İçeriğe Yönlendir

Atiker; Sorunlar, Yorumlar

Ali Tütün

Recommended Posts

Recep Mura

Hocam siz sorun bakalım ustanıza Safefast beyin enjektörü ile fast beyninin enjektörleri farklımı?

Hocam mecbur kalmadıkça ustaya uğramak istemiyorum muhtemelen farklı diyecektir yoksa her ikisi arasındaki fark nereden kaynaklanıyor bana usta sendekinin güncellemesi olmuyor demişti sizinkilerde güncelleme vb. yapılıyor sanırım...

Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

Bu parçaları LPG Montajı yapan yerler toptancıdan alıyor ve maalesef parça değişimi her zaman çok daha külfetli olur, karbüratörlü sistemde bile bi gaz regülatörü değişimine montaj parasının neredeyse yarısı isteniyor ha keza depo değişiminde de... Diyelim parçaları buldun kendin mi değiştireceksin yoksa ustaya mı gideceksin? Eğer ustaya gideceksen bence sıkıntı olabilir çünkü bi sorun olursa gittiğin usta sorumluluk almaz bir sürü de laf sokuşturur, yanlış anlaşılmasın (kötü niyetli biri ise) bi ihtimal usta ders vermek için küçük bi hile ile bozuk olmayan parçanı bozuk gibi algılamanı sağlayıp sana aynı parçadan "gazlayabilir" de... (bazı arkadaşlarım usta olmadan önce ustalarının yaptığı benzer sahtekarlıkları anlatmıştı) Ama yine de Sakarya'da bu işin toptancılığını yapan birisi bulamazsan ben ustama bi sorarım istersen...

Elbette kendim değiştirmeyeceğim (ama bu gidişle en azından kendi işimi görecek kadar usta olmayı hedefliyorum yoksa bu iş böyle olmayacak) ustaya daha doğrusu servisin yönetisine söyledim ben benim araca uyan parçaları bir arkadaştan temin etsem veya bir yerlerden uygun bulsam ücret karşılığında değişimini yapar mısınız dedim yaparız tabii dedi...Ancak parça alırken çok beklemiş ve uzun süre kullanılmamış olanları da alma çünkü bunlarda bazı parçalar var dura dura zarar görüyor sonra sıkıntı olmasın dedi...dediklerinizde haklısınız eğer hella süt emmemişse vicdan denilen mefhumdan uzaksa her şey yapabilir ama tanıyabildiğim kadar böyle de bir şey yapacaklarını zannetmiyorum ama belli olmaz tabii insanları bazen yanlış tanıyabiliyoruz. Ben Sakarya da zaten toptancı tanımıyorum ya bir arkadaştan çıkma sağlamsa tabii bulacağım veya netten bulmaya çalışacağım sizin ustanızda varsa bir rica etseniz bana lazım olan parçaları nasıl nereden ne kadara temin edebiliriz...

Elbette kendim değiştirmeyeceğim (ama bu gidişle en azından kendi işimi görecek kadar usta olmayı hedefliyorum yoksa bu iş böyle olmayacak) ustaya daha doğrusu servisin yönetisine söyledim ben benim araca uyan parçaları bir arkadaştan temin etsem veya bir yerlerden uygun bulsam ücret karşılığında değişimini yapar mısınız dedim yaparız tabii dedi...Ancak parça alırken çok beklemiş ve uzun süre kullanılmamış olanları da alma çünkü bunlarda bazı parçalar var dura dura zarar görüyor sonra sıkıntı olmasın dedi...dediklerinizde haklısınız eğer hella süt emmemişse vicdan denilen mefhumdan uzaksa her şey yapabilir ama tanıyabildiğim kadar böyle de bir şey yapacaklarını zannetmiyorum ama belli olmaz tabii insanları bazen yanlış tanıyabiliyoruz. Ben Sakarya da zaten toptancı tanımıyorum ya bir arkadaştan çıkma sağlamsa tabii bulacağım veya netten bulmaya çalışacağım sizin ustanızda varsa bir rica etseniz bana lazım olan parçaları nasıl nereden ne kadara temin edebiliriz...

tarihinde Recep Mura tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz
(düzenlendi)

Bu yüzden sıkıntı oluyor. Her aracın kalibrasyonu aynı olmayacaktır. Dediğiniz gibi ufak dokunuşlar yapılmalı.

