İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Mustafa Sarı

herkese ilgisinden dolayı teşekkürler.... Sorun belirlendi. Diskler gözden geçirilecek. iyi akşamlar

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

diskleri mümkünse üzerinde tornalattırın.. yoksa pek işe yaramıyor.. tecrübeyle sabit..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tornayla uğraşmayın.Çünkü sıfırın yarı fiyatına olacak bir işlem ama dayanıklılık bakımından tavsiye edilen bir işlem değil.Hem sıfır disklerde pahalı sayılmazlar.Disklerle birlikte mutlaka balatalarınızıda değiştirin.Diskinizin yamulmasına balatalarınız sebep olmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
Harun Ceyhan

geçen yaz aynı durum bende de olmuştu lakin 90-100 km hızlardaki frende oluyordu. daha düşük hızlarda sorun yoktu. burda sordum benzer cevaplar verdiler arkadaşlar. bu sorun ( titreme ) 5-6 ay devam etti. ama 2-3 aydır kendiliğinden geçti. nasıl kendiliğinden ortadan kalktı anlamadım.

Yorum bağlantısı
Fatih Sevgi

Hocam kış aylarında görülen ıslanıp ısınmakdan, tekrar soğumakdan kaynaklı metalin çekilme katsayılarından dolayı disklerin yüzeyinde bozulmalar olur. Bu bozulmalar genelde araç ortalama 90-100 km halinde seyir halindeyken direksiyonda frene bastığınız anda br titremeye yol açar. Bu şekilde en sağlıklı yöntem eğer diskleriniz yeniyse tornalatmaktır. Yüzeyi düzeltmektir. Eskimiş ise şayet bu tarz bir titreme olmaz balatalar diskin yüzeyinden daha çabuk eriyecektir ve tek çözüm diskleri değişmektir. Aynı sorunu bizde 2004 model focusda yeni taktırdığımız disklerde yaşamıştık. Tornalattık ve düzeldi şimdi sorunumuz yok.

Yorum bağlantısı
Murat Ceylan

Merhaba Arkadaşlar...

Focus-1 sahibiyim, frene bastığım zaman direksiyonda hayli hissedilir bir titreme oluyor. Sebebi sizce nedir? Ne kadar aciliyele yapılması gerekir?

Teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

bu konu çok yakın zamanda açılmıştı takip ederseniz görebilirsiniz.....ben de ön fren disklerinde eğilme olduğunu düşünüyorum..torna kurtarırsa tornaya sokun kurtarmazsa mecburen yenisini almak zorundasınız...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi olay şöyle : Eğer ki frene bastığınızda titreme oluyorsa sorunu başka yerde aramayın disk ve balatalarınızı değiştirin..Ama normal giderkende titreme hissediyorsanız balans ayarlarınıza,lastiklerinize ve jantlarınıza baktırmanızda fayda var.Disklerinizdeki yamukluk önemlidir.Fren mesafenizi uzatır.Direksiyon kutusunu bozabilir.Konforsuz bir sürüşe sebep olur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fren merkezlerindeki sorun yüzünden araç titreme yapmaz.Bildiğim kadarıyla araç tek taraflı kızaklıyor veya frene basınca yön değiştiriyorsa merkezlere bakmak gerekli..

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Su birikintilerinden geçerken mümkün olduğunca yavaş geçin.

Diskleriniz sıcakken suya girerseniz, disk birden soğuk su ile karşılaşacak ve ısı değişimi nedeniyle eğrilme meydana gelecektir.

Bu nedenle sudan geçişte hafifçe frene basarak disklerin su ile kontrolsüz temasını engellemekte fayda vardır.

Aracı yıkatmak için durduğunuzda frenleriniz sıcak ise lastiklerin içine suyu tutmaması için yıkamacıyı uyarın.

Disk (kalınlığı kontrol ettirerek) tornalatıldığında yamuk disk yüzeyleri bir iki defa düzeltilebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

Aynı sorun eski aracımdada olmuştu , tek çözüm disklerin değişmesi , taşlama işini tavsiye etmiyorum :)

Yorum bağlantısı
Çağrı Harman

Arkadaşlar140 ı geçince direksiyon titremeye başlıyor. 4 lastik yeni prelli P6 rotbalansa gireli 2 ay olmadı. Bu arabalarda normal değildir umarım bu titreme

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu konular daha önce birçok defa işlendi ancak yinede ben yardımcı olmaya çalışayım.140 km geçtiğinizde titreme kendisimi oluşuyor yoksa frene bastığınızdamı meydana ageliyor?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Frende ise disklerden, giderken ise balanstandır kuvvetle muhtemel..

2 ay önceki balans ayarı, aracın üzerindemi yapıldı yoksa lastikler sökülerekmi??

Üzerinde yapılan balans daha uzun ömürlü ve daha iyi oluyor..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ozaman ilk aklıma gelen jantlarınıza baktırmanız.Balans yapan kişi jantı kontrol etmiştir muhtemelen ama tekrar kontrol edilip lastikler üzerindeyken balans yaptırırsanız daha tutarlı olur..

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
Bu konular daha önce birçok defa işlendi ancak yinede ben yardımcı olmaya çalışayım.140 km geçtiğinizde titreme kendisimi oluşuyor yoksa frene bastığınızdamı meydana ageliyor?

Bu konu için sabit başlık açsak? :f1:

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Selam forum arkadaşlarım. Geçen ay arabamın lastiklerini değiştirdikten sonra rot ayarını da yaptırdım. Direksiyonda eğrilik var deyip düzelttiler. Direksiyonun rot yapılmadan önceki durumuna göre sertleşmesi normal midir? Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Umut Karataş

aynı ses bende de sadece direksiyonu sağa çevirirken bir noktada geliyor, çözümünü bulan var mı acaba? zira bayaa bi can sıkıcı olmaya başladı. artık her sağa manevrada sesi bekliyorum, belki bu sefer gelmez ümidiyle. sürüşte sağa sola çekme direksiyonda sertleşme vb sorunlar yok, sadece bu ses var. ön takıma da baktırdım bir sıkıntı yok. zaten sesin önden gelmediği açık, arkadaş arabanın içinde direksiyonu çevirirken ben kulağımı dayadım çamurluğa ve kesinlikle sesi duyamadım dışarıdan. bu problemine çözüm bulan bizimlede paylaşsın lütfen...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rot ayarı osnrası direksiyonun sertleşmesi hiç normal değil, aksine aormaldir.

Sağ-sol manevrada herhangi bir ses oluşuyorsa, ön takım harici oluşabilme imkanı yoktur?

Yorum bağlantısı
Umut Karataş

arkadaşlar, bu direksiyondan gelen tık sesi ile ilgili problemi olanlardan çözüm bulan var mı acaba. 2 gün önce sanayiye götürdüm aracı, usta baktı, rotcu baktı, kaportacı baktı ama hiçbiri birşey söyleyemedi. zaten her ne hikmetse bu ses her zaman gelen bir ses değil, malumunuz üzere ustalar bakarken de ses gelmedi. can umut bey size böyle bir problemle gelen oldumu daha önce?

Yorum bağlantısı
Gökhan Uçak

Arkadaşlar 2001 ghia focus aldım ve aracımı yeni tanıyorum. Bugün arkadaşımın 99 ambiante sini kullandım ve direksiyonun bendekine göre biraz daha sert ve yine süspansiyonun da biraz daha sert olduğu izlenimi oluştu. Acaba ghia ile ambiante arasında bu tür bir fark var mı ? aracımda ön düzen ayarını yeni yaptırdım fakat bir fark olmadı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...