İçeriğe Yönlendir

Araç Alım-Satımı

Atilla Mutlu

Recommended Posts

Atilla Mutlu

Arkadaşlar hepinize hayırlı günler diliyorum. Kendimce büyük olduğunu düşündüğüm bir sorunum var, müsaadenizle anlatmak istiyorum ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Ben 2006 Aralık ayında 2007 Model Connect Delüx aldım ama aracı kendi üzerime değilde babamın üzerine aldım. (Babam o sıralar vergi mükellefi idi, ford çift kabin pikabı ile resmi daire de kiralık araç olarak çalışıyordu. Yani vergiye tabii idi. -Kendimce arabayı onun üzerine alırsam, arabanın faturasını amortisman, kdv gibi kalemlerde kullanacağını düşündüm-) Şimdi ise aldığım arabanın vadeli olan borcunu bitirdim, şükürler olsun, artık arabanın kaydını üzerime almayı düşünüyorum ama,

(İlk arabayı alırken ÖTV %10, KDV ise %18 olarak kesilmiş)

1) ÖTV 2006 yılı Aralık ayı gibi bu araçlarda gerçekten %10 muydu, yoksa connect hafif ticari araç olduğu için devletin uyguladığı ÖTV indiriminden mi faydalanmış olabilir miyim? (Çünkü bir arkadaşımızın 2006 model Megane'si var,satın aldığı dönem benim ki ile aynı döneme rastlıyor onun faturasında ÖTV %37 olarak kesilmiş)

2) Ben kaydını üzerime almak istediğim zaman arkadaşlarım bana; 5 sene beklemem gerektiğini söylüyorlar, çünkü aracın faturasını ve ÖTV'sini kullandın(baban kullandı), bu yüzden 5 sene geçmeden alamazsın diyorlar, sizce bu doğru mudur?

3) Her halukarda aracın kaydını üzerime alıyım desem araç ilk alındığında faydalandığım ÖTV oranı kadar vergiyi yeniden maliye'ye yatırmam mı gerekiyor? İlgilenirseniz inanın çok sevinirim...

Yorum bağlantısı
Serkan Öz

Megane ile connectin ötv si her zaman farklı idi, hala da farklı..

bence direk gidip satış yapabilirsiniz noterden, sizin yerinizde ben olsam problemim olduğunu düşünmezdim..

5 yıl meselesini ise ilk kez duyuyorum.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
Megane ile connectin ötv si her zaman farklı idi, hala da farklı..

bence direk gidip satış yapabilirsiniz noterden, sizin yerinizde ben olsam problemim olduğunu düşünmezdim..

5 yıl meselesini ise ilk kez duyuyorum.

+1

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok böyle bişey...

Sadece babanız kdv öder.. Ne kadar ödemeniz gerektiğini de muhasebeciniz daha iyi bilir.. Muhasebecinizle görüşün..

Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

kapalı connectlerde %6 camlı connectlerde %10 ötv vardır.kdv de %18 dir. ötv masrafa işlenmez.kdv de sizin kdv matrahından düşer.babanız muhasebeci ile görüşür aracı sattımızı size faturayı keser.

satış yapmanızda bir sakınca yoktur.noter den satış yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Atilla Mutlu
Yok böyle bişey...

Sadece babanız kdv öder.. Ne kadar ödemeniz gerektiğini de muhasebeciniz daha iyi bilir.. Muhasebecinizle görüşün..

Mehmet abi pekala, babam yaklaşık bir senedir çalışmıyor, defteri kapalı. Yinede KDV ödeme durumu söz konusu olur mu? Sizin bahsettiğiniz KDV ödeme durumu Vergi Dairelerine olmasımı gerekir temiz kağıdı ile birlikte herhalde? Birde arabanın faturasında KDV (%18) bedeli 4.497,98YTL yazıyor. Eğer bu bedelin tamamı ödenmesi gerekirse babam bundan pek hoşlanmaz sanırım :angry: o zaman bende :lol: herhalde...

Yorum bağlantısı
Atilla Mutlu
kapalı connectlerde %6 camlı connectlerde %10 ötv vardır.kdv de %18 dir. ötv masrafa işlenmez.kdv de sizin kdv matrahından düşer.babanız muhasebeci ile görüşür aracı sattımızı size faturayı keser.

satış yapmanızda bir sakınca yoktur.noter den satış yapabilirsiniz.

Peki, Mustafa Bey, benim araba hususi olarak görünüyor ruhsatta, sonuçta ticari değil. Yinede fatura kesme durumu söz konusu olur mu acaba? Ayrıca yukarıda dediğim gibi babam defteri kapattırdı, fatura kesemiyor yani...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi pekala, babam yaklaşık bir senedir çalışmıyor, defteri kapalı. Yinede KDV ödeme durumu söz konusu olur mu? Sizin bahsettiğiniz KDV ödeme durumu Vergi Dairelerine olmasımı gerekir temiz kağıdı ile birlikte herhalde? Birde arabanın faturasında KDV (%18) bedeli 4.497,98YTL yazıyor. Eğer bu bedelin tamamı ödenmesi gerekirse babam bundan pek hoşlanmaz sanırım :angry: o zaman bende :lol: herhalde...

O iş bitmiş...

Gidip normal şartlarda satışını yap...

Yorum bağlantısı
Atilla Mutlu
O iş bitmiş...

Gidip normal şartlarda satışını yap...

Mehmet abi beni bu konuda rahatlattın teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...