İçeriğe Yönlendir

Rölanti Sensörü

Ferhat Özkılıç

Recommended Posts

Ferhat Özkılıç

herkese selamlar 1999 model focus 1.6 gp lpg li aracımda klimayı açtığım zaman rolatisi düşüyor araba stop etmekle etmemek arasında raks ediyor ve klima sürekli devreye girip çıkıyor eğer kırmızıışığa yaklaşıyorsam ve biraz fazla fren yaparsam stop ediyor. (normal seyir halindeyken klimada sorun olmuyor). bugün sanayiye gittim ve klimanın gazından olduğunu söylediler ve yeniden gaz bastırdım fakat arıza düzelmedi. rolanti sensöründendir dediler usta sensörü söktü ve içinden 1 ytl büyüklüğünde tam ortasından çivi kalınlığında delinmiş ince bir saç parçası çıktı. yani ortadaki delik ile rolantiyi 800 e sabitlrmişler. bu sac ı çıkarıp sensörü taktıklarında devir 3000 lerde geziyor. benim sorum bu arıza gerçekten sensör arızasımı yoksa bu adamlar bunun çözümünü bilmedikleri için böyle ilkel bir yolmu bulmuşlar? bu arada lpg lovata bayii rolantisini biz ayarlayalım diyorlar bu mümkünmü? rolanti sensörü 215 ytl fakat arızalı olduğundan emin değilim boşyere değiştirmek istemiyorum (boşuna klima gazı bastırdığım gibi:( ) bu sensörün arızalı olduğunu nasıl anlarım yardımlarınız için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Buna benzer bir arızayla geçen hafta uğraştım.Gaz kelebeği,rölanti valfi,maf sensörlerini temizleyin.Direk arıza koduda atmadığı için arızaya ulaşmak zor oldu,temizlik sonrası düzelme görülmez ise başka bir gaz kelebeği,rölanti valfi,ve maf sensörlerini deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çelik

Benim mazdaya da aynı olayı yapmışlar.Gaz kelebeği ve maf sensörünü temizlettim.Araç rölantide biraz düzensizlik yapıyor ama idare eder.Bazen motor soğukken 1800 devire falan çıkıyor.Şimdilik idare ediyor.Para olunca değiştiririz inşallah....

Yorum bağlantısı
Ferhat Özkılıç
Buna benzer bir arızayla geçen hafta uğraştım.Gaz kelebeği,rölanti valfi,maf sensörlerini temizleyin.Direk arıza koduda atmadığı için arızaya ulaşmak zor oldu,temizlik sonrası düzelme görülmez ise başka bir gaz kelebeği,rölanti valfi,ve maf sensörlerini deneyin.

salim bey söylemeyi unuttum araç bahsettiğim sacı çıkarınca hep 1500 ile 3000 devir arasında gidip geliyor. lpg ci rolanti ayarı yapabilirmi? ben yaparım diyor ??????? rölanti sensörü kesin arızalı diyebilirmiyiz???

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Benim düşünceme göre rölanti sensörü kesin arızalı.Daha önceden de rölanti raks ediyormuş ki böyle tuhaf bir çözüm bulmuşlar.İmkanınız olduğunda derhal değiştirmenizi tavsiye ederim.Bu durumdaki bir sensörü ayarlarım diyen lpg ciden uzak durun derim.

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür
rolanti sensörü 215 ytl

Çokmuş, bu servis fiyatı mı? Kesinlikle bir ebay kaydı alın ve yurtdışından sipariş verin.

Rolanti sensörü yanında pekçok arıza ihtimali var, sensör değişimi ile düzeliyorsa şanslısınız, ama olmayabilir de.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

aynı sorun bendede vardı. Rölanti valfi temizlenince sorun giderildi siz temizlettiniz mi göz ilede baksanız kirli olduğunu görünüyor.

Parça fiyatı anormal deil benim mondeo da aynı.

Ebay da ise 40-60 € arası değişiyor. Getirtmeye pek değmez bence.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence temizlik ile düzelecek oslaydı oraya o sacı kesip koymazlardı.Demek ki rolanti düzen tutmuyor.Bana sorarsanız LPG ciniz bunu kalibre edemez.Çünkü rolanti valfi,maf sensörü ve boğaz kelebeğindeki arızalar tam kalibrasyonu olumsuz oalrak etkiliyor.Veriler iyi okunamıyor.Yani sabit veri elde edilemediği içinde düzgün ayar yapılamıyor.Size tavsiyem önce rolanti valfini değişin.Fiyatı biraz daha uygun bulabilirsiniz.175 TL gibi..

