İçeriğe Yönlendir

ProjectWAAP_AB proje başvurum

Ergin Şendağ

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Sitenin dinamik olması (yani kod değiştirmeden güncellenebilir) daha iyi bence.

Benim bilgim html ile sınırlı o da çok iyi değil. Frontpage kullanarak sitemi hazırlamıştım tabii ki daha iyi html editörleri vardır.

Eğer ki dinamik site yapılacaksa hostingin linux ya da windows olması önem kazanıyor. Öncelikle sitenin altyapısı ne olucak onu kararlaştırmak ve test etmek lazım. Daha sonra domain + hosting alımı kısmına geçilir. turk.net 'te domain + hosting 60 usd/yıl dan başlıyor eğer linux tercih edilecekse mysql de var.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

abi linuxdan anlamam ki ben...ama windows tabanlı olsa daha iyi olur herhalde...kodları yenilemeden bir şey upload edebilmek zaten benim de derdim

peki bu paket ve fiyat iyi midir? İşimi görür mü? Aradığımız özellikler bunda var mı? Dinamik dediğimiz şey burada yazmaktamıdır?

Anladığım kadarıyla 5 GB trafik bana yeter, çünkü videoları izlemeleri için blogspot linkimi verip, oradan izlettirecem.

Web alanı 250 MB bizim tüm yazılar ve istatistikler için yeter herhalde, peki diğerlerindne bilmem gereken önemli bi nokta varmı?

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir
(düzenlendi)
Dinamik sayfalardan kasıt portal scriptleri değil asp, php, asp.net gibi web programlama dilleridir.

dinamik sayfalar asp, php vb. diller ile hazırlanır zaten.

dolayısıyla portal scriptleri de bu diller ile yazılır.

tarihinde Ahmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

yazıları, kod vs oladan eklenecekse ASP yada PHP kullanıp Veritabanı Mantığıyla Eklenmeli..

Yanı Kabaca Bir Forum Yapılmalı..

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

eğer bir web sayfası olacaksa joomla ve benzerleri diyorum.

hazır şablon sayfa daha ne olsun, içeriğini tıklayın değiştirin, kaydedin ve görün.

kod bilgisine ihtiyaç yok.

ayrıca

joomla vs. de kullanılacaksa sql ,mysql database kullanılıyor. database hesabı olmazsa zaten o iş olmaz.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
abi linuxdan anlamam ki ben...ama windows tabanlı olsa daha iyi olur herhalde...kodları yenilemeden bir şey upload edebilmek zaten benim de derdim

peki bu paket ve fiyat iyi midir? İşimi görür mü? Aradığımız özellikler bunda var mı? Dinamik dediğimiz şey burada yazmaktamıdır?

Anladığım kadarıyla 5 GB trafik bana yeter, çünkü videoları izlemeleri için blogspot linkimi verip, oradan izlettirecem.

Web alanı 250 MB bizim tüm yazılar ve istatistikler için yeter herhalde, peki diğerlerindne bilmem gereken önemli bi nokta varmı?

Önce arayüze karar vermek lazım. Hosting sonra.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
dinamik sayfalardan kasıt hazır portal programlardır.

bunları bir iki adımda kurup , programın kendi editörü ile içeriği hazırlayabilirsiniz.

Bunlardan benim bildiğim en çok tercih edilenlerden biri olan joomla var mesela.

başlangıç olarak joomlanın açıklaması yapılmış aşağıdaki linkte.

http://www.sistembilgisi.com/hazir-scriptl...apilabilir.html

Şiddetle joomla taraftarıyım. Web üzerinde bilgisi olmayan birileri için, yapı hazırlandıktan sonra 3-5 tıktık la eklentileri yapabileceği ve denildiği gibi ana sayfada sadece button veyahut linklerin olduğu tıklanınca açıldığı bir İçerik Yönetim sistemi kurulabilir.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

tamam abi joom-layalım o zaman...önce programı indirmem gerekiyor dimi?

