İçeriğe Yönlendir

Kadran aydınlatması

Yasin Çelik

Recommended Posts

Yasin Çelik
burada "de" ayrı yazılır, doğru yazdığın için Türkçe adına teşekkür ederim, bu bir.

ikincisi "led işi zor, başarısız olunur demişsin". buna cevabım: görürsün sen! :nazar:

valla yapıcak birşey yok tek tek deniyeceğiz artık neticeleri de paylaşacağız

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Murat, yap görelim.. :nazar:

yapacağım Mehmet'çim de, şu anda zamansızım. okullar kapanıyor biliyorsun. öğretmenlerin en yoğun olduğu dönemler bunlar. biraz sabrını isteyeceğim senden. görürsün sen! :good1:

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Mondeo kapı kolu aydınlatması için Toyota yetkili servisten 1.2 Watt dipsiz ampul aldım. Bunlar da işinizi görebilir. Aydınlatma açısından fazlaca bir fark olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yasin Çelik

Evet arkadaşlar Kesin Sonuca nail olundu sonunda :D

dün kafamı kurcalayan kadran aydınlatmadaki eksikliği gidermek adına kadranı bi güzel söktüm ve aynen dediğim gibi standart dipsiz sinyal ampulü çıktı :lol2:

ama tabikide 3watt. bende hali hazırda ampulüm olmadığı için aracım HB arka 3. stop camını söktüm (tabi biliyorum içinde 5 adert 5Watt dipsiz var ) hemdn oradan 3 tanesini kadran aydınlatmama taktım ve aynen kapadım

sonuç mükemmel eskisinden %30 daha parlak nedeni arkadan söktüğüm ampullerde orj olduğu için biraz feri gitmiş ki bu benim için avantaj oldu :good1:

Şimdi Sn Mehmet bey le birbirimizi yanlış anlamışız hemen düzeltelim

Kadren aydınlatması kesinlikle 3watt dipsiz park yada sinyal ampulü standart ( ama mehmet beyin dediği bibi piyasadakiler değişik watt larda biraz aramak gerek) diğeri ise mehmet beyin Dijital km sayacı ampulü patlakmış dijital göstergeninki küçük olanlardan ( mehmet beyin dediği gibi)

Netice: kadran aydınlatması ile ilgili en ufak bir sounu olanlar hemen söküp değiştirebilirler zaten mehmet beyin detaylı anlatım resimleri olduğundan resim çekme gereği de duymadım benim sadece 15 dakikamı aldı

hadi bakalım sonunda çözdük bu işi Tabii 3Watt lık yere 5Watt taktım sorun olurmu bilmem

herkese yardım ve yorumlarından dolayı teşekkür ederim ...

:good1:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

5w lık ampülün çekeceği akımı tesisat ısınmadan kaldırıyor ise sıkıntı olmaz. Ama kabloların taşıyabileceği yükün üzerine çıkmış iseniz aşırı ısınmadan Allah korusun yangın bile çıkabilir. Bu sebeplerden tesisattaki kablonun değerlerini ölçese idiniz.

Ayrıca daha parlak bir panel gözünüzü almıyormu ? ben sürekli kısıkta kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence çok bişey fark etmez ama şöyle bir sorun olabilir. Panelin aydınlatmasını kısıp açarken 5w lık ampuller daha dayanıksız olup çabuk patlayabilirler.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

bende kısıp açma ayarı yok .

daha parlak derkende eskisi çok mat dı eskisine göre %30 parlak nedeni eskimiş 5wattları taktım.(arka 3.stoptakileri) zaten onların feri gitmiş anca yeni bir 3wattın verdiği aydınlığı verir (tahmini düşüncem) şu an öyle parlak göz alan bi durumu yok

standart ve çok tatlı bi aydınlatma oldu

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Arkadaşlar aracımın sol tarafındaki ampul patlak idi

bunu forumda tartışmala sonucu tesbit etmeye çalıştım ama görünen o ki kendim söküp bakmaktan başka bi çare bulamadım

sonuç: ana aydınlatmaya ait 3 ader 3watt lık ampul var bunların hepsini 5 waatt standary dipsiz çamurluk sinyalindeki ampullerle değiştiriyorsunuz sonun çözülüyor.

Not: Dün servisteki ustalarada sordum bi sorun çıkarmı diye adamlar zaten bizde aynısını yapıyoruz merak etme dediler

İhtiyacı olan yada olacak arkadaşlara duyrulur.

Ayrıca resimli anlatım Sn Mehmet Özyürek tarafından yapılmıştır;)

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

72 Okuma

0 youm Cevap

Not: İBunu ben zaten kendim öğrendim ve paylaşımı sizler için yapmak istedim.Bi cevap yada yorum gerçekten zor değil.

Forumda Yeniyim bu kadar ilisiz olunursa bir sonraki tecrübemi nasıl paylaşmam beklenirki?

