İçeriğe Yönlendir

Mondeo ne kadar yakar?

Murat Karahan

Recommended Posts

(düzenlendi)

3000 devre gelirken arabam acayip tork üretiyor vitese geçincede ivmelenme çok yüksek oluyor bunu 2500 civarlarında kendim yaparsam araç çok stabil gidiyor sürüş tatlı oluyor.2000 devirleri hiç denemedim ama tadı kalmaz diye düşünüyorum.kick downu yokuşlarda çok yapıyorum işe yarıyor.o/d ye alınca gerek kalmıyo gerçide.hızlandıkca vites geçişi geç oluyor 3500 leri buluyor bunu sevmiyorum. yokuşları yüksek devirde hızlımı çıkmalıyım yoksa agır agır stabilmi hangisinde yakıt fazla oluyor?

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

o/d off ta devir epey yükseliyor onun için dedim yakıt nasıl oluyor diye.normal şekildemi az yakar o/d limi az yakar diye.

yokuşta kickdownu zorda kalırsam yapıyorum.

birde kırşehire giderken yokuşlu mesafeler çok sık oluyor.hız 120 ile falan çıkarken o/d off yaptım sürekli müthiş performans aldım araçtan banamısın demedi bunun zararı yok sanırsam yanılıyomuyum.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
(düzenlendi)

Hmmm sehiricinde O/D OFF konumunu hic denemedim. Dikmenin yokuslu yollarinda cok ise yarayabilir, benim aracimin cok yakmasinin en buyuk suclusu Dikmenin yokuslu yollaridir :) Her yokusun bir inisi vardir derler, neden benimki hep cikis :)

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hmmm sehiricinde O/D OFF konumunu hic denemedim. Dikmenin yokuslu yollarinda cok ise yarayabilir, benim aracimin cok yakmasinin en buyuk suclusu Dikmenin yokuslu yollaridir :) Her yokusun bir inisi vardir derler, neden benimki hep cikis :)

etlik esertepede hep yokuş yaklaşık 2km falan aman dikmen yokuşu daha fazla.

o/d muhakkak kullan

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçen hafta Kayseriden Aksaray'a gidip geldim. 100-120 km/s hızlarda gittim, bazen 120'i biraz geçmişimdir. Toplam yol 340 km ve tüketim 6,4 litre/100 km lpg çıktı. Kuruş hesabıyla da 13 kuruşa denk geliyor.

Araçta by-pass valfini değiştirdim, buji kablolarını değiştirdim ve bosch marka lpg bujisi aldım. Özellikle buji ve buji kablosundan sonra çekiş (tork) çok arttı. Mehmet Bey bir yerde en az %15 arttı yazmıştı, benimki en az %16 arttı. Ama bence farkın asıl kaynağı bujiler. 0,7 mm tırnak aralığı var bujilerin. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Geçen hafta Kayseriden Aksaray'a gidip geldim. 100-120 km/s hızlarda gittim, bazen 120'i biraz geçmişimdir. Toplam yol 340 km ve tüketim 6,4 litre/100 km lpg çıktı. Kuruş hesabıyla da 13 kuruşa denk geliyor.

Araçta by-pass valfini değiştirdim, buji kablolarını değiştirdim ve bosch marka lpg bujisi aldım. Özellikle buji ve buji kablosundan sonra çekiş (tork) çok arttı. Mehmet Bey bir yerde en az %15 arttı yazmıştı, benimki en az %16 arttı. Ama bence farkın asıl kaynağı bujiler. 0,7 mm tırnak aralığı var bujilerin. Tavsiye ederim.

yakıt gerçekten iyi hesabını nasıl yaptınız yol bilgisayarına göremi aldıgınız lpg litresini hesaplayarakmı.sanırım 30litre lpg civarı gibi.buna sevindim.by-pass valfini kaça aldınız ve nerden paylaşabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

pompadan pompaya ölçüm son iki depo şehir içi 11 dehir dışı ortalama hız 130 ( min 120 ile otobanda) 9.5 4 kişi idi araç