atiker 500 km ilk arıza ışığına yaktı :biggrin:

p0171 sistem fakir karışım diye yazmış.60 km geldim herhangi bir çekiş tekleme sallanma sorunu yoktu.(usta gaz az gelmiştir dedi 1 diş gaz vardı.)

bir arıza daha vardı şuan kodu hatırlamıyorum yarın sabah yazarım.şunu söyleyim lpg takılmadan öncede vardı bu kod.buji ve buji kabloları değiştirildi.

bugün bilgisayara bağlandığında aynı hata kodu yine vardı usta bu niye çıktı yine yahu ilk geldiğindede vardı dedi.

focus 1 atiker lpg uygulatmak istiyorum.

safefast sıralo otogaz

fast sıralı otogaz

bunlardan hangisi olabilir ?

tank olarak simit düşünüyorum.kaç lt tank taktırmam yeterli olur?

Arkadaşlar bu kadar yerden yere vurduğunuz markayı ben 1,5 yıl(40bin km) kullandım amcamın mondesundada 1,5 yıldır kullanıyor ve daha bir çok arabada gördüm. Bende dahil bu kadar sorun yaşan görmedim. Tamam çok kaliteli olmayabilir. Ama adamın arabası 7-8 bin tl ve adam kalkıp 2000 tl verip lpg taktırmaz. Bakın lpg de en önemli etken usta etkeni.

Yenisi takarız yine bozulur ne demek. Niye bozuluyormuş. Tesisatta mutlaka sorun var demektir. Maden bu kadar sık sık gaz kesici bozuluyormuş bu atiker nasıl bu kadar çok satılıyor. Benim aracımdaki atiker safefast modeliydi.Ben bir konudan rahatsız olduğumdan değiştirecektim. iki tane usta (biri Mehmet Özyürek abimin ustası biri benim usta) ikiside prins takıyor bu sistemde sorun yok değiştirmeden binebilirsin demişlerdi.

Bu kadar yerden yere vurduğunuz Atikerin en büyük sıkıntısı usta sıkıntısı. Piyasadaki atiker ustalarına bir bakın çoğu derme çatma usta. Böyle bir işlem yaptıracaksanız yetkili bayilerde taktırın. Buradaki Prins takan usta aynı zamanda atikerde takıyor. Şu anda çevremde atiker takılı o kadar çok araç varki hiç birinde ne arıza lambası nede başka sorun görmedim.

Saygılarımla.

Not: Benim atikeri savunmam bazı hatalara bakarak bir markayı bu kadar yerden yere vurmayın demek için. Benim arçelik istikbal demirdöküm klimadan vestel bilgisayardan MONDEOdan çektiklerimi çekseydiniz şu anda hiç birini kullanmıyor olurdunuz. Ben şu anda hepsini kullanıyorum.

bundan onceki aracımda atiker vardı ankaradan kayseriye giderken mola verdim bir daha calıstıramadım taksi tutup sanayiden atiker ustası getirdim nafile elime çakmagı aldım arabayı yakacaktım mola verdigim yer dinlenme tesisleri olunca etraftakiler mudehale edip elimden cakmagı aldılar. coluk cocuk yagmurlu bir günde 4 saat bekledik. sonra derin bir nefes alıp dusundum karbüratörü acıp 30 dk bekledim ve temizleyip kapadım gazla ilgili baglantıları kapatıp iptal ettim ve benzinle calıstırıp devam ettim. kayseride motor ustasına gittim gaz kesici arızalanmıs dedi atikere gittim. yenisini takarız ama yine bozulur dediler bana sade yuh demek kaldı olabilirmi boyle bi sey. tam 2 yıl yanımda gaz kesici acmayınca 1,5 metre kablo kullanarak aküden takviye ile actım ustamın tavsiyesi ile. ATİKER BOYLE İSTE

gecen ay boyle bir muhabbet olmustu arkadaslarım haklı olarak ustadan kaynaklanır demislerdi ben konyalıyım ancak atiker bir kere kullandım hemde 9 yıl Allah kullananların tekerine tas degdirmesin

tarihinde ismail can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erol Yapıcı

Aracıma LPG uygulaması düşünüyorum. Atiker'de alternatif markalardan biri, hatta en kuvvetli aday idi.

İdi diyorum, çünkü kırmızı enjektörlerinin selenoid valf olduğu, yüksek hızlarda yada kullanım süresi arttıkça sorun çıkabileceği konusunda yazılar okumuştum. Siyah enjektörleri hakkında ise sadece bir yerde korezyonlu enjektör(ne demekse?) ifadesi gördüm, onun dışında hiç bir bilgiye ulaşamadım.

