İçeriğe Yönlendir

Direksiyon hidroliği değişimi

Cemal Demirezen

Recommended Posts

Cemal Demirezen

merhaba 2004 hb focus ghia aracım var hidrolik direksiyon yagını degiştirmek ıstıyorum fakat kucuk bir ilçede yasıyorum dolayısıyla buradakı ustalara pek guvenemıyorum hidrolik direksiyon yağı değişimi basitmidir ben yapabilirmiyim iyi bi ustalık gerektirirmi hava yapma gibi sorundan bahsediliyor böyle bi sorun olabılırmı.burada bı arkadas kendısını ekle bosalt sistemiyle değiştirdiğinden bahsetmişti öyle yapsam bi sorunla karsılasırmıyım teşekkurler.

Yorum bağlantısı
Mete Gürer

Ekle boşalt sistemi ile yağ değiştiren arkadaş benim :) DEğiştikten sonra ve şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. Eczanelerde 60ml'lik büyük plastik enjektör satılıyor. Alşın onlardan, depodan yağı emin, yeni yağ ekleyin çalıştırın...daha önce yazdığım adımları izleyin ve yağınızı kendiniz değişin derim.... 1 lt Castrol TQ-D özellikli AFT Dexron IID sınıfı yağı ben 8 tl'ye almıştım vakti zamanında...Bu arada yazdığım yöntemde hava vb gibi gir sorun olmadı. Olası tek sorun normalda ihtiyaç duyulan yağdan fazla yağ harcıyorsunuz değişim sırasında ama ben 1lt yağı bitiremedim. yaklaşık 200ml halen artmış bir halde bagajda duruyor. Kolay gelsin....

Dip not: Kendini yapın yada servis yapsın ama direksiyon hidrolik yağını ben senede 1, kendi yazdığım usulle değiştirmeye karar verdim..

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Benim de direksiyon sertleşti gibi. Siz yağı yenileyince bir değişiklik hissettiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

Valla güzel çalışma olmuş ama direksiyonda bu yağ herhangi bişey farkettirdi mi?.

Yorum bağlantısı
Mete Gürer
(düzenlendi)

Yağ değiştikten sonra direksiyonda bir yumuşama olup olmadığını farkedemedim ama içim rahatladı diyebilirim... DEXRON II D sınıfı ATF yağ (Örn Castrol TQ-D) Ford Atılgan (İStanbul) servisinin kullandığı bir yağ. Yetkili servis olarak onlar kullandıklarına göre bu yağ en uygun yağ diye düşündüm... Ama dediğim gibi bir şey fark etmedi direksiyonda.

tarihinde Mete G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
(düzenlendi)

merhaba,çağlar abi direksiyon yağı boyle çamur gibi rengi var bide yeni aldım ya arabayı duramıyorum :-) focusların galiba hepsi aynı direksiyon cok sert geliyor bana değiştirince yumuşar diye düşünürken yumuşamadığı sağolsun mete bey den ogrendık cevabınız ıcınde ayrıca tesekkurler mete bey.caglar abi sizin oneriniz nedir mete beyin bahsettiği yontemle kendim değiştireyim mi?tesekkurler.

tarihinde Cemal Demirezen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
merhaba 2004 hb focus ghia aracım var hidrolik direksiyon yagını degiştirmek ıstıyorum fakat kucuk bir ilçede yasıyorum dolayısıyla buradakı ustalara pek guvenemıyorum hidrolik direksiyon yağı değişimi basitmidir ben yapabilirmiyim iyi bi ustalık gerektirirmi hava yapma gibi sorundan bahsediliyor böyle bi sorun olabılırmı.burada bı arkadas kendısını ekle bosalt sistemiyle değiştirdiğinden bahsetmişti öyle yapsam bi sorunla karsılasırmıyım teşekkurler.

direksiyon rezervuarına baglanan iki hortum var. biri ince biri kalın, ince olanı çıkartın ve bir kabın içine verin. rezervuardaki yerini kapatın aracı alıştırın ve rezervuardaki yag eksildikçe üzerine takviyeleyin bu işlemi direksiyonu çevirerek yapmanız gerekiyor. kabın içindeki hortumdan temiz yag gelene kadar devam edin. hortumu yerine takın yagını tamamlayın

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

merhaba yaşar ustam beni tanıdınız mı bılmıyorum trıger falan ıcın gelmıstık sarkısladan yakında gelecem sızın yanınıza debrıyajın merkezi bozulmus yag kacırıyor sımdılık oyle bınıyorum bi işimin daha cıkmasını beklıyorum yanınıza geldıgımde sız degıstırırsınız artık hava falan yaptırırıım soylemesı ayıptır becerıklıyımdır bıraz o konularda cevap yazan herkse tesekkurler hava yapmama gıbı ıhtımalı yok denılseydı kendım yapacaktım ama oyle bı cevap gelmedı.saglıcakla kalınız.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Taner Kadak

