İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Engin Özarı

Direksiyon pompasının en büyük düşmanı

1- yağsız kalması

2- Araç durağan konumda direksiyonun çevrilmesi

3- Araç durağan konumda frene basılı tutularak direksiyon çevrilmesi, Bu kullanımlar pompa içindeki yağ basınç bıçaklarını zorlamaktadır.

Sizin arızanız pompa kaynaklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Semih Saner

zafer bey umarım dediğiniz gibi bu fiyatlara 400 tl yapılır.

Yorum bağlantısı
Engin Parlak
Direksiyon pompasının en büyük düşmanı

1- yağsız kalması

2- Araç durağan konumda direksiyonun çevrilmesi

3- Araç durağan konumda frene basılı tutularak direksiyon çevrilmesi, Bu kullanımlar pompa içindeki yağ basınç bıçaklarını zorlamaktadır.

Sizin arızanız pompa kaynaklı olabilir.

Direksiyon pompasını kontrol ettım alttan yağ kaçırıyo sankı bu dogrultuda yaptıgım araştırmada sorunun keceden kaynaklanabılecegı yazılmış. ŞAyet keçeden kaynaklanan bır sorun ıse keceyı degıştırmek ses sorununu cozermı. Ya da pompa tamıratı yaptırabılecegımız sağlam bı yer bulabılırmıyız. Yenısı ıle değiştirmek en guzelı ama yapmış oldugum fıyat araştırmasında cıhazın ıkıncı elı 500 TL, sıfırı ise 1000 TL civarında. İlgilenen herkese teşekkurler..:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bende bir iki gün önce fark ettim direksiyonu tam tur sağa veya sola çevirirken ses yapıyor, bu ses çok fazla ısınmış lastiğin beton zeminde ki gıçırtısı yada lastiğin metal plarform üstündeki gıçırtısına benziyor.Umarım korkulacak bir durum yoktur.Herhalde bu arabalar dan birisinin karnı ağrıdımı hepsinin birden haberi oluyor. :good1::):rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
MuratGuler

Üstadlar benim 99 model bir focusum var ellerinizden öper yaşına göre diridirde hani :fiuw: Ama son 2 gündür beni inanılmaz derecede rahatsız eden bir durum var araba normal rolantide çalışırken ayağımı debriyajın soluna koyup yada pedalların üstünde tutup direksiyonu sağa sola çevirdiğimde her turda (yada yarım turda) alttan bir şey vuruyor çok ses yapmıyor ama resmen ayağımla hissedebiliyorum. :D Tırstım açıkcası ben bu olaydan indim sol lastiğe baktım sanki alt tarafına doğru (yere temas ettiği yer) biraz dışarı çıkmış gibi... Nedeni ne olabilir sizce riskli bir durum mudur? Ustaya götürcem illaki zaten periyodik bakımıda geldi ama anca cumartesi gidebilirim o güne kadar kullanırsam sorun büyürmü yada daha farklı sıkıntılar çıkartırmı? Aks falan kesmesinden korkuyorum. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Fren pedalı braketi diye birşey ses yapıyordu sanırım. Fren pedalının oraya pul koyuyorlar geçiyor diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
MuratGuler
Fren pedalı braketi diye birşey ses yapıyordu sanırım. Fren pedalının oraya pul koyuyorlar geçiyor diye hatırlıyorum.

Ama sonradan yapmaya başladı... Pazar günü arabayı biraz hırpaladım ondan sonra yapmaya başladı. Zaten öyle rahatsız edilecek bir ses değil (hatta zor duyuluyor) ama ayağımla hissedebiliyorum demiştim. Sanki bir şey sürtüyor değiyor gibi. İlginize teşekkürler

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

durduğu yerdemi geliyor ses yok sa hareket ederken mi ?

Yorum bağlantısı
MuratGuler
durduğu yerdemi geliyor ses yok sa hareket ederken mi ?

Her iki durumdada direksiyonu sağa sola çevirirken geliyor. Sesten ziyade ayağımla bir şeyin alttan vurduğunu hissediyorum...

Yorum bağlantısı
MuratGuler
pas pas direksiyon miline değiyo olmasın

Yok abicim o kadarda değil :i-ih: Yani pas passız yerde de hissedebiliyorum sürtmeyi (vurmayı).

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
Ama sonradan yapmaya başladı... Pazar günü arabayı biraz hırpaladım ondan sonra yapmaya başladı. Zaten öyle rahatsız edilecek bir ses değil (hatta zor duyuluyor) ama ayağımla hissedebiliyorum demiştim. Sanki bir şey sürtüyor değiyor gibi. İlginize teşekkürler

Hırpalamak derken nasıl bir hırpalamadan sonra oldu?

