İçeriğe Yönlendir

Emniyet Kemerinin Önemi

Hamdi Bekiz

Recommended Posts

M.Fatih Yüce

1 Senedir yeni araç bakıyorum. Beğendiğim araçları bakmaya gittiğimde ilk sorduğum özellik arkadaki emniyet kemerlerdede takılmayınca ikaz varmı? Bendede biri 21 diğeri 23 yaşında 2 tane sığır varda takmayan. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İşin en tehlikeli boyutu ise yalancı kemer tokaları.

Tokayı takıyorsunuz lazım olunca mevcut kemeride tokanın yerine takıyorsunuz, zannediyorsunuzki koruyacak. İçlerindeki klipslerin plastik olduğunu bilen varmı ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Tokayı takıyorsunuz lazım olunca mevcut kemeride tokanın yerine takıyorsunuz, zannediyorsunuzki koruyacak. İçlerindeki klipslerin plastik olduğunu bilen varmı ?

Uff bu çok kötü işte. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

O sığırlardan birisi olarak, bu yoruma katılıyorum. :good1:

Ahmet Abi yanlış yapıyorsun. İlker Abi Göksu park buluşmasında senin araçtaki susturucuyu gördü ve Serkan Abiye dedi uyar Ahmet'i söksün dedi. Ahmet abi yapma boşver. Şehir içi için özellikle Diyarbakır için birşey diyemiyeceğim ama Ankara'da İlker Abiye yakalanmıştın.

Ben bunu bir hafta kadar kullanmak zorunda kalmıştım. İnanın diken üsündeydim. Hatta forumda da bunu sormuştum. şükür kemer düzeldide kurtuldum.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ben 1 sene önce eniştemi kaybettim, cherokee jipiyle önce bariyere girdi yağmurda , kafasıyla ön camı kırdı ve sonunda hakkın rahmetine kavuştu. Yanında oturan kardeşi ile arkada oturan arkadaşlarında kemer taktıklarından çizik bile olmadığını söylemeye gerek yok sanırım.

Ben imkan olsa kemer takmadığımda öten sistemi aracıma kurmak isterim, yokluğundan rahatsızım. Şehir içinde dalgınlıkla unutuyorum kısa mesafede, farkına vardığımda hemen takarım ama.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

İnşallah ölmezde akıl olur..

Koymayı istemediğim bir video ama emniyet kemerinin önemini çok iyi anlatıyor.(Uygun görülmesse silinebilir)

[VIDEO]

[/VIDEO]
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bende kemeri takmadığımda kendimi çok boşta hissediyorum. Kemeri taktığımda arabayla daha bütünleşmiş hissediyorum. + kemerler sert frenajda koltukta oturanın öne kaymamasını sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Tamam tamam bu kadar forum baskısına gerek yok :blush: bende takıyorum ama bazen şeyliğimiz :selo: (:sığırsmileyi:) tutuyor sadece sokak içinde takmıyoruz o kadar yani :fiuw:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Takmakta bir alışkanlık. Takmamakta bir alışkanlık. Uzun veya kısa yolculuk diye düşünmeyip bir süre taktıktan sonra zaten alışkanlık oluşuyor ve koltuğa oturunca hemen takıyoruz.

Aramızda ne zaman kaza yapacağını bilen varsa o gün taksın, diğer günler takmayabilir.!

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Levent Güdü

Ben almanya'yı ya da almanları bilmiyorum.. Onlar gibi bilinçli olmayı öğrenmiş olsaydık dünya çoktan önümüzde diz çökmüştü..

Biz alman değiliz ama en azından kendimizi alıştırabiliriz... İnanın kendinizi alıştırdıktan sonra arkadaşında dediği gibi;

Kemer takmadan arabayı park bile edesim gelmiyor. O derece yani.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Türk'e bir şey olmuyor bu tür olaylarda :D İmzama bakın yeter :good1:

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Bugün okuldan çıktım işe doğru geliyorum. Bilenler bilir, Acıbadem Köprüsünün altındaki otobüs durağından Üsküdar istikametine İkarus marka İETT otobüsüne bindim, arka tarafta bir kişilk yer vardı oraya attım kendimi, Selimiye Kışlasının oradaki durakta indi-bindi yaparken bir gürültü, daha doğrusu gümbürtü koptuki resmen bomba patladı zannettim. Sesle birlikte otobüs yerinden bir geri bir ileri sallandı bizler de içinde o tarafa bu tarafa hafiften sallandık, kafamı kaldırdım arkaya bir baktım beyaz bir Focus 2 sedan altına girmiş neredeyse otobüsün. İndim aşağıya baktım araçtan bir erkek bir bayan olmak üzere iki kişi inmeye çalışıyor, haliyle şoktalar ve gördüğüm kadarıyla da emniyet kemerleri takılı değildi ve ne bir fren sesi ne bir lastik izi yok yolda yani bildiğiniz artık kaçla geliyorsa girmiş arkasından otobüsün.. İnanın ikisinin de kafası karpuz gibi yarılmış, kanıyordu ayrıca ön camda da kafalardan birer suret çıkmıştı. Hemen 155/112'yi aradım ekip istedim sonra reflektör felan kurdum, malum orası E-5 araçların alayı hızlı geliyor. İşe gelmek zorunda olduğum için ayrıldım.

