İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Ayhan Onaran

72'lik sorun çıkartmaz.

Zaten mantıken daha geç boşalacağı için daha az şarj etmesi de gerekecek.

Not: aküden bahsediyorum, yanlış anlaşılmasın.

İyi de kardeşim mesaja not eklemeseydin kimsenin aklına başka bir şey gelmeyecekti :) Şimdi geyikler geçitine dönecek konu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yaş 70 iş bitmiş dedikleri nasıl oluyor ki :) 70 lik akü de mi var..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

72 Amper değil, AmperSaat "Ah" yani. Bu akünün ccd amperi çok daha yüksek zaten 600 küsüer Amper felan. Arabanın alternatörü üzerinde yazar değeri ama yaklaşık 120-150Amper civarında. ( Standart bir araç) 1000Ah lık aküyüde şarj eder fark etmez sadece süresi uzar. Mantık %10 ile doldurmak ;) aynı oranda boşaltmak ki uzun ömürlü olsun.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

72 Amper değil, AmperSaat "Ah" yani. Bu akünün ccd amperi çok daha yüksek zaten 600 küsüer Amper felan. Arabanın alternatörü üzerinde yazar değeri ama yaklaşık 120-150Amper civarında. ( Standart bir araç) 1000Ah lık aküyüde şarj eder fark etmez sadece süresi uzar. Mantık %10 ile doldurmak ;) aynı oranda boşaltmak ki uzun ömürlü olsun.

O zaman şöyle diyebiliriz 72 ah'lik bir akü 6 amper akım çeken bir devreyi 12 saat besleyebilir. Bu doğru mudur? Bununla birlikte mesela farlar açık kalsa akü ne kadar dayanır. Ya da ne bileyim teyp açık kalsa ne kadar dayanır?

Bu sorulara cevap vermek için teybin çektiği akımı bilirsem ne kadar dayanacağını da bilirim. Bu mantık doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

O zaman şöyle diyebiliriz 72 ah'lik bir akü 6 amper akım çeken bir devreyi 12 saat besleyebilir. Bu doğru mudur? Bununla birlikte mesela farlar açık kalsa akü ne kadar dayanır. Ya da ne bileyim teyp açık kalsa ne kadar dayanır?

Bu sorulara cevap vermek için teybin çektiği akımı bilirsem ne kadar dayanacağını da bilirim. Bu mantık doğru mudur?

Aynen öyle.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Sağlıklı bir akü bunu yapabilir.

farlar 55w ise 1 takımı 110watt eder.

110 / 12 = 9.16Amper yapar. Akünün doluluk oranı ve sağlıklılğına göre farları besliyeceği süre ortaya çıkar. 72 / 9.16 = 7.8 Saat teknik verisi ortaya çıkıyor. Lakin bunuda pratikte yapmak çok zor %10 luk barajı geçmemek en iyisi uzun vadede.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rakamlara bakın, sanırım artık 60yerine 66 lar da geldi, makul rakam ile

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

66 Ah "Alçak tip" diye sorabilirsiniz, aynı alçak tipin 72 Ah olanını bulursanız daha keyifli olur.

teşekkürler önereceğiniz bir marka varmı?

Yorum bağlantısı
Çağrı Kalyon

Mrb. Arabam yeni yeni sıkıntılar çıkarmaya başladı. Geçen haftalarda silecek kolu arıza sorunu çıktı. Onu hallettik dedikten sonra şimdi de akü su koymaya başladı galiba. Arabayı çalıştırırken bazen gösterge kollarının titrediğini ve 3-4 sn sonra göstergelerin çalışmaya başladığını farkettim. Marş almasıda eskiye nazaran daha geç alıyor. Üstünde orjinal akü mevcut 43Ah lik. Yeni alacağım aküyü hangi marka ve kaç Ah tercih etmeliyim?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Yerli malı olan ve akü boşluğuna sığacak 43ah değerine en yakın ama 43ah dan büyük olacak bir akü alın derim. Mesela bizim araçta kocabay akü var ;)

Yorum bağlantısı
Çağrı Kalyon

55 ah lik yeterli olur mu acaba ? Daha yüksek almaya gerek var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yerli malı olan ve akü boşluğuna sığacak 43ah değerine en yakın ama 43ah dan büyük olacak bir akü alın derim. Mesela bizim araçta kocabay akü var ;)

Süha bey haklı, bence de yerli alın.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Ac Delco bodur akü. Amperi size kalmış. 72 nin üstüne çıkmanın çok bir manası yok araçta yüklü bir müzik sistemi felan yoksa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

43 Ah ve üstü uygun olacaktır.. Boyut önemli. Yerine tam oturmuyor birçok akü. Ben Otosan için üretilmiş 50 Ah lik boyutu orijinaliyle aynı olan aküyü aldım dün. AcDelco maalesef bulamadım. Türkiye'de stok sorunu varmış.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

adı bile marşı çevirmeye yeter

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

adı bile marşı çevirmeye yeter

Bizim zamanımızda okulda yerli malı haftası vardı :D

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

1

Hayırlı olsun Fazlı Bey. Ne kadara aldınız ?

140 TL.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Şuan akü araştırmasında olduğum için cevap yazayım dedim. Bu konuda en iyi akünün ac delco olduğu söylenmekte. Focusa tam oturan bodur aküleri var. 60 amper olanı(m60-t7),54 amper olanı(m54-t7) ve 44 amper olanı mevcut(m44-t7). Tavsiyem 60 amper olanı olacaktır. Ankara için dağıtıcı firmanın bana verdiği alman akü diye bir yer var telden konuştuğumda bana 60 amper için 150 tl dediler. Telefonu 312 341 29 04

Sonrasında ise en çok tavsiye edilen marka varta akü. Ben ac delcoya karar kıldığım için varta araştırmam olmadı. Yerli tercihinizde ise inci akü yada aynı firmanın ürerimi olan eas,hugel tavsiye edilmekte. Yerlide inci tavsiyesi mutludan daha fazla.

Alacağınız akünün boyu 175 mm den yüksek olmasın, aksi halde akü muhafazası tam oturmaz. (genişlik*175*175) şeklinde boyutları olmalı. genişliğin maksimum sınırını ölçmeniz gerek, ben henüz bakmadım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...