İçeriğe Yönlendir

Vites geçişlerindeki şıkırtı..

Nedim Erol

Recommended Posts

Nedim Erol

Merhabalar;

Vites geçişlerinde ( Özellikle 1-2-3) ayağımı devriyajdan kaldırdığımda ön kısımdan bir şıkırtı geliyor.

Servise sorduğumda bu araçların hepsinde olduğunu ve devriyaj sistemlerinde farklı hidrolik geçmeli bir sistem ile çalıştığını söyledi.

Konuyu pek anlayamadım..( Devriyaj sistemi 2006 dlx 90bg )

Bu olay sadece ben de mi var? (Şıkırtı)

Yoksa gerçekten herkeste aynı olay var mı?

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

nasıl bişey bu ,bizimkinde hic oyle bişey duymadım ,genede dikkatli bi dinlim bakim.

peki vites gecişlerinde hafiften takılma var mi.

Yorum bağlantısı
Ali Turhan Baş

Bizim Connect 2006 75 hp olandan biz de öyle bir şıkırtı duymadık.Km daha 15500'de ama bizimkinin.İlerde olursa bilmem.

Yorum bağlantısı
Erkan Özel
Merhabalar;

Vites geçişlerinde ( Özellikle 1-2-3) ayağımı devriyajdan kaldırdığımda ön kısımdan bir şıkırtı geliyor.

Servise sorduğumda bu araçların hepsinde olduğunu ve devriyaj sistemlerinde farklı hidrolik geçmeli bir sistem ile çalıştığını söyledi.

Konuyu pek anlayamadım..( Devriyaj sistemi 2006 dlx 90bg )

Bu olay sadece ben de mi var? (Şıkırtı)

Yoksa gerçekten herkeste aynı olay var mı?

Teşekkürler..

senin söylediğin bu şıkırtı akis boşluğundan gelen sestir. kavrama yaptığında ayak debriyajın yarısını geçerken debriyaj boşluğunun bittiği noktada gelir bu ses her connect te vardır ama bazıları farkında değildir içeriye çok gelmez ancak cam açıkken hafif duyulur sert kalkışlardan (özellikle tam sağa sola direksiyon dönükken )kaçınman yeterlidir

Yorum bağlantısı
Mustafa Alemdar

olabilir erkan abinin dediği gibi ama çok dikkatli olmama rağmen bende duymadım hiç.

Yorum bağlantısı
Selçuk Mert

Aynı ses benim araçtada var debriyajdan geliyor ama sadece düşük devirde vites değiştirdiğimde oluyor.Servise sordum normal dediler 3000 devir civarı vites değiştirirseniz ses gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Nedim Erol
sorunlu parça debriyaj balatası

Merhaba Yaşar Usta ;

Tüm ses giliyor diyen arkadaşların devriyaj balatalarını değiştirmeleri mi gerekiyor?

Yoksa servis bizi kandırıyor mu?

Yorum bağlantısı
Semih Seher

arkadaşım aynı ses bütün connectlerde var.senin dediğin ses 2 vites de daha da belli oluyor.yaklaşık 30-40 km hızla gideken vitesi ikiye taktığımızda debriyajdan ayağı çekerken tam kavrama noktasında geliyor.eğer dikkat edersen çok yavaş çektiğinde böle bi ses duyamazsın.bunun sesin kaynağı erkan kardeşiminde söylediği gibi akis boşluğundan gelen sestir.bi probleme yol açmaz...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Merhaba Yaşar Usta ;

Tüm ses giliyor diyen arkadaşların devriyaj balatalarını değiştirmeleri mi gerekiyor?

Yoksa servis bizi kandırıyor mu?

ses geliyor diyen hepsinin bence debriyaj balatalarının kontrol edilmesi gerekiyor. servis bu işlemi garantiden yapsa garanti kabul etmiyor. müşteriden istese aracım garantili diyor. cözüm olarak malesef kaçamak cevaplar

bazı sesler debriyaj balatasından kaynaklanıyor. bazılarıda akislerden kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Erkan Özel
sorunlu parça debriyaj balatası

ustam senin bahsettiğin yer değil bu sesi yapan akis boşluğundan dolayı gelen metal sesi bu

sen balatanın göbeğinden gelen şıkıtıdan söz ediyorsun gibi orasıda ses yapıyor oda priz direğinin karşılatması olmadığında zamanla salllantı ve vibrasyonda boşlıuk yapıp şıkırtı yapıyo değiştirsen bir süre sonra aynısı olur çözüm değil yani connectlerin şanzumano böyle debriyaj kiti zaten dandik valeo kadar adi bir marka görmedim

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Bu sesi şimdi yeni fark ettim,2 vitese attıkdan sonra ayağımı debriyaj biraz sert cekince yapiyor yani (şak dihe bi ses)zannedersem bu sesten bahsediliyor,ancak diğer viteslerdede pek duymadım.Aracımı daha sakin kullandığımdan dolayı pek farkedememiştim.

Bu ses hepsinde oluyorsa sanırım endişe edilecek bir durum değil.

Yorum bağlantısı
Ferit Selek

Merhabalar;

Aynı sesi ben de yaklaşık 3000. km. civarında duymaya başlamıştım (şu anda 14.000). Otokoç Ankara Serviste sorduğumda normal olduğunu söylemişlerdi, debriyaj aksamının tasarımıyla ilgili demişlerdi. Geçenlerde uğradığım Başer Ankara Servisinde de aynı sesi duydular ve gayet normal olduğunu, bunun endişe edilecek bir durum veya arıza olmadığını yinelediler,

Öyleyse öyledir...

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

yok abi niye kızıyım sesin geldiği yer belli hala orasımı burasımı servis de söylemiş zaten

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

baskı ve balata garanti dışıdır hiç bir servis değiştirmez baskı balata hakkında balata göbeğinden gelen şıkırtı ayrıdır konuyu iyice incelersen açıklamaları görürsün

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

balatanın göbeğinden gelen şikirtı genellikle sabah arabyı çalıştırdığın zaman oluyo r bilhassa kışın çok soğuk sabahlarda daha çok yapıyor bu sesi . şimdi bütün connectlerin piriz direk karşılatması yok adam bunu böyle yapmış buda vibrasyondan ve sallantıdan dolayı balatanın göbeğini oynatıyor yani boşluk yapıyor ben 0 araba aldım ilk 1500-2000 birşey yoktu sonradan gelmeye başladı ben servise gitmedim eskiden neredeyse bütün ford servislerinde çalışmış ve şuan kendi yerini işleten süper bir ford ustam var ona sordum . değiştirsen bile kısa zaman sonra yeniden aynı sesi vereceğini söyledi yani bunu garantiden değişssenbile bu ses kısa zaman sonra yine gelecek çözümü olan bir şey değil çözümü yeni bir farklı şanzuman onuda zaten ford otosan ilerki yıllarda gelen şikayet üzerine değişeceklerdir ama bizlere bir fayda sağlamayacak bir anlamdada bakıldığında bu bir üretim faciası

bu arada avatraındaki uyarı sana

Yorum bağlantısı
Erkan Özel

ahmet uzun

adam fordun uzmanı bir sürü usta tecrübem oldu ama bu adam gibisi yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...