İçeriğe Yönlendir

2004 Focus Ghia'ya eklentiler

Murat Dere

Recommended Posts

Murat Dere
Bu durumda senin yaptıkların kabul olmaz

normal bir şey seni elektronikçi seni...

bu arada senin kugaya ayna altı aydınlatma arıyorum w5w lazim ama böyle parlak bir beyaz bulamadım...

sende var mı??? :p

malum sana hazırlıyorum kugayı.... :p

var. kaç tane lazım?

Hocan bizim mutfaktaki florhasan bazen pırpır ediyo neden acaba?

pırpır ediyorsa uçacaktır... yakında uçar zaten. :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

dün saatin ledlerinin (evet ledlerin n'olcak?) rengini değiştirdim. ne zamandır düşünüyordum, ne o öyle yeşil yeşil. beyaz yaptım. tongue.png

1.jpg

2.jpg

son.jpg

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
ÇGH

galiba ben senin. :p:good1::):crazy:

düzenleme gereği duydum. kızar bu çocuk diye. :p mesajı değiştirmedim de. "şakka len şakka" diyorum. :p

Yorum bağlantısı
Vedat Orhan
ÇGH

bu yarın çıkar

bakın kendime beyin ameliyatı yaptım.

Nasıl olmuşmu diye de sorar.! haberiniz olsun.! :):crazy::good1:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
bu yarın çıkar

bakın kendime beyin ameliyatı yaptım.

Nasıl olmuşmu diye de sorar.! haberiniz olsun.! :):p:crazy:

evet beyaz led takarım. düşünürken yanıp sönüp durur... hmm... :good1:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Şu konuya bak 250 küsür cevap var 200'den fazlası geyik sanırım :)

n'olcak? bi burda özgürüm zaten. bunu da mı kapatcanız? :crazy: güççük moderatör seni. gel len buraya... kaçmaa... :good1:

Gece araç içi fotoğraf isteriz..

ana! körün göz mü om? son resim gece zaten. daha geniş açı mı istiyon? görünmez ki o zaman... :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Tamam abi burda istediğin kadar cirit at bari başka yerleri karıştırma yeter :crazy::)

ben isteyerek karıştırmıyorum ki... giriyorum düşündüklerimi yazıyorum, bir de bakıyorum konu karışmış, geyiğe sarmış. karşımda bana cevap verenler de rol oynuyor. kimse istemese konu geyiğe sarmaz çocum... sen h

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
ana! körün göz mü om? son resim gece zaten. daha geniş açı mı istiyon? görünmez ki o zaman... :p

21:18 gece sayılmaz, olsa olsa akşamdır. Güneş kaçta batıyor sizin oralarda, 16:00 da mı yoksa ? :) Ya da ikinci ihtimal saati ayarlamayı bilmiyorsun.... :D

Yorum bağlantısı
Murat Dere
21:18 gece sayılmaz, olsa olsa akşamdır. Güneş kaçta batıyor sizin oralarda, 16:00 da mı yoksa ? :D Ya da ikinci ihtimal saati ayarlamayı bilmiyorsun.... :lol2:

Serkaaan! getirme beni oraya. teco'ya bağlamışım zaten... :D

abeyyy noktalarını çalmışlarrr

ehehe Mustafa'cım, ne diyim om ben sana? :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Dere
Bu durumda senin yaptıkların kabul olmaz

normal bir şey seni elektronikçi seni...

bu arada senin kugaya ayna altı aydınlatma arıyorum w5w lazim ama böyle parlak bir beyaz bulamadım...

