İçeriğe Yönlendir

Fanlar çalışmıyor.

Mehmet Taner Kadak

Recommended Posts

Osman Dumanlı
Bugun arabayi sıkıştırdım sıcaklık 110 C e cıktı bıraz rolantıde beklettım 108e dustu kaldı orada buarada fanlarda tık yok. fanların ortasındakı parcayı soktum cok paslıytı temızledım bıraz yerıne taktım yıne calısmadı fanlar. Bugun hava 22 C idi. Normal kullanımda motor sıcaklıklıgı 92 C cıvarındaydı. Isıklarda falan bekleyınce 100 e kadar cıktıgı oldu fakat yola devam edınce tekrar 90 lara iniyor. Kısaca arac hararet yapmıyor fanlarda calısmıyor :)
Yolda rüzgardan düşüyor hararet..Fan davlumbazının üzerinde 6 pimli ana fan soketi var,onu çıkar,zaten çıkaramıyorsan eriyip yapıştığındandır..Erimiş olan pimin yerine aynı kalınlıkta kablo ile köprü yapabilirsin..Yanlız rezistansın sağlam olduğundan emin ol... :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Erimis hic bir pim yoktu fan da :) Bugun fanlara 12v verdim cok sukur calisti. Simdi sira rezistansi kontrol etmede. Fani devreye sokan elaman rezistansmidir? Rezistansin kablosunu cikartiktan sonra iki ucu kisa devre yapsam calismasi lazimmi yoksa baska bir yolu varmi bunu test etmenin. Ebay da bil yok bu rezistandan :p

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
(düzenlendi)
Erimis hic bir pim yoktu fan da :) Bugun fanlara 12v verdim cok sukur calisti. Simdi sira rezistansi kontrol etmede. Fani devreye sokan elaman rezistansmidir? Rezistansin kablosunu cikartiktan sonra iki ucu kisa devre yapsam calismasi lazimmi yoksa baska bir yolu varmi bunu test etmenin. Ebay da bil yok bu rezistandan :)

Evet birbirine bağla,klimayı aç, fanlar yüksek kademede çalışıyorsa,reziztans arızalı..Bu arada kontrol ettiğin soket,fan motorunun soketi değil,yukarıdaki ana soket dimi??

tarihinde Osman Dumanl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Butun soketleri sokup kontrol ettim. Hic bir anormallik yok. Tahminimce mekanik bir ariza yok buyuk ihtimalle resistansta problem var. Benim aracta klima calismiyor. Yine de iki ucu bagladigimda fanlar calismali mi?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

röleyi kontrol ettirdinizmi .benim aynı arıza röleden çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
Butun soketleri sokup kontrol ettim. Hic bir anormallik yok. Tahminimce mekanik bir ariza yok buyuk ihtimalle resistansta problem var. Benim aracta klima calismiyor. Yine de iki ucu bagladigimda fanlar calismali mi?

Evet.. çalışmalı..Ama yine söylüyorum,yukarıdaki ana tesisat soketini iyi kontrol ettinmi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
Evet.. çalışmalı..Ama yine söylüyorum,yukarıdaki ana tesisat soketini iyi kontrol ettinmi?

Ettim abi. Hatta fani komple yerinden soktum.

Bugun arabaya bakmaya gelcekler 2700$ a anlastik buyuk ihtimlalle saticam sıktı beni :nazar: Konturmu alsam :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

SVT 3800$ a var bir tanede jetta alayim diyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaça aldıydın... ?

Kaç dolar harcadıydın.. Muhasebesini yapalım... :D

Korkma Hakan vergi alamaz.. :dil:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ve sattim :dil: :D

hayırlı olsun :tease3:

crown victoria lar kaça :D

06crown-victoria.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

1800 e aldim 250 dolar harcadim. 100 dolarda alim satim icin vermistim :dil:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel Mehmet...

Şimdi aynısından döküğünden bir daha bul.. :dil:

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

:dil: Bundan daha dokugunu bulama galiba :D Daha uzun omurlu olacagini dusundugum icin duz vites olanini buldum 1800 e kapatirsam alicam. Burada duz vitesler daha da ucuz :tease3:

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Farkindayim abide calisacagim is birebir arabayla alakali alabilecegim otomatik vites arabalarin hepsi en az 100bin milde. Duz daha mantikli geliyor suan.

s500l ne zaman geliyor?

Once kontur alayim sonrada bunu :D

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı
Ve sattim :D :D

Oh.. :heat: Açtıydı açmadıydı,hayırlı uğurlu olsun kardeşim..Şimdide tekleyen bir tane bul,biraz da ona kafa yoralım.. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Oh.. :D Açtıydı açmadıydı,hayırlı uğurlu olsun kardeşim..Şimdide tekleyen bir tane bul,biraz da ona kafa yoralım.. :D

Oldu olacak orda zencilerin lpg taktığı bişi bul..

Daha çok beyin jimnastiği yaparız... :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Hemseri hemseriyi gurbette severmis diye bir laf var, bana gelmeden once turklerden uzak dur diye soylediler isin ciddiyetini pek anlayamamistim ozaman. Arabayi once bir amerikaliya satmistim, ardindan yeni tanistigim turklerden biri satma ben alayim dedi, arizalari soyledim ok dedi cek yazdi arabayi hafta sonu alirim senden dedi ok dedik Evet dun vazgecmis ve bende parayi almaya gelmis. Olan benim amerikali musteriye oldu butun gun sinirden yerimde oturamadim kendimi tekrar fanlara adadim :D

Kisaca yaptiklarimi yazayim guzel testler yaptim bugun.

- Resistans kablosunu soktum 30A sigortayla iki ucunu birlestirdim. Araci 104-110C arasi sicakliga kadar calistirdim devreye girmedi.

- Fanlara sigorta kusundan gelen 2 adet buyuk soket var. Tekinde tek kablo digerinde 2 kablo var. Tek kablo olani soktum direk 12V verdim.(Resistans soketi hala sigortayla birlestirilmis vaziyette) Fan ucusa gecti ve calisti 105 C deki sicaklik 1 dk icinde 82C ye dustu.

- Resistans soketindeki sigortayi sokup resistansa tekrar bagladim. Ayni kabloya tekrar direkt 12V verdim. Fanlar ayni sekilde yine calisti.

- Herseyi olmasi gereken yerine taktim

- Role ve sigorta bozuk diye sevindirik oldum ve yeni role, sigorta aldim. Yine calismadi.

Ozetle fan motorlari, sigortalar, roleler ve resistans saglam.

Test etmedigim bisey kaldimi :rofl: Bu fanlara devreye sokan baska zimbirti varmi :D

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Hımmm...Sigorta kutusu gibi...O zaman şöyle yapalım, :rofl: burda bir Focus var seninkinden..Ben onu biraz kurcalayım,sana dönerim... :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

:rofl: Kurcala abi.

Termostat ve musur ikilisinde biseler olabilirmi? Benim 1.6 focusum dan hatirladigim kadariyla fan surekli devreye girerdi ve 100 C civarinda calisirdi. Bu aleti sıkıştırmasam yada rolantıde bekletmesem 100 C yı gecmıyor. Normal mi?

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Normal..Termostat veya müşürde olsa tam tersi,fanların hiç durmaması gerek..Müşür olsa göstergede 100 c yi okuyamazdın..Termostat ile fanında alakası yok..Klima tüpünün üzerindeki müşüre baktınmı?Sağ ön farın altında..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...