İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Taner Kızılkor

Tu kaka o arabalar. :)

neden demek istemedim bir an konu dağılacak ve işin sonunda en iyi ihtimalle Ankara'da mangal style a bağlayacağız :ahci::mangal:

Yorum bağlantısı

neden demek istemedim bir an konu dağılacak ve işin sonunda en iyi ihtimalle Ankara'da mangal style a bağlayacağız :ahci::mangal:

Yok takıldım sadece. Mk 2 mondi güzel araba. Benim sattığım gerçekten çok temiz arabaydı. 2 günde bir görüyorum işyrime yakın bir yerde. Fakat görünce içim sızlamıyor. Başka bir arabayı seviyorum şu an. Ruhum genç ne yapayım mk2 mondeoyu :)

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Tu kaka o arabalar. :)

İçim gidiyo her gördüğümde, keşke beğenmediğimden satsaydım ;)

Yok takıldım sadece. Mk 2 mondi güzel araba. Benim sattığım gerçekten çok temiz arabaydı. 2 günde bir görüyorum işyrime yakın bir yerde. Fakat görünce içim sızlamıyor. Başka bir arabayı seviyorum şu an. Ruhum genç ne yapayım mk2 mondeoyu :)

Hahahaaa :D :D Bi dakka bi dakkaaa ben de gencim, bana noolmuş :biggrin:

Yorum bağlantısı
Hakan Ulutaşlı

aracım lpg de fazla yaktığını düşündüğüm için ( 52 lt gaz ile 400 km. ve bunun 250 km si uzun yolda yapıldı. 160 ı şehir içi, karışık olarak km de 13 lt.), araca benzinde binmeye karar verdim. 100 tl benzinle yaklaşık 90 km. aracın bujileri 4000 km. önce serviste değiştirildi. aracı servise göstereceğim. öncesinde sizden nedenleri konusunda bilgi alabilirsem sevinirim.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

aracım lpg de fazla yaktığını düşündüğüm için ( 52 lt gaz ile 400 km. ve bunun 250 km si uzun yolda yapıldı. 160 ı şehir içi, karışık olarak km de 13 lt.), araca benzinde binmeye karar verdim. 100 tl benzinle yaklaşık 90 km. aracın bujileri 4000 km. önce serviste değiştirildi. aracı servise göstereceğim. öncesinde sizden nedenleri konusunda bilgi alabilirsem sevinirim.

bu değerler net olmasada yüksek görünüyor isterseniz ş.içi ölçüm için şöyle bir yol izleyin;

1-sürekli kullandığınız güzergahta bir LPG istasyonundan deponuzu tamamen doldurun.

2- 100 km kullandıktan sonra aynı istasyonda aynı pompadan tekrar gaz alın ve litreyi tespit edin.

sonrasında gerçek değerinize göre ne yapılabilir bakılsın.

şu da önemli aracınızın bir bakımdan sonramı yada bir lpg ayarından sonramı çok yakmaya başladığını düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir durum varsa nerede ne yapıldı buradan yola çıkabilirsiniz.

bu arada LPG filtreniz ne zaman değişti?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
bu değerler net olmasada yüksek görünüyor isterseniz ş.içi ölçüm için şöyle bir yol izleyin; 1-sürekli kullandığınız güzergahta bir LPG istasyonundan deponuzu tamamen doldurun. 2- 100 km kullandıktan sonra aynı istasyonda aynı pompadan tekrar gaz alın ve litreyi tespit edin. sonrasında gerçek değerinize göre ne yapılabilir bakılsın. şu da önemli aracınızın bir bakımdan sonramı yada bir lpg ayarından sonramı çok yakmaya başladığını düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir durum varsa nerede ne yapıldı buradan yola çıkabilirsiniz. bu arada LPG filtreniz ne zaman değişti?

En güzel test metodu depo doldurup boşaltarak yapılandır ama benzinde veya dizelde depoyu boşaltmak tehlikeli olacağından bu yöntem yerine dolu depo ile belli bir km yaptıktan sonra tekrar yakıt alınarak hesap yapılır. Ancak lpg de yedekte benzin olduğu için depo boşaltarak hesap yapılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

En güzel test metodu depo doldurup boşaltarak yapılandır ama benzinde veya dizelde depoyu boşaltmak tehlikeli olacağından bu yöntem yerine dolu depo ile belli bir km yaptıktan sonra tekrar yakıt alınarak hesap yapılır. Ancak lpg de yedekte benzin olduğu için depo boşaltarak hesap yapılmalıdır.

Neden?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hatta en güzeli aynı istasyon aynı pompa olması. Bazı pompalarda benim depoya 34 lt lpg basıyorlar. Ancak benim araç sürekli aldığım yerde daha 31 lt geçmedi. Depo bittiğinde 30.75 lt alıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Hatta en güzeli aynı istasyon aynı pompa olması. Bazı pompalarda benim depoya 34 lt lpg basıyorlar. Ancak benim araç sürekli aldığım yerde daha 31 lt geçmedi. Depo bittiğinde 30.75 lt alıyor.

bende senin yazdığın gibi yazdım abi de, Mahmut bey'in iddia ettiği gibi neden tam depo doldur boşalttır "en güzel test metodu" dur bunu anlamaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bende senin yazdığın gibi yazdım abi de, Mahmut bey'in iddia ettiği gibi neden tam depo doldur boşalttır "en güzel test metodu" dur bunu anlamaya çalışıyorum.

