İçeriğe Yönlendir

Manuel Klima - Genel

Okan Beloğlu

Recommended Posts

Osman Cevdet Elliiki

arkadaşlar merhaba.

benim sorunum klimayı devreye koyduğumda torpido yakınından tıs diye bir ses geliyor ve klima gürültülü çalışıyor.

Araştırdığımda klimada kaçak olduğunu söylediler.

Bilgi verirsenİZ sevinirim

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

arkadaşlar merhaba.

benim sorunum klimayı devreye koyduğumda torpido yakınından tıs diye bir ses geliyor ve klima gürültülü çalışıyor.

Araştırdığımda klimada kaçak olduğunu söylediler.

Bilgi verirsenİZ sevinirim

Kaçak olsa çok kısa sürede gaz biter soğutma yapmaz kompresör devreye girmez. Tıss sesi klimanın çalışma sesidir ( gazın dolaşım sesi)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Kaçak olsa çok kısa sürede gaz biter soğutma yapmaz kompresör devreye girmez. Tıss sesi klimanın çalışma sesidir ( gazın dolaşım sesi)

Gaz dolaşımının başlamasından ziyade dolaşımın sona ermesi gibi geliyor.Evde tıs sesini klimayı kapattıktan sonra duyuyorum. Osman Cevdet acaba sen de klimayı mı kapatmıştın?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Özcan Teker

Aracımda enteresan bir sorun var, nereden başlasam bilmiyorum, aldığımda farketmedim ama bir önceki sahibi klima başlangıcını havalandırma kademe düymesine bağlamış, klimasız havalandırmayı açtığımda klimada çalışıyomuş ben farketmedim, malum kıştayız, taa ki havalandırma kademesini 2 de unutup ertesi sabah arabanın aküsünün bittiğini farkedene kadar, aküye takviye yapmaya gelen elektirikçi usta arabanda kısa devre var demesiyle soluğu sanayide aldım(arkadaşımın focusu antepte kısa devre yüzünden yanmıştı)  kısa devreyi bulmak için aracı bir gün  bırakmak lazım dediler, Bunun üzerine sakarya ford servisi akgün oto. ya gittim,durumu anlatınca dışarıdan mudahale varsa biz ellemeyiz dediler bende bildiğim kadarıyla yok dedim, sonuç teknisyen arkadaş teybi sökünce klima paneline bağlı bir röle görmüş ve araca bu durumda arıza tespit yapamayacaklarını söylemiş, ve bende ısrar etmeme ramen kabul ettiremedim teyp takıldı ve aracı teslim aldım, evin önüne çektim arabayı motor bölümündeki sigorta kutusunu açtığım ve ne göreyim orada klima rölesine bağlantı yapılmış bir ek röle , daha sonra içerden klima panelini açtım ve onun arkasındaki röleyi ve sigorta kutusundaki röleyi söküp attım. Şimdi klimam çalışmıyor  :biggrin: neyse sanayide birkaç yere baktırdım ama arızayı bir türlü bulamıyorlar, gaz var,basınç müşürleri sağlam denendi çalışıyorlar, kompresör zaten çalışıyor, orjinal klima rölesi oda sağlam, ama klima çalışmıyor,AC tuşuna basınca ışığı yanıyor klima fanı devreye giriyor ama kompresör çalışmadığı için 15 saniye sonra susuyor, şimdi tek çarem ustalara uyup aracın arızasını bulana kadar onların deyişiyle 1-2 gün kalıcak dükkanlarında, merak ediyorum da bu durum başka bir arkadaşın başına gelmiş mi, yani tabi kimsenin başına gelmemiştir inşallah ama varsa öyle bir kötü tecrübeye sahip arkaaşlar, benimle paylaşabilirler mi .

şimdiden çok teşekkürler forum.

Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Evt sanırım fikri olan kimse yok gibi,elinde klima devre semasi olan arkadaşımız varmı yabancı sitelerden bulduklarim çok kapalı, bugün klima düğme panelini söküp kontrol edicem bakalım sorun oradan mi

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Gem modülünüzde sorun var gibi duruyor. ( sadece tahmin ) Anlaşmalı işyerlerimizde Osman usta var,yakın sayılırsınız.Uğramakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Teşekkür ederim ersen bey uğramak isterim, iletişim bilgilerini alabilirmiyim sizden.

Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Bu gün bir çok şema inceledim hem türkçe hem rusça hemde ingilizce şekilleriyle ama gem modulünde bir sargı röle deyilde kumanda devresi var anladığım kadarıyla,

bende bi şans dedim gem i söktüm devre tablasını aldım ve sanayiye gittim bu makine ana kartlarıyla ilgilenen firma bulurum diye ama kimse o kadar lehimi söküp devre kontrol yapmak istemiyor, bi elektirikçi bana bugün  '' ne uğraşıyon ya madem kompresör çalışıyor içerden bir anahtar yaparız istediğin zaman açar araçtan inerken kaparsın olur biter'' dedi  :unsure2: ne yapsam acaba yokmu şöyle sağlam bir devre ci,,,

Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Bu sabah itibariyle modül arızası değildir umuduyla aracımi tüm tesisatı kurcuklanmak üzere bir dükkana bıraktım . Hadi hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Sonuç modül arızası ne yazık ki. Adapazarı'nda yapabilen yokmuş izmit te bi yer tarif ettiler, gönderdiler hayırlısı bakalım klima siz gezmeye devam

Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Araci PC ye baglayip versiyon mu programmi ne guncellemisler bunun sonucunda anahtarim araci kilitemiyor du araci geri goturdum ve tekrar biraktim tabi önce yapmak istemediler bizden kaynaklanmadi felan dediler ama uzun tartışmalar sonucunda kabul ettiler bakalim ne zaman yapicaklar

Yorum bağlantısı
Emrullah Aslan

özcan bey modern sanayide eser oto elektirik var.Recep Usta.Eğer gitmedi iseniz ve sorununuza çözüm de bulunmazsa bir de oraya gidin derim...

Yorum bağlantısı
Özcan Teker

Sorun yaşadığım yer orası ne yazikki neyse kilit olayını hallettiler aracı şimdi teslim aldım modül problemi devam ediyor nöbetlerden boşluk bulursam izmite goturecem

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Abdulkadir Cin

Focus II  : klima çalışırken tıkanır mı? Yazın klimayı 20 dakika çalıştırdıktan sonra hiç  hava gelmiyor. Sıcaklık ayarını tam sıcağa getiriyorum.Yavaş yavaş hava gelmeye başlıyor. yaklaşık30 saniye içinde de kuvvetli şekilde hava geliyor. tekrar klimayı açıyorum.düğmeyi soğuğa çeviriyorum. Bu sefer 5-10 dakika içinde tekrar nefesi kesiliyor.Sanki bir yerlerde buzlanmadan dolayı tıkanma oluyorda ,sonrasında sıcak hava ile tıkanmayı gideriyormuşum gibi durum var yani.zaten sıcağa çevirdiğimde arabanın altından çeşme gibi birden su boşalıyor. Aç kapa klima kullanıyoruz şimdilik. Müşürlerini değiştirdik yine aynı. Drayer denen tüpe benzer parça tıkanır mı? Trabzonda bu sıkıntıyı gideremedim. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özcan Teker

Komik ama adapazari nda izmit te baktirmadigim kimse kalmamıştı herkes gem deyip durdu hatta bazıları motor beyin dedi :) Sanayiden dönerken tesadüf bir elektirikciye girdim ben senin arabayi biliyorum bütün esnaf bana gelip arızası ne diye sordu tesisattan dir dedim dedi meğer adam ford servis eski çalışanıymis neyse yapılır dedi tabi önce ben dalga geçiyor zannettimde yok abi bırak yaparız dedi bıraktım arkadaşlar 4 saat sonra dükkana gittim arabanın içi 6 derece hersey normal. Tesisatı söktüm kablo kopmuş duzelttim dedi adam ya bu kadarmi sadece dedim ya vay anasını aylardır sanayide surunduk valla helal olsun adam yaptı sonucta adapazarinda tek elektirik ustası var bana göre tavsiye ederim uzman oto elektirik

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sabahattin Aydın

Arkadaslar merhaba benim aracin klimasi 2. Kademede cok sogutmuyor klimaciya gidip gazini degistim ancak ufleme 11 derecenin altina dusmuyor klimaci kompresor zayif olabilir sonrada icindeki subaplardan olabilir dedi yardimci olabilecek kimse var mi

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Burak Cetin

arkadaşlar merhaba aracımı yeni aldım A/C tuşu biraz hırpalanmış değiştirilmesi kolay mıdır acaba??

