İçeriğe Yönlendir

2004 Focus Ghia'ya eklentiler

Murat Dere

Recommended Posts

Murat Dere
ama airbag falan var oralarda halledilir mi :f1:

Bakacağız artık. :D

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
Bakacağız artık. :D

merakla bekliyorum sonucu ;)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Kısa anten mevcut mu aracınızda.Elinize sağlık.

Sen gene mi geldin len? Ya, kim soktu gene bunu buraya? :) Seni tekrar gördüğüme sevindim Sinan'cım kısa antenim. Gördüğün gibi bir sürü şey yaptım ama arasında kısa anten yok. Seni bekliyor, Muğla'ya bir dahaki gelişinde sen yapacaksın. :) Tekrar hoşgeldin. :f1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Dere
(düzenlendi)

Bu Cmax'lerde aynanın altında ışık var, gece kapı bölgesini aydınlatıp suya, çamura kaçma diye ya da bastığın yeri gör diye hizmet veriyor. Benim çok hoşuma giderdi, "keşke bizim arabalara da koysalarmış" derdim. Yaptım:

Şu ledli lambalardan aldım, şeffaf kabını kullanmak için:

01.jpg

Parçalara ayırdım:

02.jpg

Takılacak SMD ledler için şeffaf kaba uygun pcb hazırladım:

03.jpg

Ledleri ve dirençleri lehimledim:

04.jpg

Takıleybıl-söküleybıl olsun diye eski vcd oynatıcıdan söktüğüm soketleri kullanarak kabloladım ve yerine oturtup su geçirmesin diye de silikonla yapıştırdım:

05.jpg

Kontrol ettim:

06.jpg

Aynalar çıkarılıp balkona getirildi, parçalara ayrıldı:

08.jpg

09.jpg

Aynanın altına kablonun geçeceği bir delik açarak lambayı çepeçevre silikonla yapıştırdım, deliği de silikonla kapatım ve yalıttım. Lambanın kablosunu ayna cidarlarından geçirerek sabitledim:

10.jpg

En zor kısmı başladı şimdi; kabloları kapıdan gövdeye geçirme işi. Kapı döşemesini söktüm. Elim girsin, rahat çalışayım diye diye hoparlörü de çıkardım yerinden. Lamba kablosunu diğer kablolara sararak onların geçtiği delikten kapı içine soktum:

11.jpg

Oradan kabloları aracın gövdesine taşıyan Y şeklinde boru içinden lamba kablolarını kılavuz yardımıyla geçirdim. Gövdedeki soketi söktüm, soketin arasındaki incecik delikten yine kılavuz yardımıyla lamba kablolarını geçirdim.

12.jpg

Sol ayna lambasının elektriğini sol taraftaki taban aydınlatmasından (ki kendileri daha önceden lede dönüşümünü tamamlamıştır), sağ ayna lambasınınkini de sağ taraftaki tavan aydınlatmasından (doğal olarak :)) aldım:

13.jpg

16.jpg

Ayna hizasına eğilip çektiğim resimde görünüş:

15.jpg

Karanlıkta ise; makina normal konumdayken:

18.jpg

ve gece konumundayken:

17.jpg

Allah olmayana da versin.

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

murat hoca arabanız focus güzellik yarışmasına ne zaman girecek?çok can yakar bu focus.:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sonuç ve elektrik kısmı güzel... Ama estetik olmamış...

Aynanın alt kısmını kesmeli.. Bu şeffaf camı oraya gömmeliydin... Yada başka uygun bir cam düşünmeliydin...

Güle güle kullan..

Yorum bağlantısı
Murat Dere
murat hoca arabanız focus güzellik yarışmasına ne zaman girecek?çok can yakar bu focus.:p

Hiç bir zaman. :) İlker zaten göz var üstünde deme böyle kardeşim, bir şey olacak diye korkarım. :)

Aynanın alt kısmını kesmeli.. Bu şeffaf camı oraya gömmeliydin... Yada başka uygun bir cam düşünmeliydin...

Güle güle kullan..

Eğer uygun bir şeffaf cam bulursam bir yerlerde yaparım Mehmet'cim. Düşündüm ilk etapta bu dediğini, farketmişsindir bu iş için çok geç değil yapılabilir ileride. Bir de gömüldüğünde açısal ışığı kaybedeceksin. MErcekli bir cam bulmak lazım... Ama bu camı ne kadar aradım ben, başka markaların sinyal camlarına mı bakmadım, elektrikçileri mi dolaşmadım... Gözüme en uygun gelen buydu. Zaten bu proje çok gecikti, bundan önce bitenler oldu daha takmadım onları. Hep cam yüzünden gecikti zaten, ben de bunu bulunca artık daha fazla gecikmesin istedim canım benim. :) Çok fazla çıkıntı yapmıyor ya nesini beğenmedin kıskanç? :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Güle güle kullan..

Aynaya gömülse güzel olurmuş. Hatta düz olması için arka plakalık lambasının camı kullanılabilir belki.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Sen bu işin suyunu çıkardın Murat hoca :) Yakında ford ya seni işe alacak ya da arabanı elinden alacak :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aynaya gömülse güzel olurmuş. Hatta düz olması için arka plakalık lambasının camı kullanılabilir belki.

