İçeriğe Yönlendir

Depo kaç lt, ikazda kaç lt. kalıyor ?

Mehmet Varankaya

Recommended Posts

Uğur Çınar

ben aracı 4 seneden beri kullanıyorum ozellikle dıkkat ediyorum kırmızı yandiktan sonra 40 42 araswı degisiyor biraz salladıktan sonratas catlasın 47 48 litre anca aliyor :? ben deki 2006 model aracım

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Bir cok kez denememe karşın benim aracın kırmızı ışığı yeni yanmaya başlayınca 45_46 litre mazot aliyor.

Bir seferinde 750 km yol yaptım ve 53 litre aldı.

Connectlerin deposu 60 litredir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir cok kez denememe karşın benim aracın kırmızı ışığı yeni yanmaya başlayınca 45_46 litre mazot aliyor.

Bir seferinde 750 km yol yaptım ve 53 litre aldı.

Connectlerin deposu 60 litredir.

Bizim teknisyen ustlara sordum. 2009 da üretimine başlanan yeni kasa connectler 60 eski tip kasalar 55 litredir.

Bu durumda söz konusu aracınız depo hacmi 55 litre olmaktadır.

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu

Ben haftada bir depoyu fullüyorum bugüne kadar da 50 lt yi geçmedi...Kırmızı ışık yanıyor fakat maksimum bu kadar aldım sanmıyorum 55 lt dir...Işık yanmaya başladıktan sonra 60-70 km yol gidilebilir deniliyor...Bu yakıtta olsun olsun da 5 lt olsun toplamda 50+5=55...Yeniler belki 60dır bilemem benim conni 2006...

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

serefssiz pompacılar acaba hava basıyor anlamadım :) dun mazot aldım kırmızı yanmıstı 42 stop ettı anlayamıyorum niye herkes farklı yazıyor :):)

Yorum bağlantısı
Volkan Aydogdu
(düzenlendi)
serefssiz pompacılar acaba hava basıyor anlamadım :) dun mazot aldım kırmızı yanmıstı 42 stop ettı anlayamıyorum niye herkes farklı yazıyor :):)

42 de pompa atar normaldir....Deponun içinde hava var pompa takılı iken içerdeki basınca göre doldurur...Pompa attıktan sonra pompayı tam sokmadan ucuyla 6-8 lt daha doldurur...Aracı sallarsanızda içerde ki havayı dışarıya daha kolay çıkarmış olursunuz...Pompacının suçu yok o adamın hiç bi karı yok ki asgari ücrete çalışıyor...Bence hakaret etmeden biraz düşünelim...

tarihinde Volkan Aydogdu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Bizim teknisyen ustlara sordum. 2009 da üretimine başlanan yeni kasa connectler 60 eski tip kasalar 55 litredir.

Bu durumda söz konusu aracınız depo hacmi 55 litre olmaktadır.

Sanırım teknisiyen ustaların bilgi eksikliği olabilir :unknw: .Araçımı Ford ana bayisinden alalı iki bucuk yıl oldu ve fabrikanın vermiş olduğu kullanıcı kitapcığında bu şekilde yazmaktadır.fakat yinede bir deneme yapacam emin olmak icin. :good1:

dsc04385l.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Turgut

55 i ilk defa duyuyorum, eskiler olabilir belki bilemiyorum. ama 60 litre depo. hatta daha da fazla. pompada hata ya da başka numara yoksa 60,41 litre aldım ben bir sefer. geçenlerde de tek depoyla 915 km yol yaptım. üstüne 5 litre yakıt ekleyip 30-40 km sonra, yedek 5 litre bidonla 60 litre yakıt aldı. anlayacağınız 60 litreden biraz fazla depo hacmi.

şu alıntı yazıyı da dikkatinize sunuyorum:

Connect 963 km'di yola cıkarken ve döndüklerinde 3090 km'di yani daha yeni araç(normalden fazla tüketim yapar)...

Ford Tourneo Connect Glx(plus paket degil) ile 2600 Km'lik Gezi macerası...