Bende bu yagi kendim degistim. Yanliz ben hortum falan cikartmadim :p Kabi direkt yerinden sokup bas assagi cevirdim. Icinden cikan camuru gorunce icim rahatladi. Direksiyon hic yumusamadi aksine sertlesti sanki son gunlerde. Belki koydugum hidrolik kotudur.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Engin Murat Ünal
direksiyon rezervuarına baglanan iki hortum var. biri ince biri kalın, ince olanı çıkartın ve bir kabın içine verin. rezervuardaki yerini kapatın aracı alıştırın ve rezervuardaki yag eksildikçe üzerine takviyeleyin bu işlemi direksiyonu çevirerek yapmanız gerekiyor. kabın içindeki hortumdan temiz yag gelene kadar devam edin. hortumu yerine takın yagını tamamlayın

Yaşar usta bu ince olan hortum rezervuara sanki yapışmış gibi sıkı. Elle sökmek pek mümkün değil. Siz nasıl çıkarıyorsunuz? Isıtıp gevşetmeyi denemek doğru olur mu?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serdar Akgül
(düzenlendi)

Herkese iyi hafta sonları. Aracımda 2 gündür sabah birsorunla karşılaşıyorum. Aracı çalıştırdıktan sonra direksiyon oldukça sert oluyor ve sağa sola dönmekte zorlanıyor, sanki tekerin kenalarına taş gelmiş gibi. Sonra hafif direksiyonu sağ sol yapınca düzeliyor ve gün içinde aynı sıkıntıyı yaşatmıyor. Aracım 3 yıldır bende ve dreksiyon hidroliğini felan hiç değişmedim.( Benden önceki bir değişim bilgisi yok)

Bunun bir değişim periyodu varmıdır? Problem hidroliktren mi kaynaklanıyordur yoksa sıkıntının kaynağı başka olabilir mi?

tarihinde Serdar Akg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ustalarım bir fikri olan yok mu? :D

Kutu diyeceğiz de dilimiz varmıyor.. :p

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül
Kutu diyeceğiz de dilimiz varmıyor.. :blink:

Deme Emmi. İnşallah kutu mutu değildir? Sadece 2 gündür soguk havada sabah farkettim daha önce olmuyordu yeni başladı, sonra sağ sol yağınca düzeliyor kendiliğinden, korkum hareket halinde felan kitleme yapmasın Allah korusun...

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

1- Bunun tamiri münkünmüdür?

2- Veya bakıtırınca kesin şudur diyebilir mi ustalar?

3- En ucuz işe nereden başlamalıyım?

Benimki biraz psikolojik heralde sanki içinde yağ donuyormuş gibi bir hisse kapılıyorum (inşallah öyledir)

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

sıcaklık ne kadar düşüyor ki yağı dondursun? 3- En ucuz işe nereden başlamalıyım?Çevrenizdeki en iyi söylenen tamirciye gitmekle.yağ özelliğini yitirmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül
sıcaklık ne kadar düşüyor ki yağı dondursun? 3- En ucuz işe nereden başlamalıyım?Çevrenizdeki en iyi söylenen tamirciye gitmekle.yağ özelliğini yitirmiş olabilir.

Sabahları baya bir doğuk olur burda eksilerde yani. Ama yağ donar mı donmaz mı bilemem. Sıkıntı başlayınca yağın özelliğini yitirmeye başlamış olabileceğini düşündüm( Tabi yitirebiliyorsa.)Araç 3 yıldır bende hiç yağ değişmedim. Benden önceki geçmişinide bilmiyorum.. Umarım yağdandır. Yoksa bu direksiyon kutusu felan bizide paketleyip kutu yapacak :D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ünal Doğar
(düzenlendi)

Direksyon hidroliği yani atf yerine dot4 konursa bir sıkıntı yaratır mı?Haftasonu anitfrizi ölçtürdüm -25 çıktı.Yağcıya yeterli olduğunu söyledim.Adam illa bir şey satacak ya direksiyon yağını tamamlayalım dedi.Dot4 ekledi.250 ml kadar kılavuza bakınca atf konulması gerektiğini öğrendim.Bu şekilde bir sıkıntı olur mu?

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Direksyon hidroliği yani atf yerine dot4 konursa bir sıkıntı yaratır mı?

Dot4 fren hidroliği değil mi? :s

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu şekilde kullanmamın bir sakıncası var mı?

Dediğim gibi dot4 fren hidroliği ise, pompayı ele almanız çok yakındır...

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

dot4 fren hidroliği.renk olarakta farklı zaten bunlar.

hooopp kardeş napıyorsun sen demedinizmi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...