İçeriğe Yönlendir

Focus II - CVT Şanzıman Sorunu

Mert Ender

Recommended Posts

Çağlar Bayur

focusI dediğimiz 1999-2005 yılı arsında üretilmiş tir, 2005 ten sona focus II üretilmiştir, kasa-dizayn-motor farkı vardır (115Ps benzinli 1.6 tdci motoru gibi) Sadece isimleri aynıdır.

Yorum bağlantısı
Aybars Erürker
focusI dediğimiz 1999-2005 yılı arsında üretilmiş tir, 2005 ten sona focus II üretilmiştir, kasa-dizayn-motor farkı vardır (115Ps benzinli 1.6 tdci motoru gibi) Sadece isimleri aynıdır.

bilgilendirmeler için teşekkürler, benim şu ana kadar anladığım benzinli otomatik focuslar alınır,

piyasada temiz araç bulmak çok zor, arabayı da sattığım için sürem de çok kısıtlı, ille de focus ghia diyorum, arabanın iç tasarımı ve renk uyumları mükemmel, bahsettiğim ayarda (2006 ghia) aracın ederi nedir????

Yorum bağlantısı
Ankara / Çankaya / Bahçelievler Mah.

Beşevler biliyorsunuz galeri muhitidir Ankara'da. Daha önceden galeriden araç almadıysanız bir nebze daha dikkatli olun. Baktığınız aracı iyi bir ustaya gösterin. Focus kiralık olarak çok fazla tercih edildiği için ve FocusII'ler 3-4 yaşlarını doldurduklarından kiralama firmaları ellerinden bir çok araç çıkarıyor. Tek elden kullanılmış temiz kiralama araçlarına rastlarsanız şanslı olursunuz ancak onların galeriye düşmeden satıldıkları da bir gerçek. Kısacası araca iyi baktırın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Aybars Erürker
İlandaki araç için rakam yüksek.

sanırım bu araçlardan vazgeçeceğim, bildiğiniz düşük kilometreli (maksimum 70000) 2006-2007 ghia varsa yardımcı olur musunuz daha fazla fordsuz bu forum sitesinde kalamam :)

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Çağlar abini pekbidolu focus gayet güzel bence , 115 bin km de olduğuna bakmayın çoğu araçtan bakımlı ve uzun ömürlüdür .

pek bi dolu

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Çağlar abini pekbidolu focus gayet güzel bence , 115 bin km de olduğuna bakmayın çoğu araçtan bakımlı ve uzun ömürlüdür .

pek bi dolu

Hiç boşuna aranmayın...

Yorum bağlantısı
Aybars Erürker
Hiç boşuna aranmayın...

iyi diyorsunuz da arkadaşlar ben üç sene sonra arabayı değiştireceğimde 200000 km de arabayı kime satacağım???

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

aybars bey böyle düşünüyosanız,sahibinden düşük kilometreli bulup piyasa değerinin 1000-2000 fazlasını vereceksiniz ki oda yaklaşık 27-28 bin lira gibi birşey olacak....yada ghiadan vazgeçip boş donanımlı sıfır kilometre otomatik trend alacaksınız...yalnız bildiğim kadarıyla ford motorları 300-350 bin kilometreleri görebiliyomuş....

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
iyi diyorsunuz da arkadaşlar ben üç sene sonra arabayı değiştireceğimde 200000 km de arabayı kime satacağım???

70 binde alsanız o da 160binde olacak satarken. Zaten çağlar abinin araç hem Ghialardan daha uygun fiyatlı hem de donanım olarak ghiayı katlar...

Ben Çağlar abinin 200bindeki Mondeo'sunu görmüştüm, bırakın 70bini falan 20bindeki ortalama bir araçtan daha sağlıklıydı...

yalnız bildiğim kadarıyla ford motorları 300-350 bin kilometreleri görebiliyomuş....

Bence o motorun 500bin görememesi tamamen kullanıcı hatasıdır. Sorun çıkaracak hiçbir parçası olmayan taş gibi bir motor...

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
Bence o motorun 500bin görememesi tamamen kullanıcı hatasıdır. Sorun çıkaracak hiçbir parçası olmayan taş gibi bir motor...

kullanıcı hatasından çok,kullanılan yakıtın durumu,yetkili servisteki bakım fiyatlarının ve kullanılan orjinal yedek parçanın pahalı olması ve sanayideki şahin doğan zihniyetli ustaların varlığı nedeniyle sanmıyorum ford motoru 500 bin km yi görmez...