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

eyvallah dostlar, tavsiye ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim, inanın 2 günde epey fikir sahibi oldum, projemizin sosyal sorumluluk projesi olması hasebiyle sizlere de ecir düştüğünü tahmin ediyorum...

a) önce taslağımı geliştirecem

b) sonra arayüzü joom-layacam

c) sonra domain ve hosting alacam

d) peki site kurulduktan sonra eklemeler yapmak kolaymıdır?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
tamam abi joom-layalım o zaman...önce programı indirmem gerekiyor dimi?

Başlamadan önce size tavsiyem Host firmasıyla görüşüp joomla ile uyum sorunları var mı bi sormanız lazım. Veyahut gugıl amcamızdan joomla hosting diye bir araştırma yapabilirsiniz. Çoğu hosting firması fantasy paketlerinin içinde otomatik joomla korumu barındırıyor. Olursa sizin için daha bi kolay olur. Karşılıklı konuşma gerekirse de her daim yardıma açığım.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)
Benden bu kadar.

yavuzcum dur bekle yaaaa.....daha hasan ustada kebap yiyecektik, baraj youlunda da "haytalı" :good1:

Başlamadan önce size tavsiyem Host firmasıyla görüşüp joomla ile uyum sorunları var mı bi sormanız lazım. Veyahut gugıl amcamızdan joomla hosting diye bir araştırma yapabilirsiniz. Çoğu hosting firması fantasy paketlerinin içinde otomatik joomla korumu barındırıyor. Olursa sizin için daha bi kolay olur. Karşılıklı konuşma gerekirse de her daim yardıma açığım.

eyvallah hakan ustam...sagolasın

tahmin ediyorum daha soracağım çok şey olacak :bravo:

hele bi bursumuz yatsın hesaba inşh, ilk işimiz bu siteyi faturalandırmak

tarihinde Ergin ?enda? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bu resimdeki şey gerçek Kar dimi ? :good1:)

Aysh daha dün yedim daldım karların içine :bravo:)))))))))))

Bu arada repeat until 0=1 e kadar yardım ederim. (sonsuza kadar) :good1:

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

yavuzcum yaşa...budur Adanalı..bu sene bana o taraf yok ama seneye geçerken bakarsın seni çaldırırım, takılırız hasan ustaya vs

yavuzcum yaşa...budur Adanalı..bu sene bana o taraf yok ama seneye geçerken bakarsın seni çaldırırım, takılırız hasan ustaya vs

yalnız profil resmin fena olmuş, hem öğrenci hem bilişim sektörü (tüm gün bilg başında) ve önünde bir tepsi "pişi"

göbek durumlarına dikkat et, yakında başlar annen çeyiz dizmeye, gelin adayı aramaya, okul bitimine ne kaldı ki şurda... :good1:

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
biraz office bilginiz varsa web hazırlamakta kolaydır. ergin buradan hallederiz..

bence yabana atmayın şu web page maker ı bir inceleyin. sürükle bırakla web sayfası yapıyorsunuz. takıldığınız yerde yardımcı olurum..

pagemaker epey kolaymış yaa...save ettikten sonra bunu sitemize mi yükleyeceğiz?

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)

arkadaşlar webmaker ile başladım taslağa...resimde solda gördüğünüz ele ele çocuklar dönüyorlar, resim hareketli. Aynı hareketliliği sağdaki zeytin dalı getiren güvercin resmi için de düşünüyorum ve sonra da hareketli bayraklar..bu bağlamda

a) bir resmi gife çevirmek mi kolay aynı resmin giflisini mi bulmak, mesela güvercin olayı

b) bayrak resimleri gif olarak bolca var, sorun yok

c) bildiğiniz hareketli gif siteleri varmı?

bi de butonlara yazılar sığmadı, yazıların yarısı okunmuyor ve böyle bir ayar göremedim program içinde ki düzelteyim, nasıl butonları büyütecez?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fazla gif okuyucuyu sıkar hocam... Güvercin ve bayraklar sabit kalsın bence..

