarısı şehir içi yarısı şehir dışında yapılmıştır...bu arada araç 2001 ambiante benzinli..fikirlerinizi bekliyorum..saygılar..

Yorum bağlantısı
Koray Şimşek

İki full depo arasındaki km farkını deponun kapasitesiyle beraber hesaplayınca yani

50 litre / 635 km = 0,0787 l/km

ya da 7,87 l/ 100 km diyebiliriz. Yani bu kullanım tarzında kullandığın takdirde aracın 100 km gidebilmesi için 7,87 l benzin istiyor. Ölçümün doğru fakat bunun doğrulamasını yapmak için bu ölçümü bir kaç sefer daha tekrarlamanı öneririm.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

fabrika verisi ş.dışı 5.5 litre ş.içi 9 litre sanırım. sakin kullanımda ş. dışı 5.5 litre çok rahat yakalanıyor. ş içi ise 9 u geçmedim hiç.

en son yaptığım ş. dışı ölçümlerim;

ankara---samsun 3 kişi bagaj dolu 90-100 km hız ile 5,48 lt/100 km

samsun--ankara 1 kişi bagaj dolu hız 90-100 5,85lt/100 km...

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Size en iyi fikir benden

11 ocakta depoyu fullettim tabanca attığında bıraktırdım km sıfırladım aslında benzin ibresi tam ortaya dikilince yani depo tam yarım iken alacaktım ama dayanamadın yarıya daha vardı bu gün öyleyin aldım.

tabanca attı 76 tl tuttu 95 oktan yaptığım yol tamamen şehir içi 202 km = 20.03 lt aldı

yani 100 km 10 lt oktan yakıyor.

para olarakta km de 360 tl

Benim yakıtımda bu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

benzin lambası yandığında 585 km idi,daha sonra 630 km de iken benzinin bitmesinden korkup benzinciden depoyu fulleyince

49.5 litre benzin aldı. yani depoda hala 5 litre benzin kalmış buda demekki hala 80 km daha yol gidebilirmişim ilk işık yandığından

itibaren 125 km yol gidebilirmişim..bu benim akıl yürütmem ama hiç mantıklı gelmedi???

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Defalarca ışık yandığı anda fullettim 8 lt benzin kalıyor. Şehiriçi Şehirdışı siz hesaplayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan
Defalarca ışık yandığı anda fullettim 8 lt benzin kalıyor. Şehiriçi Şehirdışı siz hesaplayın.

o halde hesaplama doğru benzin almasanız 8 litrelik yol daha gidebilirsiniz yani ortalama 100 km daha gidilir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...