Al sana fikir.. :) ve geniş açılı led...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

O plakalık lambasının tanesi 30 +kdv miydi neydi ama :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Sen bu işin suyunu çıkardın Murat hoca :) Yakında ford ya seni işe alacak ya da arabanı elinden alacak :)

Dur daha ne sular çıkaracam ben. :)

Al sana fikir.. :) ve geniş açılı led...

Çok biliyon sen. :) "O lambaların tanesi kaça biliyor musun?" diye soracaktım Mustafa cevaplamış. :)

O plakalık lambasının tanesi 30 +kdv miydi neydi ama :p

Ben bu lambaları ledli olarak ikisini 10 liraya aldım Mustafa. 60 küsur lira mı vereyim şimdi durup duruken? :p De mi kardeşim ya?

Tamam ya çok ısrar ettiniz, araştırmalara devam ederim. Bulursam güzel ve gömülmeye uygun bir lamba alır gömerim n'olcak. Ama benden önce siz bulursanız gönderiverin sevabına. :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Plakadan söksün :)

MEhmet, getirme beni oraya senin plakadan sökerim ha. Nereye koyuyon bakim sen tırt arabanı? :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bende o yüzden fiyatımnı yazdım zaten :lol2: minicik şey için çok para :p. Abi tofaş parçacısına git vardır kesin uygun bir şey. Yada bizim bagaj içi aydınlatma lambasını fiyatını sormak lazim. O da olabilir gibi ama o biraz geniş sanki. Yada fiestalarında arka bagaj içi lambaları vardı.

Birde aynanın içinde bu işler için yer var mı. Aynanın hareketini engellememesi lazım.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Murat hocam yine 10 numara iş.

Ama estetik kısmına ben de katıldım. Aynanaın altı 4x2 ebatında kesilip,düz pleksi alınır ve oraya metal çivili ince işçilikle bi plastik kaynak yapılır. SMD ler de içine konur. Aynanın altına eğilip bakan bile anlamaz ne olduğunu. Açısal ışığa gerek yok,sokak lambası gibi olmasa da olur yani. :lol2: 1m

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Bende o yüzden fiyatımnı yazdım zaten :lol2: minicik şey için çok para :p. Abi tofaş parçacısına git vardır kesin uygun bir şey. Yada bizim bagaj içi aydınlatma lambasını fiyatını sormak lazim. O da olabilir gibi ama o biraz geniş sanki. Yada fiestalarında arka bagaj içi lambaları vardı.

Birde aynanın içinde bu işler için yer var mı. Aynanın hareketini engellememesi lazım.

Ayna hareketi engellense yapar mıyım hiç Bay Mustafa? :p

Murat hocam yine 10 numara iş.

Ama estetik kısmına ben de katıldım. Aynanaın altı 4x2 ebatında kesilip,düz pleksi alınır ve oraya metal çivili ince işçilikle bi plastik kaynak yapılır. SMD ler de içine konur. Aynanın altına eğilip bakan bile anlamaz ne olduğunu. Açısal ışığa gerek yok,sokak lambası gibi olmasa da olur yani. :p 1m

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

elde dremel var zaten ... hani emmi nin eski focus farlarında sinyallerin lambasını söküp caddy ninkileri takmıştı dremelle kesilse o caddy lambaları oraya bi güzel yapıştırılsa arkadan geniş açılı bir ledle yapılsa tadından yenmez mi ??

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Olmamış sayın Dere, bende beğenmedim...Yakında olsan sana kapı sacının yere bakan kısmına tak diye akıl verirdim ama uzaktasın...Ayrıca dediğim yere takabilirsen çamura düşme durumunu kapının gölgesi olmadan yeri aydınlatarak bertaraf edebilirsin... :lol2:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Olmamış sayın Dere, bende beğenmedim...Yakında olsan sana kapı sacının yere bakan kısmına tak diye akıl verirdim ama uzaktasın...Ayrıca dediğim yere takabilirsen çamura düşme durumunu kapının gölgesi olmadan yeri aydınlatarak bertaraf edebilirsin... :)

Oraya da takarım bak. :lol2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben hep şu 12 volt 50 wattlık halojen lambaların orada nasıl duracapını merak ediyorum. Araba da trafosuz direk yanabiliyorlar. Çok fena da aydınlatması var. Isısı izole edilebilse koltukların altlarına takıp birde krem renk paspasla süper bir aydınlatma sağlanır arabanın içinde..

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Ben hep şu 12 volt 50 wattlık halojen lambaların orada nasıl duracapını merak ediyorum. Araba da trafosuz direk yanabiliyorlar. Çok fena da aydınlatması var. Isısı izole edilebilse koltukların altlarına takıp birde krem renk paspasla süper bir aydınlatma sağlanır arabanın içinde..

Yemezler yavrum. Oradan gazla çalışıyormuşum gibi mi duruyorum? Sen giderken biz amuda kalkmış zıplaya zıplaya dönüyorduk çocum. Yaşın kaç, başın kaç? :) Aklı sıra bana gaz verecek... Nerede bulunur şu halojen lambalar (ısı sorun değil)? :lol2: Ahahahaaa...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...