İçeriğe Yönlendir

Gösterge Panelindeki Arızalar Ve Uyarılar

Osman Öksüz

Recommended Posts

Engin Özarı
Merhaba arkadaşlar bu sabah fII aracımın gösterge panelinde turuncu buz sembolü göründü.bu uyarı sadece yolda buzlanma riski oldugundanmı yoksa aracda bir problem oldugunumu gösteriyor.yardımcı olursanız memnun olurum

Arabaın ön tampon altında +5 dreceye ayarlı temostat var. Hava sıcalığı +5'e düştüğünde buzlanma olabilir diye size ikaz ışığı yanıyor.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Uyarı ışıklarının ne anlama geldiğini biliyordum ama klimanın 0 dereceden sonra çalışmadığını bilmiyordum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Hep süregelen bir sorudur "araç kliması ısıtma yaparmı?" sorusu.. :) sizce yaparmı??

Yapmaz..Yapanlar da vardır ancak Focus'ta yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Hep süregelen bir sorudur "araç kliması ısıtma yaparmı?" sorusu.. :) sizce yaparmı??

Araç klimaları ısıtma yapmaz yapanlar çok istisnadır, genelde kullanılan yöntem elektrik destekli ısıtmadır, fiestada bile bu ısıtma için düzenek yeri hazırdır fakat bizi araçlarda takılı değil, soğuk iklimli ülkelerde bu alet takılı, bir çeşit rezistans kalorifer peteğinin arkasına yerleştirilir gerektiğinde aracı hemen ısıtır, su ısındıktan sonra devre dışı kalır.

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı
Araç klimaları ısıtma yapmaz yapanlar çok istisnadır, genelde kullanılan yöntem elektrik destekli ısıtmadır, fiestada bile bu ısıtma için düzenek yeri hazırdır fakat bizi araçlarda takılı değil, soğuk iklimli ülkelerde bu alet takılı, bir çeşit rezistans kalorifer peteğinin arkasına yerleştirilir gerektiğinde aracı hemen ısıtır, su ısındıktan sonra devre dışı kalır.

Araç klimaları ısıtma yapmıyor ise içerdeki nem AC tuşuna basıllınca kısa sürede kayboluyor.bunun izahı varmı ? dün gece hava bi hayli soguktu arac motor sıcaklığı 70 derece idi durmak zorunda kaldım ve içerdeli nemi alması için klimayı çalışır vaziyette rolantide yaklaşık 7- 8 dakika bekledim ve derecenin 60'ın altındaki çizgiye değdigini gördüm .Kima acaba ısıtma konumunda iken motor ve motor suyu sıcaklığından mı faydalanıyor ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Araç klimaları ısıtma yapmıyor ise içerdeki nem AC tuşuna basıllınca kısa sürede kayboluyor.bunun izahı varmı ? dün gece hava bi hayli soguktu arac motor sıcaklığı 70 derece idi durmak zorunda kaldım ve içerdeli nemi alması için klimayı çalışır vaziyette rolantide yaklaşık 7- 8 dakika bekledim ve derecenin 60'ın altındaki çizgiye değdigini gördüm .Kima acaba ısıtma konumunda iken motor ve motor suyu sıcaklığından mı faydalanıyor ?

Klima ısıtma yapmıyor, nemi almasının izahı ise gayet basit, kalorifer ayarı sıcakta olduğundan klimanın verdiği soğuk havayı hissedemezsiniz, klima soğuk hava vermektedir fakat soğuk hava verdiği petekde buzlanma olur, bu nemi nerden alır kabindeki nemden, dolayısı ile soğutan klima ortamdaki nemi emer havayı kurutur (eğer klima ısıtsaydı içerisi saunaya dönerdi), arabada nem fazla ve camlarda buğuda çoksa içerde 4-5 kişide varsa siz kaloriferi full açsanızda buğuyu zor silersiniz bu durumda kitapçıkta da yazdığı üzre klimayı açarak havayı hızlıca kurutma özelliğinden faydalanırız, bir örnekte ev tipi klimadan vereyim, yazın klimayı soğutmaya aldığınızda iç ünite tahliye hortumundan damla damla su gelir, bunun sebebi iç ünitedeki peteğin buz gibi olması ona temas eden havanın içindeki nemin hızla yoğunlaşarak su halinde tahliyesidir, buna bir örnekte oda sıcaklığında bardağa soğuk su koyduğunuzda bardağın dışının anında su damlacıklarıyla dolmasına yada yazın aracınızda klima açtığınızda arabanın altına tahliyeden su atmasını örnek verebiliriz, kısaca araçta açılan klima yaz kış farketmez soğutma yaptığı sürece bu yoğuşmadan dolayı havadaki nemi her şartta alır havayı kurutur.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

o zaman sonuç bu mu çıkıyor: kışın açılan klimanın ısınmak için hiç bir faydası yok fan'ı açsak yeterli olur hemde ekonomik doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum
Klima çalışır...

Benim mondeoda 4,3,2,1 derece turuncu 0 ve altında kırmızı yanar...

Benimkinde hiç böyle bir ışık yanmadı / yanmıyor.??

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
o zaman sonuç bu mu çıkıyor: kışın açılan klimanın ısınmak için hiç bir faydası yok fan'ı açsak yeterli olur hemde ekonomik doğrumudur?

Eğer arabada buğulanma yok ve bizim önceliğimiz camlardaki buğuyu almak değilse, evet bu sonuç çıkıyor..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Bu sabah aracın camları bir parmak buz tutmuş.. şu buz çözücü spreylerden ilk kez kullandım.. hayli iş gördü diyebilirim.. muhtemelen içeriği alkol ve viskozite arttırıcı..

buğuya gelince klimayı açsamda açmasamda 10 dk. kadar haybeye üflüyor.. zaten dizellerde araç rolantide ısınmadığı için yol almak şart..