sende var mı??? :D

malum sana hazırlıyorum kugayı.... :p

n!aptın led işin Vedat'ım dottorum? :D

abeyyy resmin pek sevici bakıyor bu arada :)

ee haliyle Mustafa'cım, haliyle... :D geç gördüm mesajını gusura galma gaari... :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

arka pencere altındaki havalandırma deliklerini eski ajanda süngeriyle onarmıştım ya, yine toz gibi dağıldılar. güneş mahvediyor. bu kez, yine aynı süngeri kullandım ama siyah sprey boyayla boyadım. daha mukavim oldu. bir de beyaz tutkalı sulandırarak fırça vasıtasıyla arkadan sürdüm; daha da mukavim hale geldi, önden kompresörle üfleyerek tıkanan delikleri açtım. kurumadan önceki resmi:

blower.jpg

havl.jpg

kuruduktan sonra zaten zor dikkat çekiyor... bu da taktıktan sonraki resmi:

havalandirma.jpg

yaptıktan sonra "bakalım bunlar ne kadar gidecek" diye düşünürken aklıma geldi; bir daha tozla buz olursa, sineklik telinden çift kat yapıp takacağım. metal olanlarından ama plastiklerden değil. aranızda tozla buz olmuş olan varsa şimdiden sineklikle denesin bence. uzun süre gideceğine eminim... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

o havalandırmaların işlevi tam olarak ne abi. bizimde parçalanmış bagaja bir şey koyunca kokusu araca doluyor temelli kapatsak ne olur. sadece bagaj ile araç içi hava girişi var önceleri arka cam buğusunu felan gidermeye yardımcı olur mu dedim ama öyle bir işlevi yok galiba

edit :rolleyes: imla

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere
o havalandırmaların işlevi tam olarak ne abi. bizimde parçalanmış bagaja bir şey koyunca kokusu araca doluyor temelli kapatsak ne olur. sadece bagaj ile araç içi hava girişi var mnceleri arka cam buüusunu felan gidermeye yardımcı olur mu dedim ama öyle bir işlevi yok galiba

biliyorsam n'olayım Mustafa'm. var diye ben de onarıp duruyorum işte. olmasa "niye yok lan" demezdim yani. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Dere
(düzenlendi)

tavan lambalarını ledlemiştim hatırlarsınız... önde 11 arkada 9 led takılıydı. aydınlatma fena değildi. ben aydınlatma iyi olsun istediğimden ve hong kongdan getirttiğim 100 led n'olacak sorusuna cevap olarak öne 30 arkaya 40 ledden oluşan, lambalara tam oturan, baskılı devre üzerine monte edilmiş hale getirdim. ooh ışıl ışıl oldu arabanın içi. :)

önce kumpasla baskılı devrelerin oturacağı ön ve arka yuvaların tam ölçülerini aldım:

01olcu.jpg

daha sonra bu ölçülere göre, bakırlı pertinaksı dremelle kestim ve işaretlerdiğim led takılacak yerleri deldim:

02kenarkesme.jpg

03delme.jpg

devre karmaşık olmadığından, serigrafi, ütü, vb yöntemleri yerine asetat kalemi ya da cam kalemi denen kalemle çizerek oluşturdum devreyi:

04cizme.jpg

baskılı devreyi çıkarmak için tuzruhu+perhidrol kullanırım oldukça uzun bir süredir:

05tuhuper.jpg

çıkan baskılı devre:

06pcb.jpg

ancak bakırlı plaketlerin bakırsız tarafı biliyorsunuz aşağıdaki resimdeki gibi turuncu olur genelde:

07boyasiz.jpg

ledlerin takılacağı tarafı, lambanın şeffaf kabı içinde turuncu turuncu görünmesini istemediğimden ve tabii yansıma yoluyla ışığın kuvveti artsın diye, gümüş rengi boya ile boyadım:

08boyali1.jpg

09boyali2.jpg

son olarak da ledleri plakete monte ettim ve her üç led için 470 ohm direnci seri bağladım, lambaya taktım, lambayı taktım:

10ledli.jpg

tek eksik resim yanarken görülen. ancak o da çok önemli değil çünkü bildiğiniz beyaz ışık aydınlatma işte. unutmuşum taktıktan sonra resim çekmeyi. sonra da üşendim. ne baarıyonuz be?! tongue.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Yeni Oluştur...