İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik sigortası

Cavit Doğan

Recommended Posts

İstanbul bir dünya şehri. Cazibe merkezi. Her ülkenin böyle bir şehri vardır ve yaşaması zor olur. Ancak şehrin getirdikleri nedeni ile tüm külfetine katlanırlar. İstanbul'u geri kalan 80 ilden ayırıp değerlendirmek lazım. Sadece yöneticilerin değil, aynı zamanda yaşayanların da.

Konuya dönersek,

Asfalt km2'si başına araç sayısını, hız limitlerinin sonunda araç kullananları ve buna ilaveten kurallara uymayanları kontrol altına almadıkça, İstanbul'da primler kasko fiyatları ile yarışır duruma gelecektir. Her anı risk olan bir trafikte, aracı satarken ilanlarda "malum İstanbul'da kullanılıyor, boya olması normal" diyen bir toplulumun yaşadığı şehirde, tüme varıma gittiğinizde her aracın hasarlanması normal ve bu hasarı da ödeyen şirketler açısından primlerin artması doğal sonuç.

Saygılarımla.

Benim de bu konuda bir sorum olacak.

Önceki arabamı henüz satamadım, trafik sigortasının süresi ise yarın itibariyle bitiyor. Arabayı kullanmıyorum. Hemen yaptırtmam gerekir mi yoksa satıldğında sorun çıkar mı? :D

Poliçenin vade bitiminde, yeni poliçenizi yaptırmazsanız, ekpim ödemek durumunda kalırsınız. Yaptırın poliçenizi, sattığınız gün zaten kullandığınız süreye 10 gün ilave edilerek, kullandığınız gün kadar ödeme yaparsınız. Kaybınız olmaz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Deniz Kendirci
Poliçenin vade bitiminde, yeni poliçenizi yaptırmazsanız, ekpim ödemek durumunda kalırsınız. Yaptırın poliçenizi, sattığınız gün zaten kullandığınız süreye 10 gün ilave edilerek, kullandığınız gün kadar ödeme yaparsınız. Kaybınız olmaz.

Saygılarımla.

"sattığınız gün zaten kullandığınız süreye 10 gün ilave edilerek, kullandığınız gün kadar ödeme yaparsınız. Kaybınız olmaz."

Biraz geç anlıyorum galiba kusurma bakmayın. Ödemeyi zaten yapmış olacağımdan 10 gün ilave edilip yapacağım ödeme nedir anlayamadım. :unsure2:

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Trafik sigortasını yaptırdınız ve 20 gün sonra aracı sattınız; sigorta size 11 aylık kısmını geri ödüyor ; sadece 10 günlük kısmını ödemiyor :D Bu 10 günlük sürede aracı yeni alacak olan kişinin sigorta yaptırana kadarki koruması oluyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Örnekle açıklayalım...

16/05'de poliçeyi yaptırır, 20/05'de arabayı satarsanız Poliçeniz 30/05'de iptal edilir..

Kısacası, ne zaman satarsanız 10 gün sonrasından iptal edilir..

Deniz Bey..

Aracı satacağınız kesinse ve kesinlikle kullanılmayan bir araç ise, trafik poliçesini yaptırmayabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aracıma lpg taktırdığımda trafik sigortasında ve kaskoda bir miktar artışı olurmu?

Trafik sigortanda olmaz..

Kaskonda, sen lpg donanımını teminat altına almak istersen olur...

Yorum bağlantısı
Deniz Kendirci
Trafik sigortasını yaptırdınız ve 20 gün sonra aracı sattınız; sigorta size 11 aylık kısmını geri ödüyor ; sadece 10 günlük kısmını ödemiyor :D Bu 10 günlük sürede aracı yeni alacak olan kişinin sigorta yaptırana kadarki koruması oluyor..

Evet şimdi anladım. Teşekkür ederim

Örnekle açıklayalım...

16/05'de poliçeyi yaptırır, 20/05'de arabayı satarsanız Poliçeniz 30/05'de iptal edilir..

Kısacası, ne zaman satarsanız 10 gün sonrasından iptal edilir..

Deniz Bey..

Aracı satacağınız kesinse ve kesinlikle kullanılmayan bir araç ise, trafik poliçesini yaptırmayabilirsiniz..

Örnekle çok daha anlaşılır olmuş, zahmet verdim sağolun

Aracı satacağım kesin ve araba şu an galeride; yani satılıncaya kadar inşallah, kullanılmayacak. O zaman benim poliçe yaptırmama gerek yok. Bu çok daha güzel bir haber. :D

Çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Kira bize göre pahalı...

Ama Gayrimenkul ucuzdur...

150 metre güzel bir daireyi 120-130 bin liraya alıp, 500 liraya kiraya verebilirsin...

Arka sokağımda 150m2 bi evin kirası 2000tl. Otopark yok, normal park yeri bile yok. Otobüs geçmez, metro 10dk uzakta...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arka sokağımda 150m2 bi evin kirası 2000tl. Otopark yok, normal park yeri bile yok. Otobüs geçmez, metro 10dk uzakta...

Orası Şişli galiba :D

Yorum bağlantısı
Okan Balcı

bende 2 gun önce yaptırdım araç 2006 focus ghia dizel ikamet istanbul araç babamın adına yaşı 51. sigortayı 202 liraya yaptırdım.

Yorum bağlantısı
Ferhat Ünalan
bende 2 gun önce yaptırdım araç 2006 focus ghia dizel ikamet istanbul araç babamın adına yaşı 51. sigortayı 202 liraya yaptırdım.