Bunun üzerine Atiker Müşteri Hizmetleri'ne aşağıdaki maili gönderdim;

"2004 model Ford Focus 1.6 Comfort(OV) aracima LPG uygulamasi yaptirmayi düsünüyorum. Firmaniz ve ürünleriniz hakkinda oldukça bilgi sahibi olmama ragmen siyah lpg enjektörleriniz hakkinda bilgiye ulasamadim. Bu enjektörlerin yapisi, çalisma hizi, ses siddeti ve özellikle standart kirmizi enjektörler ile farki hakkinda çok detayli olmasa da bilgi edinmek isterim. Iyi çalismalar."

Bu maile Atiker'den aşağıdaki cevap geldi;

Sayın Müşterimiz,

İstemiş olduğunuz bilgileri vermeniz prensipler gereği imkansızdır.

Saygılarımızla,

Atiker Müşteri Hizmetleri

444 2 282

Ne diyeyim şimdi? Sanki sanayi casusuyum da onlardan Discovery uzay mekiğinin sırlarını elde etmeye çalışıyorum. :angry:

Altta kalırmıyım, hemen cevabı yapıştırdım :spiteful:

Halbuki istenen bilgi sanayi casusuluğunda kullanılacak bir bilgi değildi. Kısaca; kırmızı enjektör selenoid valftir, içinde yay vardır, dakikada ... kere püskürtür, siyah enjektör ...dir, içinde ... vardır, dakikada ... kere püskürtür gibi, sıradan vatandaşın anlayabileceği basit bir bilgi idi.

Siz bu bilgiyi esirgediğinize göre aklıma iki olasılık geliyor;

1) Ne fark olduğunu bilmiyorsunuz.

2) Rengi dışında fark yok, öğrenilmesini istemiyorsunuz.

Buradan firmanız hakkında şahsımda oluşan kanaat;

1) Müşteri adayını "Önüne ne konursa onu yiyecek saftirik biri" olarak görüyorsunuz

2) Mal ve hizmet konusunda güven vermeyen bir firmasınız.

Ben de sizin adınıza üzgünüm, çünkü müstakbel bir müşterinizi peşin peşin kaybettiniz.

Şansınız ve yolunuz açık olsun.

(Sahi, bu siyah enjektörlerin özelliğini bilen var mı? Bakarsınız sinirim geçiverir felân :crazy: )

Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz
(düzenlendi)

taktırmadan once 1 ay guzergahta bulunan taksi durakları ve cevremdeki lpg takmıs(ford focus 2000-2005) model aralıgını inceledim. benim aracın motor kataogorisini %20 brc %60 lovato %20 diger markalar(atiker-OMVL-Prince) lovato bayine gittim ankara sasmazda damla lpg ye bende yerinde goreyim nasıl bir iscilik var diye, tabi bu arada inceledigim araclardaki (iscilik-takılma sekli-duzenleme-motor ikazı yakıp yakmadıgı-cekisde sorun yasanıp yasanmadıgı) gibi neyse gittim lpg takılan 3 arac vardı biri mercedes-sıfır honda cıvıc 380 km de- ford focus inceledim tam istedigim gibi OBD II sistemi taktırdım 1450 12 taksit gecen yıl kasım da memnunum ne motor lambası ne cekis tek tekleme secim sizin araba sizin kafanız rahat etmesi icin arastırın.

tarihinde Mehmet Tüysüz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Caglayan Bayram

Arkadaşlar merhaba,

2000 focus chia aracımda milano marka lpg kiti var.Aracımı çalıştırırken marş motoru 4,5 tur dönmeden çalışmıyor,stop ederken benzine alıyorum lpg göstergesinden.Tekrar çalıştırdığımda sorun devam etmiyor.Lpg ustası bir parçayı söyledi değişmesi gereken şimdi hatırlayamadım ama 250 lira ücreti var.Benimde aklıma gelen lpg kitini komple değiştiriyim,simit depom değişmeden 650 lira atiker safe fast model için aldığım fiyat.Eski sistemi değiştersemde garantim olmayacak farklı bir yerden arıza verme durumunuda göz önünde bulundurarak atiker taktırmayı düşünüyorum ama siz değerli forum üyelerinin yorumunu almak istedim.

