İçeriğe Yönlendir

Connect

Guest Fevzi G

Recommended Posts

Guest Fevzi G

connect ile düşük süratlerde giderken,2. vites veya 3.vites de olduğu zaman araç. debriyaja basmadan frene basıp yavaşlamaya çalıştığımda az bir zaman sonra araç kendini ileri atıyor yani gaza basıyormuş gibi oluyor. o anda debriyaja basma gereği duyuyorum. bu dizel araçların hepsinde var mıdır? veya turbolu araçlarda yaparmı. o şekilde olması araca herhangi bir zarar verir mi

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
(düzenlendi)

vermez. normal bir durum problem yok

tarihinde Ya?ar Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Ustamın dediği gibi cok normaldır ,bu durum araçın yüksek torkundan kaynaklanmaktadır ,araç düşük 1,2,3 vitesde iken rölantiye düştüğü an kendi kendine gidebilmektedir ,bu durum sadece dizel araçlarda söz konusudur ,benzinli araçlarda bu durum olmaz yani gaz vermeden hareket olmaz.

Sıkışık trafikte bu durumdan çok faydalınılır ,gaz vermeden dur kalkları minimum yakıt sarfiyatı ile atlatabilirsiniz.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Guest Fevzi G
(düzenlendi)

yani frene bastığımda aracın o hale düşmesine izin vermeliyim ve stop etme anına gelmeyinceye kadar frene basılı tutabilirim dimi anladığım kadarı ile daha sonra devam edebilirim. genelde sağa sola dönerken oluyor.sokak aralarına girerken mesela ...

yakıt tasaruffu sağlıyorsa güzelmiş

bu arada teşekkür ederim

tarihinde Fevzi G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Özel
yani frene bastığımda aracın o hale düşmesine izin vermeliyim ve stop etme anına gelmeyinceye kadar frene basılı tutabilirim dimi anladığım kadarı ile daha sonra devam edebilirim. genelde sağa sola dönerken oluyor.sokak aralarına girerken mesela ...

bu arada teşekkür ederim

bu atlam olayı devirin düştüğünün arabanın bunaldım demesidir ve siz ısrarla neredyse stop etme derecesine kadar getirmekten bahsediyorsunuz bundaki amaç ne bir açıklama getirirseniz sevinirim tabiki mal sizin ama yazık ediyorsunuz derim herzaman normaşl devrinde kullanırsanız aracınız yıpranmayacaktır örn:2500-3000 rpm arası vites değiştirmek
Yorum bağlantısı
Guest Fevzi G

teşekkür ederim. ben o yüzden sordum zaten. o şekile düştü mü araç debriyaj ve bir küçük vites yapıyorum. peki ben 2500 devire ulaşmdaan vites yükseltiyorum. bunun bir sakıncası var mı. illaki o devirleri görmem mi gerekiyor. her vitesde 200 devire gelmeden atarım vitesi.düz yolda ama...yola göre de değişiyor bu durum.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Fevzi bey,sorunuza şu açıklıkta cevap vereyim ,araç düşük viteste iken rölanti devrine düştüğü an araçta bayılma hissedilir zaten o şekilde gaz vermeden ilerlemek zor ve sakıncalıdır ,benim size anlatmak isdediğim araçın park yapma esnasında ve cok kısa iki üç metrelik dur kalklar icin yapılan manevralar içindir.Ayrıca vites gecişlerinizi 2000d/d aşağı düşürmeyin derim en ideali 2500d/d civarı değişimlerdir..aracınızıda sağlıcakla kullanın..

Yorum bağlantısı
Emre Mut

bu arada teşekkür ederim

merhabalar fevzi bey bizim araçlarda çekiş kontrol sistemi diye bir sistem var bu sistem aracın gaza basmadan kaldırılmasını sağlamaktadır.vitesteyken debriyajdan hafif çekip tekrar bastıgımızda devir saatindeki hareketlenmeyi görebilirsiniz zaten frene bastığınızda 1.viteste 7km/h 2, viteste ise 14km/h gibi hızların altına düştüğünde araç o hale gelir debriyaja hafif basmanız yararlı olacaktır

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
connect ile düşük süratlerde giderken,2. vites veya 3.vites de olduğu zaman araç. debriyaja basmadan frene basıp yavaşlamaya çalıştığımda az bir zaman sonra araç kendini ileri atıyor yani gaza basıyormuş gibi oluyor. o anda debriyaja basma gereği duyuyorum. bu dizel araçların hepsinde var mıdır? veya turbolu araçlarda yaparmı. o şekilde olması araca herhangi bir zarar verir mi

arkadaşım kullandığın araç aşağı yukarı hepimizin kullandığı connectler; max torkunu 1700 ---1800 dv/dk dan itibaren verir. ve bu devirde de aracınız kalkarkende yavaşlarkende ileri atılır. özellikle dikkat edin anlicaksınız. yavaşlarken siz gaza basmasanız da araçlar bu devirlerde ilerleyen viteslerden daha etkili tork verirler (kalkış anında araç ağırlığını ani hızlandırıp sonradan hızlanmada rahatlatmak için.) yavaşlarken de bu devire geldiğinde oluşan tork turbonun basınç boşaltmasından kaynaklanır. normal giderkende gaz pedalını pompalamayı deneyin, birkaç seferden sora araç siz ayağınızı gazdan çekerken ileri atılım yapar. muhabbet eynı turbonun basınç boşaltması....

saygılar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...