15 günlük bir izin süresi boyunca yeni aldığım 2010 tourneo connect GLX aracımla yaptığım gezilerin yol videosunu koymak istedim.

Yarı offroad yarı onroad bir tur oldu .

Size bir tecrübemi paylaşmak istedim. Sivas'tan İstanbula olan 870 km lik yolculuktan dün akşam saatlerinde ortalama 107 km süratle 8 saat 10 dakikada geldim. Lakin asıl danışmak istediğim. Konu bu yolculuğun son 450 km mesafesinde Ankara - İstanbul otobanındaki yakıt tüketimim. Ankara'da otobana girmeden önceki PO dan 32,85 lt mazot alarak depoyu fulledim. Sivas-Ankara arasındaki 425 km yolda 27,15 lt yakıt tüketimi yapmış. 100km 6,3 lt . O zamana kadarki seyir hızımız 110 120 km sürat iken Otobanda 170 - 190 km sürate gidiyorken buldum. Lakin otoban o kadar geniş ve düz ki hızı katti şekilde hissetmiyorsunuz. 450 km yolda 150 km süratin altına inmedim. Uzun yokuşlarda 2 ton aracım 1510 kg aracım + 5 kişi+300 kg yük) 5nci viteste 130 km kadar düşsede maratonu elden bırakmadı. Eve vardığımda yol bilgisayarım 220 km kalan yol, çeyrek depo gösterge vardı.

Kısa Durum Muhakemesi yapacak olursam .

*Yakıt tankım 60 lt, Göstergeler 6 litrelik körlüğü var. Depo boş olsada aslında depoda 6 litre yakıtım var. (test ettim gördüm). Bu kör alandan dolayı tüm göstergeler yüzde 10 şaşmakta.

*450 km yapılan yol .

*İstanbul Ankara Ortalama 150 km hız , 870 km mesafede Sivas - İstanbul 107 km Ortalama hız.

*Depo 60 litre fakat gösterglerim 55 litreymiş gibi çalışmakta . Ana analog yakıt göstergem ve dijitak kalan yakıt göstergem bundan dolayı 100 km lik yakıtı yok sayıyor. (5-6 lt ) Düz zeminde kırşehir opette yakıt

alırken , yol bilgisayarın kalan yol 30 km , depo ışığı yanık ve analog gösterge dipte iken haylen depoda 8 litre mazot vardı. Depoyu fullerken 51,8 litre yüklenmesinden çıkartığım sonuc.

*Ankarada PO dan Genel KM 2638 iken 32,82 litre mazot aldım, eve vardığımda 3090 genel km de idi. 3090-2638= 452 km

*Eve vardığımda kalan yakıtı hesaplıyacak olursam . Kalan yol 220 km (tam dolu 705 km göstermekte) depo 4/1 dolu idi. Bu durumda 55 lt ölçüt kabul edersem 13,75 litre çeyrek değer paydasına ; buna asgari 5

litre eklersem (kör yakıt) , depomda haylen 18,75 (minimal değerim) yakıtım var.

Sonuç olarak .

Ankara - İstanbul 452 km performanslı kullanmımda (3200 3700 rpm/dk)

Depo hacmi - kalan yakıt = (/ yapılan yol) * 100 formulunu kullanarak

60-18,75=(/452)*100 = 9,1 litre yakıt tüketimi

Genel bakarsak

Sivas - İstanbul 870 Km genel

toplam yakıt tüketimi 74 litre

100 km de 8,5 litre

Halk dilinde litresi 2,7 liradan km de 230 kuruştur

15 günlük tatil boyunca yaptığım 2127 km de ise toplamda 172 litre mazot 100 kmd 8,1 litre ortalama ulaştım.

Lakin ilk 1675 km de yakıt tüketim ortalamam 130 litre toplam tüketimimde 7,7 litre görünmekt

Çetermi yazacak olursam .

