İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Murat Şimşek

herhangi bir değilde kaliteli ve doğru amperli bir akü arıyorum!

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eski aküler yok artık.. hangisini alırsan al ömrü 2-3 yıl...

Forumda benzer konuları inceleyin.. akü ile ilgili düzgün markalara ulaşırsınız...

Ebat olarak aynı olan 60 amper bir akü alın..

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

aynı şey beninde başıma gelmişti gerçekten nasıl ayarlıyorlarsa orjinal akü tam 5 sene gidiyor :) sanırım sizinkinin artık teknik ömrü bitmiş :(

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

benim 6 sene oldu, acaba ne durumdadır, herhangi bir sıkıntısı yok kontrol falan edliebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

herhangi bir değilde kaliteli ve doğru amperli bir akü arıyorum!

Acdelco akü iyidir.Tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

dün akşam arabamı şafak otogazdan-Can'dan alıp,tamirattaki fatih sultan mehmet köprüsünden anadolu yakasına eve geçtim.sadece köprüyü geçmek 1 saatten fazla sürdü.klima yolculuk boyu hiç kapanmadı.eve gelmeden benzincide durup gaz aldım,yola devam edip fırının önünde durdum.ekmeği alıp araca binip marşa bastığım an marş basmadı,göstergedeki ışıklar söndü.kontağı kapadımda ise km göstergesi ve iç aydınlatmalar çok zayıf yanmaya başladı.anladım ki akü beni terketti.

yalnız,asıl soru şu.o kadar yoğun trafikte klima açık kullandım,akü zayıfsa bitmesi normal.ancak benzincide durdum sorunsuz çalıştı,fırının önünde çalışmadı :unsure2:

daha önceden zayıflık belirtisi vermedi.bu kadar keskin bi şekilde akü biter mi yahu?

korkum şarjın kesilmiş olması.fırının önünde takviye ile çalıştırdım,evin önüne park ettim,tekrar bastım gene tık yok.yani normalde bir basımlık şarj ederdi fırından eve gelene kadar.eğer şarjı kestiyse onun da tamiri gerekecek.akü büyük ihtimal orjinal akü (2008 model araç,2007 11. ay trafiğe çıkış).yani ömrü çoktan dolmuştur.

bir de araç lpg li,otomatik vites.kaç amper akü takmam gerekir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim duyduğum akü bitmeleri hep bu şekilde. Hiç bir belirti vermeden bitiyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

selam arkadaşlar.forumda aramam rağmen net bi cevap bulamadım.aracım 2 gün hiç çalışmadı.dün araçla 2 km mesafe gittikten sonra stop ettim.park yerini beğenmediğim için yaklaşık 1 dakika sonra tekrar marşa bastım ama malesef tık demedi ve yol bilgisayarı ve tüm ışıklar marşa basmam la kapanıp tekrar geldi.yol bilgisayarının dilide değişti.kutup bası gevşedi dedim herhalde sıktım kontrol ettim bir anormallik yoktu.tekrar denedim banamısın demedi.saolsun arkadaşı aradık akü getiri ama 60 ampermiş.bizim aracın aküsünün(orjinal akü) üstünde43 amper yazıyordu.ikinci bir akü geldi oda vartanın 44 amperlik aküsü idi neyse dedik taktık.araçta lpg de mevcut.benim sorum 44 lük akü problem yaratırmı.yol bilgisayar dili neden değişti.ve bu akünün piyasadaki ortalam fiyatı nedir?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Akü amperi ne olursa olsun sorun olmaz.. Önemli olan 12 volt olması ;)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

4 gün önce benim de aniden aküm bitti.üzerinden 55 amperlik orjinal akü çıktı.yerine 55 lik İNCİ taktık.tamirci arabamı evin önünden takviye ile çalıştırdı,sanayiye götürüp aküsünü değişti eski aküyü de aldı,140 tl aldı.sormadım akü kaç para,işçilik kaç para.(ben yoktum aracın yanında)

sizin 43 amper bana çok düşük geldi.bence o işte bi tuhaflık var

Akü amperi ne olursa olsun sorun olmaz.. Önemli olan 12 volt olması ;)

olur mu öyle şey ya.öyle olsa bütün aküler aynı amperde olurdu.aracın benzinli-dizel olması,donanım yoğunluğu vb faktörler amper değerinin değişme sebebidir.düşük amper yetersiz akım

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

olur mu öyle şey ya.öyle olsa bütün aküler aynı amperde olurdu.aracın benzinli-dizel olması,donanım yoğunluğu vb faktörler amper değerinin değişme sebebidir.düşük amper yetersiz akım

Kısa vade de sorun olmaz demek istedim. 60 amperlik akü geldi takmadık 44 lük taktık diyor arkadaş.. Boşuna beklemeye gerek yoktu..

