İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Ahmet Kalkan

Benim arabam 2005 model orjinal aküsü hala üzerinde.Geçen hafta değiştireyim dedim baktım üzerindeki 43 amper (yanlış hatırlamıyorsam).Elektrikçi buna 60 amper takalım dedi.Akün iyi şimdilik kullan bitince takarız dedi.Aracım LPG li 1.6 focus kaç amper takmam uygun olur ? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Sığdığı boyut kadar takabilirsiniz. Aracınızda ek donanım (elektrik harcayan) fazla yoksa amper değerini büyütmek pek gereksiz durum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Sığdığı boyut kadar takabilirsiniz. Aracınızda ek donanım (elektrik harcayan) fazla yoksa amper değerini büyütmek pek gereksiz durum.

LPG haricinde ek bir donanım yok ama tatile giderken buzdolabı kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Elektirikçinizin dediğine uyun bence. Hatta bir boyut daha büyütebilirsiniz ozaman.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Elektirikçinizin dediğine uyun bence. Hatta bir boyut daha büyütebilirsiniz ozaman.

Çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Burada unutulan bir konu var. Akünün amperajında iki rakam mevcut.

Birisi kapasite, diğeri krank gücü. Kapasite eğer aküyü besleme amacı ile bitirene dek kullanırsanız alacağınız enerjiyi belirtir. Krank gücü ise marş sırasında abanabileceğiniz maksimum amperajı belirtir.

Yeni aküler için sorun kendini belli etmez ama eskidikçe krank amperi ve kapasitesi yüksek olanlar daha avantajlı olurlar.

Normalde oto aküleri bitirene dek kullanılmamalıdır. Yarının altına pek inmek önerilmez. Bitirene dek kullanılan aküler farklıdır. Traksiyon aküsü ya da marin aküsü kullanılabilir.

Yerine sığan en büyük aküyü alın. Mesela aşağıda 60AH kapasiteli 510A abanma akımlı (krank akımı) akü resmi.

212767_1.jpg

Bu da inci akü 60Ah 490A:

120452.jpg

Varta 60 AH ama 540 A

NWO7RNN3341P9TIR_36592219803371o77.jpg

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Varta blue d24 benim aracımdaki 2. akü :) ses sistemine bağladığım yani.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici
(düzenlendi)

Focusa tam oturan bodur akü modelleri ve cca(abanma akımları);

ac delco 60 amper(m60-t7) 610 cca

ac delco 54 amper(m54-t7) 520 cca

ac delco 44 amper(m44-t7) 370 cca

varta 44 amper(b18) 440 cca

varta 60 amper(d59) 540 cca

varta 60 amper(d21) 600 cca (silver serisi tr de yok,yada ben bulamadım)

varta d24 60 amper bir akü ama focusa tam oturmaz. boyu 175 mm ve altı aküler focus muhafazasına tam oturur. ben ac delco ve varta araştırmıştım, yukarıda yazılanların hepsi focus için uygun aküler. ac delco favorimdi ama bulamadığım için varta d59 aldım.

tarihinde Hasan Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Ada

Bu akşam eşimle birşeyler diyelim diye caddeye çıkarken arabayı biraz ileriye almak için çalıştırdığımda biraz dengesiz çalıştı,soğuktandır diye düşündüm..

Eve döndüğümüzde tekrar bi bakayım dediğimde marş basmadı,akü bitmiş :) eşime sen eve çık deyip başladım bekleme,sağ olsun bir arkadaş ailesi ile sokaktan geçerken durdu ve takviye yaptık çalıştı.. Geçenlerde de aynı sıkıntıyı yaşamıştım,normalde araba yatmıyor ama yaklaşık 2 haftadır sadece ben kullanıyorum 5 dk işe gidiş 5 dk işten dönüş şeklinde,araba normal çalışma performansının altında çalışıp (kısa kullanım süresi) havada soğuk olduğundan mı bitti diye düşündüm sizce bundan olabilir mi?

Bu arada yoldan geçerken rica ettiğimde işim var bahanesini sunan 2 kişiye aynı durumda kalmamaları için dua etmelerini temenni ediyorum..Ailesi ile duran arkadaş geçenlerde de ben yaşadım kötü bir durum soğuktan diye düşündüm bende dedi ve hemen yardımcı olmak istedi.. Kendisine kartımı verip kasko ve trafik yenileme döneminde yardımcı olacağımı söyledim bende, bu şekilde borcumuzu ödeyeceğiz artık :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

öyle ısıtmalı camım var kar yağdı ısıtmalı camımla keyif ettim diye mesaj atarsan akü 2 günde cortlar tabi :p

