İçeriğe Yönlendir

Lastik Ebatları İçin Hesap

Sina Güran

Recommended Posts

Cihangir Elbasan

İdeal aradığım lastik ölçülerini buldum. 195-60-15 . İstediğim gibi yanak genişliği arttı.birkaç gündür kullanıyorum.Memnunum.15 jant fiesta olan arkadaşlara 195-60-15'i öneririm.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Ben önermem. Değişim yüzdesi orjinale göre %8.13 olmuş. Aracınız çok yakacak, zor kaçacak. %1 in dışına çıkmak bence sakat.

Ek; 175 55 15 taksaydınız değişim yüzdeniz %-0.43 olacaktı. Çekişte ve yakışta sorununuz olmayacaktı.

İdeal tolerans maksimum %3 tür zaten. %1 yakalamak kolay değil ama %8 ler felan da umursamazlık olur.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Bu lastik ebatları aracımın kapının yanında yazan ölçülerden biri.Yani önerilenin dışında bir lastik ölçüsü takmadım.Yakıtı şimdilik farketmedim.Bir süre daha kullandıktan sonra birşeyler diyebilirim.Ama biraz artacağını düşünüyorum.Sürtme olayı hiç olmadı.Tam keskin viraj döndüm çoğu kere sorun olmadı.Arabanın altı azda olsa yükseldi.Direksiyonun başında iken hissettiğim sarsıntı hissi(çukurlarda) azaldı.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan
Eğer bu ebat kapı direğinde yazıyorsa doğru yapmışsınız. O zaman önceki ebatınız orjinal değildi???

Kapınızda yazan tüm ebatları bizimle paylaşır mısınız?

195-50-15 , 195-60-15 , 195-55-15 şimdilik bunları hatırlıyorum. Bir de 175 li birşey vardı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Orjinal ebatlar

175-65-14

195-50-15

195-45-16

Çağlar abi, 195-50-15 sınır değil. Bu lastik çap olarak 175-65-14'ten daha küçük. ST'lerde 205-40-17 kullanılıyor ve genişlik ve çap olarak en büyük ebat bu. Bir arkadaşım fiestaya çıkma focus 1 collection jantı takmıştı. Lastikleri değiştirene kadar 195 60 15 ile kullandı. Ofset uygun olduğu için hiç sürtme yapmadı.

+ olarak araba ids'e bağlandığında jant lastik ebatlarını seçerken 3 ebat değil çoğu ebat vardı.

Orjinal jant ve doğru ofset ile kullanılabilecek birçok lastik ebatı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Fiesta TDCi 2011 titanyum aracımın 15 jant 195 50 15 continantel lastikleri var.

yanak genişliği biraz daha fazla lastik alıp takmak istiyorum.Alttan da geniş olsun yanaklarda geniş olsun istiyorum.Önerebileceğiniz ölçüler var mıdır? :D

Sizin için uygun lastik 205-50-15. Jantı değiştirmek zorunda da kalmayacaksınız. Yanaklar çok hafif belli belirsiz genişleyecek. Lastik tabanıda 10 mm genişlemiş olacak. Daha konforlu ve yere daha geniş basacak. Teknik ölçü sınırlarını aşmadığı için sürme vs yapmaz.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan
Sizin için uygun lastik 205-50-15. Jantı değiştirmek zorunda da kalmayacaksınız. Yanaklar çok hafif belli belirsiz genişleyecek. Lastik tabanıda 10 mm genişlemiş olacak. Daha konforlu ve yere daha geniş basacak. Teknik ölçü sınırlarını aşmadığı için sürme vs yapmaz.

fiestaya taban için 195 yeterli bence .50 yanak olması rahatsız ediyordu beni.Çünkü çukurlara girince jant tekerleğe baskı yaparak balon yapmasına sebeb oluyordu.Bu yüzden 2 tane lastik attım çöpe.Sürekli asfalt ve temiz yolda kullanacak olsam 205 50 15'i de düşünürdüm.Ama şu an Sivas yollarında benim için önemli olan yanak genişliği.Bu yüzden 195 60 15'i seçtim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
fiestaya taban için 195 yeterli bence .50 yanak olması rahatsız ediyordu beni.Çünkü çukurlara girince jant tekerleğe baskı yaparak balon yapmasına sebeb oluyordu.Bu yüzden 2 tane lastik attım çöpe.Sürekli asfalt ve temiz yolda kullanacak olsam 205 50 15'i de düşünürdüm.Ama şu an Sivas yollarında benim için önemli olan yanak genişliği.Bu yüzden 195 60 15'i seçtim.

195-50 ile 205 50 nin yanak genişliği aynı değil. 205 olanın daha geniş.

Yanak genişlesin dediğiniz için o ebatı tavsiye etmiştim. 195 60 15 eski fiestada lastik değiştirene kadar bir süre sorunsuz kullanmıştık ama yeni fiestada davlumbazlar daha dar.60 15 tavsiye etmem. Sectiğiniz ebat tam sınırda hatta kritik olan bir ebat. Ben olsam 195 55 15 tercih ederdim. Daha güvenli olur. Lastikcide lastik takıp, klasik direksiyonu tam sağa sola çevirme, arkaya 3 kişi binme ile yapılan kontrol sizi aldatabilir. Lastiği tutan salıncak yataklarında takozlar var. Virajlarda ve frenlemede lastik biraz esniyor. Lastikcide sürmeyen lastik virajlı yollarda frenlemede sürtebilir aklınızda olsun.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Cihangir kardeşimiz almış artık, tavsiye etmek için geç kalmışız...

Olası riskler de belirtilmiş.

