İçeriğe Yönlendir

Focus II - CVT Şanzıman Sorunu

Mert Ender

Recommended Posts

Salim İmamoğlu
96 1.25 fiesta da kullanılan CTX CVT kutuyu tamir edebilir misiniz peki ? ;)

algılanan sorun şöyle; gücü tam olarak iletemiyor, baskı balatası bitmiş manuel araba gibi davranıyor...

Bir soralım ustamıza eğer günümüz cvtleri ile aynıysa yaparız.Farklıysa muhtemelen parça sorunu yaşanır vede özel takım sorunu olur.En geç salı akşamı haber ederim...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abdussamed bey, zideki cvt nin hangi tip olduğunu bulmaları için parça nosu nu da yazarsanız, parça arama programında farkını anlayabilirler.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Şanzıman üzerindeki plakada yazanlar şöyle;

96CT AJ

5M14

1996 Ford Fiesta Flair 3 Kapı...

Şanzıman da şu an istanbulda zaten...

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Şanzıman üzerindeki plakada yazanlar şöyle;

96CT AJ

5M14

1996 Ford Fiesta Flair 3 Kapı...

Şanzıman da şu an istanbulda zaten...

Başka bir ustadamı şanzıman?

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
Başka bir ustadamı şanzıman?

Evet, hatta sizinkilerin bilmesi lazım, Bostancı'da Gün Otomotiv Avni Usta; ama teknik şeması olmadığından tamire müdehale etmediğini, teknik bilgileri mevcut olsa revize edebileceğini söylemişti. Bu yüzden "beyin"i (adı bilinmeyen parçaların hepsine beyin deniyor galiba :) ) komple değiştirmek istediğini ancak sağlam beyni temin edecek ikinci el bir şanzıman bulamadığını söylemişti... yani hasta haliyle avni ustanın garajda yatıyor şanzıman...

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Evet, hatta sizinkilerin bilmesi lazım, Bostancı'da Gün Otomotiv Avni Usta; ama teknik şeması olmadığından tamire müdehale etmediğini, teknik bilgileri mevcut olsa revize edebileceğini söylemişti. Bu yüzden "beyin"i (adı bilinmeyen parçaların hepsine beyin deniyor galiba :) ) komple değiştirmek istediğini ancak sağlam beyni temin edecek ikinci el bir şanzıman bulamadığını söylemişti... yani hasta haliyle avni ustanın garajda yatıyor şanzıman...

Muhtemelen değiştirmek istediği valf gövdesi.

Dediğim gibi günümüz cvtleri ile aynı ise kolayca halledilebilenecek bir durum.Farklıysa teknik bilgileri parçaları özel takımları bulmak zor olur.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Dediğim gibi günümüz cvtleri ile aynı ise kolayca halledilebilenecek bir durum.Farklıysa teknik bilgileri parçaları özel takımları bulmak zor olur.

Valla o kadarını bilmiyorum ama mantık olarak aynı olsalar bile mekanik olarak tamamen aynı olmalarına da pek ihtimal vermiyorum açıkçası neredeyse 10 yıl öncenin teknolojisi, Avrupa'da 2001 yılına kadar satılmış galiba CTX Cvt ler sonrası yok sanıyorum...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salim İmamoğlu

Evet Abdülsamet bey sizin cvt işi yatar parça sorunu ve özel takım sorunu dolayısıyla yapamayacağız.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Şanzımanı istanbulda diye biliyodum :elveda: Ne çabuk oraya geçti.Siz naptınız parça veya özel takım bulamadınız mı?

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
(düzenlendi)

Km 58000. Sadece; bazen hissetmemem gereken vites geçişlerini hissediyorum. Bir iki defa da turbo.... spreyle temizlendi. Çok birşey farketmedi bende ov yi spor moduna aldım, biraz daha iyi gibi....

Benden önceki sahibi de Eresinlere götürüyormuş hatta oradan satın alınmış.

Kısmet bakalım 60000 bakımına bende geleceğim.

Sadece 45000 bakımı servis harici yapıldı.

