İçeriğe Yönlendir

Focus II 'ye Xenon, Mercekli far ve Angel eye

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Turkay Enez

Bu konuyu baştan sona okudum...

Xenon ampullerin merceksiz reflektörlü fara takılmaması gerektiği ve takılırsa düzgün ışık alınamayacağı ve dolayısıyla karşıdaki sürücüleri çok rahatsız edeceği defalarca yazılmış. Ben de aynen böyle düşünüyordum. Ve trafikte de oldukça fazla bu durumla karşılaşmışımdır...

Peki, halojen ampulle düzgün ışık veren bir reflektör, xenon ampul takılınca (ışık şiddeti 3-4 kat artınca) NEDEN düzensiz ışık vermeye başlar?

Ben şimdiye kadar xenon ampul hiç görmedim. Elle tutmadım.

Ancak, mantık yürüterek bu soruya cevap arıyorum...

Normal H7 ampul ile yerine takılacak xenon ampulün arasında ışık şiddeti dışında ne fark var?

Cevap: Boyutlar.

Dolayısıyla boyutlar eşitlenebilirse, düzgün ışık alınamaz mı? Ampulun takıldığı soketle oynama yapılarak bu mümkün değil midir?

Ya da?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Xenon ampullerin merceksiz reflektörlü fara takılmaması gerektiği ve takılırsa düzgün ışık alınamayacağı ve dolayısıyla karşıdaki sürücüleri çok rahatsız edeceği defalarca yazılmış. Ben de aynen böyle düşünüyordum. Ve trafikte de oldukça fazla bu durumla karşılaşmışımdır...

Peki, halojen ampulle düzgün ışık veren bir reflektör, xenon ampul takılınca (ışık şiddeti 3-4 kat artınca) NEDEN düzensiz ışık vermeye başlar?

Normal H7 ampul ile yerine takılacak xenon ampulün arasında ışık şiddeti dışında ne fark var?

Dolayısıyla boyutlar eşitlenebilirse, düzgün ışık alınamaz mı? Ampulun takıldığı soketle oynama yapılarak bu mümkün değil midir?

Ya da?

Boyutları eşitleyebilmen tam olarak mümkün değil. Uzunluğu eşitlesen bile çaplar farklı merkezlemesi yine uymaz. D2S'in üzerine H7 ampul çizimini bindirdim, D2S'in baloncuğu ile H7'nin filamanının pozisyonlarının ne kadar farklı olduklarını göreceksiniz. Ayrıca göbekte ortalamış olsanız bile H7 filamanı çubuk gibi doğrusal, D2S baloncuğu ise yarım elips şekilde yanar. Hiç bir şekilde bunları uyuşturmak mümkün değildir.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Ya da?

reflektörün düzgün yansıtamamasının nedeni xenon ampülden çıkan ışık lümeninin çok yüksek olması ve dağılımını rflektörün karşılayamaması..

birde xenon ampülün normal halojene göre çok daha parlak yandığını düşünürsek reflektör haricide göz alması durumu var..

boyutu değiştirseniz bile yine parlama yüksek seviyede olacağı için bir şey değişmeyecektir. halojenden 35 lümen ışık çıkıyrken xenonda bu 56 oluyor diye kalmış aklımda çağlar abinin ölçümünden..

reflektörle xenon ampülü sanırım daha büyük ampül şapkası ile göz almadan kullanmak mümkün,hondalarda böyle diye biliyorum..

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

bügün xenonlar geldiğini söylediler ama h11 var dediler h11 h7 bunlar ne oluyor bilemediğim için soruyorum abi :p

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Taha Yiğit Tekin

Merhaba.Titanyum x paket aracıma xenon takmayı düşünüyorum.Acaba adaptif mercekli farda xenon herhangi bir sıkıntı yaratır mı??

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
Merhaba.Titanyum x paket aracıma xenon takmayı düşünüyorum.Acaba adaptif mercekli farda xenon herhangi bir sıkıntı yaratır mı??

Hayır yaratmaz,takıp güle güle kullanabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Taha Yiğit Tekin
Hayır yaratmaz,takıp güle güle kullanabilirsiniz..

sağa sola oynama,yükseklik ayar özelliklerinde bir arıza falan yaratmaz yani değil mi montajı? birde illaki farı delerek mi xenon taktırmak lazım,başka bir yolu yokmudur bunun?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Ada
sağa sola oynama,yükseklik ayar özelliklerinde bir arıza falan yaratmaz yani değil mi montajı? birde illaki farı delerek mi xenon taktırmak lazım,başka bir yolu yokmudur bunun?

far değilde arkadaki kapak deliniyor fakat xenon ampülün arkasındaki plastik parça oraya tam olarak oturduğu için izolasyona gerek kalmıyor..

adaptif farlarda xenonun olumsuz bir etkisi olmuyor..

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Turgut Bakar

Merhabalar,konu biraz eski olsada yeni başlık açıp yer meşgul etmek istemedim,aracıma mercekli titanium x farı alıcam,yardımcı olabilcek kimseler varmıdır veya bir ilan buldum sahibindende aradım orjinal çıkma tanesi 300tl dedi.parayı havale yapcakmısım güvenlimidir onuda bilemiyorum yardımcı olabilcek arkadaslar varsa cok makbule geçer.

Yorum bağlantısı
Altan Berkman

Turgut bey merhaba

bence Titanium farı alıp  bi-xenon yaptırın ve ya hazır alın.

forumda vardı sanırım satılık bi-xenon

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

tamponu söküp takmak çocuk oyuncağıdır yani zaten ya tam oturur ya da henüz takılmamıştır. bence merak etmen gereken şey işlemden sonra farlarının içine alacağı su zerreciklerinin ne olacağı? farın içini kestikleri için buralardan su alıyor çoğu uygulamalarda buna dikkat et!!!

Selam. Led xenon bakmıştım ama 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Selam. Led xenon bakmıştım ama 

bi bitmedi ne bu hort sezonu mu açıldı bilader, indirim falan mı var

OO konu sahibi de manidar olmuş bu arada

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Kim ki o 

anlatırım bir ocakbaşı gider mevzuya.. herşey yazılmaz biz de adap edep var...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...