İçeriğe Yönlendir

Akvaryum için led uygulaması

Ersen Tapan

Recommended Posts

Ersen Tapan
(düzenlendi)

Akvaryum için aydınlatma seçeneklerini düşünürken resimde görülen kamp aydınlatması için satılan ürünlerden alıp içindeki led leri kullanarak bir çalışma yaptım.

s6301637.jpg

İçini açıp akvaryumun kapağına uygun hale getirdim

s6301630.jpg

s6301631.jpg

s6301632.jpg

s6301633.jpg

Kapak için uygun hale geldikten sonra gerekli yerleri sıcak silikonla izole ettikten sonra elektrik bağlantılarınıda yapıp kapak içine yine sıcak silikonla yapıştırdım..

s6301634.jpg

s6301635p.jpg

s6301636.jpg

Son denemeyide yaptıktan sonra işlem başarıyla tamamlandı..

s6301644.jpg

Sonuç bence güzel oldu ışıl ışıl bir akvaryuma kavuştum..

Beta balığımda hayatından memnun :nazar:

s6301643.jpg

tarihinde Ersen Tapan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buda güzel olmuş.. ama, Ersen, şerit led kullansaydın ya..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Buda güzel olmuş.. ama, Ersen, şerit led kullansaydın ya..

Abi düşünmedim değil ama aynı uzunluktaki şerit led için 25 tl istediler( daha ucuzunu bulamadım) bende buna karar verdim 12 tl ye halloldu..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güç kaynağı olarak ne kullandın... ? kaç volt elektrik verdin, bir lede giren elektrik kaç volt... ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Güç kaynağı olarak ne kullandın... ? kaç volt elektrik verdin, bir lede giren elektrik kaç volt... ?

Bağlantı olarak ledlerin şeklini bozmadım 4 pille çalışıyorlardı bendede 5 v 1 amper adaptör vardı, aynen pil girişinden bağladım 3-4 saattir yanıyorlar ısınma vs. olmadı ..

Yanlış görmediysem bağlantı şekline göre benim düzenekte 5v 2 lede bölünüyor.. :nazar:

Süper olmuş , ellerine sağlık :)
Ellerinize sağlık, güzel duruyor

Sağolun arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladığım kadarıyla ledler paralel bağlı... Kıs sürede ledler bozulacaktır... Bu kalde kullanmaya devam edeceksen elektrik girişine minimum 100 ohm 1 watt direnç bağla..

Yada, 3 voltluk adaptor bul...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Anladığım kadarıyla ledler paralel bağlı... Kıs sürede ledler bozulacaktır... Bu kalde kullanmaya devam edeceksen elektrik girişine minimum 100 ohm 1 watt direnç bağla..

Yada, 3 voltluk adaptor bul...

Anladım abi yarın hallederim,ama piller 6v vericek şekilde bağlanmış.. :nazar:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Devrenin herhangi bir yerinde direnç var mı.. ?

Yok abi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış Ersen... El fenerlerinde de böyle yapıyorlar, fazla ışık almak için fazla elektrik veriyorlar.. 5000 saat olan led ömrü 100 saat oluyor...

Sen doğrusunu yapmalısın... Yoksa önce pırpır eder sonra söner...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
(düzenlendi)
Yanlış Ersen... El fenerlerinde de böyle yapıyorlar, fazla ışık almak için fazla elektrik veriyorlar.. 5000 saat olan led ömrü 100 saat oluyor...

Sen doğrusunu yapmalısın... Yoksa önce pırpır eder sonra söner...

Tamam abi yarın ilk işim 100 ohm direnç almak olucak.. :nazar:

tarihinde Ersen Tapan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
(düzenlendi)

güzel olmuş elinize saglık

tarihinde Nuri G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Güzel olmuş da, balıklar memnunlarmı? Yem yerken görme problemi yaşamasınlar... :nazar:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Güzel olmuş da, balıklar memnunlarmı? Yem yerken görme problemi yaşamasınlar... :rolleyes:

Yok abi yemi havada kapıyo kerata :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Daire şeklinde olması bence ışığın bir nebze düzgün dağılmasına katkı sağlamış...Kumu biraz artır bence... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ersen çok güzel olmuş da üşengeç işi olmuş b'abi. :D Mehmet'in dediği gibi şerit led en iyisi; üzerinde hem dirençleri var hem de ışığı istediğin kadar güzel yayabilirsin. ayrıca daha kuvvetli ve uzun ömürlüdür. üstelik su geçirmeyenlerinden alırsan dadından yinmez. bunlar ileride buharlaşmanın etkisiyle oksitlenme yapabilir. olmazsa çıkarıp kuruttuktan sonra üstüne şeffaf sprey cilalardan sık ki su geçirmesin.

güle güle kullan kardeşim. ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Güzel olmuş..Ama mutlaka önerileri dikkate almanız gerekli.Çünkü Hem Mehmet abi hem de Murat abi led konusunda çok iyiler ;) Serkan abiye de katılıyorum acil kum lazım..

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Abi düşünmedim değil ama aynı uzunluktaki şerit led için 25 tl istediler( daha ucuzunu bulamadım) bende buna karar verdim 12 tl ye halloldu..

ellerinize saglık güzel olmuş, şerit veya şeffaf hortumlar daha güzel olurdu foruma sordunuzmu ??? ;)

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil

ellerine sağlık güzel düşünce.

emmime katılıyorum direnç kullanman gerek,ayrıca buharlaşmdan kaynaklanacak sıkıntı içinde murat abi haklı.

görüntü çok güzel olmuş,kum beyaz olsa belki daha iyi olur yada beyaz taş?

Bence bu akvaryuma xenon iyi olurdu...:unknw::angry:

xenon :fiuw:

alarmda lazım abi aslında :dance2:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
ellerine sağlık güzel düşünce.

emmime katılıyorum direnç kullanman gerek,ayrıca buharlaşmdan kaynaklanacak sıkıntı içinde murat abi haklı.

görüntü çok güzel olmuş,kum beyaz olsa belki daha iyi olur yada beyaz taş?

xenon :p

alarmda lazım abi aslında :dance2:

alarıma gerek yoh, biri dohandı mı elentirik çarpsın, ne güzel olur Allahıma Kitabıma... :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

selamlar güzel olmuş güle güle kullanınız. ben arkadaşımın akvaryumuna aypmıştım 3,6,9,12 volt kademeli adaptör kullanmış tım amacım adaptör kademeli olduğu için her kademede ayrı ışık parlaklığı elde etmekti ve çok güz<el oldu geceleri istenilen ışık şiddetine yaralıyor ve kullanıyor sizde güle güle kullanınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...