İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Cemil Özdemir

1-Engin bey ölçümlerinizi litre bazında yaparsanız daha sağlıklı olacak.

2-Bu arada uzun yol tabir ettiğiniz yol Antakya-İskenderun arası galiba. Bu yol kesinlikle uzun yol ölçümü olmaz. Çünkü Topboğazı'ndan Belen Geçiti'ne kadar trafik bazen çok tıkanıyor ve çok sert virajlar ve rampalar var. Ter geliş içinde Sarımazıdan Belen çıkışına kadar yine trafik ve rampa.

3-1.6 mondeoların uzun yol yakıtını açıkcası bende merak ediyorum. Paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Not: Ben İskenderun'luyum.

Yanıt için teşekkür ederim Mehmet Bey ancak Engin değil Cemil diycektiniz heralde. :)

Hemşehri oduğumuza sevindim bende İskenderun'luyum ve İskenderun'da ikamet ediyorum. Bahsettiğiniz yolların durumu ile ilgili bilgiler doğru. Ben zaten yolun örneğini bilmeyenler için Bolu yolu ile benzetme yapmıştım. Aracı yeni aldım. Litre bazında test ve deneme yapmam mümkün olmadı. Yani aklımda olanları paylaşmak istedim. Uzun yolda az yakıt harcadığından bahsedildiği için uzun yol tüketimini bende merak ediyorum.

O zaman şehir içinde 100 km yol yaptığımda 35 TL yakıt harcamıştım.

Aldığım akaryatı firmasının (Yurt genelinde kaliteli bir LPG satışı olan bir marka) sitesinde litre fiyatına baktım. Aldığım gün 04.01.2013 litre fiyatı 2,640

35 / 2,640 = 13.25 LT yapıyor.

100 km'de 13.25 Lt LPG tüketmişim. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yanıt için teşekkür ederim Mehmet Bey ancak Engin değil Cemil diycektiniz heralde. :)

Hemşehri oduğumuza sevindim bende İskenderun'luyum ve İskenderun'da ikamet ediyorum. Bahsettiğiniz yolların durumu ile ilgili bilgiler doğru. Ben zaten yolun örneğini bilmeyenler için Bolu yolu ile benzetme yapmıştım. Aracı yeni aldım. Litre bazında test ve deneme yapmam mümkün olmadı. Yani aklımda olanları paylaşmak istedim. Uzun yolda az yakıt harcadığından bahsedildiği için uzun yol tüketimini bende merak ediyorum.

O zaman şehir içinde 100 km yol yaptığımda 35 TL yakıt harcamıştım.

Aldığım akaryatı firmasının (Yurt genelinde kaliteli bir LPG satışı olan bir marka) sitesinde litre fiyatına baktım. Aldığım gün 04.01.2013 litre fiyatı 2,640

35 / 2,640 = 13.25 LT yapıyor.

100 km'de 13.25 Lt LPG tüketmişim. :unsure2:

Pardon Cemil bey :( İskenderun açıkcası şehir içi yakıt için ölçüm yapılabilecek bir yer değil :) Ben Karaağaçta çalışıyordum. Sahilden gidersem az yakıyor. Şehitpamirden çıkıp migros önünden gidersem çok yakıyordu. Ben 2006-2007 den bahsediyorum. Ancak şu anda zaten trafik keşmekeş. Benim tahminim uzun yolda 8 litreyi geçmez çok yüksek hızlarda kullanmamak şartıyla. Çünkü bendeki 2.0 motor ve otomatik olduğu halde uzun yolda 10-11 litre arasında. Şehir içi değeriniz biraz yüksek. Buda şehir trafiğini çok iyi bildiğim için normal sayılır.

