İçeriğe Yönlendir

Muayene Hakkında Bilmek Istedikleriniz

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Oktay Demirağ

Merhaba benimde aracın ve karavanın vizesi bitti. Bugün yaptırmaya gittim araç geçti ancak karavan geçmedi nedeni ise araçta bulunan 185/65 R 14 86T serisi lastikler yanlış ebatdaymış. Bu lastiklerin taşıma kapasitesi 500-600 kg imiş olması gereken 1250 kg a kadar taşıyabilen lastiklermiş. Oradan çıkıp lastikçiye gittim. Uygun lastik var ancak karavanın yüksekliği uygun olmadığı için takılamıyor. Dolayısıyla böyle bir çıkmaza girdim. Ne yapaiblirim acaba ? Ne tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
Merhaba benimde aracın ve karavanın vizesi bitti. Bugün yaptırmaya gittim araç geçti ancak karavan geçmedi nedeni ise araçta bulunan 185/65 R 14 86T serisi lastikler yanlış ebatdaymış. Bu lastiklerin taşıma kapasitesi 500-600 kg imiş olması gereken 1250 kg a kadar taşıyabilen lastiklermiş. Oradan çıkıp lastikçiye gittim. Uygun lastik var ancak karavanın yüksekliği uygun olmadığı için takılamıyor. Dolayısıyla böyle bir çıkmaza girdim. Ne yapaiblirim acaba ? Ne tavsiye edersiniz?

vay be nelere dikkat ediyorlar,2 yıl içinde kusursuz araç kalmıyacak :p

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
vay be nelere dikkat ediyorlar,2 yıl içinde kusursuz araç kalmıyacak :p

kusurlu araç olacaktı ,özür dilerim :selo:

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Uygun lastiğin ebadı nedir? Karavanın suspansiyon sistemi makas mıdır?

Takılabilecek en uygun lasitiğin hai hazırd üsttündeki 185/65 olduğunu belirttiler. Doğrudur karavanın süspansiyonu makaslı.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
Bugün muayeneyi 35-40 dakika içinde tamamladım. Eskisi gibi kalabalık olmuyor artık sanırım.İlk yardım çantasında eksiklik olduğundan dolayı hafif kusurlu geçtim.Fakat bir talihsizlik yaşadım ama yine muayeneden yırttık .Far kontrolünden sonra arabayı dışarıya çıkarmak için direksiyona geçtim ,araba çalışmadı, akü bitmiş ve arabayı iterek dışarı çıkardım.Yağmurda biraz ıslanarak takviye yaptık normale döndü.Şimdi bir de akü masrafı çıktı :(

benimde , muayene esnasında ,elemanın frene basmasıyla sağ arka fren lambası patlamıştı.eleman arabayı bızıklarken bende içerde ampulu değiştirdim...aslında içeri girmek yasakmış ama bir ampuldende geri göndermek istemediler :)

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Lada kendi çağında iyidir, kasaya göre performansı vs. ama ne de olsa 8subap eski teknoloji.
sizin 2.5 tan sonra eski teknoloji kalır tabi :)

yeni 1.2 motorlu sümbüllerinde subapları 8 değil mi bildiğim kadarı ile :unknw:

Audi, VW 2009 model 1.6 8v üretiyor ne eskisi :(

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

kontrollerin bu kadar sıkı olması değilde şu geçikme ücreti resmen yasal olmayan bişey

harcın gecikmesi olmazki

verginin gecikmesi olur

belki 5 yıl yurtduşında kalacam yada aracımı kullanmayacam , neden muayene yaptırmak zorunda olayımki

zaten yakalanınca cezası olan şeyin gecikmesi olurmu

bu konunun araştırılması lazım , vergi dairesine sordum onlar bile yanlış bir uygulama dedi.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
vergi dairesine sordum onlar bile yanlış bir uygulama dedi.

İstemem yan cebime koy gibi olmuş. ;)

Yorum bağlantısı
Burak Karadeniz
(düzenlendi)

BU haberi gördükten sonra, bu muayenenin ne kadar önemli birşey olduğuna tekrar şahit oldum. Muayeneyi insanların ihmallerinden başka insanlar zarar görmesin mantığıyla yaparlarsa gerçekten incik cincık her tarafına kadar baksınlar arabanın. ben varım :good1:

İhmalkar ve umursamaz insanlar yüzünden trafiğimizin hali ortada zaten :)

tabi arabası yanan vatandaşada geçmiş olsun.

