İçeriğe Yönlendir

Yeni Focuscu

Mustafa Altun

Recommended Posts

Mustafa Altun

Arkadaslar selam,

19.12.2007 itibariyle ilk arabam, Focus 1.6 TDCI HB Collection aldim.Genel mudur arkadasim oldugu icin odemede kolayliklar falan oldu, ve icim gayet rahat bir sekilde arabami kullanmaya basladim. Donusumlu olarak yurtdisinda calistigim icin arabaya kisa bir sure binebildim. Foruma da yeni uye olabildim ve YGS ve diger konularla ilgili sikayetlere bakarken dehsete dusuyorum. Bir yildan fazladir hayalini kurdugum caanim arabanin bu kadar sorun cikarmasi beni soke etti ve diyebilirim ki arabadan sogumaya basladim. Tokat'ta yasadigim icin servis vs. konusunda cok fazla opsiyonum yok. "Memleketteki en iyi servis Fordun" dediler biz de Golf, Citroen ya da Peugeot yerine gittik onu aldik.

Tecrubesizligimden dolayi soruyorum, "Bizim bu cahil servislere, ya da garanti hususunda" haklarimiz tam olarak neler ve satici firmadan aldigimiz garanti sartlari disinda ne haklarimiz olabilir. Bu konuda bakmadigim baska topicler varsa bunlari yollayabilir misiniz ya da bu topic altinda yazmak isterseniz burada tartisabilir miyiz????

Hepinize simdiden tesekkur...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Doğru dürüst bir mazot kullanın.. Aracınızı da dizel gibi kullanın yıllarca sorunsuz olarak kullanırsınız bence...

Hayırlı olsun...

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun

Iste Mehmet bey, sorun su ki ben dizel nasil kullanilicak cok emin degilim henuz. Kayinpederim dizel pompa ustasi ve degil bu civarlarda muteber bir ustadir (Ozellikle kamyon soforleri arasinda). Ama onun soyledikleri ile forumlarda yazanlari karsilastirinca arada pek cok fark ortaya cikiyor. Hele hele yol bilgisayarinda yaptigim denemelerin neticesini gorunce artik allaha biraktim.

Ama su anki durumda sehiricinde daha ziyade 1000-2000 devir ve sehirlerarasi da 2000-2500 devir araliginda iyi neticeler aldigimi dusunuyorum yakit acisindan. Ustalastikca daha iyi olur mu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun

Selahattin bey,

Insallah en kisa zamanda arabamin resimlerini yukleyecegim. Dediginiz gibi YGS sebebiyle Opetten aliyorum. O da allahtan kayinpederimin arkadasi ve yakitinin guvenilir oldugunu soyluyor. Ama elbetteki Opet adama dandik yakit yollarsa yapilacak birsey yok.

Galip bey,

Guzel dilekleriniz ve icimi rahatlattiginiz icin tesekkur ediyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yakıt marka söyleyip yönlendirmek istemiyorum, çünkü dizel tecrübem yok..

Yakıta dikkat edeceksiniz.. Sorunsuz markayı bulup ondan alacaksınız.. Arabanız güçlü ama zayıf.. Gücüne aldanıp yüksek hızlara çıkmayacaksınız..

Yüksek hızlar ve yüksek devirlerden sonra boşa almayacaksınız..

Soğuk motoru sıkıştırmayacak yüksek devirlere çıkmayacaksınız... Sıcak motoru aniden stop etmeyip, 20-30 saniye yada bir dakka bekleyeceksiniz...

2000-3000 devir aralığında kullanmaya özen göstereceksiniz...

Yağını düzenli değişeceksiniz... Hava filtresini değişmek için km beklemeyip kirlendikçe değiştireceksiniz...

Bunları yaparsanız sorunsuz binersiniz...

(Gözünü seveyip tüpün, hiç bi derdi yok bas git :) )

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Dizellerde turbo ne zaman devreye giriyor? Bu stop etmeden önce bekleme konusunda bazı soru işaretleri var da kafamda..

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun
(Gözünü seveyip tüpün, hiç bi derdi yok bas git lol.gif )

Mehmet bey, LPG nin kapali otoparklara alinmama durumu vs. var. Bu gibi sebeplerden LPG'yi dusunmedim. Kullanan ve cok memnun olan arkadaslarim var ama bu arkadaslar 2. el almislardi.

Alınabilecek orta halli en iyi arabayı almışsınız. Zaten zamanla sürmeye doyamayacaksınız. biggrin.gif (Ben doyamıyorum da biggrin.gif )

Evet Sefa bey, esimin cocugumun guvenligini de on planda tutarak yapmistim secimimi. Su an is nedeniyle disaridayim. Resmen gozumde tutuyor arabam. Tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. Ama danismak istedigim bir husus var:

Depo terlemesi ile yazdiklariniz dikkatimi cekti. Baska bir forumda bir topic gormustum ve burada da bir arkadas depoyu yarim kullanip, bitmeye yakin yine yariya kadar fulletmeyi oneriyordu. Zannediyorum arabanin agirligini arttirmaktan imtina ederek, yakit tasarrufu saglamaya yonelik bir davranisti bu. Ben arabayi ikinci depoda yarim doldurdum. Bundan sonra tavsiyenize uyarak full depo alacagim.