Okan Bey fiyat bana çok uygun geldi. Acaba nerede yaptırdınız bana sigorta şirketi bilgilerini mesajla gönderebilir misiniz? Benim araç için fiyat almak istiyorum da.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aracın devrini üzerimize aldıktan sonra,trafik sigortasını hemen yenilememiz gerekiyormu? Bildiğim kadarıyla noter satışından sonra,noter tarafından verilen geçici ruhsatla bir süre idare edebiliyoruz,bu süre içerisine trafik sigortasıda dahilmi,örneğin aracı aldım ve ertesi gün kaza yaptım,bu bir sorun teşkil edermi?

Aldığınız aracın sigortası varsa, 10 gün geçerlidir..

İlk bir ay cezasız sigorta yaptırabilirsiniz...

10 günden sonra teminat yoktur.. Aracınız yolda görülürse trafikten men edilir..

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tayfun Doğan

Arkadaşlar Trafik sigortamın son günleri. 3-5 firmadan teklif aldım. Bazıları çok kaliteli firmalar bazıları ise adını hiç duymadığım firmalar. İsim vermeden fiyatları yazıyorum

X - 560 tl

Y - 380 tl

Z - 250 tl...

Şimdi ben x i yaptırdım diyelim. Geldi adamın biri arkadan bana çarptı. Onun sigortası Z. Ben ne kadar iyi yaptırsam da onun sigortası muhattabım değil mi? Yine derdi ben çekmeyecek miyim?

Yine aynı şekilde ben x i yaptırdım. Karşı taraf hiç yaptırmadı. Ben rezil olmayacak mıyım? Karşı taraftan elden paramı alamazsam yine cepten(veya kaskodan-ki hasarsızlık bozulacak) gitmeyecek mi?

Neden x i yaptırayım ki o zaman. Zaten karşımdakinin ZTS ile uğraşacağım.

Bir diğer sorum yine suçlu karşı taraf diyelim. Trafik sigortasını z den yaptırmış. Ve benim servislerin hiçbiriyle anlaşması yok. Sanayide uyduruk bir yerle anlaşması var. Ne yapacağım. Paşa paşa yaptıracak miyim sanayide yoksa yetkili servise götürsem hasarı yine karşılar mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Emmi ayrıntılı cevap verecektir. Sigorta genelde yan sanayi ürün kullandırtıyor. Kasko gibi rahat değl anlayacağınız. Fiyatlar arasındaki fark çok fazla. Kafada soru işareti oluşması normal.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Kaskonuz olduğunu düşünerek:

Gidip istediğiniz yerde aracınızı yaptırırsınız ve hiç bir şeyle uğraşmazsınız.. Karşı tarafın trafik poliçesi yoksa zaten tutanağı polis tutar siz yine gidip istediğiniz yerde yaptırırsınız..

%100 rüculu kazalarda yani sizde hiç hata olmayan kazalarda hasarsızlık kademeniz değişmez..

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Aracınızın kaskosu varken sizin ve ya karşı aracın sigorta şirketinin ne önemi var ki? Kaskodan aracınız onarılır ve x,y,z şirketine rücu edilir. Bu durumda en ucuz olanı tercih edin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ucuz trafik sigortası ile gidip kazada suçlu olursanız, tamiri için size dava açıp sizden yetkili servis onarım bedelini alabiliyorlar gibi birşey hatırlıyorum forumdan?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

O zaman şöyle devam edeyim. X şirketinin fordla y şirketinin vw la z şirketinin de skodayla yetkili servis anlaşması yok. Kime çarpacağımı nerden bileyim ben?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

anlaşma olarak değil de, kimsenin dosya açmadığı, müşteriden önce parasını alıp sonra işe başladığı trafik sigortaları vardır, bu durum sadece karşıdakinin problemi diye düşünmemek lazım

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Bu konuda forumda çok açıklayıcı bilgi var Tayfun Bey. Araştırmanı öneriyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşımız kısaca diyor ki...

trafik sigortamın bana bir faydası olmayacaksa niye 250'lik dururken, 560'lık olandan yaptırayım...

Ben böyle anladım..

Trafik sigortanız sizin kefilinizdir..

Zarar verdiğiniz yeri sigortanız mutlu etmez ise siz mutlu etmek zorunda kalırsınız...

Şahsen ben, bana çarpan uyduruk bir şirketin sigortası ile baş başa kalır, hasar alamaz isem, bana çarpan kişiye dava açar, kendisinden almaya çalışırım..

Yorum bağlantısı
Yaşar Akbaş

Emmiyi dinlemekte fayda var küçük bir araştırmayla hangi şirketlerin daha sağlam ödeme yaptığını öğrenmek zor değil zaten sıkıntılı 4 -5 tane var.

Birde kazalı araçlarımızı yaptırırken anlaşmalı servisleri tercih edersek daha az problem yaşarız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Orta yollu bir sigorta yaptırırsanız bir şey olmaz..En pahalısı en iyisi diye de bir şey yok.Ayrıca en güzeli kaza yapmadan önce inip öteki araca sormak baktınız uyduruk bi poliçesi var direksiyonu başkasına doğru kırmak : ) :p

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Çetin Kılıç

Geçen sene 292,00 tl yaptırdığım trafik sigortasını bugün yeniledim,%10 hasarsızlık indirimi olmasına rağmen fiyat 339,00 tl .işin garibi hasarsızlık indirimim %20 olsaymış ödeyeceğim rakam 270,00 tl olacakmış,sigortacım böyle söyledi :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...