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Fazla gif okuyucuyu sıkar hocam... Güvercin ve bayraklar sabit kalsın bence..

mehmet abim, sagoalsın tavsiyen için de akşam bayrakları da hareketli yaptım, çocuklar da el ele mevlevi gibi dönüyorlar, gösterdiğim 1-2 kişi de beğendiler

bi de butonlara yazılar sığmadı, yazıların yarısı okunmuyor ve böyle bir ayar göremedim program içinde ki düzelteyim, nasıl butonları büyütecez?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

kullandığnız programı bilmiyorum ama Font'un büyüklük ayarı falan olması lazım, daha da doğrusu olmak zorunda

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
pagemaker epey kolaymış yaa...save ettikten sonra bunu sitemize mi yükleyeceğiz?

Publish Seçeneği Var (Yukarı Yada Aşağı Ok Olsa Gerek ToolBar da)

Fazla, Dönen, Yanan Sönen, Abidik Gubidik Şeyler Koymayın. Hem Sitenizin yavaş Açılmasına Neden Olur HEm Can Sıkar.

Butonlara YAzılar Sığmıyorsa (ki ben olsam buton bile koymam doğrudan yazı ile link atardım) Butonu SağTıklayıp Properties den Yazı Stilinin Özelliklerine Bakınız

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Publish Seçeneği Var (Yukarı Yada Aşağı Ok Olsa Gerek ToolBar da)

Fazla, Dönen, Yanan Sönen, Abidik Gubidik Şeyler Koymayın. Hem Sitenizin yavaş Açılmasına Neden Olur HEm Can Sıkar.

Butonlara YAzılar Sığmıyorsa (ki ben olsam buton bile koymam doğrudan yazı ile link atardım) Butonu SağTıklayıp Properties den Yazı Stilinin Özelliklerine Bakınız

program çok güzel gerçekten, "istediğin eklemek için sadece sürükle bırak" çok kolaylaştırıyor işi.

maalesef properties, options, text, layout yada customize içerisinde butonu genişletme adına bi ayar yok...sorun değil butonsuz sadece text yaparız sonra.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ergin Şendağ
(düzenlendi)

sagolasın Ağam..programın yarısını tecrübe ettim gibi..siteye neler koymam gerektiğini üç aşağı beş yukarı tahmin ediyorum ama bunları siteyi kurmadan yazmak hazırlamak istemedi tembel nefsim. Bursumuzun yatmasını bekliyorum, sonra domain ve hosting alacam ve bilgileri yüklemeye çalışacam.

son halin resmini yüklüyorum:

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)

Anladım ki resim, video yada link eklemek çok kolay. Bu yüzden yapmakta acele etmiyorum, böyle bıraktım şimdilik.

Yukarıdaki denemede bayraklar dalgalanıyor, sağdaki güvercin uçuyor, aşağıdaki çocuklar mevlevi gibi dönüyorlar, butonların içine başlıklar sığmadı ve çaresi yok gibi duruyor şimdilik. Butonlara tıklayınca yeni sayfalar açılıyor ama bu sayfalardaki bilgileri ve resimleri istediğim gibi yerleştiremedim ama eminim kolay bir iş bu. Vakti gelince tasarıya devam edecem inşh. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Aslında yapmak istediğim site şöyle bir şey, 1) hatta aynısını kopyalayabilirmiyim acaba? http://www.earthcharterinaction.org/content/

2) Bu sitedeki butonlara tıklayınca alt birimler açılıyor (home ile başlayan mavi butonlar). Bunun gibi yapmaya çalışacağım. Kolay mıdır?

3) Bu site açılınca en üstte değişken 4 resim slaytı çıkıyor, bu kota yer mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...