İçeriğe Yönlendir

15.000 Km. Periyodik Bakım

Selçuk Ayoğlu

Recommended Posts

Tahir İlter

Balata spreyi disk'e sıkılmaz.

Sıkılsada o kuruyup üstünden çıkana kadar cayır cayır öter.

Balata spreyinin amacı ; kampanaları temizler yani kampana balatalarındaki balata tozunu temizler ,Yağ değişimlerinde tapanın oraya akan yağı temizler,Boşalan atık yağın Kartere yağ gelmemesi için tapa bölgesinde kullanılır. Ayrıca mazot filtresi değişmiş Filtre değişiminde mazot kalıntısınıda temizler.

Aracınız bakımlarda arıza yoksa (lamba vs yanmıyorsa) yazılım yüklenmeyecekse cihaza bağlanmaz.

Benim yetkili servis cayır cayır sıkıyor Valla o zaman onlarda hata :s Ses olmuyor ama sprey temizlenene kadar fren mesafesine dikkat etmek gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Birol Özgür

Frenlerden gelen sesi kesiyor, toz toprağı temizliyor.

Bi arkadaşımız ses yapar diyor bi arkadaşımız sesi keser diyor. Hangisi doğru ben anlamadım şimdi.

Balata spreyi disk'e sıkılmaz.

Sıkılsada o kuruyup üstünden çıkana kadar cayır cayır öter.

Balata spreyinin amacı ; kampanaları temizler yani kampana balatalarındaki balata tozunu temizler ,Yağ değişimlerinde tapanın oraya akan yağı temizler,Boşalan atık yağın Kartere yağ gelmemesi için tapa bölgesinde kullanılır. Ayrıca mazot filtresi değişmiş Filtre değişiminde mazot kalıntısınıda temizler.

Aracınız bakımlarda arıza yoksa (lamba vs yanmıyorsa) yazılım yüklenmeyecekse cihaza bağlanmaz.

Teşekkürler. Tatmin edici bir cevap.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Diske de sıkılmaz derken, sıkılır, hatta sıfır yedek parça rafından alınıp takılıoyrsa, özellikle sıkılması tavsiye edilir

Sprey ses yapmaz, sesi de kesmez, sesi balata/disk ikilisi yapar, arka kampanalı fren içinde aşırı toz birikmişse de temizlemeye yarar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

sanırsam 200-240 gibi bir rakam 10 binde verdim. Farklı olarak gördüğüm bu sefer 110 lira kdv hariç mazot filtresiydi. 10binde olmayan birde polen filtresi vardı. Rakamı görünce baya şaşırdım halbuki 3 ayda 20bin yaptık. Polen filtresine gerek yoktu ama baya baya 3 litre yağ alan arabaya bakımda 413 lira verdim. Sıfır arabam olsa öğrenci halimle hayatta yürütemem :)

Linea benim değil ama olsun sonuçta ödeme benim vasıtam aracılığıyla yapılıyor :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Birol Özgür

"Motor koruma 29 tl" imiş. Bu işlemin içeriğini bilen var mı?

Motorun üstüne temizleyici bi sprey sıkıp su ile yıkıyorlar hepsi bu. Bildiğin motor yıkama işte milleti kandırıyorlar motor koruma diye.

Yorum bağlantısı
Selçuk Demirezen

merhabalar...

Ben foruma yeni katıldım öncelikle herkese selamlar.,

2011 model focus collection tdci arabamın 15000 bakımı geldi. Ankara da tüm servisleri aradım ama yakıt filtresi hariç 300+KDV civarı bir ücret istiyorlar. Geçen gün bir arkadaşım söyledi ACL servis te Oto İkiler bünyesinde 15000 bakımını yapıyormuş. Aradım sordum garantiniz bozulmaz dediler ve çok daha az bir fiyat söylediler. Ford web sayfasında da ikiler otonun yetkili parça sağlayıcısı olduğunu gördüm. Sizlerinde bir fikrini almak istedim. Acaba ileride bir sorun çıkar mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fark ne kadar ?

Kullanılan parçalar orjinal olmak şartıyla ve bunu ispat ederek, hak iddia edebilirsiniz ama, bakım kilometresinin tespiti nasıl olacak...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yılda 1 kez o parayı vermek çok zor olmasa gerek.. Yetkili servis hata yaparsa arkanızda kurumsal bir firma var; diğerinde muhattap bulamıyabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Selçuk Demirezen

Fark ne kadar ?

Kullanılan parçalar orjinal olmak şartıyla ve bunu ispat ederek, hak iddia edebilirsiniz ama, bakım kilometresinin tespiti nasıl olacak...

175 lira

Kullanılan parçaların hepsi orjinal aynı zamanda otosan a bağlıyız dediler yapılan tüm değişiklikleri internet üzerinden işlediklerini söylediler. İnanmadım, ruhsat bilgileriyle aracın alış tarihini daha önceden servise kaç kere gittiğimi hatta aldığım bagaj havuzunu bile söylediler.

