İçeriğe Yönlendir

Otomatik far yapımı (resimli) :)

Toprak Ağaoğlu

Recommended Posts

Gürkan Keskin

Tebrikler! Elinize sağlık. başka projeler bekliyoruz

Yorum bağlantısı
Caner Kırmızı
evet caner bey dediginiz sistemi düşünüyorum yapmayı yeni projelerim arasında o ve yagmur sensörü, elektrikli ayna gibi projelerde var aklımda şu an yanlız sizin dediginiz sistem için entegrelerle bir geçiktirme devresi yapmak lazım,elimde malzeme yok büyük bir ihtimal 1 aya kadar yapmış olurum ama :nazar:

bu sistemin aynısını dün akşam arkadaşın arabasına yaptık (renault flash s ) süper oldu herkes istemeye başladı :)

yaptıgınız işlemler cok başarılı elinize saglık.bende istiyorum boyle seyler yapmayı ama teknık destek yok ısde. aslında banada sizin gibi bi arkadaş lazım :wub:

Yorum bağlantısı
Toprak Ağaoğlu
Toprak bey yaptıklarınız çok başarılı ve profesyonelce işler. Şöyle bişey pratikte mümkün müdür? Malum araçlarımıza far sensörü, yağmur sensörü gibi birtakım uygulamalar yaparkern camın ordan veya aracın başka bir yerinden geçirmek zorunda kaldığımız kablolar çirkin görünüyor, öyle bir ayna yapsak ki, mesela hiçbir kablo kullanmadan bu sesnsörlerin hepsini barındırsa. Aynanın cama monte edilen yeri bira daha genişçe olup bu yerin sağına far sensörü, soluna yağmur sensörü takıp, aynanın içine "yağmur yağıyor" verisini ve "karanlık" verisini radyo frekansıyla aracın uygun bir yerine yerleştirilen devrelere göndersek, bu aynadaki sensörlerin enerjisi içinde bulunan bi batarya ile sağlansa, bu batarya da ayna üzerinde bulunan güneş panelleri ile gündüz dolsa çok mu ütopik olur?

yapılamayacak birşey degil erkan bey.Dediginiz şeylere örnek olarak geçen sene kızıl ötesi ışınlar ile ses sinyalini taşımıştım alıcı ile verici yaklaşık olarak 2 metre gibi bi mesafeydi ve gayette düzgün bir ses almıştım. yani dediginiz proje çok ütopik bir şey degil yanlız tek sorun yaratacak şey yagmur sensörü olabilir çünki yagmur sensörü cama 120 derecelik bir açıdan kızıl ötesi bir sinyal gönderiyor ve bu sinyal camın başka bir yerindki alıcıya yansıtılıyor yagmur yagdıgı zaman da bu sinyalde bozulma oldugunu anlayıp silacekler çalışıyor. Tek zorlayan bu olur uygun açıyı yakalamak biraz vakit alablir ama yapılmaycak iş degil düzgün veri akışını saglamak içinde kızıl ötesi veya radyo frekansı degilde bluetooth kullanırsak iste o zaman süper olur. düşünceniz için teşşekkür ederim güzel fikir.

Yorum bağlantısı
Toprak Ağaoğlu
yaptıgınız işlemler cok başarılı elinize saglık.bende istiyorum boyle seyler yapmayı ama teknık destek yok ısde. aslında banada sizin gibi bi arkadaş lazım :kafa:

teşekkür edrim caner bey. aslında zor bişi degil elektronige yeni başlayanlar için temel devreler bunlar hobi devreleri desek daha dogru elektronikçilerde hazırı var devrelerin hatta. tabi birazda tecrübe istiyo oto elektirigi için ama her yapılan iş meraktan :rolleyes:

birde kaportacı arkadaşınız olması lazım kablo çekerken kolaylık oluyo :wub: takır takır söküyo istediginiz yeri :p

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
yapılamayacak birşey degil erkan bey.Dediginiz şeylere örnek olarak geçen sene kızıl ötesi ışınlar ile ses sinyalini taşımıştım alıcı ile verici yaklaşık olarak 2 metre gibi bi mesafeydi ve gayette düzgün bir ses almıştım. yani dediginiz proje çok ütopik bir şey degil yanlız tek sorun yaratacak şey yagmur sensörü olabilir çünki yagmur sensörü cama 120 derecelik bir açıdan kızıl ötesi bir sinyal gönderiyor ve bu sinyal camın başka bir yerindki alıcıya yansıtılıyor yagmur yagdıgı zaman da bu sinyalde bozulma oldugunu anlayıp silacekler çalışıyor. Tek zorlayan bu olur uygun açıyı yakalamak biraz vakit alablir ama yapılmaycak iş degil düzgün veri akışını saglamak içinde kızıl ötesi veya radyo frekansı degilde bluetooth kullanırsak iste o zaman süper olur. düşünceniz için teşşekkür ederim güzel fikir.

