İçeriğe Yönlendir

Maf sensörü temizliği

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

bu gün söküp baktım nedir diye bu maf içinde direnç gibi 3-4 tane tel var temizliği konusunda çeşitli şeyler söylenmiş temizlenir temizlenmez ulaşması zordur diye acaba ben yanlış şeye mi bakıyorum parça şu mu ayrıca kirliliği nasıl anlaşılır üstünde tozumsu bi tabaka yok gibi ama plastik aksama parmak basınca parmak izi oluşuyo gibi çok narin bir şeye benziyo teller ipince üflesem bişi olacak sanki şimdi bu parçaya balata sipreyi sıkıp hava mı vurmak gerek ?

goruntu088.jpg

goruntu087.jpg

goruntu086.jpg

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
İlk tavsiyem fotoğraf makineni değiştir. Uzağı odaklayıp, yakını odaklayamıyor.

:) tel çekimi abi idare etmeye çalışıyoz 1.3

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yağsız kontak spreyleri daha iyi sonuç verir.Bu balata spreylerinin bazıları kalıntı bırakabiliyormuş.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Balata spreyide plastiği yakıyor denedim bizzat, kontak spreyde ise filips iyi bunuda denedim tam yağsız olanını kullanın yakma falanda yapmıyor. Balata spreyi sağlıklı değil pek.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Philips mavi kapaklı 390dcs/00 yağ sökücü temizleyici bu işlerin uzmanı :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

İlginç belkide benim arabadaki plastik farklıdır, denememde bişey olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Arkadaşlar maf sensörü temizliğini anladım ama maf ın bulunduğu boğaz ve hava giriş bölgesi nasıl temizlenir.Hava sıkarak mı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Arkadaşlar maf sensörü temizliğini anladım ama maf ın bulunduğu boğaz ve hava giriş bölgesi nasıl temizlenir.Hava sıkarak mı?

Orayı temizlemeye gerek yok ki.Mafın içindeki tellere sprey sıkmak yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Ayrıca ecu ya ısı bilgisi gönderen (hava filtresi kapağı altında) sensörün çalışıp çalışmadığı nasıl belli olur.Ecu ondan gelen veriye göre zengin yada fakir karışım oluşturuyor sanırım.Bazen özellikle sabahları aracın geç ve zor çalışmasıyla doğrudan ilgisi olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
Maf sensörünün verilerini serviste okutun sağlıklı çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz.

Sabahları geç çalışmasıyla bir ilgisi yok bu durumun.

İzmirde benim araca uygun sokete sahip bir test cihazı olan yer bulamadım.Motorun sabahları geç çalışması konusu maf la değil ısı sensörü ile ilgiliydi.Hatta buna lpg ecu sunuda ilave edebiliriz.Nette dolaşan bazı rivayetlere göre bazen lpg ecu parametreleri değiştirilmediği için araç ecu sunun motorun sıcak olduğunu algılayarak ona göre karışım yolladığını ve bu sebebten özellikle sabahları motorun geç çalışabileceğini iddia edenler var.Elçiye zeval olmaz derler :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu maf sensörü bende bi soru işareti olarak duruyor. Maf sensörü bildiğimiz anometre değilmidir. Eğer böle ise temizlikten sonra belirli kalibrasyonlar yapmak gerekmez mi ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bu maf sensörü bende bi soru işareti olarak duruyor. Maf sensörü bildiğimiz anometre değilmidir. Eğer böle ise temizlikten sonra belirli kalibrasyonlar yapmak gerekmez mi ?

Soketini çekerseniz bende kalibrasyon ihtiyacının olduğunu biliyorum.Ama soketi takılı durursa bişey olmaz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Soketini çekerseniz bende kalibrasyon ihtiyacının olduğunu biliyorum.Ama soketi takılı durursa bişey olmaz.

soketi çekmekten kasıt fişi sökmekse ben her hava filitresi değişiminde söküyom o zaman bizimkinde ayara kalmamıştır :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Soket çekili motor çalıştırılırsa sorun olur.Yani sorun olur derken ecu mafdan gelen bilgileri okuyamaz ve hata kodu yazabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

evet arıza lambası yanıyor bi keresinde unutmuştum arıza lambası yandı ama takınca sorun düzeliyor araç çalışmazken sökülse kalibrasyon bozukluğu oluyo mu peki ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
evet arıza lambası yanıyor bi keresinde unutmuştum arıza lambası yandı ama takınca sorun düzeliyor araç çalışmazken sökülse kalibrasyon bozukluğu oluyo mu peki ?

Tam emin değilim bu konuda ancak arkadaşın birisi kalibrasyon gerekli oluyor dedi.Hatta o yüzden arızayı başka yerlerde bile aradığını söyledi.Kalibrasyon yaptırdım herşey düzeldi demişti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...