şarj dinamosunu bi ölçtür abi değeri 13 küsür felan olması lazım. akü de orjinal akü ise 6 yaşında sonuçta. eğer orjinal değilse ( orjinalden kastım motorcraft yoksa ford siyah tip akü delphi üretimi) zaten 2 sene ömrü var bence :) heleki kısa mesafe ile aşırı elektronik aksam çalıştırıyorsan zaten şarj edemiyordur yeterince.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

öyle ısıtmalı camım var kar yağdı ısıtmalı camımla keyif ettim diye mesaj atarsan akü 2 günde cortlar tabi :p

şarj dinamosunu bi ölçtür abi değeri 13 küsür felan olması lazım. akü de orjinal akü ise 6 yaşında sonuçta. eğer orjinal değilse ( orjinalden kastım motorcraft yoksa ford siyah tip akü delphi üretimi) zaten 2 sene ömrü var bence :) heleki kısa mesafe ile aşırı elektronik aksam çalıştırıyorsan zaten şarj edemiyordur yeterince.

Kardeşim akü değişmişti,mutlu akü var şuan ölçümler normal.. Dediğin gibi problem aslında kısa mesafede elektronik aksam çalışması,soğuk nedeni ile arabayı çalıştırıp hemen klimayı açıyorum,o da otomatik olarak ön ve arka cam rezistansını açıyor,far ve sislerde açık tabi :D işten eve 2 km mesafe var,sanırım yeterince şarj olmuyor,bide havalar böyle soğuk olunca bitiyor galiba..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

akü değişmiş ise zaten 2 yıl ömür biçiyorum :) orjinal aküler daha uzun dayanıyor ama diğerleri bence fos. zaten senin kullanma şeklinlede orjinal olsa da dayanımı az olur.

arada otobana çıkıp kurum attır hem ciğer açar hem akü şarj olur :D

eski arabada şehir içinde zayıflayan akü için ben çok ciğer açmaya gitmişimdir :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

ya evin önünde 20 dakika boyunca devirli çalıştırdım yetmez mi? yarın çıksam mı ki :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Geçmiş olsun Fatih akü durumunu araştırdıktan sonra Mustafa nın dediği gibi bir uzun yol yap yada aküyü şarja bağlat. Kış günleri ansızın gerekli olduğu anda çalışmazsa insan kötü oluyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Teşekkür ederim Serdal,akü takviye kablom bagajda geziyorum zaten :D :D :D yakında çakmaktan şarj olan akü icad ederim ben :)

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Özarı

İlave çekilen tesisat (lamba, amfi, aydınlatma gibi) var ise kaçak kontrolü yapılmalı. Yada, bagaj, torpido lambası açık kalıyormu ? (Kontak kapandığında zamanlı devre kesme rolesi var ise gerek yok) kontrol edilmeli. şarj ve akü peformansı kontrol ettirilmeli

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Engin bey ilave çekilen tek tesisat baj aydınlatmasından alınan uç ile led aydınlatmalar ama iç aydınlatma otomatik olarak kapandığı için problem olacağını sanmıyorum burada, (led yapmadan öncede bir kaç gün yattığında akü problemi yaşamıştım)

ilk problem yaşadığımızda ölçüm yapıldığında problem çıkmamıştı..

muhtemelen işe gidiş gelişte akü şarj olamadı sakin kullanıyorum devir yükselmiyor ve yol 2 kilometre.. klima,ön arka cam rezistansı,farlar açık oluyor..

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

büyük ihtimalle orjinal akünüzü kullanıyorsunuzdur.Aküyü değiştirirseniz sorun kalmaz.Ama bu arada led leri kontrol etmeyi unutmayın...

Yorum bağlantısı

Fatih geçmiş olsun,terslik olucaksa en kötü anları yakalarmış,neyseki sen hafif atlatmışsın biran önce aküyü yenilemen iyi olur sanırım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kısa mesafede şarj etmemiş olabilir bu durumda normal. Birde sürekli dip görüyorsa akü oda ömründen yer bilgine. Bir an önce bir elektrikçide en az 10 saat süre olacak şekilde düşük akım ile 6-7A şarj ettirip kullanmanı öneririm ;) Birde sis farı açık gezme kardeşi ya :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salih Arslan2

akü değişmiş ise zaten 2 yıl ömür biçiyorum :) orjinal aküler daha uzun dayanıyor ama diğerleri bence fos. zaten senin kullanma şeklinlede orjinal olsa da dayanımı az olur.

arada otobana çıkıp kurum attır hem ciğer açar hem akü şarj olur :D

eski arabada şehir içinde zayıflayan akü için ben çok ciğer açmaya gitmişimdir :D

+1907

çok soğuk havalarda akünün bu tarz meşhur arızaları olur diyorlar ki ben hiç yaşamadım, siz bencede aküyü şöyle sağlam bir yolda en az 60 dk. çalıştırdıktan sonra bir deneyin aynı şeyi yapar ise kesin aküdr diyorum bende

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...