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
yakıt gerçekten iyi hesabını nasıl yaptınız yol bilgisayarına göremi aldıgınız lpg litresini hesaplayarakmı.sanırım 30litre lpg civarı gibi.buna sevindim.by-pass valfini kaça aldınız ve nerden paylaşabilirmisiniz.

hesaplarım hep alınan gaz/yapılan yoldur. 26 bin km'lik tüketim değerlerim var. 26 bin km ortalamam 8,58 l lpg/100km, ilave olarak 0,63 l benzin/100km.

valfi bu linke izin vermiyoruz'dan aldım, fiyatını tam hatırlamıyorum, ama kdv dahil 200 tl idi yanılmıyorsam.

Düzeltme:Link vermedim, sadece aldığım yerin adını yazdım. internette ford yedek parçası satan bir yer.

tarihinde Mahmut Y?ld?z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Geçen hafta İstanbul'dan çıktığım ve gündüz gerçekleşen yolculuğumda Eskişehir üzerinden Çolaklı'ya (Antalya) geldim. LPG henüz bitti.

• 2 depo ile 858 km yol yapmışım. (SHELL'den Yaklaşık 43-44.5 lt. depoya gaz alabiliyorum. Burda 41 lt alabildim ama neden sıcaklar ya da buradaki OPET istasyonu.) Yolculuğun 100 km.'si şehir içi sayılır ve 30 km'de benzinle yolculuğum var.

• Hızım GPS ölçümü ile duble yollarda 105 km'di. 90 km hız sınırlaması olan çok sınırlı yerlere ek olarak virajlı Eskişehir-Afyon ve Isparta-Antalya arasında 88 km hızla yolculuk ettim.

• Araçta tam anlamı ile FULL yük ile yolculuk yaptık. İkiz çocuklarım ve 3 yetişkin, full bagaj ve ayak uçları ile tavanda port bagaj doluydu.

• Ek olarak klima da sürekli açıktı.

2 depoyu 44 lt'den hesaplayınca, 10.73 lt ile yolculuk yapmış görünüyorum. Fazla gibi ama bence etkenleri düşünüce gayet iyi.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Lpg'den sonra kredi kartimin limiti bir hayli acik kalmaya basladi. Hemen yeni mp3 aldim arabaya :D. Son degerim yine ayni 36lt LPG ile 275 km. Km basina 21 kr tuketimim var sehiricinde. 44 kr. nerede 21 kr. nerede. Bu arada, tuketimin dusus degerinin %40 civarinda olmasi gerekmez mi? Benimki neden ( iyi ki ) %50? Sorun mu var acaba?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Lpg'den sonra kredi kartimin limiti bir hayli acik kalmaya basladi. Hemen yeni mp3 aldim arabaya :D . Son degerim yine ayni 36lt LPG ile 275 km. Km basina 21 kr tuketimim var sehiricinde. 44 kr. nerede 21 kr. nerede. Bu arada, tuketimin dusus degerinin %40 civarinda olmasi gerekmez mi? Benimki neden ( iyi ki ) %50? Sorun mu var acaba?

36 litre şehir içimi yinede fazla gibi sanki.

bakımlar falan tammı aracın

20tl lik gaz 11 litre falan yapıyor ve şehir içinde ortalama 90km yapılabiliyor bu hesaba göre sizin ortalama 320 km falan yapmanız gerekli diye düşünüyorum.daha iyi olaabilir yakıt durumunuz.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Oktay Bey, buji ve kablo siparisi verdim, sali gunune kadar bu depoda biter, bir degisiklik olursa buradan size bildiririm. Sehir icinde 12 lt benzin yakan bir arac icin 14lt. LPG normal diye dusunuyorum; ancak dusurebilirsem ne guzel olur :D

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
Gaz ucuz olunca %40 dan fazla tasarruf çıkıyor galiba :s