166 kmde 60 litre full depo Petrol ofisi

854 kmde 18.79 litre yarım Petrol Ofisi

963 kmde 37,55 litre fulleme Opet

1618 kmde 52 litre fulleme Opet

2213kmde 46,5 litre fulleme Opet

2638 kmde 32,82 litre fulleme Petrol Ofisi

3090 kmde aracım ve depoda 19 litre mazot kaldı .

Hesaplamalarımı 963kmden 3090 km arasını baz alarak yaptım .

İyi sürüşler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...
Nedim Erol

Herkese Merhaba;

Sürekli kafama takılıyor.

90 lık connecte yakıt bitiyor ışığı yandıktan sonra max. kaç km daha yol yapılır ?

Hareket halinde iken yakıtın bitmesiyle pompa v.s donanımlara zararı var mı?

Konu hakkında bilgi ve tecbelerinizi bekliyorum...

Tşk..

Yorum bağlantısı
Selçuk Mert

Işık yandıktan sonra 60-70 km daha gidiyor.Kitapçıkta 60 lt yazmasına rağmen depo tam bitince 45 litre alıyor.Mazot bitince hava yapmıyor benim bikaç kere başıma geldi mazot koyup devam ettim herhangi bir yerine zarar vermedi.İyi günler.

Yorum bağlantısı
Faruk Dural

Işık yandıktan sonra 80 km gösteriyor yol bilgisayarı her 10km de uyarı veriyor

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Uğur Kamil

Depo 60 lt ortalama 11 lt cıvarı yakıt kalınca uyarı verir ve yol bilgisayarı 0'ı gösterdiğinde 10-20 km  arası daha gider.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

Depo 60 lt ortalama 11 lt cıvarı yakıt kalınca uyarı verir ve yol bilgisayarı 0'ı gösterdiğinde 10-20 km  arası daha gider.

abi o zaman şu soruyu soruyum sana 0 a geldi hemen istasyona gittim fulledim 55lt aldı

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

abi o zaman şu soruyu soruyum sana 0 a geldi hemen istasyona gittim fulledim 55lt aldı

1. depo tam dolmadan pampa attıktan sonra rakamı düzleyip bırakmıştır pompacı.

2. depoda az yakıt olduğu için yol durumuna göre depoda daha az yakıt var sanmıştır ara.

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

1. depo tam dolmadan pampa attıktan sonra rakamı düzleyip bırakmıştır pompacı.

2. depoda az yakıt olduğu için yol durumuna göre depoda daha az yakıt var sanmıştır ara.

55lt olayı petrol ofisinde idi bide şirket aracıydı

kendi aracımda 60km yakıt kaldı dedi 50lt aldı depo hemde gırtlağına kadar doldu.2009 vito var depoyu fulledik neyse son ışığıda söndü aha dedim yandık dayım korkma oğlum rahat 30km gider sıkıntı yok dedi.Şöyle düşündüğümüz zaman birazda vitodan çalmış bi kaç özelliğini diyeceğim şu ki 0 gelse 10-20km gitmesi lazım yedek depo mantığı ama çereğin altına indirmemek lazım yaz aylarında 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Sarp D. Uygur

Bildiğim kadarıyla depo kapasitesinin 1/8 i kadar yakıt kaldığında uyarı ikazları başlar. Buna göre yapılacak hesapla deponun aslında kaç litre olduğu hesaplanabilir. Zamanında mühendis bir arkadaşım söylemişti 1/8 olayını, doğruysa herkese çözüm olsun :)

Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

Isik yandiktan sonra depo azina kadar doldu 49 bucuk aldi depo 55 litre ise 5 6 litre kalir

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

Isik yandiktan sonra depo azina kadar doldu 49 bucuk aldi depo 55 litre ise 5 6 litre kalir

depo 60 litre

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ümit Karaboğa

Depo 60 lt yol bilgisayarı sıfırı gördükten sonra 80 km daha gidiyor 215 65 16 lastiklerle toplam 750 km de depo bitti

Depo 60 lt yol bilgisayarı sıfırı gördükten sonra 80 km daha gidiyor 215 65 16 lastiklerle toplam 750 km de depo bitti

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...