Yorum bağlantısı
Onur Evren

Focus 2008 1.6 benzinli aracım var. Yarım kontakta iken klimayı açtığımda iğrenç kokular geliyor. Bakımınıda yaptırdım sebebi nedir sizde de böyle bir sorun var mı?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Köksal Yılmaz

Selamlar,

Havalandırma yönü ön cam, ön cam+ayak veya ön cam+orta kısım da iken havalandırmayı açınca AC de otomatik aktif oluyor buğuyu erken çözmesi açısından. Bunu iptal etmenin bir yolu var mıdır? Klima kısmını söken-deneyen oldu mu? Amacım yakıt tasarrufundan ziyade(gazın dönmesi için faydalı olduğunu biliyorum), sürüş sırasında her kapat aç yaptığımda devreye girmesini istemiyorum.

İlk aracım 2003 accentte işaretli fiş çekildiğinde bu özellik iptal oluyordu.

http://resim.hyundaiclubtr.com/?di=PTEQ

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ersan Tekin

Merhabalar, benim merak ettiğim konu klimanın nasıl devreye alınacağı.

Eskiden kullandığım europa r19 aracımdaki klimayı çıktığım bir uzun yolda bozmayı başarmıştım. :) Yani ustanın deyişiyle klimayı yanlış kullanmışım. Yaptığım hata yüksek devirlerdeyken klimayı manuel olarak açıp kapatmammış. Ustanın teşhisine göre ben içerden düğmeye basa basa yüksek devirdeyken klima kasnağı ani kavramaya girince kompresör hızla aşınmış. Tabi malumunuz kompresör değişimi yüksek maliyetli bir iş... Daha sonra ben bu arabayı sattım ama sonrasında aldığım bütün araçların klimalarını kullanırken paranoyak oldum, acaba yine aynı şey başıma gelir mi diye... Ustanın tarifine göre klima açılırken araç düşük devirde veya rolantide olmalıymış, klima kasnağı oturduktan sonra yağlama tamamlanana kadar (30sn-1dk) devir yükseltilmemeliymiş.

Şimdi asıl sorum şu: Yukarıdaki tez doğruysa eğer şimdiki aracımda klimayı nasıl devreye alacağım? Araç otomatik ve yolda sürekli devirli, yani debriyaja basayım devir düşsün klimayı öyle açalım diyemiyoruz...

TEŞEKKÜRLER.

Cevap yazan olmamış. Gerçektende manuel klima nasıl devreye alınır? Veya kapatılır? 110 ile giderken klima düğmesine direk basılır mı yoksa boşa alıp öyle mi klima çalıştırılır? Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Cevap yazan olmamış. Gerçektende manuel klima nasıl devreye alınır? Veya kapatılır? 110 ile giderken klima düğmesine direk basılır mı yoksa boşa alıp öyle mi klima çalıştırılır? Şimdiden teşekkürler

Düşük devir veya boşa alarak çalıştırmak uygundur ama boşta çalıştırdıktan sonra hıza uygun en yüksek vites/en düşük devir seçilmelidir, mümkünse 110 da boşa atıp 90-100 km aralığında 5.vitese almak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özcan Teker

Düşük devir veya boşa alarak çalıştırmak uygundur ama boşta çalıştırdıktan sonra hıza uygun en yüksek vites/en düşük devir seçilmelidir, mümkünse 110 da boşa atıp 90-100 km aralığında 5.vitese almak.

aynen dediğiniz gibi yoksa kompresör kafaları zamanla iletkeninden aşınıp işlevsiz hale geliyor, masrafı büyük. :shok:

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Gökhan Öztürkoğlu

Arkadaşlar 2011 focus 2 dizel aracım var fan kademesini açtığım anda klima devreye giriyor. düğmeye bassam dahi kapanmıyor. klima yönlerini de değiştiriyorum genede kapanmıyor. kısacası fanı açar açmaz devreye giriyor ve hiç bir şekilde kapatamıyorum klimayı daha önce böyle sorun yaşayan varmı nasıl çözerim. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Kısa devre gibi bir probleme benziyor ama başına gelen veya bilen birisi daha net açıklama yapabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...