İçeriğe Yönlendir

Fren Balata / Disk / Kampana

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Sani Gerşon

Mesut bey merhaba,

Öncelikle farklı markaları deneyebilirsiniz ancak ustanız doğru söylemiş. Maalesef pek önüne geçilemiyor.

Bir şey daha, forumumuzda imla ve yazım kurallarına fazlasıyla özen gösteriririz, sizden de aynı özeni bekleriz. İyi forumlar :flowers:

Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun
(düzenlendi)

İşin içinde olmamıza rağmen (babam) aynı sorundan bende şikayetçiyim yukarıda da yazıldığı gibi asbestin tozu ciddi bir kanserojen maddedir ve kullanılmaması çok güzel ama umarım çevreye ve bize zarar vermeyen bir madde ile desteklerler şu balatalarımızı şimdilik sese katlanmak daha iyi.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Doğru disk ve balata ile kullanıp sıcak diskin gözüne gözüne su tutulmadıkça yada su birikintisinden balataları ıslatacak şekilde geçilmedikçe frenler kolay kolay ötmez.

Ötüyorsa eksik birşeyler var demektir. Disk eskidir, balata yanlıştır vs. vs.

Yorum bağlantısı
Erdi Sağlam

2008 focus'umda Brembo marka standart disk ve balata kullanıyorum. performans olarak çok iyi ses çıkarma vs. gibi durumlarda yok

Yorum bağlantısı
Erman Devrim

İlginç; Bende ön balataları değiştirdim ancak ses çıkmıyor biraz fren yumuşak gibi geldi ,arka balataları sormak istedim onlar 170.000 km kadar gider dedi.

Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun
(düzenlendi)
Doğru disk ve balata ile kullanıp sıcak diskin gözüne gözüne su tutulmadıkça yada su birikintisinden balataları ıslatacak şekilde geçilmedikçe frenler kolay kolay ötmez.

Ötüyorsa eksik birşeyler var demektir. Disk eskidir, balata yanlıştır vs. vs.

Aracıma bosch disk ve bosch balata takıldı ve öttü garanti ile değiştirip TRW disk ve TRW balata takıldı yine ötüyor bunun doğru veya yanlışlıkla pek alakası yok bence asbest kalktığı için bu ötmeler yaşanıyor borusan dahi balata değişiminden sonraki ötme konusunda

Aynı yorumu yapıyor ayrıca asbestli olan balatalar jantı sim siyah yapıp tozu yapışıyordu.

Tabii ki kesinlikle disk sıcakken soğuk su ile temas etmemelidir, diske ciddi manada zarar verir fiziksel yapısı da bozulur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hiç frenleri öten bir aracım olmadı çok şükür...

Farklı bir marka deneyin.. Daha çabuk biten bir balata bulmalısınız..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

İlginç; Bende ön balataları değiştirdim ancak ses çıkmıyor biraz firen yumuşak gibi geldi arka balataları sormak istedim onlar 170.000 km kadar gider dedi

İstanbul'da 170.000km. gidecek bir balata mı var mış ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

170 bini nasıl hesap etmişler... :)

De hadi 150 de.. :D

Balata tamamen kullanıcı stiline göre aşınır... Yaklaşık 100 bin km boyunca focusun arka balatalarını değiştirmeden kullanmıştım..

Ama eski ortağım her 30 binde dört balatayı da bitirirdi..

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Hocam orijinal olarak araçta takılı gelen balatalar ötümüyor ama :biggrin: Aynı balatalardan istiyoruz :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Farklı markaya geçildi halâ ötme var ise başka yerlere bakılmalı,benim aklım almıyor o ötme illâ ki gitmeli giderilmeli. Fren merkezine, hortumlara, hidroliğe vs. başka yerlere bakmalı, o zaman 3.cü markaya da geçilse ötme yapacak, sorun araba da yada işçilikte diye aklımdan geçiriyorum. Büyük konuşmak olmaz umarım, frenleri öten bir arabaya binmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Aynen hocam, aracın üzerinde gelen balatalar ötmüyor? O zaman bizde aynı balatalardan istiyoruz... Eğer serviste değişecek balatalar da ötüyorsa (artık fabrikadan eski nesil balatalar çıkmıyorsa); kazalı araçlardan balata mı araştırıcağız yani?

Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

5 6 ay önce bosch marka disk ve balata taktırdım ama ötme var çoğu zaman.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

ses yapmasın istiyosanız otosan - kale balata kullanabilirsiniz...ama 2 gün sonra da frene basınca araba durmuyor diye konu açarsınız buraya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Asbest kullanılmıyor diye frenler ötecek olsa tahminen İstanbul'daki her iki aractan birinin fren balataları ötüyor olurdu :yes: .Bence yanlış olan birşeyler var tekrar değiştirtin ama bu sefer marka değişik olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun
(düzenlendi)

Farklı markaya geçildi halâ ötme var ise başka yerlere bakılmalı. benim aklım almıyor o ötme illâ ki gitmeli giderilmeli. Fren merkezine, hortumlara, hidroliğe vs. başka yerlere bakmalı, o zaman 3.cü markaya da geçilse ötme yapacak, sorun araba da yada işçilikte diye aklımdan geçiriyorum. Büyük konuşmak olmaz umarım, frenleri öten bir arabaya binmem.

Büyük konuşmak falan değil abilerim hepimiz az çok bir şeyler öğrenmek için buradayız ayrıca çok güzel insanlar var burada :) kimse kimsenin kalbini kırmaz bu forumda buna eminim zaten konu tartışılsın diye açılır :D

Gelelim şu gıcık edici ötme olayına dayımın Tourneo'su sıfır alındı ve frenlerde ne ötme ne farklı birşey vardı daha sonra oto Koç İstinye'ye gidip bakımda balatalar otosan ile değişti bittiği için araba bir geldi cayır cayır bir ötme var ama gerçekten çok ince bir ötme ve çok rahatsız olduğu için beraber tekrar götürdük disklerin değişmesi gerektiği ötmenin %100 ortadan kalkacağı söylendi okey dedik ve disklerde değişti balatalar tekrar takıldı çıktık birşey yok 1 hafta sonra tekrar bir viyaklama ve ötme ve yine oto koç :D garantiden balataların değişeceği söylendi ve garantiden balata değişti yine ötüyor ve biz ustayla bire bir görüşmek istedik ve görüştük aynı şekilde asbest maddesinin tüm balatalardan kaldırıldığı ve bu ötmenin sık sık yaşandığını söyledi ve bu yüzden çok şikayet aldıklarını belirtti ve eskiye nazaran debriyaj balatalarından da kaldırılmış bu madde debriyaj balatalarınında sıyrılma olasılığı daha da artmış olduğunu söyledi ve çözemediler dışarıda başka bir servise götürdü dayım tekrar arabasını bosch balata taktırmış ve aynı şeyi takan ustada söylemiş bu ses indirgene bilir ama %100 kesilmez demiş.

Şimdi gelelim bizde bir araba daha var Captiva onunda bakımları Çiftkurtlar'da yapılıyor araba daha 75.000 de ve onunda balataları ötüyor :)

Kuzenimde Opel corsa var onunda ötüyor :) yine bir diğer kuzenimde Bmw x3 var ve oda bayağı uğraştı borusanla oda ötüyor borusanda asbesti öne sürüyor :) Birde not illaki ötmeyen balata vardır ama servisleri biliyorsunuz ford bmw opel gibi yansanayi balata kullanmaz banada ses istemiyorsan kale al demişlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Motorcraft fren balarasını, araştırmalarım neticesinde internette en ucuz 95 tl'ye buldum.Antalya Eski Sanayide 75 tl'ye buldum.Bu balatanın gerçek değeri nedir ve internet piyasaya göre neden pahalı?Sahte ürün olma olasılığı nedir?Orjinalini nasıl anlarız? Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Açıkçası hem fiyatından şüphelendim hem de balatanın yüzey yapısından.Foruma bir danışayım dedim.İyi de yapmışım.Orjinalini internette nereden alabilirim?Teşekkür ederim.

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...