Diyeceğim o ki kemerinizi bağlamadan kesinlikle araç kullanmayın.

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

Emniyet kemeri takmayan benim arabaya binemez.

Kafanız beliniz kırılmadan ne kadar önemli olduğunu kavrasanız iyi olur.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bana emniyet kemerini sevdiren O dın dın dın diye ötüp kafa patlatan sese minnettarım :)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Sahibinden com.da araba ilanlarına bakarken emniyet kemeri tokası takılı yada koltuk arkasına dolanmış olanlara ne yazarlarsa yazsınlar kafadan siliyorum sahibinin bozuk zihniyeti yüzünden...Sahibinde hayır olmıyanın arabasındadada hayır olmaz :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Geçen sene kayseri-ts maçına gittim. Tramvayda üzerinde ts forması olan iki kişinin konuşmasına tanık oldum. Anlaşılan Kayseri'de şehir içinde emniyet kemerinden ceza yemişler ve adam burası avrupa mı diye kızıyordu. "Hadi avrupa olsa anladık da Türkiye'de şehir içinde emniyet kemerinden ceza mı yazılır?" diyordu.

Bu dallama kesinlikle Avrupa'da kemer takarken sınırı geçince takmıyordur. Bizim önce bunu değiştirmemiz lazım. Bunun için de öncelikle olarak 10 yıl sonrasını ehliyet almak için iple çeken nesli eğitmek lazım. Bir de şu an trafikte olanların kafasını değiştirmek. Onun da tek yolu ne yazık ki cezadan geçiyor. Kayseri'de emniyet kemeri takma oranı kesin diğer illere göre fazladır. Çünkü ceza yazıyorlar.

Bana gelince ben de bu konudaki herkes gibi kemerimi takmadan markete bile gitmem. Önemli olan bu konuyu okumayan ve kemer takmanın anlamsız olduğunu iddia eden kişilerin de takmaya başlamasıdır. Ama ne yazık ki bazılarının takmaları için illa bir musibet gerekiyor. Mesala annem. Sürekli arkada oturur, çünkü öne oturursa kendini kemer takmak zorunda hissediyor. Arkada ise birşey olmaz diyor. Ama ramazan bayramında dayım viraja hızlı girdiği ve yolda mıcır olduğu için arabanın önünü kaydırıp direğe vurdu. Çok şükür büyük birşey yoktu ama arkada oturan yengem çarpma anında eliyle koltuktan destek almaya çalışınca bileğini incitti. Bayram dönüşü yola çıkarken annem araba bindi, arkaya oturdu ve hemen kemerini taktı.

İnşallah kimse kemer takmanın gerekliliğini büyük musibetler sonucu anlamaz.

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Emniyet kemeri uyarısına çözüm için toka satılan bir ülkede yaşıyoruz, fazla şaşırmıyorum artık bunlara mesaimde neler görüyorum neler.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Emniyet kemerimi takıyorum takmayanları uyarıyorum cam ve plastik tadından nefret ederim Allah korusun kaza yapacak olursam alacağım son tad olabilir.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Geçtiğimiz mayıs ayında yaptığımız kazada hepimizi kurtaran önce Allah sonra emniyet kemeri oldu, arkada oturan kardeşim kemer takmasaydı kim bilir neler olmuştu!

Benim arabamda da herkes emniyet kemerini takmadan hareket etmiyorum. Takmıyorum diyene in otobüsle/taksiyle gel diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Akif Eren

Kemer takmadığım zaman araç kullanmaktan zevk almıyorum, mutlaka kemerlerimizi takalım. Evde bizi bekleyenleri unutmayalım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

bende arabama binene dediğim ilk şey kemerini tak yada in..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bana emniyet kemerini sevdiren O dın dın dın diye ötüp kafa patlatan sese minnettarım :)

+1

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

yüksek hızda çok işe yaramayabilir. yüksek hızlarda hiç değilse camdan uçup kurtulma ihtimali var ama :) aksi taktirde araba paramparça oluyor eziliyor büzülüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...