Yorum bağlantısı
Ferhat Özkılıç
Bence temizlik ile düzelecek oslaydı oraya o sacı kesip koymazlardı.Demek ki rolanti düzen tutmuyor.Bana sorarsanız LPG ciniz bunu kalibre edemez.Çünkü rolanti valfi,maf sensörü ve boğaz kelebeğindeki arızalar tam kalibrasyonu olumsuz oalrak etkiliyor.Veriler iyi okunamıyor.Yani sabit veri elde edilemediği içinde düzgün ayar yapılamıyor.Size tavsiyem önce rolanti valfini değişin.Fiyatı biraz daha uygun bulabilirsiniz.175 TL gibi..

cevaplarınız için çok teşekkür ederim bulunduğum yerde tamircilik olayı maalesef parça değiştirme ustalığına dönmüş. yani değiştirelim olursa olur olmazsa başka parçayı değiştiririz. bu sebepten dolayı ankaraden geçerken orada yaptırmayı düşünüyorum. ilk önce sensörü maf ve kelebeği temizleyeceğim. son olarakta rolanti sensörünü değiştireceğim. fakat aklımda şöyle bir soru var benim arabayı aldığım şahıs ya bu sensör arızalı diye böyle bir yol buldu yada arabaya yazılım yükletmekten kaçtığı için böyle bir yol seçti. cevabı bulunca sizinle mutlaka paylaşacağım. tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Cem Yilmaz

Bu rölanti walfini v.s biz temizleyebilir miyiz?

Söküp, wd40 benzeri sprey ile temizleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Söküp, wd40 benzeri sprey ile temizleyebilirsiniz.

Kesinlikle wd-40 olmaz.Yağlama özelliği olan bir spreydir bu..Oysaki orada ki yağı kiri temizlemek gerekiyor.Bunun içinde kontak spreyleri yada balata spreyleri uygundur..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

Alkol - solvent bazlı spreylerde, içerisindeki lastik kısıma kalıcı zarar veriyor..

En iyisi temizleden devam.. :)

tarihinde Cem Yilmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Alkol - solvent bazlı spreylerde, içerisindeki lastik kısıma kalıcı zarar veriyor..

En iyisi temizleden devam.. :)

F1 aracım varken düzenli temizliğini yapardım.4 sene de sorun yaşamamıştım. Kronik sorunlardan birisidir mutlaka temizlik yada değişim gerekir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak

Allah razı olsun . Bu rölanti walfi nerededir nasıl sökülür diyeceğim ama korkuyorum :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

selamlar allah kolaylık versin işin zor kardeş çünki benimde aynı bela başımda

temizlik denildi temizlenmedik yer kalmadı.

parça denildi değişmedik parça kalmadı ben bıktım bıraktım öyle devam ediyorum

sende kafaya takmamaya gayret et.

hüseyin

Yorum bağlantısı
çetin kılıç

Benim araba da ışığa gelince ayağı gazdan çekip boşa atınca stop ediyordu. Rolanti valfini değiştirdim. Stop olayı düzeldi. Ama rölanti dalgalanması devam ediyor

Yorum bağlantısı
Naki Galip

Benim araba da ışığa gelince ayağı gazdan çekip boşa atınca stop ediyordu. Rolanti valfini değiştirdim. Stop olayı düzeldi. Ama rölanti dalgalanması devam ediyor

Aynı sorun bendede vardı. Dün Kartal sanayide rölanti valfini ve gaz kelebeğini temizlettim. Usta balata spreyi ile temizledi.

10 TL balata spreyine verdim 40 TL'de işcilik aldı. Umarım düzelmiştir.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Caner Kırmacı

Geçen akşam İzmir ayvalık arası yolculukta birşey yoktu. O gece kaldık ayvalıkta. ertesi sabah yolculuğa devam çanakkaleye doğru yolculuğa giderken başladı kendi kendine rölantide gaz vermeye. Birde 2000 motor 3000-4000 devirdeki horultusu ışıklarda yarış yapacağımı düşündürüyor insanlara. Yola biraz devam edeyim belki düzelir düzelen olmadı. Baktım bir yandan gaz verdikçe yakıttıda bitirecek. Bende yol üstündeki Edremitte bulunan Kardeşler Ford tamirhanesine ilk defa giriyordum rastgele girdim. Sorunu anlattım. Ben gaz kelebeği hava sensörü düşünürken direkt dedi rölanti valfi arızalı. Bizde hemen değiştirdi elinde de yedek  varmış. 240 Tl işçilik dahil işi bağladık sorun düzeldi. İçi baya kararmıştı. İçini temizlesek düzelir gibi pek değildi. Gene aynı sorun olmasın istedim malum yollardayız tatil başı. Ulaşmak için aracı lifte kaldırmak gerek. Baya sökmesi zahmetliymiş. Eskiye görede normal rölantisi daha sessiz oldu.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cihan Cengiz