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
İhsan Cingil

Benim Focusta atiker var sorunsuz kullanıyorum 2 yıldır. Komple değiştirmek daha mantıklı geldi. Sıkıntı yaşamazsınız.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Topal

Eğer aracınıza uzun süre binecekseniz ve biraz daha paranız varsa başka bir marka tercih edin (atikeri taktıracağınız usta işinin ehli çok sağlam birisiyse olabilir tabiki) Bir çok kişi atikerden memnundur ama ben aşırı derecede şikayetçiyim şu anda param olsa atikeri değiştireceğim, hatta benzinli biniyorum atikeri kulanmıyorum arabama zarar veriyor çünkü..

Yorum bağlantısı
Caglayan Bayram

Benim Focusta atiker var sorunsuz kullanıyorum 2 yıldır. Komple değiştirmek daha mantıklı geldi. Sıkıntı yaşamazsınız.

İhsan bey ustam focusta bir problem yaşamazsın bilgisi verdi.çekişi benzinde sürüşe göre çok fark ediyormu geçişleri hissettiriyormu acaba?

Eğer aracınıza uzun süre binecekseniz ve biraz daha paranız varsa başka bir marka tercih edin (atikeri taktıracağınız usta işinin ehli çok sağlam birisiyse olabilir tabiki) Bir çok kişi atikerden memnundur ama ben aşırı derecede şikayetçiyim şu anda param olsa atikeri değiştireceğim, hatta benzinli biniyorum atikeri kulanmıyorum arabama zarar veriyor çünkü..

hüseyin bey maddi acıdan uygun geldiği için ve focus modellerde sorun olmuyor dediler.

Yorum bağlantısı
Caglayan Bayram

Fast taktırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum.

Safe fastan farkı nedir kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum.

2004 model focus aracımda atiker marka lpg takılı..2 yıldır hiçbir sıkıntı yaşamadım.Arıza lambası vs. bir kez bile yanmadı çok şükür.

Çekişde benzinden çok fark varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Bende tomasetto vardı , sinirden arabayı yakacaktım :) söküp atiker taktırdım , 10 aydır hiç bir sıkıntım yok şükür..

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

aynı sorun bende de mevcut ama umursamıyorum artık bazen bi tur da bazen de 10 turda bendeki de atiker yakıtınızdan memnunsanız boşa masraf etmeyin derin

Yorum bağlantısı
Özgür Mert

Aracıma LPG uygulaması düşünüyorum. Atiker'de alternatif markalardan biri, hatta en kuvvetli aday idi.

İdi diyorum, çünkü kırmızı enjektörlerinin selenoid valf olduğu, yüksek hızlarda yada kullanım süresi arttıkça sorun çıkabileceği konusunda yazılar okumuştum. Siyah enjektörleri hakkında ise sadece bir yerde korezyonlu enjektör(ne demekse?) ifadesi gördüm, onun dışında hiç bir bilgiye ulaşamadım.

Bunun üzerine Atiker Müşteri Hizmetleri'ne aşağıdaki maili gönderdim;

"2004 model Ford Focus 1.6 Comfort(OV) aracima LPG uygulamasi yaptirmayi düsünüyorum. Firmaniz ve ürünleriniz hakkinda oldukça bilgi sahibi olmama ragmen siyah lpg enjektörleriniz hakkinda bilgiye ulasamadim. Bu enjektörlerin yapisi, çalisma hizi, ses siddeti ve özellikle standart kirmizi enjektörler ile farki hakkinda çok detayli olmasa da bilgi edinmek isterim. Iyi çalismalar."

Bu maile Atiker'den aşağıdaki cevap geldi;

Sayın Müşterimiz,

İstemiş olduğunuz bilgileri vermeniz prensipler gereği imkansızdır.

Saygılarımızla,

Atiker Müşteri Hizmetleri

444 2 282

Ne diyeyim şimdi? Sanki sanayi casusuyum da onlardan Discovery uzay mekiğinin sırlarını elde etmeye çalışıyorum. :angry:

Altta kalırmıyım, hemen cevabı yapıştırdım :spiteful:

Halbuki istenen bilgi sanayi casusuluğunda kullanılacak bir bilgi değildi. Kısaca; kırmızı enjektör selenoid valftir, içinde yay vardır, dakikada ... kere püskürtür, siyah enjektör ...dir, içinde ... vardır, dakikada ... kere püskürtür gibi, sıradan vatandaşın anlayabileceği basit bir bilgi idi.

