İçeriğe Yönlendir

Focus II - CVT Şanzıman Sorunu

Mert Ender

Recommended Posts

Hüseyin Aksu

içim rahatladı arkadaşlar.hepinize çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fırat Şenol
Otosan ile görüşün.. bu 10 yıl garantinin aslı varsa binin...

Konuları birleştirdim..

Gerçi konu konuşulalı epey olmuş ama geçen gün Ford Otosanla farklı bir konu konuşurken aklıma geldi sorayım dedim şu 10 yıl garanti olayını , böyle bir uygulamalarının kesinlikle olmadığını söylediler . Bilgi vereyim dedim...

Yorum bağlantısı
Türker Gönüllü

Garanti Bitiş tarihinden itibaren 3 yıl uzatma var ömür boyu yada 10 yıl diye birşey yok

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Öyleymiş..

Çağlar söylüyordu...

2+3 yıl ve 100 bin km imiş...

Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

Arkadaşlar selam. Şu an 233.000 km de olan 2003 model fiestamı bir kenara bırakıp,

2006 model dizel hatcback 53000 km de Ghia donanımlı CVT ( bu arada CVT mi VCT mi her yerde farklı yazıyor) bir focus için satan kendi arkadaşım 24.000 liraya anlaştım kısmetse bankadan bu hafta param çıkarsa araç haftaya elimde olacak.

Fiestanın icabına ise daha sonra bakacağım. Forumda araştırma yapınca konunun bu başlık altında konuşulduğunu gördüm. Öncelikle uzun garanti sürelerinin Honda da veya yeni fordlarda olduğu gibi garanti süresi boyunca serviste bakımları yapılmasının mecbur olduğundan dolayı dışarıdaki tamir fiyatlarına bakıldığında , bakımlara ödenen paraların yüksek olduğu kanaatindeyim. Bu sebeple CVT nin garantiden yapılmasını beklemek gibi bir beklentim yok. Kaldıki uzun mühendislik çalışmaları ve kalabalık ekipler tarafından türlü similasyon ortamlarında binlerce iş saati sonucu test edilip dizayn edilmiş bir şanzuman tipinin sanayi ağzıyla bir kaç tecrübeye dayanılarak " CVT yaramaz , çok sorunlu , bozulursa kucağa alırsın " gibi söylemleri kabul etmiyorum.

Ha piyasanın arz talebi sonucunda bu tip karmaşık sistemlerin pek tutulmayışı ve emsallerine nazaran daha az donanımlı araçlara rağbet gösterilmesine saygı duyarım. Sonuçta aracı alırken düşünmeli , " ben bunu kesin satacağım gözüylemi alıyorum yoksa tabiki elbet bir gün satacağım ama kullandığım süre boyunca bana verdiği zevk ve rahatlık satarken oluşacak 2-3 bin liralık fiyat düşümünü absorve ediyormu diye. Sonuç ta yarım ekmek köfteye 5 lira veripte doyabiliriz yada bursada güzel bir iskendere 22 lira veripte doyabiliriz. Sonuçta 2 saat sonra 2 tokluk hissi arasında bir fark olmayacak ama yemeği yerkenki o zevk 15 tl farka değer bence.

Bizim tamir piyasamız klasik tamir metodlarına alışık. Biraz karmaşık bir sistemle karşılaştıklarında o sistemi aforoz edip gereksiz ve sorunlu ilan ediyorlar. Bence arkadaki 1000 lerce insana ve iş saatine saygısızlık yapılıyor. Sonuçta bu insanlar bu araştırmaları bizim bildiklerimizin yüzlerce fazla bir bilgi birikimi ve mühendislikle yapıyorlar. Kendi işim gereği teknolojik ve karmaşık bir çok makinayla iç içeyim. Karmaşık ve tamiri pahalı bir şey illa bozulacak anlamına gelmez. Bazen size kazandırdıkları pahalı tamir masraflarını göz ardı etmenize neden olur. Türkiye piyasası gereği otomatik her zaman geri planda kalmıştır. Alışıldık üzere geleneksel araç kullanmaya alışmışız. Bundada yine kulaktan dolma bilgilerin zararı olduğu kansındayım. Otomatik çok yakar gibi.

Artık bu tabularıda yıkmak lazım diye düşünüyorum. Günüümz vites sistemleri insan hatalarını en aza indirerek daha az yakıt yakmasını sağlıyorlar. Bu aracı almayı düşündüğüm için araştırma yaptım. Gördüğüm ve duyduklarım beni bu araca olan fikrimi değiştirmedi. Umarım yanılmamda ama eğer yanılırda araç yüzümü kara çıkarırsa yine açık sözlülüğümle burada yaşadığım sıkıntıyı yazacağım.