Evet, lpgyi 1.57den aldigimi atlamisim. Allah milangaza zeval vermesin :D

Yorum bağlantısı
Evet, lpgyi 1.57den aldigimi atlamisim. Allah milangaza zeval vermesin :s

nerdeydi bu gaz yeri

bende oraya denk getireyim hep

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
nerdeydi bu gaz yeri

bende oraya denk getireyim hep

Anadolu bulvarinda gimat kavsagini gectikten sonra sola donun, 2-3 isik gectikten sonra sol tarafta milangaz satan bir total benzinligi... Ya da soyle tarif edeyim, Istanbul yolundan Tunali otomotive gider gibi, a city outlet magazasinin oradan saga donun, dumduz devam edin tunaliyi gecince yol daralacak ve bir ana caddeye cikacak. O cadde uzerinde biraz geride kaliyor. Ilerideki isiklardan u cekip, sonra da sola donerek girebilirsiniz. Yanilmiyorsam araba pazarinin o yoldan devam ederek de gidebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Anadolu bulvarinda gimat kavsagini gectikten sonra sola donun, 2-3 isik gectikten sonra sol tarafta milangaz satan bir total benzinligi... Ya da soyle tarif edeyim, Istanbul yolundan Tunali otomotive gider gibi, a city outlet magazasinin oradan saga donun, dumduz devam edin tunaliyi gecince yol daralacak ve bir ana caddeye cikacak. O cadde uzerinde biraz geride kaliyor. Ilerideki isiklardan u cekip, sonra da sola donerek girebilirsiniz. Yanilmiyorsam araba pazarinin o yoldan devam ederek de gidebilirsiniz.

tşk anladım yerini

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Bolgeyi iyi bilmedigim icin iyi anlatamadim; ancak yardimci olabildiysem sevinirim.

Yorum bağlantısı
Bolgeyi iyi bilmedigim icin iyi anlatamadim; ancak yardimci olabildiysem sevinirim.

bana epeyce uzak ama bu ücrete deger gibi diyecemde aynı hesaba geliyor oraya girmek için 20km falan mesafe var aramda.ama bi gün alıp denerim heralde sanayiye giderken yol üstü zaten

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Aynen oyle, benim yolum illaki haftada bir defa Ostim, Demetevler, Yenimahalle taraflarina duser, gecerken depoyu dolduruyorum. Yalniz is cikis saatlerinde gitmeyin cok kalabalik oluyor, epey beklersiniz.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Ben benzinde 7.2'yi de görmüştüm. Üzerinden çok zaman geçtiği için artık ne çıkar? Kim bilir?

Yorum bağlantısı
Ben benzinde 7.2'yi de görmüştüm. Üzerinden çok zaman geçtiği için artık ne çıkar? Kim bilir?

6.3'e kadar gördüm Hasan Bey ancak verinin anlamlı olması için genelde 100km baz alındığı ve bugünkü havaalanı çevre yolunun rampa iniş ve çıkışları ile ideal bir parkur olduğunu düşünerek 7.5lt'yi ortalama yakış olarak fotoğrafladım. Bu resmin üzerine 38km daha yaptım ve eve geldiğimde 7.3lt olarak gösteriyordu bilgisayar. Ancak bu tür değerleri yakalamak özellikle otomatik bir araçta sabır işi. 138 km boyunca hız sabitleyici %99 devrede, 90km hız ile toplam 1-2km o/d off kullanımı yaparak bu değer yakalanabiliyor. Çevreyolunda kamyonlara yol vermek ve en sağ şeritten gitmek gerekiyor çoğu durumda.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Aslında bende 100km'lik tüketimle bu değeri görmüştüm. Hatta benzin tüketiminde yol bilgisayarı verileri ile depo hesaplarım da örtüşürdü. 7.4 - 7.6 arası bir değerle Ankara'ya kadar gitmiştim. Gerçektende sıkıcı bir yolculuk oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
(düzenlendi)
Buji kablosunu değişince, eski kablolarınızı isteyin ve alın...

Degistirdim, istedim, aldim ve cope attim. Bujilerin durumu iyi gibi duruyordu; ancak yine de orjinalleriyle degistirdim.

Evren bey, ben benzinde 7.5i Mutsubishi Colt'ta gordum o kadar. O aracin sahibi de arabanin sehir icinde 6.5 yaktigini iddia ediyordu.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...