İki şey rica edeceğim:

1. Hız göstergenizi seviste ayarlatmadıysanız ayarlatın gereksiz radar cezası yemeyin.

2. Uzun vadeli kullanım izlenimlerinizi bizimle paylaşın lütfen.

Ve tabii güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Almak üzere seçim yapma aşamasında olduğunu düşünmüştüm.

Kullanım izlenimleri bizim için önemli.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Kullanım kitapçığından yazıyorum; 195-50-15, 195 45 16 ,205-40-17,195-60-15

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Kapı direğinde böyle yazması imkansız. Her janta 1 lastik yazar. 14'e şu, 15'e şu, 16'ya şu, 17'ye şu gibi. Hiçbir üretici 1 tane janta 4 tane farklı ebat belirtmez.

Ki; Doğrusunu ayhan yazmış zaten.

Benim aracın kapı yanında R15 yazan yerde 3 tane ebat var.Onları yukarıda yazdım zaten. Diğer jantların yanında 1'er tane lastik ebadı yazarken R15'e 3 tane yazmışlar.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Cihangir Elbasan

1 ay boyunca 195 60 15 ölçülerindeki lastiklerimi kullandım.

1.Çekişte hissedebildiğim bir düşüş yaşamadım.(çok yüklü ve yük olmadan)

2.Keskin ve tam dönüşlerde araba yüklüyken dahi bir sürtme sorunu olmadı.

3.Yakıt tüketiminde çok hissedilir bir artış olmadı.Yol bilgisayarı lastikleri almadan önce şehir içi ve şehir dışı ortalama tüketim 5.6 şimdi ise 5.8 gösteriyor.

Aradaki farkın son bir ayda sürekli şehir içi kullanımdan , lastiklerin kış lastiği olmasından ve havaların soğumasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Kısacası kullanım şeklim ,gaza basışım aynı ama ben bir fark göremedim.Hatta eskisine göre arabama daha çok güvenmeye başladım diyebilirim. ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Orjinal jant kaldıkça sürtme olmaz, yanak yükselmişse tüketim düşer, havalar soğudu , bu yüzden artma olacaktı ki bu farkı tolere bile etti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Şafak
(düzenlendi)

Fiesta TDCi 2011 titanyum aracımın 15 jant 195 50 15 continantel lastikleri var.

yanak genişliği biraz daha fazla lastik alıp takmak istiyorum.Alttan da geniş olsun yanaklarda geniş olsun istiyorum.Önerebileceğiniz ölçüler var mıdır? :unknw:

Bende almayı düşünüyorum fakat dedğiniz gibi yanaklar biraz kalın olsa süper oalcak sanki 55 uygun gibi

tarihinde İbrahim Şafak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

195 50 yerine 195 55 tercih ettiğimizde lastik 150 liradan 250'ye çıkıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Atilla Atun

ben 16 jant'a 60 yanak taksam traktör gibi durma ihtimali varmı ??. :nargile:

yanaklarım çok tatlı :D ama 45'lik...

değişim zamanı gelince 50 yanak takıcam .antalyada fiestaya takan bi arkadaşım var ve memnun.

195-50R16 84V-STARMAXX ULTRA SPORT ST730-KAÇIRILMAYACAK KAMPANYA (#59217618)

bu ilan yardımcı olacaktır.

bende tam böyle bi konu arıyodum,, bende de 2009 fiesta arkadaşlar,, lastikler 195/45/16 değiştirmem gerekiyor artık ama çok pahalı hangi markayı önerirsiniz??
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ayhan Şentürk

Yeni fiestanın kullanım kitabına baktım.

175 65 14

195 50 15

195 45 16

205 40 17 lastiklerinin yanına

195 60 15 'ebatıda var.. Üsteki 4 lastik çap olarak birbirine yakın ama 195 60 15 biraz büyük. Bu ebat takılıyorsa 195 50 16'nında çok rahat takılması gerek.. İlginç.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdoğan Temur

Benim arabanında bu haftasonu lastiklerini değiştireceğim ama halaa karar veremedim. Lastiklede çatlaklar ve ön lastikler tabiri yerindeyse kabak olmuş

Üzerindeki lastiklerde ben almadan önce önler ve arkalar farklı ebatlarda takılmış hiç bakmamıştım :)

Önler: 195/50/15 Arkalar : 185/60/15 Arabanın dengesi bozukmuş şuana kadar farketmemiştim.

Şimdi hangi ebatlarda lastik taktırmak hem yakıt tasarrufu hemde güvenliği sağlar ?

Kullanan arkadaşlar lastik modelide önerebilirse sevinirim.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

195 50 15 -------Yol tutuşu iyidir ama 50 yanak olduğundan çukura sert girdiğinizde balon yapma,jant yamulması sorunları olabilir.

185 60 15 -------Yol tutuşu daha az.Yanak genişliği fazla olduğundan çukura sert bile girseniz balon yapma jant yamulması ihtimali baya düşer.

Benim bundan sonraki ebatım 195 60 15.Hem yol tutuşu hem de güvenlik için.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Hüseyin Kasap

bende bugün aracıma 195-60-15 lassa snoways era ve arkalara impetus revo+ taktırdım ve benimki artvindeki üçüncü 60a15 fiesta diğerlerinide gördüm herhangi bir olumsuz durum asla söz konusu olmuyor tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Afşar

Merhaba arkadaslar , bende aracima 195/60/15 ebatinda goodyear ultragrip 8 taktirdim.Lastik hic bir sekilde sürtme yapmiyor ama yakıt tüketimim arttı.195/50/15 iken 5.7 olan tüketim şuanda 6.7'e çıkmış durumda acaba havaların soğumasından mı kaynaklanıyor bilemiyorum.Bu ebatı kullanan arkadaslarda durum nasıl paylaşırlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzun yolda kullansanız, düşerdi bile, ara hızlnama yoğun şehir içinde artar, ama bu kadar değil, havalar ısındı ancak ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...