Bu arada bu forumu da tek geciyorum. Gercekten cok aydinlandim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun

Arabam da bu arkadaslar. Su an elimdeki tek resim...

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun
Hatta dizel fokuslar da bu duruma riayet etmemek den dolayı, stop ederken aşırı titreme problemleri dolu forum da.

Bu soylediginiz benim de dikkatimi cekti. Sozu edilen turbonun devreden ciktigini nasil anlayabilecegiz. Boyle birsey mumkun mu? Araba calisirken normalde isliga benzer bir ses yapiyor bende. Bu islik mi turbonun calistigini gosteren.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Park ettikten sonra radyo kapama, havalandırma kapama, emniyet kemeri çözme süresi gibi bir zaman aralığı dizelde, turbo kanatlarının yeterince yavaşlamasını sağlayacak bir süredir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun
Park ettikten sonra radyo kapama, havalandırma kapama, emniyet kemeri çözme süresi gibi bir zaman aralığı dizelde, turbo kanatlarının yeterince yavaşlamasını sağlayacak bir süredir.

Ben bu dediklerinizin hepsini yapiyorum motoru durdurmadan once. Ama 30 sn suruyor mu hic olcmedim...

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun

Bir de ozellikle danismak istedigim bir diger konu bu su aralar bayagi bir populer olan yakit tasarruf cihazlari ile ilgili. Forumda cesitli aramalar yaptim ancak fordclubtr icerisinde Shell'in kitapcigi haricinde herhangi bir bilgiye rastlamadim. Kullanan kimse var mi aramizda. Ya da bu konuda herhangi bir denemeden ve/veya testten haberi olan var mi??? Benim ozellikle ilgilendigim konu bu cihazlarin egzosdan daha az zehirli atik ortaya cikarmasi ile ilgili iddialar daha ziyade.

Su an aklimda olan bir iki marka ismi var. Bunlardan biri Turkiye uretimi. Internet sitelerine girdim ve boyle seylere normalde hic itibar etmeyen beni bile meraklandirdi. Deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir de ozellikle danismak istedigim bir diger konu bu su aralar bayagi bir populer olan yakit tasarruf cihazlari ile ilgili. Forumda cesitli aramalar yaptim ancak fordclubtr icerisinde Shell'in kitapcigi haricinde herhangi bir bilgiye rastlamadim. Kullanan kimse var mi aramizda. Ya da bu konuda herhangi bir denemeden ve/veya testten haberi olan var mi??? Benim ozellikle ilgilendigim konu bu cihazlarin egzosdan daha az zehirli atik ortaya cikarmasi ile ilgili iddialar daha ziyade.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?showtopic=158658

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun

Mehmet bey tesekkur ederim. Ilgili topic i inceliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence boşa incelemeyin...

Hiç birinin de işe yarayacağını sanmıyorum...

Yorum bağlantısı
Mustafa Altun
Bence boşa incelemeyin...

Hiç birinin de işe yarayacağını sanmıyorum...

valla Mehmet bey bu aletlerin motoru temiz tuttugu ve kurum sorununu azalttigina dair okuduklarim beni meraklandirdi. Yoksa koca Ford'un azaltamadigi yakit sarfiyatini bunlarin % 30 azaltacagini dusunmek biraz tuhaf geliyor bana...

Ote yandan malum, " Umut fakirin ekmegi"... :selo:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aytekin Fakılı

aracınızı güle güle kullanın, Allah kaza bela vermesin.

yakıt konusunda;

ben de garanti süresi boyunca opet kullandım zorunlu olarak, şimdi garanti bitti ve shell den alıyorum. opetten çok farklı, motorun çekişi arttı aracın sesi değişti.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Kıvanc Sefa

Aracınızı güle güle kullanın..Bende bi kaç günlük fordcuyum şu ana kadar memnunum diyebilirm..Önceden opelciydim bakalım tamamen fordcu olabilecekmiyim :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yılmaz Kaçar

mustafa bey ben de yaklaşık bir yıl önce uzun bir araştırma devresinden sonra focus almaya karar verdim ve 2006 focus ll tdci trend sedan aldım. araba 42.000 km deydi. ilk beni şoke eden olay stabilize yollarda aracın içerisine gelen uğultu şeklindeki sesti. bunun dışında arabanın oturaklı oluşu, yakışıklılığı, yol tutuşu, özellikle gücü, bence çok ekonomik olan yakıt tüketimi, trend olmasına rağmen mevcut donanımı fazlasıyla beni memnun etmiştir. tek problem benim için araç içerisine gelen sestir. forumdada bu konu çok yazılmış tartışılmıştır. bunca memnuniyetime rağmen tekrar araba alırken ford alırmısınız diye sorarsanız, almam. ama piyasada bulunan bütün markalar için ciddi eleştiriler var. burada kişisel tercih ön plana çıkıyor malum...

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk Viyana

gecmis olsun bu ford beni foruma uye yapacak kadar sorunlu benim icin ama bir kere aldik hayirlisi sanada hayirli olsun

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...