Yorum bağlantısı
Cemil Özdemir

Pardon Cemil bey :( İskenderun açıkcası şehir içi yakıt için ölçüm yapılabilecek bir yer değil :) Ben Karaağaçta çalışıyordum. Sahilden gidersem az yakıyor. Şehitpamirden çıkıp migros önünden gidersem çok yakıyordu. Ben 2006-2007 den bahsediyorum. Ancak şu anda zaten trafik keşmekeş. Benim tahminim uzun yolda 8 litreyi geçmez çok yüksek hızlarda kullanmamak şartıyla. Çünkü bendeki 2.0 motor ve otomatik olduğu halde uzun yolda 10-11 litre arasında. Şehir içi değeriniz biraz yüksek. Buda şehir trafiğini çok iyi bildiğim için normal sayılır.

Bu arada işyerim İskenderun merkezde ve ben Sarımazıda ikamet ediyorum. Yani eve dönüşte her gün tırmanış yapmak zorundayım. :)

Ben yakıta çok kafamı takan bir insan değilim ancak aynı aracı kullanan kişilerden farklı bir tüketimim var ise bunun neden kaynaklandığınıda tespit etmek gerekli.

1.6 Mondeo için şehiriçinde 100 km'de 13.25 Lt LPG tüketimine normal diyebilirmiyiz. Tabiki sonra yeni tespitlerimide buraya ekliycem.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu arada işyerim İskenderun merkezde ve ben Sarımazıda ikamet ediyorum. Yani eve dönüşte her gün tırmanış yapmak zorundayım. :)

Ben yakıta çok kafamı takan bir insan değilim ancak aynı aracı kullanan kişilerden farklı bir tüketimim var ise bunun neden kaynaklandığınıda tespit etmek gerekli.

1.6 Mondeo için şehiriçinde 100 km'de 13.25 Lt LPG tüketimine normal diyebilirmiyiz. Tabiki sonra yeni tespitlerimide buraya ekliycem.

Siz en güzel testi yenge hanımı alacaksınız depo Sarımazı girişte bir petrol var ucuzda güzelde lpg satıyor bu petrolden dolduracaksınız . Bir Adana veya G.Antep yapacaksınız şehir içinde fazla dolaşmamak şartıyla geri geldiğinizde depoyu tekrar dolduracaksınız işte o zaman aracınızın net yakıtını bulursunuz. 120-130 km ortalama hızda.

Çünkü rampa çıkarken yaktığı yakıtı geri inişte amorti etmiyor. Rampalar arabayı bitiriyor.

Yorum bağlantısı
Cemil Özdemir

Siz en güzel testi yenge hanımı alacaksınız depo Sarımazı girişte bir petrol var ucuzda güzelde lpg satıyor bu petrolden dolduracaksınız . Bir Adana veya G.Antep yapacaksınız şehir içinde fazla dolaşmamak şartıyla geri geldiğinizde depoyu tekrar dolduracaksınız işte o zaman aracınızın net yakıtını bulursunuz. 120-130 km ortalama hızda.

Çünkü rampa çıkarken yaktığı yakıtı geri inişte amorti etmiyor. Rampalar arabayı bitiriyor.

Haklısınız artık ilk fırsatta tüketim bilgilerimi ve izlenimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Yok yok birşey söylemesin. O test yapsın. Çünkü ortada sakat bir durum var. Hatta 1 değil iki depo bitirmesi lazım. Yoksa net sonuç çıkmayacak.

Bir dakika! Halk olarak haber alma özgürlüğümüz var! :tease3:

Elleme yazsın hocam, tamam baz almayız bunu ama merak ettim kaça düşürmüş acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bir dakika! Halk olarak haber alma özgürlüğümüz var! :tease3:

Elleme yazsın hocam, tamam baz almayız bunu ama merak ettim kaça düşürmüş acaba?

Netleşmesi lazım. Sorunun kaynağı araştırılıyor net sonuçlar için bir kaç test lazım. Bak zaten avukatlığa başladım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Netleşmesi lazım. Sorunun kaynağı araştırılıyor net sonuçlar için bir kaç test lazım. Bak zaten avukatlığa başladım :D

amaaan merak ettik ne var sanki yazsa.