Birileri şöyle bi karartmalı ayna yapsa da hemen alsak, üreticiler duysun bizi :kafa:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Toprak Ağaoğlu

arkadaşlar elektronikten anlayan yapmak isteyen sevgili fordclub 'çı arkadaşlar için far sensörü devresinin baskı devresi ve yerleşim planını çıkardım. önceki devreye ek olarak bir geçiktirici devresi elkedim ve 25sn bir geçikme ayarladım devredeki 20k direnç ve 1000uf kondansatörün degerleri yükseltilirse bu geçikme süresi istenildigi kadar uzatılabilir ( şu an verecegim devrede 25 sn bekliyor.)

malzemeler :

50K POT 1 ADET

2,2 K DİRENÇ 1 ADET

LDR 1 ADET

BC547 2 ADET

10UF/25 V KONDANSATÖR 1 ADET

1N4001 DİYOT 1 ADET

1000UF/25V KONDANSATÖR 1ADET

20K DİRENÇ 1 ADET

10K DİRENÇ 1ADET

BC 546 1 ADET

12V RÖLE 3 ADET

BAKIR PLAKET 1 ADET 10*10CM

malzemeler yaklaşık 7 TL tutuyor.

şu ana bu devreyi kullanmaktayım ve ilk yaptıgım devreye göre daha verimli çalışıyor.

farsensrdevres.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

tebirk ederim. gayet profesyonel bir çalışma olmuş.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erkin Ak

valla okudum tüm yorumları helal olsun diyorum çocukluğumdan beri hep arabaların içini açar o lambalrı motorlarıyla oynardım ama hiç bu kadr ilerletememdim imrendim size doğrusu. 1 senedir, submarine light takcam onu bile takmadım sistem hazır ama arabaya inip takmıyorum

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Şener Öz

merhaba toprak bey ben yeni katıldım aranıza ve konuyu iyice okudum ama biraz geç kaldım galiba ben hazır bitane altım sizden bağlamam için yardım istiyorum ŞEMADA SADECE BU GÖSTERİLİYOR

-------------- red ----------+12 VDC

--------------white---------(-)OUTPUT SİNGAL (night state)

--------------black---------(-)GROUND

ben şimdi hangi kabloyu nerelere ne şekilde bağlıyacağım bana yardımcı olursanız sevinirim az çok elektrik işinden anlıyorum ve bu aldığım sensörde sadece üç kablo bulunmakta (resmide bu)

Yorum bağlantısı

Tebrikler gayet profesyonel bir çalışma olmuş. Tabi benim gibi elektrikden anlamayanların yapamacağı bir iş :)

Yorum bağlantısı
Toprak Ağaoğlu
merhaba toprak bey ben yeni katıldım aranıza ve konuyu iyice okudum ama biraz geç kaldım galiba ben hazır bitane altım sizden bağlamam için yardım istiyorum ŞEMADA SADECE BU GÖSTERİLİYOR

-------------- red ----------+12 VDC

--------------white---------(-)OUTPUT SİNGAL (night state)

--------------black---------(-)GROUND

ben şimdi hangi kabloyu nerelere ne şekilde bağlıyacağım bana yardımcı olursanız sevinirim az çok elektrik işinden anlıyorum ve bu aldığım sensörde sadece üç kablo bulunmakta (resmide bu)

şener bey tabi yardımcı olurum ama başka baglantı kablosu yokmu bu aldıgınız sensörde röle çıkışları için başka kablo çıkışlarıda olmalı diye tahmin ediyorum. çünki park ve kısa farları kontrol etmek için. eger kendinizin çektigi bir resim eklerseniz cihaz için yardımcı olabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim anladığım farı çıkaracaksınız, kısa huzme için gelen kabloyu kesip, cihazın kırmızı ve beyaz uçlarını araya bağlayacaksınız. Yani kırmızı arabadan gelen kabloya, beyaz fara giden kabloya. Diğer ucuda şasede biryerlere, uzunlar için ise selektmr kolu normal olarak çalışacak. Far anahtarınız sürekli 1 konumunda kalacak bu seferde parklar sürekli yanacak, alet yetersiz sanırım...

Yorum bağlantısı
Toprak Ağaoğlu
devre bu toprak bey

şener bey ben kendi yaptıgım devre için kalitesiz diye düşünüyordum ama sanırım bu dahada kalitesiz bir devre kusuruma bakmayın bunu söyledigim için.

yanlız bu devrede mantık şu sanırım anladıgım kadarıyla yazıyorum.

kırmızı kablo : +12v'muz

beyaz kablo : röleler için tetikleme kablosu sanırım ve bunun için malesef ayriyetten röleye ihtiyaç duyulacak.

siyah kablomuzda malum (- ) ucumuz

fakat LDR yani sensör nerde resimlerde göremedim kutu üzerindeki şeffah kısımda sanırım oda eger öyleyse dedigim gibi beyaz kablo kesin olarak röle tetikleme ucu oluyor ve işin reng'i biraz kaçıyor çünki baya ugraştıracak o zaman eger elektrik ve elektronikten anlıyorsanız biraz sistemi araca takmadan dışarda 12 volt verip deneyin derim bir adet röle ile eger düşündügüm gibi bir sistemse çalışması lazım bu şekilde

Yorum bağlantısı
Gürkan Erik

hocam eline sağlık hazır el atmışken birde otamatik yağmur sensörünede bakarsın sanırım :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...