Yorum bağlantısı
Aybars Erürker
kullanıcı hatasından çok,kullanılan yakıtın durumu,yetkili servisteki bakım fiyatlarının ve kullanılan orjinal yedek parçanın pahalı olması ve sanayideki şahin doğan zihniyetli ustaların varlığı nedeniyle sanmıyorum ford motoru 500 bin km yi görmez...

ister istemez hedef değiştirdim, 2005 C-max Ghia 63000'de brc tüplü araç için 25500'e anlaştım ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motor görür de sahibi genelde görmek istemez :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Aksu

arkadaşlar ben 2001 ghia kullanıyordum.20 gün önce sattım.şimdi 2007 tdci ghia cvt şanzıman aldım ancak forumlarda yaptığım araştırmalarda cvt nin sorunlu olduğunu ve bu sorunun 19000 tl civarı bi maliyeti olduğunu öğrendim.daha 2 gün oldu aracı alalı ama içime bi kurt düştü.lütfen yardım edin.araç 100.000 de.servis bakımlı.bu araca sizce binilirmi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

keyfini çıkarın. problem olursa ki olmaz birkaç yıl içinde, 19bin liraya değil muhtemelen birkaç bin liraya çözülür. Piyasada o kadar cvt var, çöpe gitmeyeceğine göre birileri tamir etmeyi öğrenir, gerekli parçayı getirir. Hele bozulmalar eskimeler artsın.

Uzay mekiği bile tamir edilir bu ülkede.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

yanlış bilmiyorsam 2017 yılına kadar zaten sanzuman garantili o kadar zaten kullanmazsınız kullansanız bile Mehmet hocamın dedigi gibi o zamana kadar makul ücretle tamir edilie hale gelir

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
keyfini çıkarın. problem olursa ki olmaz birkaç yıl içinde, 19bin liraya değil muhtemelen birkaç bin liraya çözülür. Piyasada o kadar cvt var, çöpe gitmeyeceğine göre birileri tamir etmeyi öğrenir, gerekli parçayı getirir. Hele bozulmalar eskimeler artsın.

Uzay mekiği bile tamir edilir bu ülkede.

Aynen katılıyorum Mehmet abiye.Ama şöyle dışarıda tamir edilmesi için ilk önce şanzımanların ya garantiden hepsinin iptal olması lazım yada içerden birileri dışarıya bilgi sızması lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otosan ile görüşün.. bu 10 yıl garantinin aslı varsa binin...

Konuları birleştirdim..

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
(düzenlendi)
arkadaşlar ben 2001 ghia kullanıyordum.20 gün önce sattım.şimdi 2007 tdci ghia cvt şanzıman aldım ancak forumlarda yaptığım araştırmalarda cvt nin sorunlu olduğunu ve bu sorunun 19000 tl civarı bi maliyeti olduğunu öğrendim.daha 2 gün oldu aracı alalı ama içime bi kurt düştü.lütfen yardım edin.araç 100.000 de.servis bakımlı.bu araca sizce binilirmi?

Güle güle kullanın, keyfini çıkartın.

35bin ciavrında sorun çıkartacağı söylenir ve çıkarttır da çoğunlukla, serviste söylenen kullanılan yağın ve insanımızın kullanma şaklinden kaynaklandığıdır. Mutlaka sorun yaşayacaksınız diye bir şey yok.

Diğer şanzıman tiplerinde de sorun yaşanabilir hatta çok kısa sürede baskı balata bitebilir. ki sizin aracacınızda baskı balata yk bildiğim kadarıyla bununla ilgili deneyimlerimi daha önce sitede paylaşmıştım.

Aracımı değiştirmeyi düşündüğümde yine benzer ya da fordun yeni getireceği otomatik tipini tercih etmem muhtemeldir.

Aracınızın gücü diğer şanzıman tiplerine göre fazladır isterseniz dyno ile test ettirin.

Bakımlarını düzenli yaptırırsanız sorun çıkartmaz. Uzun yolda emsallerinden az yakıt tüketimine sahiptir.

Maalesef üreten firma kapandığı için ( Kaynak: Çağlar Bayur) sorunlar yaşanmıştır, ancak ford kendi sorunu halletmektedir ve şanzımanı garanti kapsamına almıştır.

Sorununuz olursa ford servisleri çözecektir.

Son olarak maalesef bu durum cvt şanzımanın üstüne yapışıp kalmıştır. Bunları duymayın canınızı sıkmayın....

http://www.youtube.com/watch?v=ABaJidk9SJA...feature=related

seyretmenizi tavsiye ederim tarihinde Cemil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

19000 tl masraf 1000 de 1 ihtimal bile olsa bin kere düşünmek gerekir

ama artık zaten almışsınız kalbinizi bozmayın

bozulsun diye üretecek halleri yok ya

bi sıkıntı olsa ford toplardı zaten kullanmaya bakar

öküz gibi kullanınca manueller bile kırıyo ediyo

dikkat etmekte yarar var kalbi bozmaya gerek yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...