Hadi burda paydos bu konu o zaman beyler, Hakan tanker bağla abicim sen de aracın arkasına öyle hesapla seneye yazarsın.

Hesaplarken unutturma tankerin boş ağırlığının etkisini de hesap edelim :crazy:

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Hiç aklıma gelmemişti 3 tam 1 yarım demek için 3/5 mondeo yazıldığı :)

Bende uc adet mondeo oldugunu inanmayan veya atigimi sanan veya hava atigimi dusunen varsa istedikleri zaman ispatlayabilirim neyse su an kulandigim v6,yi 4x4 tekrar yurur vaziyete getirdigimde satacam ikinci v6,nin motorunu alarak modifiye etirerek 4x4 takmayi planliyordum tabi 4x4 mondeonun sanjimani v6,ya uyarsa.Yani diger mondeo,yu sadece motoru icin bekletiyorum yarim diye tabir etigim ise yedek parca olsun diye elimde bulunduruyorum cunku oda 4x4 sanziman defransiyel kapilari vs soktum govdeyi attim.Yakit safiyatina gelrse hic hesaplamadim ilgilenmiyorumda nekadar yaktigini yuruyor yolda birakmiyor yeter bana birazda guclu ve ozel olmasi lazim tabi o yuzen 4x4 olani uzerine yogunlastim su anda kapimin onunde motorunu degistiriyorum ama v6 motoru sanzimana uyarsa baski balatayida degistirecem (spec) baski balata ile aynasiyla(volan) .Ama once v6 modifiye etirmem lazim v6 Modifiye etirmem icinde bu isten anlayan biriyle gorusup 2l 4x4 mondeo,nun sanzimanin v6 motora uymasi gerekli onun bilgisini alsam bu isten anlayan biriyle gorusup ona gore plan yapip planimi hizlandiracagim.Bir umutla motor modifiyesi uzerine baslik actim belki uyelerden birisinin bildigi iyi bir yer vardir diye ama daha cit cikmadi .Neyse sizi yakit tarismasiyla basbasa birakayim verdigim rahatsizliktan dolayida kusura bakmayin.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Bende uc adet mondeo oldugunu inanmayan veya atigimi sanan veya hava atigimi dusunen varsa istedikleri zaman ispatlayabilirim

Sanırım bir yanlış anlama var;

Ben 3/5 in 3 tam 1 yarım (yedek parça) mondeo anlamına geldiğini anlayamadım bunu belirttim. Kaldı ki Ali arkadaşımda 3'ü MK3 5'i 2005 model anlamış hatta benim mesajımı beğenmiş çünkü o da anlamadı 3/5 le ne kastettiğinizi, sadece yazdığım buydu.

Tanımadığım insanlar hakkında imzamdaki düsturda davranırım kimseyi tanımdan fikir beyan etmem, sizin içinde doğru yada yalan söylüyor yazmadım ve ima etmedim. Ben haddimi bilirim.

İlk adımı ben atıyorsam karşımdan da bunu beklerim!

659 numaralı mesajınızda bu konu dışında belirttiğiniz diğer konulara gelince yakıt tüketimi konusunda zaten yeri yok ve sizde konuyu forumda açmışsınız henüz birşeyler yazmayan olabilir, ama yazmak isteyen ya da fikri ve tanıdığı olan oradan size görüş bildirir.

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Coşkun Biçer

Kaç model.. ?

1995 4x4 2.0l zetec motorlu kulanma kilavuzunun resmini gonderebilirim teknik verilerin oldugu kismin su anda sekman kirdi motorunu degistirmeye ugrasiyorum 50cm karda biraz zor oluyor diger v6 ise gidip geliyoruz zor oluyor ama 4x4 kulanmak kisin zevki bir baska mondeo,nun esimin suzuki xl7 ,si var ondan iyi tirmaniyor oyuzden ona uydurabilirsem v6 motor koyup(modifiyeli) yolarda suzulmek istiyorum burayada uye omlamin nedeni modifiye konusunda bilgi almakti Allah razi olsun bir uye arkadas bir adres verdi yarin obur gun tel gorusmesi yapip karar verecem ondan sonrada sizleri rahatsiz etmem simdiden tesekurler hepinize sabriniz ve sayginizdan oturu