Yılda 1 kez o parayı vermek çok zor olmasa gerek.. Yetkili servis hata yaparsa arkanızda kurumsal bir firma var; diğerinde muhattap bulamıyabilirsiniz..

Haklısınız ama eğer garanti gerçekten bozulmayacaksa ne gereği var diye düşünüyor insan. Diğerlerinin yaptıklarından farklı birşey yapmıyolar ama diğerleri hemen hemen iki katı ücret talep ediyolar.

Yorum bağlantısı
Selçuk Demirezen

Şu ana kadarki tecrübelerim de "ucuz sa vardır bir hikayesi" diyor kararsız kaldım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben olsam Otosanı arar sorarım... 4443673

Sonuçta garantiyi verecek olanlar onlar..

Yorum bağlantısı
Selçuk Demirezen

Ben olsam Otosanı arar sorarım... 4443673

Sonuçta garantiyi verecek olanlar onlar..

Teşekkür ederim Mehmet Bey. En kısa zamanda arıycam..

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz

merhaba;

Dün 2011 model benzinli myfiestamın (1.25) 1 yılı dolduğundan dolayı ilk bakımına götürdüm. Aracımla 15000 km dolduramadım, 9000 km'deydi.

Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve diğer standart (tapa, katı atık, cam suyu, iç dış yıkama) bakımlar yapıldı. Polen filtresini değiştirmedim. 15000 km'de değiştirirm dedim çünkü klimayı çok az kullandım.

240 TL ödedim. Yalnız verdikleri fişte eve geldiğimde dikkat ettim ki: "6 aylık ücreti" bakım yazıyor:(

Şimdi ben 6 ay sonra yine mi bakıma gitmek zorundayım? Yoksa 15000 de mi, ya da 1 yıl dolunca mı gideceğim. Yoksa 30.000 de mi gideceğim.

Kafam çok karıştı:(

Konusu değil ama Eureko olan kaskomu geçen yıl "0" km için teminatlar 30-90-30 olacak şekilde 1250 yaptırmıştım. Bu yıl diğer herşey aynı kalacak şekilde fakat teminatlar 30-60-30 olacak şekilde AXA'ya transfer oldu. 780 TL ye yaptırıdım 8 taksit. Ayrıca AXA her türlü lastik patlaması için tamirci çağırabiliyor muşun:) ya da aracı lastikciye kadar çektirebiliyormuşun. Buna çok sevindim.

Ayrıca trafik sigortamı da istanbul için 260 TL ödedim. Bunları da bir yorumlarsanız sevinirim.

Hepsi evime yakın olduğu için aracı satın aldığım yetkili serviste yapıldı.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu işin normali zaman aşımından ötürü 1 yıldır, 6 aylık yazmalarını anlıyamadım servis ile bir görüşün derim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Polen filtresini değiştirseydiniz keşke ; klima ile ilgisi yok ; arabadan içeri giren tüm hava oradan dolaşıyor ;)

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Yılmaz

bakımlar yılda bir olacak. veya 24bin km de.

yani bir daha ki bakımım 24000 km ya da 1 yıl dolunca öyle mi? yanlış anlamadım? çünkü ben yine 1 yılda 24000 km yi dolduramayacağım gibi duruyor ;)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arif Doğan

Bugün 5 servisten fiyat aldım. Fiyatlar 200-290 arası değişiyor.

Yağ+yağ filtresi+hava filtresi değişecek.

Araç km den değil yıldan dolayı bakıma girecek.

Merak ettiğim şey, 1 yıl dolmadan gidilmeli midir yoksa 1 yıl dolduktan sonra 5-10 günlük veya daha fazla esneme payı var midir?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Burhan Çelik

Bugün İzmit Es Oto'yu 2012 X-Plus Benzinli Otomatik Fiestam için 15.000 bakımı için fiyat sordum 390 TL. dediler.. Pahalı mıdır yoksa normal midir arkadaşlar? Araç 11.500 Km'de yılı doldu sadece..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emrah Özalp

Bursa OtoKoç 15.000 Bakım 320 TL dediler. Fren hidroliğimde azalma vardı onuda çözdüler. 287TL para ödedim. Hizmet, işçilik ilgi süper. Bursa'da tek geçerim .

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile, standart bakım rakamları her yetkili serviste aynıdır,atık yağ bedeli derler, conta pul derler 3-8 TL oyanatabilirler o kadar.

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

İkamet ettiğim yer Gelibolu çok fazla tercihim yok Çanakkale merkez ve Keşan'da bulunan servislerden fiyat aldım Keşan 420 tl Çanakkale 230 tl fiyat çıkardı arada çok fark var.Keşan servis ek olarak fren hidroliği mi neyse onu değiştirecekmiş.Onun dışında yağ değişimi,hava ve yağ filtreleri değişecek başkada birşey demediler.Fiyat nasıl sizce?

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Bende tam olarak anlamış değilim.Tekrar arayıp görüşeceğim Çanakkale yolu gözüktü anlaşılan bize :) Teşekkür ederim Hocam

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...