El freni çekip dönmek,Viraj dönerken sert fren,Hızla girilen bir çukur gibi birşeymi oldu?

Yorum bağlantısı
MuratGuler
pas pas direksiyon miline değiyo olmasın

Ustam büyüksün... Biliyorum artistlik yaptım haddim olmadan :nazar: ama öyleymiş paspas biraz ileri gitmiş geri çekince düzeldi şu an kendimden utanıyorum :good1: herkese ilgisi için teşekkür ederim saygılar...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Yavuz Sa?lam
Ustam büyüksün... Biliyorum artistlik yaptım haddim olmadan :( ama öyleymiş paspas biraz ileri gitmiş geri çekince düzeldi şu an kendimden utanıyorum :) herkese ilgisi için teşekkür ederim saygılar...

bende de aynı sorun vardı z rot ları değiştirdim kesti

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özay Uçar

iyi akşamlar....

arkadaşlar aracın direksiyonunu çevirirken şşşşşttttt şeklinde bir ses geliyor. kapı açık iken bu ses çok net bir şekilde duyuluyor, kapı kapalı iken duyulmuyor. önceden bu sesi duyduğumu pek hatırlamıyorum, son bin aydır falan bu sesi farkettim... benim pompa gidici mi yoksa normal mi? fikriniz ve önerileriniz??????

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bence normal. Benzer bir ses araç sabitken direksiyona hareket ettirirken yada tam tur dönüşlerde bende duyuyordum.

Yorum bağlantısı
Guest Fehmi Bi
(düzenlendi)
bencede normal aynı ses benim aracımdada var

aşırı olmamak kaydıyla +1 pompa hortumunu yinede kontrol ettirmek lazım bir gittignizde baktırabilrisiniz.

tarihinde Fehmi Bi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

2010 model aracımdan dahi tam tur çevirmelerde bu sesi duyuyorum normal yani proplem teşkil etmez

Yorum bağlantısı
Sedat Can

Herkese merhabalar, Focusların klasikleşmiş olan direksiyon hidroliği eksiltmesi çok az olsada benim aracımda da var. Direksiyon hidroliği sanırım ATF olarak geçiyor, kitapçıkta WSA-M2C 195A otomatik şanzıman yağı koyun diyor. Direksiyon hidrolik yağı olarak hangi markayı tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

PO'nun ATF2 sini kullanıyorum şuan. Pek bi memnun kaldım. Yapısından dolayı kaçak azaldı.

Yorum bağlantısı
Guest Fehmi Bi
Herkese merhabalar, Focusların klasikleşmiş olan direksiyon hidroliği eksiltmesi çok az olsada benim aracımda da var. Direksiyon hidroliği sanırım ATF olarak geçiyor, kitapçıkta WSA-M2C 195A otomatik şanzıman yağı koyun diyor. Direksiyon hidrolik yağı olarak hangi markayı tavsiye edersiniz?

hatırlattıgın iyi oldu ben 2.5 senedir tazelemedim o yagı birşey olurmu

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
hatırlattıgın iyi oldu ben 2.5 senedir tazelemedim o yagı birşey olurmu

Eksiltmediği sürece bişey olmaz. Çok çok eskidiğinde (benim aracınki gibi 15 senelik olunca mesela) kendiliğinden akıp gidiyor keçelerden(akışkanlığı iyice artıyor ve yağlama özelliğini kaybediyor),mecburen yeniliyorsunuz.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Can
direksiyon hidroliğimde eksilme olduğu için hidrolik eklemek istedim. ancak kitapçığında yazan WSA M2C 195 A kodlu otomatik şanzıman yağını hangi marka-modelin karşıladığını bulamıyorum. özel bir serviste mobil atf 220 önderdiler ama açıkçası çok ikna olmadım çünkü yağın üstünde pek bir açıklama yazmıyordu. ne kullanmamı önerirsiniz? herhangi bir otomatik şanzıman yağı (kırmızı sanırım) oluyor mu?
otomatik şans yağı (ATF) ile aynıdır direksiyon hidroliğinde kullanılan yağ. çoğunlukla kırmızıdır.

marka pek fark etmez

sadece fren yağında DOT3 DOT4 e dikkatetmek gerekir. direksiyn veya otm şanzıman yağları markalar karışık konabilir sıkıntı yaratmaz.

şöyle düşünün avrupada konmuş direksiyon yağını türkiyede yetklili serviste bile tamamlatınca ne konuyor :D bizim ülkenin yağı tabiki.

karışsın sorun yok

Konuyu açtıktan sonra bu bilgilere ulaştım, sorum da cevabım da burada yer alıyor, teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...