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

1995 4x4 2.0l zetec motorlu kulanma kilavuzunun resmini gonderebilirim teknik verilerin oldugu kismin su anda sekman kirdi motorunu degistirmeye ugrasiyorum 50cm karda biraz zor oluyor diger v6 ise gidip geliyoruz zor oluyor ama 4x4 kulanmak kisin zevki bir baska mondeo,nun esimin suzuki xl7 ,si var ondan iyi tirmaniyor oyuzden ona uydurabilirsem v6 motor koyup(modifiyeli) yolarda suzulmek istiyorum burayada uye omlamin nedeni modifiye konusunda bilgi almakti Allah razi olsun bir uye arkadas bir adres verdi yarin obur gun tel gorusmesi yapip karar verecem ondan sonrada sizleri rahatsiz etmem simdiden tesekurler hepinize sabriniz ve sayginizdan oturu

Burada 62lt olduğu söyleniyor Coşkun Bey.

http://www.sahibinden.com/otomobil-model-detaylari/ford/mondeo/2-0-si/1281538/

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yok,yok buda bitsin abi...

Hala bekliyorum Hakan, yaz artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evet ilk 25 Tl /10.8 litrelik testim vasat sonuç verdi. 55 km gitti. Bu bir facia.

Dün akşam 25 TL/10 litrelik teste başladım. Sonucu göreceğim. 3-4 gün sonra onuda yazarım :)

Not: Dün LPG aldığım istasyondaki eleman şaşırdı abi hayırdır. Maddi bir sorun varsa halledelim dedi :D :D yok dedim test ediyorum dedim :D

Her ay aynı petrolden 400-500 tl yakıt alınca öyle oluyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Hala bekliyorum Hakan, yaz artık.

Mahmut abi bi depoyu bitirdik İkinciyi fulledik,Sanırım c.tesi biter :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim mondeo gibi oldu :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Evet ilk 25 Tl /10.8 litrelik testim vasat sonuç verdi. 55 km gitti. Bu bir facia.

Dün akşam 25 TL/10 litrelik teste başladım. Sonucu göreceğim. 3-4 gün sonra onuda yazarım :)

Not: Dün LPG aldığım istasyondaki eleman şaşırdı abi hayırdır. Maddi bir sorun varsa halledelim dedi :D :D yok dedim test ediyorum dedim :D

Her ay aynı petrolden 400-500 tl yakıt alınca öyle oluyor :D

Aynen Benimde aylık 450 500 gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Petrolcülerle tanıdık olduk :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Vallahi merakla bekliyorum. İnşallah sonuç yine hüsran olmaz.

Benim de aylık bu kadar gider vardı, artık 70 liraya düştü. Belediye otobüsü sağolsun.

Petrolcülerle tanıdık olduk :D

Adamlar artık çok iyi tanıyorlar, hepsi ne zaman gazı kesmesi gerektiğini biliyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Vallahi merakla bekliyorum. İnşallah sonuç yine hüsran olmaz.

Işıklara bakılırsa bu depo diğeri gibi olmayacak :s

Yinede bitene kadar devam edicem.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Hadi hayırlısı,

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Aynı istasyon aynı pompa mı??

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-Benim de aylık bu kadar gider vardı, artık 70 liraya düştü. Belediye otobüsü sağolsun.

2-Adamlar artık çok iyi tanıyorlar, hepsi ne zaman gazı kesmesi gerektiğini biliyor.

1- Otobüs bende de olurda sabahın köründe otobüs değil kargalar bile uyuyor :D

2-Aynen adamlar la ahbap olduk :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1- Otobüs bende de olurda sabahın köründe otobüs değil kargalar bile uyuyor :D

2-Aynen adamlar la ahbap olduk :D

6:25'te otobüse biniyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...