Siz bu bilgiyi esirgediğinize göre aklıma iki olasılık geliyor;

1) Ne fark olduğunu bilmiyorsunuz.

2) Rengi dışında fark yok, öğrenilmesini istemiyorsunuz.

Buradan firmanız hakkında şahsımda oluşan kanaat;

1) Müşteri adayını "Önüne ne konursa onu yiyecek saftirik biri" olarak görüyorsunuz

2) Mal ve hizmet konusunda güven vermeyen bir firmasınız.

Ben de sizin adınıza üzgünüm, çünkü müstakbel bir müşterinizi peşin peşin kaybettiniz.

Şansınız ve yolunuz açık olsun.

(Sahi, bu siyah enjektörlerin özelliğini bilen var mı? Bakarsınız sinirim geçiverir felân :crazy: )

siyah enjektörler kırmızıya göre daha hızlı tepki veriyor yani yüksek devirlerde enjektörler sürekli açık kalmıyor ayrıca atikerin kataloğunda incelerseniz bej renk enjektörler var onların tepkime süreleri siyahtan da iyi ama şu ana kadar ne kullanan nede bu konuda fikir üreten gördüm.

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Mehmet Bey dediğiniz gibi safe fast da güzel bir sistem safe fast adı üstünde daha çok güvenliği ön plana çıkaran bir yazılıma sahip ve güncellemesi nerdeyse hiç çıkmıyor.Atiker'in lokomotif yazılımı şu anda fast iyileştirme ve geliştirme çalışmaları daha çok bu sistem üzerinde devam ediyor.Safe fast yazılımının da kendisine göre özellikleri muhakkak vardır(Nozul test, 3 saniyeden önce lpgye geçmeme gibi.Atiker'e gelecek olursak fastin son versiyonu 7.006'da otomatik adaptasyon ve minimum hatalı oto kalibrasyon mevcut.Prins ve Brc nin yazılımını inceleme fırsatım olmadı.Ama lavato fast sistemin yazılımı da baya hoşuma gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam safefast versiyonunda bahsettiğiniz nozul testi 3 sn bekleme gibi bir çok seçenek vardı. Ben prins taktıracakken NEvşehir'deki prins ustası benim sistem için çok iyi bir sistem sadece enjektör temizliği yaptırsın taktırsın safefast çok iyi bir sistem kullanmaya devam etsin dedi.Oysa ben prins taktırmak için tesisatı söktürmüştüm. Yazılımlar hakkında pek bilgim yok. Ancak safefast kolay kolay içindeki yazılımı sıfırlamıyor. Yani akü bitse veya sökülse dahi tekrar ayar yaptırmaya gerek duymuyordu.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Koçyiğit

Selamın aleyküm abiler 2008 mondeo 1.6 Trend aracım atiker lpg var bir kaç ustadan duyduğuma göre atiker bu araca hafif kalıyor diyorlar. Aracım 90 TL ile 290 km gidiyor ve aracım çok iyi çekmiyor rampalarda ölüyor desem yeridir henüz servise götürmedim ama sizin bir tercihiniz yada öneriniz şu markayı takarsan iyi olur diyeceğiniz bir durum söz konusu mu teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Yakup Amanvermez

Arkadaşlar aracım 2. ve 3.viteslerde belirgin omak üzere düşük devirde giderken dip gaz yapınca kesiklik yapıyor.Buji kablosu,buji,ateşleme bobini değişririlip bakıldı sorun devam ediyor.Benzindeyken problem yok.Sorun ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Yakup Amanvermez

Sırada onlar var Burak Bey.Onları da kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sırada onlar var Burak Bey.Onları da kontrol ettireceğim.

Kit markası nedir?

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Kit markası ne bende şu şekilde bir sorun olmuştu.

Prins kullanıyorum , dip gaz gittiğimde kit kendini kitliyor ve arac stop ediyordu. Bu sorun tehlikeli oluyordu çünkü yolda araç kitlediğinde direksiyonda kitleniyor yuksek hızda virajda tehlike yaratıyordu. Servise gittim (prins servisi) orada basınçlarla alakalı bir ayar yaptı ve düzeldi yani yazılımsal bir sorun vardı. Kit belli bir basıncın üzerinde kendini korumaya alıyor ve kitliyordu. Serviste yazılımı da kontrol ettirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...