O zaman bende sömürücü olim herkezin konularını okuyim işimi görim keyfime bakim dimi

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Yasin bey maalesef yanlış düşünüyorsunuz.Çünkü zaten bu bahsettiğiniz konuya defalarca cevap verildi ve gerekenler yazıldı.Açmış olduğunuz diğer başlıkta konuyu tartıştık.Sizin bu başlıkta yazdıklarınızı ben zaten diğer taraftan biliyorum.Durum böyle oluncada doğal oalrak buraya yazacak bişey kalmıyor.Herkes bu düşüncede.İnanın diğer açılan konu birçok arkadaş tarafından okundu ve hafızaya alındı..Siz içinizi ferah tutun ve paylaşımlarınıza devam edin.Ancak farklı farklı başlıklar altında değilde aynı başlık altına yazarsanız çok daha verimli bir paylaşım gerçekleştirmiş olursunuz..Aşağıdaki başlıkta size ait ve konu tamamıyla aynı.Ve sonuca varılmış neticelenmiş bir başlık..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...=176796&hl=

Düzeltme : İlave..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Yasin bey maalesef yanlış düşünüyorsunuz.Çünkü zaten bu bahsettiğiniz konuya defalarca cevap verildi ve gerekenler yazıldı.Açmış olduğunuz diğer başlıkta konuyu tartıştık.Sizin bu başlıkta yazdıklarınızı ben zaten diğer taraftan biliyorum.Durum böyle oluncada doğal oalrak buraya yazacak bişey kalmıyor.Herkes bu düşüncede.İnanın diğer açılan konu birçok arkadaş tarafından okundu ve hafızaya alındı..Siz içinizi ferah tutun ve paylaşımlarınıza devam edin.Ancak farklı farklı başlıklar altında değilde aynı başlık altına yazarsanız çok daha verimli bir paylaşım gerçekleştirmiş olursunuz..Aşağıdaki başlıkta size ait ve konu tamamıyla aynı.Ve sonuca varılmış neticelenmiş bir başlık..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?...=176796&hl=

Düzeltme : İlave..

Ayhan bey öncelikle ilginize teşekkür ederim ama sizde farketmişsinizdirki tek başlık altında olan tıkanmıştı bende yeni bi konu açim dedim aslında sizin de dediğiniz gibi tek başlık altında olması hem forum karmaşıklığını hemde tartışmadan doğan yararları bizlere daha net bildirir.

Diğeri ise kimseden şu cevabı alamadım ( kadran ampulü 5w standart dipsiz park ampulüdür) gerçi orjinali 3watt da.

benden yana sorun yok ben tabikide paylaşımlarım olursa çekinmeden yapacağım :nazar:

Size ayrıca teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konuyu birleştirdim...

küçük dipsizlerin 5 watlık ampulünün olduğunu bilmiyordum...

Diğeri ise kimseden şu cevabı alamadım ( kadran ampulü 5w standart dipsiz park ampulüdür) gerçi orjinali 3watt da.

Değildir ki.. Standart dipsiz ampul büyük gelir oraya... Araç parklarında kullanılan ampul oraya uymaz...

Uydu diyorsanız, standart dipsiz değildir...

Uydurdum diyorsanız, olabilir, bişey demem.. Uydurmakta sınır olmaz.. Hepimiz bişeyleri bişeyler yerine uyduruyoruz...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

biz burda takdir görmek için mi paylaşım yapıyoruz ki anlamadım ben ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yasin Bey Haklı arkadaşlar...

Bir gün boyunca hiç birimiz görmemişiz konuyu...

En azından bir yorum, geri bildirim için bir teşekkürü hakettiğine inanıyorum...

Forumlardaki bilgi kaynağının esası geri bildirimdir..

Duyarlı davranışı için, Teşekkür ediyorum kendisine...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Yasin Bey Haklı arkadaşlar...

Bir gün boyunca hiç birimiz görmemişiz konuyu...

En azından bir yorum, geri bildirim için bir teşekkürü hakettiğine inanıyorum...

Forumlardaki bilgi kaynağının esası geri bildirimdir..

Duyarlı davranışı için, Teşekkür ediyorum kendisine...