19.000 liralık değişim doğrudur diyorum. Zira her şeyi kitaba uydurursak bu rakamları sıklıkla görebiliriz. Karşı komşumuz transporterin şanzumanını 16.000 liraya değiştirdi bir başka mahkemelik olmuş

bir olayda izmir servisimizdeki bir ustanın 2500 lük transporterinin motoru 29.000 lirası doğuş otodan 4500 lira gümrük ücreti kendi cebinden olmak kaydıyla 80.0000 km deyken değişti. Tata servisinde bir arkadaşım var üstelik yedek parça satışında telcoline nin otorunun liste fiyatının 26.000 lira olduğunu söylüyor ki piyasada 2 yaşındaki telcoline ler 13-14 bin liraya satılıyor. Ben okuduklarımdan pek CVT focusdan çekinmedim açıkçası. İnşallah yanılmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

Haklısınız , tekrar bakınca biraz okunması zor olmuş. :nazar:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aracınız hayırlı olsun, Cvt şanzımanda ki olay, maalesef, sisteminin karmaşık olup ta, piyasanın korkup ta dedikodu yapmasından kaynaklanmıyor. Ayrıca sadece Ford Cvt şanzıman için değil, Zf firmasının, bu tarz da ürettiği tüm şanzıman tiplerinde yaşanan ortak sorunlardan kaynaklanmakta. Yurt dışı forumlara da bakabiliyorsanız, daha da detaylı anlatımlar mevcut.

Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

Çağlar bey , aracı alınca sizin servise getirmeyi istiyorum kontrol için yardımcı olurmusunuz ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

cvt şanzumanın fordotosan garantisi 4 yıl veya 150.000 km ile sınırlı

CVT şanzuman konusunda problem yaşayan arkadaşımız varsa yardımcı olabilirim

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
(düzenlendi)

İkitellide bir şanzuman ustasına gösterdim aracı alırken. Baktı test etti hiç bir problem yok güle güle bin dedi. Zaten Otokoçun elindeki 13-14 tane şanzumanı aldım problem çıkarsa ben yapıyorum dedi. 3-4 bin TL arasında masraf çıkar dedi. 19.000 TL herhalde sıfır getirilmesi durumundaki tutar değil mi ? ayrıca geçen bizim arkadaşın 2005 model peugeot 307 nin şanzuman bozuldu oda 3.500 TL verdi. Dolayısıyla tamiri diğer şanzumanlardan pahalı değil. O yüzden bende neden bu kadar büyütüldüğünü anlamadım ama neyse. Yine de bu şanzumanın zevki bi ayrı . easytronic, MMT ve normal otomatiğe göre çok güzel. Bu yüzden tercihimden çok memnunum ve tavsiye ederim.

tarihinde Hasan Kerik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
İkitellide bir şanzuman ustasına gösterdim aracı alırken. Baktı test etti hiç bir problem yok güle güle bin dedi. Zaten Otokoçun elindeki 13-14 tane şanzumanı aldım problem çıkarsa ben yapıyorum dedi. 3-4 bin TL arasında masraf çıkar dedi. 19.000 TL herhalde sıfır getirilmesi durumundaki tutar değil mi ? ayrıca geçen bizim arkadaşın 2005 model peugeot 307 nin şanzuman bozuldu oda 3.500 TL verdi. Dolayısıyla tamiri diğer şanzumanlardan pahalı değil. O yüzden bende neden bu kadar büyütüldüğünü anlamadım ama neyse. Yine de bu şanzumanın zevki bi ayrı . easytronic, MMT ve normal otomatiğe göre çok güzel. Bu yüzden tercihimden çok memnunum ve tavsiye ederim.

+1000

Yoksa bu kadar konuşulduktan sonra çoktan satmam lazımdı

Yorum bağlantısı
Nihat Gürer

BU garanti bizim mondeoların jatcolarında da var mı acaba ???

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci
Mustafa demirci

BU garanti bizim mondeoların jatcolarında da var mı acaba ???

yok mondeoların garanti süresi arabanın garanti süeresi kadar

ama jatco şanzumanlarda çok fazla sorun yok sadece km 60 civarı bi silkeleme yapıyo bazıları sorun olsa dahi tamiri eski mondeolardan daha kolay ve ucuz tabii bize göre

Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

Tam almak üzere olduğum Focus HB 1.6 tdc CVT pert dosyalı çıktı. Aracın %40 ı pert olmuş daha önce ve plaka değişmiş. Vazgeçtim başka bir bahara kaldı CVT zevki, inşallah başka bi ford alıyoruz aksilik olmazsa.

Yorum bağlantısı
Nihat Gürer

ama jatco şanzumanlarda çok fazla sorun yok sadece km 60 civarı bi silkeleme yapıyo bazıları sorun olsa dahi tamiri eski mondeolardan daha kolay ve ucuz tabii bize göre

silkeleme sorunu bende var .. beyin , selenoid derken ..hala devam ediyor ..