Yorum bağlantısı
Uğur Çimen

araçtan çıkan akü 60 amperlik sıtandart akülerden en ve yükseklik olarak küçüktü.gelen 44 lükle aynı ölçülerde.ve fordun orjinalinin üstündede 43 amper yazıyodu.ayrıca 60 lık yerine sığmadı aracın.bende eski aküyü verdim ve 150 tl istedi arkadaş

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

araçtan çıkan akü 60 amperlik sıtandart akülerden en ve yükseklik olarak küçüktü.gelen 44 lükle aynı ölçülerde.ve fordun orjinalinin üstündede 43 amper yazıyodu.ayrıca 60 lık yerine sığmadı aracın.bende eski aküyü verdim ve 150 tl istedi arkadaş

değişme imkanınız varsa bence en az 55 veya 60 lıkla değiştirin.boyut olarak oraya sığacak "basık" model aküler var.ben daha 4 gün önce aldım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Ben 72 amperlik aldım,sadece üstteki demiri biraz düzelttiler ve yerine oturdu.Alçak olanlar tam oturuyor ama zamanım olmadığı için beklemeden bunu aldım.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Akünüz çabuk bitmiş.Ben 2006 model aracımın aküsünü bu sene Ocak ayınada değiştirdim,yerine 50 A lik aldım.Siz de keşke 50 A yada üzeri alsaydınız.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

neden 50 amper ve üzerisi daha iyi olur.orjinali 43 A iken?

Daha uzun süre dayanır akü.

Mesela farları açık unuttunuz, teoride 1a güç çekiyorse, 20 saat sonra 20a harcayacak ve akü marş basamaz hale gelecek 43a için. (genelde %50 ve aşağısında akü marş basamıyor)

ama 60amper olsa, 20a düştükten sonra bile yine marş basma ihtimali daha yüksek.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Afsar

ankara ulusta en dar ve o kadar da işlek caddeye bıraktım aracı hal' in yakınlarında oraya kadar tık demeyen akü orada bitti.. arabayı yanımdaki bayanlara ittirdim (iyi de korktum çalışmazsa orada naparım diye!:) 10 km yol geldim eve aksamında zaaarrr zooorrr çalıstı araç... simdi rampaya koydum sabah akü almaya giderken zorlanmayayım diye ... bir de hidrolik direksiyon çalışmıyo arac calısmayınca dar yerlerde hareket de kısıtlanıyo :)

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

dün benim de başıma geldi. marşa bastım, bir kaç tur çevirdi sonra durdu. kapadm bi daha açtım, seri bir şekilde çatçatçat sesi çıkardı ama çevirmedi. şanslıymışım bizim komşu da arabasına takviye yapıyordu tam o an, dedim benimkine de bi bağlayalm. takviyeyle çalıştı. 5 6 km yol yaptım, unutup kontagı kapattım ama çalıştı allahtan. sonra koydum evin önüne 20 dk sonra yne bastım yine almadı. akü orjinal ve ömrü bitti sanırım. yarın halledeyim de paylaşayım.

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Güney

benim 6 sene oldu, acaba ne durumdadır, herhangi bir sıkıntısı yok kontrol falan edliebiliyor mu?

elektrikçiler bakıyor bitmişmi bitmemişmi sanayide gidin bir elektrikçiye bütün elektrikçiler ücretsiz bakarlar.

Yorum bağlantısı
Kadir şimşek

bitik aküyü yenisiyle değişmeyi ertelemenin maliyeti; karlı havada yolda kalma ( 9 şubat 2012 perşembe, keçiören köprüsü altı), takviyeciye 30 tl, eve 100 metre kala kaza yapıp ön camı patlatma (180 tl) artı kaputta yumruk büyüklüğünde göçük ( 250 tl- pazarlıkla 150 tl)... gece yarısı 12 ye 1e kadar karakolda kaputuna düşen dallamanın sağlık raporunu beklemek; paha biçilemez ;) siz en iyisi en kısa zamanda 100 liraya yeni bi akü alın hocam; Allah vermesin ertelemenin maliyeti inanın kat be kat daha yüksek, tecrübeyle sabit ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

bitik aküyü yenisiyle değişmeyi ertelemenin maliyeti; karlı havada yolda kalma ( 9 şubat 2012 perşembe, keçiören köprüsü altı), takviyeciye 30 tl, eve 100 metre kala kaza yapıp ön camı patlatma (180 tl) artı kaputta yumruk büyüklüğünde göçük ( 250 tl- pazarlıkla 150 tl)... gece yarısı 12 ye 1e kadar karakolda kaputuna düşen dallamanın sağlık raporunu beklemek; paha biçilemez ;) siz en iyisi en kısa zamanda 100 liraya yeni bi akü alın hocam; Allah vermesin ertelemenin maliyeti inanın kat be kat daha yüksek, tecrübeyle sabit ;)

Daha ne olabilirdi dedim de aklıma birşey gelmedi. Ben de soğuk bir gecede arabaya ihtiyaç olunca çalıştıramadım. Bir daha aynı şeyin olmasını beklemeden yeniledim.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

bugün aküyü hallettik. önce ölçüm yapıldı ve bitik olduğu anlaşıldı. aracın orjinal ilk aküsü sonuçta, 6 yılı geçmiş ömrü ile hala çevirmeye çalışıyordu garibim :)

üzerinde 60 ah yazıyordu ama 60 amperlik aküler yuvasına oturmuyor. dizel fiesta için inci ve mutlu akünün 66 amperlik yuvasına uygun aküleri var, mutlu mu inci mi derken elektrikçi arkadaşın da tavsiyesiyle mutlu'da karar kıldık. 200 tl'lik aküyü bir ton dil dökerek 190'a zor aldık. 2 yıl garantisi var, temmuz üretimi, üzerinde ömrünü gösteren yeşil işaret olandan. 60 amperlik akü olaydı 150'lere dusecekti fiyat. bir de daha çok galericilerin kullandığı yerli üretim (balıkesir) olanlar varmış ama garanti yok ve pek tavsiye edilmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...