İçeriğe Yönlendir

Focus II 'ye Xenon, Mercekli far ve Angel eye

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Aykut Gürkan
(düzenlendi)

Yaklaşık 1 hafta evvel Ebay'den sipariş ettiğim xenon kit dün öğleyin elime geçer geçmez bir şekilde takma-taktırma operasyonuna giriştik. Önce Arzu ile uğraştık farı sökelim diye. Ama ben bir kısım yerleri kırarız diye çekindim ve Pendik oto sanayiye gittim. Orada tamponu sökerek ve sökmeden yapabileceğini söyleyen birkaç usta ile görüştükten sonra fiyat da pahalı gibi geldiğinden Şahsuvaroğlu'na gittim. Onlar da kesinlikle takamıyacaklarını çünkü takılacak parçanın garantisi olmadığından mesuliyet almayacaklarını söylediler. Ben ne kadar diretsem de takmadılar. Kızgınlıkla oradan ayrılarak doğruca Kartal oto sanayiye gittim. Orada biraz soruşturunca yetkisiz bir ford servisinin yanında bir oto elektrikçiye ulaştım. Sağolsun Ahmet ve Fikri ustalar makul fiyata montajı gerçekleştirdiler. Sonuç güzel. Aşama aşama fotoğraflar aşağıda.

Önce orjinal hal( bir gece önce çekmiştim):

Gönderilen ResimGönderilen Resim

tarihinde Aykut G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

İlk önce farlar söküldü. Bunun için farın hemen arkasında görünen civata sökülüyor, alt kısımda elin bile girmediği yerde 2 adet tırnak kurtarılıyor ve far hafifçe yukarı çekilerek (öndeki sactan kurtaracak kadar) dışarı alınıyor.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Aşağıdaki fotoğrafta mavi ile işaretli lamba kısalar yani Ebay'den gelen kit içerisindeki lambaların takılacağı kısım, sarı olan kısım da Ahmet ustanın önerisi ile değiştirdiğim park lambası ki yerine beyaz led taktık, pembe olan kısım da uzun far lambası ki bunu da sözüm ona beyazla değiştirdik ama sarımtrak yanıyor çünki kalitelisinden takamadık, şimdilik uzunlar böyle kalacak.

Gönderilen Resim

Can'cığım yavaş yavaş ekliyorum. Arasına açıklama da yazmak istediğimden uzun sürüyor. :)

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Aşağıda ise farın arka plastik kapağının takıldığı kısımda kestiğimiz ufak yeri görüyorsunuz. Buradan lambadan çıkıp kite giden kablolar geçecek. Aslında kit üzerinde lastik conta vardı ama arka plastik kapağı yaklaşık 3 cm'lik bir delikle delmek gerekiyordu. Bundan vazgeçip aşağıdaki gibi kenarı kestik ve montaj sırasında sıcak silikonla sızdırmazlığı sağladık.

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Bu da xenon kitini bağladığımız, farın altında kalan bölge (sol far için):

Gönderilen Resim

Montaj sonrası durumlara gelince:

Gönderilen Resim

Ustaların eline sağlık.

Gönderilen Resim

Bu da bu geceki görüntüler:

Gönderilen Resim

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Güle güle kullanın...Kaç Kelvin olduğunu yazmamışsınız.Malum kulüp üyelikleri meselesi var. :)

Bu arada; montaj için ne kadar verdiniz?

H7 - 6000K

Montaj + 2 adet beyaz park led'i + 2 adet uzun far için beyaz yanması beklenen ama sarımtrak yanan dandik lamba + bahşiş = 45 YTL

Bu arada usta Nevşehirli imiş. Hemen sayın Özyürek'le temas kurdum canlı olarak. Fiyat hususunda yapacağını yaptı Ahmet usta da. Bence çok da fazla bir para değil.Ne dersiniz? Bu işlemler aşağı yukarı 1,5-2 saat sürdü. :rolleyes:

Herkesin iyi dilekleri için teşekkürler. Darısı xenonsuz olanların başına. :rolleyes:

Aykut'a 3 gün nöbetçi kalacaksın de çalışır ama resim ekle demeyin.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Hayırlı olsun dostum güle güle kullan..