Rica ederim Sn Mehmet bey ayrıca Taktir filan beklediğim yok sakın yanlış anlaşılmasın

Hee bu arade Gerçekten Standart dipsiz ampul buna neden idda ediyorum biliyormusunuz .Ben kadranı Söktüğüm Zaman Elimde hiç ampul yoktu bende hazır sökmüşken yapim bari diyerek arka stop (spolierdeki onun içini açıp 5 adet ampulün 3 tanesini kadranıma taktım.herhangi bir uydurma filan yok standart yani

:nazar::)

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Kadran daki ampullerin daha ufak olduğunu sanıyordum?

yok değil standart dipsiz park ampulü (kesinlikle ve kesinlikle) he ama diğer uyarı lambaları hakkında bişliş diyemicam

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Hakan İşeri

Verilen bilgiler için ve yapılan çalışma için teşekkür ediyorum. Bende en kısa zamanga gösterge ampüllerini yenileyeceğim. Fakat led park ampüllerinden mi taksam diye düşünüyorum sizce nasıl bi görüntü alırım? İkinci soru ise ben gösterge tablosunu söküp yeniden taktığımda(kadranlarıda çıkarttım) kadranlar sanki kendini yeniden kalibre eder gibi bi kaç saniye titredi böyle bişey olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Verilen bilgiler için ve yapılan çalışma için teşekkür ediyorum. Bende en kısa zamanga gösterge ampüllerini yenileyeceğim. Fakat led park ampüllerinden mi taksam diye düşünüyorum sizce nasıl bi görüntü alırım? İkinci soru ise ben gösterge tablosunu söküp yeniden taktığımda(kadranlarıda çıkarttım) kadranlar sanki kendini yeniden kalibre eder gibi bi kaç saniye titredi böyle bişey olabilir mi?

bu konu hakkında inanın bir bilgim yok diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Hakan İşeri
bu konu hakkında inanın bir bilgim yok diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Konuyu tamamen okudum ve son kez emin olmak için soruyorum.

1-5w ampüller bi zarar verdi mi?

2-dipsiz park ampülü tamamen oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Konuyu tamamen okudum ve son kez emin olmak için soruyorum.

1-5w ampüller bi zarar verdi mi?

2-dipsiz park ampülü tamamen oluyor mu?

1) 5 w ampulün herhangi bir zararını görmedim hiç bir zarar vermedi

2) dipsiz park ampulü oluyor 8 hatta ben benim arka 3. stoptaki ampulleri söküp kullandım ( arabamn hb

Yorum bağlantısı
Hakan İşeri
1) 5 w ampulün herhangi bir zararını görmedim hiç bir zarar vermedi

2) dipsiz park ampulü oluyor 8 hatta ben benim arka 3. stoptaki ampulleri söküp kullandım ( arabamn hb

Söktüm göstergeleri ampulleri değiştirdim ama acı bir şekilde. Göstergedeki ampuller mini dipsiz ampuller. Ben ise dipsiz büyük ampul almışım arkadaki fren lambasına bakarak ve Yasin beyin anlattığına göre ama ne yazıkki yanlış oldu tekrar değiştirdim. Dipsiz mini led li ampul aldım(yeşil ve beyaz renk) fakat onlarda olmadı hiç bi homojenlik elde edemedim ve tekrar halojen ampullere kaldım ancak ampulün birini yuvadan sökerken kırdım 3 watt lık ampuller bulunamadığı için 5 watt aradım ama ne hikmetse hiç bi yerde bulamadım ve 2 waa tlık ampullerle değiştirdim. Elde ettiğim sonuç eskiden daha güzel oldu eski ve yeni ampulleri karşılaştırdığımda yeni ampullerin flamaları daha kalındı bunu daha fazla ışık verdiğini düşünüyorum..

Göstergeleri takarken ise bu sefer aşırı uğraştım gerçekten iki saat göstergelerle ilgilendim neredeyse... Bir daha ki sefere 5 watt lık ampullerle değiştireceğim bulabilirsem..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Söktüm göstergeleri ampulleri değiştirdim ama acı bir şekilde. Göstergedeki ampuller mini dipsiz ampuller. Ben ise dipsiz büyük ampul almışım arkadaki fren lambasına bakarak ve Yasin beyin anlattığına göre ama ne yazıkki yanlış oldu tekrar değiştirdim. Dipsiz mini led li ampul aldım(yeşil ve beyaz renk) fakat onlarda olmadı hiç bi homojenlik elde edemedim ve tekrar halojen ampullere kaldım ancak ampulün birini yuvadan sökerken kırdım 3 watt lık ampuller bulunamadığı için 5 watt aradım ama ne hikmetse hiç bi yerde bulamadım ve 2 waa tlık ampullerle değiştirdim. Elde ettiğim sonuç eskiden daha güzel oldu eski ve yeni ampulleri karşılaştırdığımda yeni ampullerin flamaları daha kalındı bunu daha fazla ışık verdiğini düşünüyorum..

Göstergeleri takarken ise bu sefer aşırı uğraştım gerçekten iki saat göstergelerle ilgilendim neredeyse... Bir daha ki sefere 5 watt lık ampullerle değiştireceğim bulabilirsem..

aracım Hb. arka 3. stop lambasının içindeki ampulü kullandım bi sorun yaşamadım. araçlar arası farklılık olacağını sanmıyorum. bi yanlış anlaşılma olmasın ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...