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

silkeleme sorunu bende var .. beyin , selenoid derken ..hala devam ediyor ..

yeni beyin takılması lazım oda 4000 tl civarında eğer sizi çok rahatsız etmiyosa pek kurcalamayın

bize yakınsanız gelin kontrol edelim hem bi çayımızı içersiniz hemde tanışmış oluruz

( fordcevizli 0216 399 10 60 )

Yorum bağlantısı
Nihat Gürer

şu sıralar servis servis dolaşıyorum zaten .. illaki sıra size de gelir ::)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
şu sıralar servis servis dolaşıyorum zaten .. illaki sıra size de gelir ::p

Gidin gidin.. yarısı forumda üye zaten... Selam, ben geldim diyip girebilirsiniz içeri.. :good1:

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Ali Osman Bozbey

2006 Focus sahibiyim. 1-2 ay oldu şanzımandan hafif bir ses geliyordu. Gösterdim değişmesi lazım ama size bir zararı olmaz sadece ses yapar dediler. Şimdi ses bayağı artmaya başladı. Değiştirmek gerekirmi yoksa kullanmaya devam edeyimmi ?

değiştirisek ne kadra patlar acaba ? Birde garantisi cvt lerin diye okudum forumda gerçekten bir garantisi var mı ?

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik
2006 Focus sahibiyim. 1-2 ay oldu şanzımandan hafif bir ses geliyordu. Gösterdim değişmesi lazım ama size bir zararı olmaz sadece ses yapar dediler. Şimdi ses bayağı artmaya başladı. Değiştirmek gerekirmi yoksa kullanmaya devam edeyimmi ?

değiştirisek ne kadra patlar acaba ? Birde garantisi cvt lerin diye okudum forumda gerçekten bir garantisi var mı ?

Bendede 2006 focus var ve aynen 1-2 ay önce ses başladı. Şu anda bayağı arttı. Keşke ilk sesi farkettiğimde yaptırsaydım. Bir kaç ustaya götürdüm. Yapılması lazım denildi. Yoksa masraf artabiliyor. Şanzımanı elime almak istemediğimden yaptırıyorum.Benim 160.000 ve 2006 model olduğundan garantiye dahil olmuyor.Mecburen cepten yaptırıyorum. Yaklaşık 3000 gibi bir fiyata çıkacak. ama daha kesin fiyat değil. Maalesef açılmadan hasar durumu bilinemiyor. Servis iyiniyet muhabbetiyle bir miktar indirim yapıyormuş ama ne kadar bilmiyorum. Değiştirmek diye bir şey yok tamir edilebiliyor ve parçalar değiştirilebiliyor. Şanzıman tamiri bitince bununla ilgili konu açarak forumda ki herkesi bilgilendireceğim. Forumu bu kadar okudum, bu şanzımanın sorun çıkardığı sürekli yazılmış, ancak bi Allah'ın kulu ben şu problemi yaşadım , şurda , şu kadara, şu kadar sürede yaptırdım falan yazmamış yada ben bulamadım :vreka: ben yazayım da olsun bari .

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Şuan için CVT şanzımanları servis dışında yapabilecek doğru teşhis ve iyi meblağaya yapabilecek tek adres Gürler otomotiv.Gidin bizlerin selamını iletin gerekli ilgi alaka ve memnuniyet sağlanacaktır.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
hocam anladığım kadarıyla siz ford serviside çalışıyorsunuz ve cvt nin garanti süresi ve servis geçmişine bakılmadan revizyon ve tamirinin araç yaşadığı sürece ücretsiz yapıldığını söylüyorsunuz, bunun bir belgesi var mı yani genel merkezden gelmiş olan altı imzalı bir belge varsa taratıp onu burada yayınlamanız mümkün mü. bu garanti ve süresiz tamir ve onarım her servisde geçerli mi sizin servisiniz nerede ben istediğim servise giderek cvt şanzuman konusunda yaşadığım herhangi bir sorunu "kardeşim böyle bir karar varmış genel merkeziniz şu yazıyı yazmış yapacaksıznız" diyebiliyor muyum. bu konu çok ciddi bir konu eğer böyle bir durum varsa tüketici mahkemelerine dava açıp cvt araçlarımızı değerinde alıp yerine para vermeden aynısının yeni modelini vermeye kadar gider bu iş, yalnız bu konuda bir yazı lazım bu yazıya sahipseniz paylaşırsanız sevinirim.

Alıntı yaptınız yazım baya bi zaman önceydi.Şuanda bir serviste değilim.Okuldayım son senem.Ama cvt için garantiden yapılma durumu tam bir muamma oldu.4 yıl kesinliği var ama km olarak 100bin yada 150 bin.Hangisi inanın bende bilmiyorum.Nazeri-yada Eresinleri arayıp başteknisyenleri ile görüşürün.Sürekli garantiden yaptıkları için prosedürü onlar daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...