İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Bahtiyar Aydoğdu

arkadaşlar benim aracda direksiyon yag seviyesi min altına düştü ekliycem ama hangi yag kullancagımı bilmiyorum ne alayım ????

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Aracımın direksiyonunda problem yaşıyorum,buraya yazmak istedim yeni konuyu açmaya gerek duymadım.

Araç hareket halinde değilken çalışır vaziyette, direksiyonu sağa-sola çevirdiğimde ses geliyor. Biraz daha ayrıntıya girecek olursam;

Direksiyon sağ veya sol ilk hareketinde şoför koltuğuna otururken ayağımın altında çok hafif hissediyorum ve sesi de tabir etmek gerekirse ağzınıza hava alıp yanaklaırınızı şişirerek (gup) dediğinizde araçtaki sesle örtüşecek.:)

Eski tofaş ustası arkadaşım gayri ihtiyari baktı, sanki fazla basınç varda o ses yapıyo gibi dedi Bugun servise gittim, LPG li focusların çoğundan bu ses gelmekte ama bir ihtimal aracınız siboplardan kaçırıyo olabilir, buda yine LPG kullanım sonucunda oluşur dedi. Ayağınızın altında hissettiğiniz titreşimi kesme adına rot ayarı yaptırmam gerektiğini söyledi. Rot ayarını yapan ustaya sordum sesi duyuyor musun diye,ses yapan ya mafsal ya da direksiyon kutusu dedi.

Nasıl bir sorunla karşı karşıyayım, ne yapmalıyım, daha önce bu tarz problemle karşılaşan var mı arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil
(düzenlendi)
Yağ seviyesine ve V kayışına baktırın.

Motor yağ seviyesine bu sabah baktım normal, V kayışıda yaklaşık 20.000 km önce değişti.

tarihinde Taner Da?l?gil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil
(düzenlendi)

Bütün bakımları 5.000 km önce yapıldı,fren-direksiyon hidrolik yağları, motor yağları, kayışlar ve trigerde daha20.000

'de..problemin daha mekanik olduğunu düşünüyorum. Şu an için rahatsız etmiyor ama merak ediyorum, ses artarsa mecburen servise gidicem fakat sorun varsa şimdiden tespit etmek gerek.

tarihinde Taner Da?l?gil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yağ seviyesi derken, direksiyon hidroliğini kastetmiştim. V kayışı dönerken yalpa yapıyor mu diye bakılacak.

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Direksiyon hidroliği normal seviyede ama servise tekrar gittiğimde dediğiniz gibi V kayışına baktırayım.

Teşekkür ederim Çağlar bey.

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

1,5 sene önce yeni aldığım ve yolda yağ gibi kayan aracımın bitmek bilmeyen bir balans ihtiyacı var. Lastiklerin 4ünü de değiştirdim. Rot balans yaptırdım. Bu bayramda memlekete yola çıktım. Özellikle otobanda 110 km/h dan sonra yine titreme yapıyor. İzmit tarafı otobanında bir sorun mu var bilmem araba aynı zamanda zıplamaya da başlıyor. Arabamın akslarında ufak ta olsa bir sorun var ama o titremeyi biliyorum. Bunda ayağımı gazdan çekince de zıplama devam ediyor. Özellikle aklıma takılan 3 soru var;

1)Tüm beceriksiz rot-balansçılar beni mi buluyor yoksa başka bir sorun mu var?

2)Akslardaki sorun direksiyonu titretir mi?

3)Ankara-İstanbul otobanın bazı bölgelerinde yolun özellikle çarşaf gibi görünmesine rağmen tek zıplayan araba benim arabam mı?

:nazar:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Aracımın direksiyonunda problem yaşıyorum,buraya yazmak istedim yeni konuyu açmaya gerek duymadım.

Araç hareket halinde değilken çalışır vaziyette, direksiyonu sağa-sola çevirdiğimde ses geliyor. Biraz daha ayrıntıya girecek olursam;

Direksiyon sağ veya sol ilk hareketinde şoför koltuğuna otururken ayağımın altında çok hafif hissediyorum ve sesi de tabir etmek gerekirse ağzınıza hava alıp yanaklaırınızı şişirerek (gup) dediğinizde araçtaki sesle örtüşecek.:D

Eski tofaş ustası arkadaşım gayri ihtiyari baktı, sanki fazla basınç varda o ses yapıyo gibi dedi Bugun servise gittim, LPG li focusların çoğundan bu ses gelmekte ama bir ihtimal aracınız siboplardan kaçırıyo olabilir, buda yine LPG kullanım sonucunda oluşur dedi. Ayağınızın altında hissettiğiniz titreşimi kesme adına rot ayarı yaptırmam gerektiğini söyledi. Rot ayarını yapan ustaya sordum sesi duyuyor musun diye,ses yapan ya mafsal ya da direksiyon kutusu dedi.