tarihinde Burak Karadeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özcan Asa

arkadaşlar merhaba yeni düzende fren muayenesi yaptıran varmı duyduğuma göre her yer kontrol ediliyormuş eğer doğruysa ben aracıma bakım yaptırmak istiyordum 6. ayda fren muayenesi olduğu için acaba fren muayenesini bekleyip ordan çıkacak sorunlara göremi hareket edeyim

yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum

selamlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fren dağılım yüzdesine bakıyorlar ve el frenini çekince tutma gücüne. Frene basınca sağa sola çekme yok ise ve el frenini çekince yokuşta kaymadan durabiliyorsanız, muayeneden büyük ihtimal ile geçersiniz. Veya bir bosch servise gidip, fren testi yaptırırsınız.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Takılabilecek en uygun lasitiğin hali hazırda üsttündeki 185/65 olduğunu belirttiler. Doğrudur karavanın süspansiyonu makaslı.

Karavanın lastiklerini değiştirebildik. Daha önceden gittiğim lastikçi bilgisi yetersizliğinden sanıyorum takılamaz demişti. 175/70 R14C pirelli ile değiştirdik. Ancak bu seferde servis freninin yetersiz olduğundan geçemedi. Bunun üzerine balataları yumuşak balata ile değiştirdik. Yine gittik kavga dövüş geçirebildik. Karavan sabit iken araç bağlı değilken arkadan 10 kişi ittiriyoruz yerinden oynamıyor. Ancak araç çekmeye çalıştığında zorlanarak karavanı götürebiliyor. Onların istediği ise araç çekerken karavanın lastiklerinin dönmemesi gerekmesi. Bunun olmayacağını fizik kurallarına bile aykırı olduğunu anlattık sonuçta karavanın üzerinde 1 ton yük var ve güçlü bir araba çekmeye çalıştığında tekerlerin dönmemesinin mümkün olmadığını usta ile birlikte giderek anlattık ve bu sefer sonunda geçirdiler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cam filminin rengine bakmıyorlardır, bende zincir aramadılar ama bagajda hazırdı.

Karavannın lastikleri nasıl dönemyecekmiş? Fren yapınca tam kitlemesini mi istediler?

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

karavanın freni araç freni gibi tam basılı iken kilitlerse virajda araç karavanla birlikte yoldan çıkar.

yanlışmı biliyorum ?.

araç arka tekerlek freni gibi tam kilitlemeyip tatlı sıkı tutması daha güvenli değilmi

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ
Karavannın lastikleri nasıl dönemyecekmiş? Fren yapınca tam kitlemesini mi istediler?

Karavanın kendi üstünde ayrıca freni var sabitlemek amacıyla kullanılan. Bu fren çekili iken araç çekmeye çalıştığında karavanın kızaklaması yeri kazıyarak hareket etmesi gerektiğini söylüyorlar. Normalde araç takılı değilken dediğim gibi 10 kişi arkadan ittiriyoruz karavan hareket etmiyor ama araç çekerken zorda olsa yürütüyor ve tekerlekleri döndürüyor.

Uğur bey karavanın 2 türlü frenlemesi mevcut. Birisi topuza bağlı frenleme diğeri el freni. Araç frene bastığında karavanla araca bağlı olan topuz geriye doğru yavaş bir şekilde hareket edip karavanıda frenliyor ancak bu kilitleme derecesinde değil, araç hareket etmek istemesiyle o çubuğu çekiyor ve frenleri boşaltıyor. Yani belli bir noktaya kadar frenliyor. TÜV ün istediği ise el freniyle ilgili. 45 km hıza çıkıp panik frenleme yaptıklarında karavanda normal frene basıyor sağa sola atmıyor onda bir sıkıntı olmuyor.

Yorum bağlantısı
Utku Çay

yeni aldığım aracı vizeye sokmam lazım ama nakitim yok, eğer kredi kartı geçmiyorsa mecbur nakit bulacaz

Yorum bağlantısı
Okyay Pay

bakalım ilk hangi avukat gecikme faizinden ötürü mahkemeye verip kazanacak

Yorum bağlantısı
Osman Bala
Bugün gittim arabanın filme bişi demediler hafif kusur dediler.

Ama ağır kusur vardı bir de; far ayarı (araba sıfır alındığında Honda Efe xenon takmış ama ampulü yerine oturtmamış tam 1 yıldır öyle geziyormuştu araba)

Honda Bora'da yaptırdım ayarı tekrar girdim hemen bitti işlem.

Zincir istemiyorlarmış.

Zırhlı birliklerin önünden, Etimesgut'a doğru giden yolda denk gelmişti bir Honda ayarsız farıyla, o sen miydin acaba? :lol: Ne kızmıştım ama? :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...