İçeriğe Yönlendir

LPG geçiş mesafesi ya da zamanı?

Osman Çakal

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik
Lpg ye geçiş sıcaklığını gazı takan yerde istediğin dereceye ayarlattırabilirsin.40 derece çok yüksek bana göre .Ben 20 dereceye ayarlattım.Benzinle çalışmasından 20-30 sn.sonra lpg ye geçiyor.Hiç bir problemde yok.

Bence ısıyı düşük dereceye ayarlatmakla hata yapmışsınız. Çünkü tüm lpg servisleri kışın 40 derecenin altında ayarların yapılmasının pistonların eğilmesine sebep olduğunu söylüyorlar. Buda allah korusun çok yüksek maliyet.

Geçiş sırasında araç viteste ise stop etmemesi lazım...Buna dikkat ederseniz sorun olacağını sanmıyorum.Biraz kerkinme olabilir :ohooh:

Bence değil. Yıllarca LPG li araç kullandım hiç böyle sorunum olmadı. Herzaman benzinle hareket ettim yolda lpg ye geçti.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Benim aracımda enjektörler değişti.Aracı sorunsuz kullanıyorum ama motor soğukken çalıştırdığımda benzinden lpgye geçmesini bekliyorum,lpgye geçerken gaza basmadığımda aniden istop ediyor,tekrar çalıştırdığımda sorunsuz lpgye geçiyor,usta kışın normaldir dedi ama araç lpgye geçmeden yola çıkamıyorum giderken lpgye geçişte istop eder diye, kışın böyle olması normal mi?

ne boşta ne de vitesteyken, ne rölantide ne de 5000 devirde geçişi hissetmemeniz gerekir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
30-32 dereceler iyidir, sorun çıkarmaz, güvenle kullanılabilir.

benim kiti takan yere geçiş sıcaklığını düşürelim dedim, "ben düşürmem, ama sen başka yere düşürtürsen bilmem" dedi. takıldığında 40 dereceye ayarlandı hala öyle. sadece ilk çalıştığında 60 derece ise (yani motoru yeni kapatmışsam) direkt lpg'ye geçiyor.

öyle belirgin bir zarardan bahseden veya sıcaklığı düşürdüm şu oldu diyen yok ama genelin tavsiyesi 40 derece.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
LPG sistemi sıcaklık bilgisini nereden alıyor acaba.Benim araçta bugün hararet 80-90 iken bile aracım lpg ye geçmedi.Aracımı 5 dk park ettim.Tekrar çalıştırdığımda 1-2 sn sonra lpg ye geçti.Sorun nereden olabilir acaba?

Regülatörün üstündeki sıcaklık müşürü arıza yapmış olabilir veya benzin kesicisi arızalıdır.

Benim aracımda enjektörler değişti.Aracı sorunsuz kullanıyorum ama motor soğukken çalıştırdığımda benzinden lpgye geçmesini bekliyorum,lpgye geçerken gaza basmadığımda aniden istop ediyor,tekrar çalıştırdığımda sorunsuz lpgye geçiyor,usta kışın normaldir dedi ama araç lpgye geçmeden yola çıkamıyorum giderken lpgye geçişte istop eder diye, kışın böyle olması normal mi?

Lpg ye geçişte stop etmesi ancak geçiş sıcaklık ayarı düşükse olur. Ayar yaptırırken en azından 30 dereceye getirin.Benim aracımda 35 dereceye ayarlı. Gaza geçişte ilk seferde biraz sallantı oluyor ama stop teme olmuyor.Kışın normaldir stop etmesi diyen eğer lpg ci ise bir daha o ustaya gitmeyin bence

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

35-40 derece ideal.

Kışın 35,yazın 40 ben öyle yapıyorum,çok memnunum.

35 in altını ustalar tavsiye etmez herhalde.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bence ısıyı düşük dereceye ayarlatmakla hata yapmışsınız. Çünkü tüm lpg servisleri kışın 40 derecenin altında ayarların yapılmasının pistonların eğilmesine sebep olduğunu söylüyorlar. Buda allah korusun çok yüksek maliyet.

Bence değil. Yıllarca LPG li araç kullandım hiç böyle sorunum olmadı. Herzaman benzinle hareket ettim yolda lpg ye geçti.

ne boşta ne de vitesteyken, ne rölantide ne de 5000 devirde geçişi hissetmemeniz gerekir.

Elbette sağlıklı bir araç LPG geçişlerini hissettirmez.Ben arkadaşa aracının stop etmemesi açısından fikir vermek istedim.LPG ye geçmesine beklemek yerine hareket eder geçiş esnasında aracın viteste olmasına dikkat ederse sıkıntı yaşamaz.En azından kışı çıkartır.Eğer viteste olmasına rağmen stop ediyorsa mutlaka kalibrasyon gerekli.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
35-40 derece ideal.

Kışın 35,yazın 40 ben öyle yapıyorum,çok memnunum.

35 in altını ustalar tavsiye etmez herhalde.

Sıcaklık ayarını tam tersi yaptırmanız bence daha uygun. Yazın zaten tankın içindeki gaz da sıcak olacağından geçiş rahatsız etmez.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Sıcaklık ayarını tam tersi yaptırmanız bence daha uygun. Yazın zaten tankın içindeki gaz da sıcak olacağından geçiş rahatsız etmez.

Tersi yaparsak kışın 40 dereceye gelmesi baya uzun sürmez mi?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
(düzenlendi)
Tersi yaparsak kışın 40 dereceye gelmesi baya uzun sürmez mi?

Aracın kışın 5 derecelik farkı kapatması en fazla 2 dakikasını alır ama gaz çok daha soğuk olduğundan sıvı fazdan gaz faza geçişi çok daha kolay olacaktır. Yazın ise aracımız zaten benzinde çalışıyor sıcak havalarda depodaki sıvı haldeki lpg, kışın olduğundan daha sıcaktır dolayısıyla gaz faza geçişi zaten çok daha rahat olacaktır. Benim aracımda kış sıcaklığı 35 dereceye ayarlı yazın ise 30 dereceye düşürüyorum. Siz 35 ve 40 olarak ayarlatıyorum dediğiniz için eğer illa 40 olacaksa bu kış ayar sıcaklığı olması gerekiyor bence

tarihinde Zafer Ofli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Aracın kışın 5 derecelik farkı kapatması en fazla 2 dakikasını alır ama gaz çok daha soğuk olduğundan sıvı fazdan gaz faza geçişi çok daha kolay olacaktır. Yazın ise aracımız zaten benzinde çalışıyor sıcak havalarda depodaki sıvı haldeki lpg, kışın olduğundan daha sıcaktır dolayısıyla gaz faza geçişi zaten çok daha rahat olacaktır. Benim aracımda kış sıcaklığı 35 dereceye ayarlı yazın ise 30 dereceye düşürüyorum. Siz 35 ve 40 olarak ayarlatıyorum dediğiniz için eğer illa 40 olacaksa bu kış ayar sıcaklığı olması gerekiyor bence

:good1: teşekkürler

Yorum bağlantısı
Kubilay Selvi
:) teşekkürler

ben ayarlattım 20 dereceye süre tuttum bir kaç kez tam olarak sabah rolantide çalışarak 1,50 sn de gaza geçiyor.ama sabah hava soguk yazın sanırım 1 dk geçmez ama su an ayda çeyrek deponun yarısını tuketiyor 7 lt

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...