Nasıl bir sorunla karşı karşıyayım, ne yapmalıyım, daha önce bu tarz problemle karşılaşan var mı arkadaşlar?

direksiyondan gelen ses araç hareket halinde iken ön salıncakalrın esnemesiyle bereber de geliyor mu (direksiyon düzken bile) ve araç çalışmıyorken direksiyona sağa sola ufak çevirme hareketi yapılıncada ses geliyro mu. bahsettiğim ses bizde var sorun direksiyon kutusu.

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Muhtemelen araç hareket halindeykende ses geliyor ama duyulmuyor, çalışır vaziyette duran halde direksiyonu sağa veya sola çevirince rahatlıkla duyuluyor ses. Sanırım araç çalışmazken ses gelmiyor, ama bakmam lazm.

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan
1,5 sene önce yeni aldığım ve yolda yağ gibi kayan aracımın bitmek bilmeyen bir balans ihtiyacı var. Lastiklerin 4ünü de değiştirdim. Rot balans yaptırdım. Bu bayramda memlekete yola çıktım. Özellikle otobanda 110 km/h dan sonra yine titreme yapıyor. İzmit tarafı otobanında bir sorun mu var bilmem araba aynı zamanda zıplamaya da başlıyor. Arabamın akslarında ufak ta olsa bir sorun var ama o titremeyi biliyorum. Bunda ayağımı gazdan çekince de zıplama devam ediyor. Özellikle aklıma takılan 3 soru var;

1)Tüm beceriksiz rot-balansçılar beni mi buluyor yoksa başka bir sorun mu var?

2)Akslardaki sorun direksiyonu titretir mi?

3)Ankara-İstanbul otobanın bazı bölgelerinde yolun özellikle çarşaf gibi görünmesine rağmen tek zıplayan araba benim arabam mı?

:)

3.Maddeyi çok merak ediyorum özellikle İstanbul-Ankara otobanında bu zıplama olayını yaşayan var mı?

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın

Arabanızda orjinalin dışında sonradan takılmış Alaşım Jant varmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
arkadaşlar benim aracda direksiyon yag seviyesi min altına düştü ekliycem ama hangi yag kullancagımı bilmiyorum ne alayım ????

Dot4 eklemelisin

Yorum bağlantısı
Yetkin Akın
Dot4 eklemelisin

Bu işin doğrusu nedir ATF mi DOT 4 mü?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu işin doğrusu nedir ATF mi DOT 4 mü?

Konu hidrolik yağı ise Dot4

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Dot4 eklemelisin

teşekkür ederim abi bu arada ustaya gittim biraz ekle dedim oda kırmızı gibi bi yag getirdi üzerine ekledi öncekinin rengini bişeye benzetemedim ben inşallah sorun olmaz...

yaa kafam karıştı şimdi fren hidroligi ile aynımı dot 4.. :p

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan
3.Maddeyi çok merak ediyorum özellikle İstanbul-Ankara otobanında bu zıplama olayını yaşayan var mı?

Yok mu? :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi direksiyon ve frene dot4 koyduğumuzda işlem tamam mı oluyor? Atf kırmızı dot4 ler yeşil renk oluyor değil mi? Atf yi otomatik şanzıman hariç hiçbiyere koymuyoruz öyle mi? Düz şanzımana Atf konursa ne olur? Direksiyon kabında max çizgisi üzerindeki seviye pompaya zarar verir mi? Yoksa hiç bişey fark etmez mi?

teşekkür ederim abi bu arada ustaya gittim biraz ekle dedim oda kırmızı gibi bi yag getirdi üzerine ekledi öncekinin rengini bişeye benzetemedim ben inşallah sorun olmaz...

yaa kafam karıştı şimdi fren hidroligi ile aynımı dot 4.. :)

Bahtiyar usta senin kaba ATF ilave etmişe benziyor..

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Şimdi direksiyon ve frene dot4 koyduğumuzda işlem tamam mı oluyor? Atf kırmızı dot4 ler yeşil renk oluyor değil mi? Atf yi otomatik şanzıman hariç hiçbiyere koymuyoruz öyle mi? Düz şanzımana Atf konursa ne olur? Direksiyon kabında max çizgisi üzerindeki seviye pompaya zarar verir mi? Yoksa hiç bişey fark etmez mi?

Bahtiyar usta senin kaba ATF ilave etmişe benziyor..

sıkıntı verirmi acaba,ve max çizginin biraz üzerinde :-((

Yorum bağlantısı
Emre Tunalı

Arkadaslar 2001 focus s.w arabamla sola tam donuslerde direksiyon kendi kendine toplama yapmıyor donus bittikten sonra kendiniz cevirip duzeltmek zorunda kalıyorsunuz sice bu arıza hangi parcalarda olabilir arıza parça tespitini kendim nasıl yapabilirim?Arıza için ne kadar bir ucret ayırmam lazim tahminen...Simdiden tessekur ettim.

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Emre bey rot ayarını yaptırdınız mı aracınızın ?

Yorum bağlantısı
Emre Tunalı
Emre bey rot ayarını yaptırdınız mı aracınızın ?

Rot ayarı Yaptırmadım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...