İçeriğe Yönlendir

2009 Focus Hb yol bilgisayarı hakkında sorum var..

Dimitri Hristofyas

Recommended Posts

Dimitri Hristofyas

Arkadaşlar bugün dikkatimiçeken bir durum sizdede mevcutmu bilgi almak istedim.Bilindiği gibi 2009 Focus hb var bende.1.6 benzinli 115 ps. Yol bilgisayarında kalan yakıt eğer 15 km civarı bir rakam gösteriyorsa çok hızlı bir şekilde sıfıra doğru ilerliyor.yolda kalmadım ama sıfıra ulaşırsa benzin bitmişmi oluyor yoksa extra bir yakıt haznesi varmı.5-10 km daha gidermi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O anki sürüş ve tüketim tarzınıza bağlı olarak 0 a ulaşmadan da yakıt bitebilir, 0 a ulaşınca 5-10 km daha gidebilirsiniz de, genelde 0 gösterse de 5-10 km gidilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas

Tamam onu bi nebze anlayabiliyorum ancak çok hızlı bir şekilde km düşmesi bir problem değildir dimi?Mesela yolö bilgisayarı 10 km gösteriyor ancak 1 km sonra 5'e iniyor.Bu derece hızlı yani.Bu normal bir durummu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O anki tüketim fazlalaşmış olabilir daha hızlı veya yavaş düşebilir zaten normaldir, depoda kalan yakıt çok az ise, çalkantı fazla olur, o zaman bu hızlı menzil düşmesi daha da normaldir.

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas

Teşekkürler..Temkinli olmak lazım o zaman.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzin lambası yanık olarak yada ekranda 80 kilometreyi gördükten sonra en kısa sürede benzin alın.. Yoksa benzin pompası bozulur..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Benzin lambası yanık olarak yada ekranda 80 kilometreyi gördükten sonra en kısa sürede benzin alın.. Yoksa benzin pompası bozulur..

Yıllardır ışık yanar, yandıktan sonra 70-80 baze 90km yol yapar öyle benzin alırım. Daha birşey olduğuna şahit olmadım.

55.3 lt benzin almışlığım vardır :D

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas

Bu yazdığınız kanıtlanmış bir bilgimidir Mehmet Bey? Hakikaten böyleyse ben daha fazla dikkat etmeliyim çünkü şimdiye kadar 80'in altında çok yol yaptım.Hatta yaptığım km'nin %70'ini böyle yaptım desem yeri var.Bu aracı hep şehiriçi kullandığım için çok benzin bulundurma gayretinde olmadım.Bak pişman oldum şimdi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu yazdığınız kanıtlanmış bir bilgimidir Mehmet Bey? Hakikaten böyleyse ben daha fazla dikkat etmeliyim çünkü şimdiye kadar 80'in altında çok yol yaptım.Hatta yaptığım km'nin %70'ini böyle yaptım desem yeri var.Bu aracı hep şehiriçi kullandığım için çok benzin bulundurma gayretinde olmadım.Bak pişman oldum şimdi..

Mantık kanıt istemez bence...

Benzin pompası benzin ile soğur. Can birşey olmadı demek olmayacak demek değildir. Ben olan çok adam tanıyorum.
Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas

Doğrudur.Hiç düşünmemiştim.Tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
Mantık kanıt istemez bence...

Benzin pompalarının fiyatlarını bir öğrenseniz o lambayı bir daha asla yakılı gezmesiniz. :nazar:

Yorum bağlantısı
Semih Nigri

benzin 15 km ye kadar inebiliyor mu ? :unsure: ben 40 km kala korkuyorum yolda kalmayayım diye.. :)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Ben 0km yi iki kere gördüm istemeyerek ama 1-2 km sonra benzin aldım.

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Erdo?an
(düzenlendi)
Benzin pompalarının fiyatlarını bir öğrenseniz o lambayı bir daha asla yakılı gezmesiniz. :rolleyes:

Bizzat yaşanmıştır. Hem de dizelde yaşanmıştır. Üzerine bir ağlanmadığı kalmıştır. :shok:

tarihinde Erkan Erdo?an tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Hiç bir arabamda kontak açarken hariç benzin ışığını görmüşlüğüm yoktur.Pompa için mi derseniz hayır.Ama göstergelerde yanan fazladan bir ışık beni rahatsız ediyor.