benimde aracımda rolanti  soruna var ( focus 2004 1.6) hatta ilk çalıştırdığımda dalgalanmadan dolayı stop ediyor. ustam gaz kelebeği ve rolanti sensörünü temizledi  benzin deposuna benzin katkısı koydu ve 10 gün benzinde kullan düzelmezse sensörü değiştirecez dedi. Bugün ilkgün, gün boyu benzinde kullandım dalgalanma aynen eskisi gibi. Rolanti valf fiyatlarına baktım orjinali çok pahalı. sizce orjinal ürünü uyguna nerden alablirim.(güvenilir tabi)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Motora kontrolsüz hava girişi var mı kontrol edildi mi ? Krater havalandırma hortumunu değiştirin (40 lira civarı) düzelmezse sensöre odaklanan.

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Benimde Rölanti valfim arizalanmisti. Birgün lastikleri değiştirmek için lastikciye girmiştim tam cikarken araba 2000-4000 devir arasi kendi kendine gaz vermeye başladı. Hemen en yakindaki tamirciye gittim rölanti valfini arizalandigini ve arac hava aldigi için kendiliğinden gaz verdiğini söyledi. Tamirinin mümkün olmadigini söyledi. Parca fiyatini sordum otosan garanti vermeyip 380 TL istedi. Parca sadece otosanda vardi. Riske etmek istemedim başka tamirciye gittim. İzmir Karabağlar sanayide uğur oto da çözümü bulduk. Sağolsun tamiri için epey ugrasti. Ve sonuç şuan %90 basarili.. Eski Renault clio rölanti valfinin içindeki havayi kapatan ucun arkasındaki yayi benimkine takti. İlk basta tamamen duzelmesede zaman geçtikçe ve kurum bağladikca şuan tamamen düzeldi diyebilirim. çoğu zaman tek mesele o yayin deforme olmasidir bence sansinizi denemekte fayda var biz 60 liraya hallettik. 300 TL karimiz oldu :)

Yorum bağlantısı
Cihan Cengiz

ustama, karter havalandırma hortumuna bak onda sorun olabilir mi dedim. Ondan olmaz dedi. Bi süre benzinde kullancam olmazsa başka bir ford ustasına götürecem.

Yorum bağlantısı
Kemal VİCDAN

herkese selamlar 1999 model focus 1.6 gp lpg li aracımda klimayı açtığım zaman rolatisi düşüyor araba stop etmekle etmemek arasında raks ediyor ve klima sürekli devreye girip çıkıyor eğer kırmızıışığa yaklaşıyorsam ve biraz fazla fren yaparsam stop ediyor. (normal seyir halindeyken klimada sorun olmuyor). bugün sanayiye gittim ve klimanın gazından olduğunu söylediler ve yeniden gaz bastırdım fakat arıza düzelmedi. rolanti sensöründendir dediler usta sensörü söktü ve içinden 1 ytl büyüklüğünde tam ortasından çivi kalınlığında delinmiş ince bir saç parçası çıktı. yani ortadaki delik ile rolantiyi 800 e sabitlrmişler. bu sac ı çıkarıp sensörü taktıklarında devir 3000 lerde geziyor. benim sorum bu arıza gerçekten sensör arızasımı yoksa bu adamlar bunun çözümünü bilmedikleri için böyle ilkel bir yolmu bulmuşlar? bu arada lpg lovata bayii rolantisini biz ayarlayalım diyorlar bu mümkünmü? rolanti sensörü 215 ytl fakat arızalı olduğundan emin değilim boşyere değiştirmek istemiyorum (boşuna klima gazı bastırdığım gibi:( ) bu sensörün arızalı olduğunu nasıl anlarım yardımlarınız için teşekkürler..

Soruna benzer aynı soruna benzer benim araçtada var sorun şu lpg geçtiginden roranti çok düşüyor stop ediyor araç sıcakken birşey yok benzinde birşey yok sadece lpg ve ilk çalıltırmada ve lpg iken hava filitresinden lok lok ses geliyor daha dün motor indirdim bindi dün çalıştı ve ustaya sordum dedim buna çare yokmu rorantiyi sabitleyemezmiyiz ustanın dişiyine göre gaz kelebegi ve roranti sensörü zamanla aşınır bunu sadece serviste programla ayarlıyorlar dediler iskenderunda fort servisinden ayrılma bir usta varmış fort ka nın rorantisini ayarlamış adam saat gibi yapmış 3 gün sonra tekrar gisdecem detaylarını ögrenir yazarım.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...