Görüşmek üzere....:)

tarihinde Cemil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Km 58000. Sadece; bazen hissetmemem gereken vites geçişlerini hissediyorum. Bir iki defa da turbo.... spreyle temizlendi. Çok birşey farketmedi bende ov yi spor moduna aldım, biraz daha iyi gibi....

Benden önceki sahibi de Eresinlere götürüyormuş hatta oradan satın alınmış.

Kısmet bakalım 60000 bakımına bende geleceğim.

Sadece 45000 bakımı servis harici yapıldı.

Görüşmek üzere....:)

Vites geçişlerinde vuruntu hissediyorsanız muhtemelen tork konvektörden dir.Bakıma geldiğinizde bi bakarız.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Vuruntu değil de toyotaların mmt leri gibi sadece arada sırada yapıyor. gaz yememe gibi diyebilirim

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Gaz yememe gibi ise oringler görevini iyi yapamıyor diyebilirim basınç kaybı.Hiç ekranda P0700-şanzıman kumanda sistemi arızası diye bir yazı gördünüz mü?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Eğer bu dediğiniz şikayetler artarsa vede dediğim arıza kodunu görürseniz servisin yolunu tutun garanti kapsamındayken.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Sanırım sorunu buldum bu da garanti kapsamında mı bilemiyorum.

Turbo da hafif boşluk oluşmuş oradaki hortumlardan başlayarak sürekli oradaki ne sensörüyse onuda yağlıyor.

Temizlenince düzeliyor bir süre sonra tekrar, araştırmalarım sonunda daha önce bu araçlarda varolan kronik arıza turboentercooler hortumunun garanti kapsamında benim aracım da dahil değiştirildiğini biliyorum acaba buda garanti kapsamındamıdır.

Çünki bunu bozmam oldukça zor, öyleki stop etmeden önce bir süre bekleme işini bile atlamam.

İstanbul trafiğinde turboyu kullanmakta çok zor geçen sene tatile çıkana kadar da turbonun işe yaramadığını düşünüyordum :D...

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Garantiden anlamam:D yağlanan sensör maf sensörü.Garanti işini mümkünse yüzyüze servisle konuşursanız birazda itirazcı olursanız garanti olablir.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
CVTleri otomatik diye adlandırmak yanlış otomatik şanzımanla hiç alakası yok.Ford otosan CVT ler fabrikasyon hatalı olduğu için ömür boyu garanti süresi veriyor.

Ben Şahsuvaroğlunda CVT Şanzımanı arızalanan birini gördüm daha iki hafta evvel, adam kara kara düşünüyordu, Şanzımanı komple söküp revizyon için OTOSAN'a göndereceklerdi, adama da tahmini 2500 tl'lik fatara çıkardılar, Garanti için OTOSAN'dan cevap bekleyeceğiz dediler...

Yani bu garantiye güvenilip araba alınmaz, alınırsa da herşey göze alınır sonra ağlanılmaz, Ford'un yeni nesil PowerShift beklenir...

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Ben Şahsuvaroğlunda CVT Şanzımanı arızalanan birini gördüm daha iki hafta evvel, adam kara kara düşünüyordu, Şanzımanı komple söküp revizyon için OTOSAN'a göndereceklerdi, adama da tahmini 2500 tl'lik fatara çıkardılar, Garanti için OTOSAN'dan cevap bekleyeceğiz dediler...

Yani bu garantiye güvenilip araba alınmaz, alınırsa da herşey göze alınır sonra ağlanılmaz, Ford'un yeni nesil PowerShift beklenir...

Asm den sonra cvt beklendi cvt den sonrada powershift:D:D bakalım bunda ne çıkar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salim İmamoğlu

Evet sayın cvt şanzıman sahipleri garanti süresi belli oldu.10 yıl.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Garantiden tamir için gerekli şartlar nedir? Bakım geçmişi-km-vs.? acaba?

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Bakım geçmişi veya km fark etmiyor araç 2005 çıkışlıysa 2015 e kadar garanti sürelidir.Herhangi bir cvt şanzıman revizyonu yapan servislerde yaptırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...