Yorum bağlantısı
Alpaslan Ayık

Arkadaşlar benzin, mazot her neyse alın, ben arabada lamba yandımı yada telefonun şarjı azaldımı nefesim daralıyor. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
Arkadaşlar bugün dikkatimiçeken bir durum sizdede mevcutmu bilgi almak istedim.Bilindiği gibi 2009 Focus hb var bende.1.6 benzinli 115 ps. Yol bilgisayarında kalan yakıt eğer 15 km civarı bir rakam gösteriyorsa çok hızlı bir şekilde sıfıra doğru ilerliyor.yolda kalmadım ama sıfıra ulaşırsa benzin bitmişmi oluyor yoksa extra bir yakıt haznesi varmı.5-10 km daha gidermi?

Aynı arabayla kalan mesafe 0 yazdıktan sonra 15 km daha gittim, benzinliğe 20 - 30 metre kala araba stop etti. Depoyu, depo kapağına kadar doldurttum. 57 litre benzin aldı.

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas
(düzenlendi)
Aynı arabayla kalan mesafe 0 yazdıktan sonra 15 km daha gittim, benzinliğe 20 - 30 metre kala araba stop etti. Depoyu, depo kapağına kadar doldurttum. 57 litre benzin aldı.

15 dk önce fulledim depoyu ama aldığı litreye bakmayı unuttum.154.00 tl lik yakıt aldı ve yol bilgisayarı 626km gösteriyor.Normalmidir?Benzin alırken yol bilgisayarı 5 kmye dayanmıştı.Birde eklemeden edemeyeceğim şu kapaksız benzin deposu olayına alışamadım.Keşke kapaklı olaydı.

tarihinde Dimitri Hristofyas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
(düzenlendi)

birde şöyle bir durum oluyor aslında aldığımdan beri var mesela örnek verirsek 50 tl ye yarım depo benzin olur benim aracımda mesela çeyrek depoya gelipte benzin alırsam 20 veya 30 tl benzin ibresi ve mesafe artıyor ama mesafe sayacı 80km altına düştüğünde 50 tl nin altında 30 tl veya 40 tl benzin koyduğum da benzin ibresi yükseliyor ama kalan mesafe 80km den aşşağı düşmeye devam ediyor sizce bu genel birşeymidir yoksa problem olabilirmi ?

tarihinde Ali G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Susuz
(düzenlendi)

bizim araç ta çok nadir oluyor sonra başka bi zaman çalıştırdığın zaman kendi kendine geçiyor nedense soğuktan yapıyor galiba yazın bu durum yoktu kafana takma abicim kendi kendine lamba geri söner normal kalan km den düşer :rolleyes::good1::good1:

tarihinde Fatih Susuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Depo formu her yerinde sabit azalan şeklinde değildir, yani sorun yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
15 dk önce fulledim depoyu ama aldığı litreye bakmayı unuttum.154.00 tl lik yakıt aldı ve yol bilgisayarı 626km gösteriyor.Normalmidir?Benzin alırken yol bilgisayarı 5 kmye dayanmıştı.Birde eklemeden edemeyeceğim şu kapaksız benzin deposu olayına alışamadım.Keşke kapaklı olaydı.

Yol Bilgisayarının işi son kullanım şeklinize ve yakıt ortalamanıza göre gidebileceğiniz mesafeyi hesaplayarak size gösterir. Uzun yolda sabit devirde 1 km den fazla da gitseniz ordaki rakamın değişmediğini görebilirsiniz. Aracınızı fazla yüklenmeden kullandığınızda ordaki rakamda olan değişikliklere inanamazsınız. Benim aracım şehir içinde 7.5 den aşağı düşmezken(tamamı benim hatamdan kaynaklanıyordu dizel aracımı 3000-3500 devir arası kullanıyordum.) şu anda bir depo ile şehiriçi ortalama 850 km yol yapıyorum ve 6.5 lt/100 km ortalama ile şehir içi kullanıyorum. uzun yolda Adana-Ankara 1 depo ile (1000 km) gidip geldim ve hala yakıt lambası yanmadı.

Forum'dan çok şey öğrendim inşallah sizin de ufkunuzu genişletir.

Kaza Bela sizlerden uzak olsun.....

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Guest Ark?n Pekel

Arkadaşlar benim bu konuda ki nacizhane düşüncem eğer mümkünse depoyu bir kez fullemek ve benzin almak için deponun sonuna kadar boşalmasını beklememek.. deponuz sürekli dolu gezersiniz ve acil durumlarda benzin derdiniz olmaz..

:good1:

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz

göstergede 5 km yazarken hala dolaşmak cesaret ister istanbulda :) kavşakta bir sıkışırsınız, 100 metrede biter o 5 kmlik benzin :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...