1-50km gittikten sonra alınan yakıt 8 lt veya 9 lt olması o anki pompanın basıncına göre değişir. Az alınan yakıttaki en ufak değişikllik yakıt ölçümünün sağlıklı olmasını engeller.

2-50 km gittiğin güzergah çok yoğun veya çok dik rampa olursa oda net sonuç vermez. Yani bir depoyla alabildiğin yol kadar gitmelisin. Ne kadar çok yol o kadar sağlılık ölçüm olur. Yani anlık yakıt nasıl senin ölçümün olamıyorsa kısa mesafelerde alınan az yakıtlarda ölçüm olmaz.

Bence aynı pompadan alınan yakıt ve depo doldur boşalt işlemi bir kaç kez denenerek daha sağlıklı ölçüm sağlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İki seferdir test ediyorum... Şehir içi uzun yol karışık..

100 liralık, 38 litre lpg ile 350-360 km gidiyorum... 100 km'de. 10.7 litre

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İki seferdir test ediyorum... Şehir içi uzun yol karışık..

100 liralık, 38 litre lpg ile 350-360 km gidiyorum... 100 km'de. 10.7 litre

Hız ortalaman ne abi?.

Abi ben 120-130 otobanda 11 lt yakıyor :)

Hatta 110 km hız ortalama ile 10 lt kadar ortalama yakıyor Eskişehir'e gidip geldiğimde test ettim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hıza hiç bakmadım hocam... Ama resetlemedim de akşam bakarım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Neey! 10-11lt şehir dışı mı :shok: Mk3'ten vazgeçtim :D

En son 81TL'ye fulledim 505km yol yaptım ve %80 şehir içi (tatlı sert kullanım) %20 şehir içi otoban (tam gaz, Allah ne verdiyse)

Şaka bir yana da Mk3 Mk2'den hayli fazla yakıyormuş ya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Köseler

Rekorumu sizlerle paylaşmak istedim , arac 96 model mondeo ghia 310.000 km'de.

Kayseri - Yahyalı arası gidis donus yaklaşık 200 km yolu 186 TL yakıt harcaması yaparak (lpg) sabit hız cruise control ile 100 km hızla yaptım.

Kayseri ve civarında bu soruna çözüm bulabilecek bir usta tavsiyeniz varsa memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Neey! 10-11lt şehir dışı mı :shok: Mk3'ten vazgeçtim :D

En son 81TL'ye fulledim 505km yol yaptım ve %80 şehir içi (tatlı sert kullanım) %20 şehir içi otoban (tam gaz, Allah ne verdiyse)

Şaka bir yana da Mk3 Mk2'den hayli fazla yakıyormuş ya

Aliciğim biz 2.0 ve otomatik seninki 1.1 ve manuel :D

Kayseri - Yahyalı arası gidis donus yaklaşık 200 km yolu 186 TL yakıt harcaması yaparak (lpg) sabit hız cruise control ile 100 km hızla yaptım.

Kayseri ve civarında bu soruna çözüm bulabilecek bir usta tavsiyeniz varsa memnun olurum.

186 (yüzseksenatlı)tl 200 km ? :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ
(düzenlendi)

Aliciğim biz 2.0 ve otomatik seninki 1.1 ve manuel :D

O zaman almıyom ben Mk3 falan :D

Kedi-Ciğer :p

Ben Aydın-İzmir arası otobanda 180-220 ile CC'siz geldim yine o kadar yakmadı yahu, 5'te birini anca yakmıştır. Kesin bi problem var.

Kayseride Mahmut (YILDIZ) abi var kendisi yardımcı olabilir servis-usta konusunda.

Düzeltme: Aydız=Aydın ;)

tarihinde Ali Karadağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

O zaman almıyom ben Mk3 falan :D

Kedi-Ciğer :p

Ben Aydız-İzmir arası otobanda 180-220 ile CC'siz geldim yine o kadar yakmadı yahu, 5'te birini anca yakmıştır. Kesin bi problem var.

Kayseride Mahmut (YILDIZ) abi var kendisi yardımcı olabilir servis-usta konusunda.

Oto Deva'ya gidiyorum ben. Yaşar usta ayrıldı ama Erdal Usta var.

Yorum bağlantısı
Emin Köseler

Saygılar hocam ,

Oto deva nerededir tam olarak ben bilmiyorum pek , bir de aracımın yedek parca konusunda sıkıntıları var onları nereden tedarik edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Misafir

36 litre lpg almıştım 160 km Uzun yol denecek bi yer (ankara kızılcahamam yolu) 250 km dedi bitti :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Otomatik mondeolar mı çok yakıyor anlamadım ben.Çok değil mi yahu verilen değerler.300 krş dan fazla gibi görünüyor genel değerler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oto deva nerededir tam olarak ben bilmiyorum pek , bir de aracımın yedek parca konusunda sıkıntıları var onları nereden tedarik edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Stadın tam karşısında, Uslular Oto Cam ve Şimşeklerin karşısında.. Erdal Usta.. 5358995924

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

36 litre lpg almıştım 160 km Uzun yol denecek bi yer (ankara kızılcahamam yolu) 250 km dedi bitti :)

:( :( :( çok fazla kardeş üzgünüm. Ara tatilde gelirsem senin arabayı ben bir götüreyim başka bir ustaya ya. Ya nasıl sanayicisin sen ya şimdiye ben onu elli sefer çözmüştüm. LPG ustanı değiştir be kardeşim. Başka bir BRC ustasına götür. 2-3 gün izin alır Kayseri Nevşehir gezdirirdim aracı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

100 liraya ben de tam o kadar alıyorum ve bugün 360 km'de bitti..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...