İçeriğe Yönlendir

Vites geçmiyor nedeni nedir?

Tolga Gören

Recommended Posts

Tolga Gören

Arkadaşlar, Dün akşam arabamı normal bir şekilde parkettim... Sabah arabayı çalıştırdığımda 3. 4. 5. viteslerin ve geri vitesin geçmediğini gördüm.

1. ve 2. viteste sorun yok! Acep nedendir? Araç park halindeyken neden böyle bir sorun oluşur?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tamamen vites kol tertibatı ile ilgili, vites no-şanzıman olarak düşünmeyin, vites kolu sağa soğru gitmiyor. Yani ya halatı çıktı, ya da alttan kutuya birşey çarptı-şıkıştı. Liftte 5 dak lık işi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki...

Sabah soğukta ilk defa ikiye alırken vites koluna el ense çekmem gerekiyor...

Nedir sebebi Çağlar...

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
Benimki...

Nedir sebebi Çağlar...

Benim de geçen ay 2. ve 3. vitese geçişlerde resmen güç kullanmam gerekiyordu.Şanzıman yağı kalındı benim... Geçen ay daha ince bi yağ koydurdum, o sorun geçti!

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
Tamamen vites kol tertibatı ile ilgili, vites no-şanzıman olarak düşünmeyin, vites kolu sağa soğru gitmiyor. Yani ya halatı çıktı, ya da alttan kutuya birşey çarptı-şıkıştı. Liftte 5 dak lık işi var.

Hani hiç tanımlayamadığımız bir rahatsızlığımızda bir doktora gideriz ve doktor bize, "Şu şu şu sorunlarınız var değil mi?" diye sorar da biz de, şaşkınlıktan ve bizi anlayan biri çıkmasından dolayı "Evet evet eveet doktor bey" deriz ya... İşte bu tam da öyle bi durum.

Çağlar Bey, size ne zaman bir şey sorsam böyle hissediyorum! Bilmenizi istedim... Teşekkürler! :melek:

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Benimki...

Nedir sebebi Çağlar...

Her zaman cevaplarıyla tanıdığımız Mehmet Beyde artık soru sormaya başladı. Ya yaşlanıyor yada sorun çözemeyeceği kadar büyük. Ama her durumda karizma reset. :melek:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben cevabı biliyorum da. Bakalım Çağlar biliyor mu :melek:

Bir fıkra anlatacağım... :

İki komşu köy varmış... Biri abuşağı, diğeri Fakuşağı köyü...

Fakuşağı köyünde cami hocası yokmuş, cumaları komşu köye abuşağı köyüne giderlermiş..

Hoca vaaz vermiş bişeyler anlatmış...

Ama anlayan olmamış pek...

Sonunda abuşağı köyünden biri kalkmış...

Hocam çok güzel anlattın ağzına sağlık, biz abuşağılı köyü sakinleri olarak konuyu anladık.. Ama aramızda fakuşağılı olanlar var, anlamamış olabilirler birdaha anlat demiş...

Yorum bağlantısı
Levent Eksen
Her zaman cevaplarıyla tanıdığımız Mehmet Beyde artık soru sormaya başladı. Ya yaşlanıyor yada sorun çözemeyeceği kadar büyük. Ama her durumda karizma reset. :melek:

Yok öyle demeyelim, Mehmet abinin karizmayı resetlemeye değil Mondeo'nun şanzımanı, topu temeli yetmez.. :rofl:

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli
(düzenlendi)

yağın kalınlığından olur mu bilmiyorum. havalar soğuyunca ben de de hissedilir derecede vites geçişleri sertleşmeye başladı. yağ da 10w-40. yani havaların soğumsı da çok etkili...

tarihinde Emrah Musalli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Evni
Benim de geçen ay 2. ve 3. vitese geçişlerde resmen güç kullanmam gerekiyordu.Şanzıman yağı kalındı benim... Geçen ay daha ince bi yağ koydurdum, o sorun geçti!

Benimde 2-3 gündür başıma geliyor. Sabahları okula giderken vitese Mehmet Abinin dediği gibi el-ense atmak (1.den 2. vitese geçerken ) gerekiyor. Sabahları -10 derece.... :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Benimde 2-3 gündür başıma geliyor. Sabahları okula giderken vitese Mehmet Abinin dediği gibi el-ense atmak (1.den 2. vitese geçerken ) gerekiyor. Sabahları -10 derece.... :)

el ense çekenlere benide ekleyin.+ diğer vites geçişleride sert oldu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Havalar soğudu , soğuk motorlailk kalkışlarda vs. nazik ve kibar olunuz, ani gaz-fren-vites geçişinden kaçının, 80 yaşında gibi kullanın.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Arkadaşlar, Dün akşam arabamı normal bir şekilde parkettim... Sabah arabayı çalıştırdığımda 3. 4. 5. viteslerin ve geri vitesin geçmediğini gördüm.

1. ve 2. viteste sorun yok! Acep nedendir? Araç park halindeyken neden böyle bir sorun oluşur?

vites halatı ile ilgili problem var

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

O sorun bendede var ya ... Ama daha değişik :) Sabahları sogukta , vitesi 2 ye attıktan sonra 1 e atmak için baya bi güç gerekiyor :)

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
vites halatı ile ilgili problem var
Yerinden çıktığını değil de kopmuş olduğunu farzedersek, kaç paradır bu vites halatı?
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

ankara da çıkmacılarda var. ben geçen sene buldum. 100 ytl dediler. yıldız sanayi de. ama sıfırı kulak duyması 250 ytl imiş. forum da bi yerde yazmıştım...

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
ankara da çıkmacılarda var. ben geçen sene buldum. 100 ytl dediler. yıldız sanayi de. ama sıfırı kulak duyması 250 ytl imiş. forum da bi yerde yazmıştım...

Oyyyy oyyyy oyyyy! Bu, bana yılbaşı hediyesi oldu!!! :o

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kopmaz, en fazla ayarı kaçmıştır, veya alttan birşeye çarpmıştır. Yani koptuysa da aşırı talihsizlik derim.

Yorum bağlantısı
Tolga Gören
Kopmaz, en fazla ayarı kaçmıştır, veya alttan birşeye çarpmıştır. Yani koptuysa da aşırı talihsizlik derim.
amiiiin!
Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

bir de bildiğim kadarıyla kopma olunca viteste zorlama değil bir boşluk olması lazım. ama sizinki zorlama olduğuna göre % 90 kopmamıştır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...