Yorum bağlantısı
Guest Sefer Uzan

selamlar. hava sogukken aracımda sıcaklıgın en sıcağa alıp fanı 2 ye alıp havayı da camlara ve yere vurduruyorum. bazen bunu yapınca klima lambası (A/C) yanıyor. sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu sabah aracın camları bir parmak buz tutmuş.. şu buz çözücü spreylerden ilk kez kullandım.. hayli iş gördü diyebilirim.. muhtemelen içeriği alkol ve viskozite arttırıcı..

Saf alkol kullanırdım ben...

selamlar. hava sogukken aracımda sıcaklıgın en sıcağa alıp fanı 2 ye alıp havayı da camlara ve yere vurduruyorum. bazen bunu yapınca klima lambası (A/C) yanıyor. sebebi nedir?

Ayak ve cama birlikte çevirince klimayı devreden çıkarabiliyor olmanız gerekir... Sadece camda devreden çıkaramazsınız..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Saf alkol kullanırdım ben...

abi işte alokolün içine bir de viskozite (kıvam) arttıran malzeme koyuyorlar ki hemen süzülmesin, yavaşça inerken çözsün diye.. domestos yoğun kıvamlı gibi :nazar: bunun farkı mikroplara değil buzlara ölüm..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

değerli arkadaşlarım herkese selamlar.

bu sıra benim aracın sanırım hastalık dönemi şimdide göstergelerde bir sorun var gibi geldi bana.

dün aracımda oturup birisini bekliyordum araç stop halinde ve anahtar üzerinde idi ara sıra ortalama 8-10 saniyede bir bir röle açılıp kapama sesi geldiğini duydum açıp kapatıyor . dikkatlice dinledim evet röle sesi acaba ne oluyor diye sağa sola bakmaya başladım ki birden farkettim göstergedeki km sayacı bölümü 88888888888888 yani tüm rakamlar tüm karekteri dolu bir şekilde röle enerjilenmesiyle yanıyor anında röle ile geri sönüyor. acaba anahtar takılkı ondan mı dedim anahtarı çıkardım yine aynı çalıştırdım stop ettim yine aynı. sanırım bu km gösterge rölesi bir yerden enerjileniyor ve devreye giriyor devreye girmesiyle kontak kapalı olduğu için kapanma emri geliyor ve kapanıyor.

sizlerden ricam bu röre nerededir ve bu elektrik temasını nereden yapabilir yada herzaman böyleydi de ben mi yeni farkettim. bilgisi önerisi olan dostlarıma rica ediyorum.

teşekkür eder güzel günler dilerim

not: konuyu forumda aradım ama bulamadım.

hüseyin

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Durum normal değil..Ve araç üzerinde bulunan hiçbir röle böyle bir durum yaratmaz..Sigorta kutusuna gelen ana ceyranda kesinti oluyor ve tekrar bağlanıldığında kontak rölesinin sesi geliyor,göstergeye gelen akımın tümüde kesilip geldiği için reset yapıyor..Akü başlarından başlayarak sigorta kutusuna giren ceryan girişlerini kontrol edin..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Acayip anormal bir durum... Vakit geçirilmeden arızanın kaynağı bulunmalı...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

selamlar,

hayır aracımda orijinalinin dışında alarm kumanda veya benzeri şeyler yok. bir elektrikçiye sordum arıza bu gün yoktu arasıra olduğu için takibi çok zor tekrarladığı zaman ara dedi bakalım araç başında fazla olmuyorum ama ne zaman denk gelirim bilmiyorum

hayırlısı

herkese bol selamlar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Öztürk2

Merhabalar, forum içerisinde aradım fakat bu problem ile ilgili bir başlığa rastlayamadım. Benim sorunum bir süredir emniyet kemeri takılı değilken sesli uyarı olmuyor, Aynı şekilde görterge panelinde emniyet kemeri ile ilgili uyarı ışığı hiçbirşekilde yanmıyor. Özel servise getirdiğimde daha önce böyle bşr durumlar karşılaşmadığını ama sorunun büyük ihtimal ile airbag kontrol kutusunda olabileceğini söyledi. Sizlerin bu konuda fikirlerinizi almak istedim. Aracım 2005 Focus TDCI Trend.

Saygılar.

Fatih ÖZTÜRK / KOCAELİ

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

emniyet kemer karşılıgı arızalıdır kemer tokasının içerisinde bi siviç var arızalanmıştır yada takılı kalmıştır

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Aklıma takılan arabayı ilk çalıştırırken emniyet kemeri takılı olsa bile gösterge panelinde emniyet kemeri uyarı ışığı birkaç defa yanıp sönüyor ve emniyet kemeri takılı olduğu için normal olarak ışık kısa bir süre sonra yanmamaya başlıyordu. Problem sonrasında arabayı çalıştırırken bu ışık hiç yanmıyor.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Aklıma takılan arabayı ilk çalıştırırken emniyet kemeri takılı olsa bile gösterge panelinde emniyet kemeri uyarı ışığı birkaç defa yanıp sönüyor ve emniyet kemeri takılı olduğu için normal olarak ışık kısa bir süre sonra yanmamaya başlıyordu. Problem sonrasında arabayı çalıştırırken bu ışık hiç yanmıyor.

Arkadaşların söylediği gibi, Kemer tokasında geçtiği yerde sorun var ve tokayı takılı olarak algılıyor ışıkta bu yüzden yanmıyor olabilir..

Yorum bağlantısı
İbrahim Uçar

airbag sensörü ile ilgili bir sorun olsa airbag lambasınında yanması gerekir diye düşünüyorum. bence de kemerin takıldığı yerle ilgi bir problemdir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...