Tamam bu konuda özürlüyüm kabul. :kutlama:

Teşekkürler Mehmet'cim. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aykut vallahi utandırdın beni.. Çok detaylı fotoğraflar çekmişsin ve hatasız hatta örnek olacak şekilde bir sunum yaptın..

Ustalar yamuk yaptıysa söyle.. Hemen sorayım hesabını.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Şaka bir yana güzel bir tesadüf olmuş.. Senin de işin görülmüş.. Hayırlı uğurlu olsun..

Hadi birde yorum yap bakalım.. nasıl gece görüşü..

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Aykut vallahi utandırdın beni.. Çok detaylı fotoğraflar çekmişsin ve hatasız hatta örnek olacak şekilde bir sunum yaptın..

Ustalar yamuk yaptıysa söyle.. Hemen sorayım hesabını.. :rolleyes:

Şaka bir yana güzel bir tesadüf olmuş.. Senin de işin görülmüş.. Hayırlı uğurlu olsun..

Hadi birde yorum yap bakalım.. nasıl gece görüşü..

Teşekkürederim, ama bir nevi eğitim yeri değil mi bizim forum? http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif Yani ben sizler sayesinde çok şey kattım dağarcığıma. Benim de ufak bir payım varsa eğitimden yana ne mutlu.

Valla şu an için çok değişik geldi, bariz olumlu tabii. Ama asıl hiç lambaların yanmadığı İstanbul - Ankara otobanında denemek lazım. :rolleyes: İzmit-İst arası heryerde yanıyor. :kutlama:

Acaba karşıdan gelenler ne düşünüyor ,onu da gidiş-gelişli anayolda denemek lazım. Bir de uzunları yaktığımda eskiye göre görüşte çok az değişiklik olduğunu gördüm. Acaba dandik uzun lambalarından mı yoksa yeni kısa xenonlardan mı kaynaklanıyor bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Ankara-Nevşehir arasında da yanmıyor sokak lambaları.. Beklerim.. :kutlama:

Sağol Mehmet; o hakkımızı geçen yıl kullandık, hiç Nevşehir'e gitmeyenlerde sıra ama büyük konuşmamak lazım, gelmeyiz demiyorum. :rolleyes:

Yaşar, Fatih, Cenk, Cihan ve Can iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Murat ben de senin gibi düşünüyorum, çünkü önümde giden araçlardan bir tepki gelmedi. Ben olsam öyle bir durumda farı ayarsız olan aracı önüme alır, selektör yaparak rahatsız ederdim. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Ebay'den bana gelişi 79,20 $ kit + 40 $ kargo = 119,20 $ toplam. Ama Ebay'de değişik marka ve fiyatlarda bulunabiliyor(200-300 $ olanları da vardı). Sonuçta tercih meselesi.

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

Aykut abi güle güle kullan şık olmuş,bu arada c-max in farı kadar kolay çıkan başka bir far var mı acaba,birde tampondan falan bahsetmişler xenon takmak için.

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan
(düzenlendi)

Kulüp üyelik ücretini göndermediniz hala...

Beni fahri üye kabul etmiştiniz ya, hala daha üye aidatı mı verecez anlamadım. :rolleyes:

güle güle kullan Aykut abi ...

Eyvallah Selo.

Aykut abi güle güle kullan şık olmuş,bu arada c-max in farı kadar kolay çıkan başka bir far var mı acaba,birde tampondan falan bahsetmişler xenon takmak için.

Valla ben de bayağı korktum başta, o yüzden de Şahsuvar'a gidip dalaştım.

hayırlı olsun abi,kazasız belasız kullanman dileğiyle.

Sağol Mustafa.

güzel aydınlık günlerde kullanın

Teşekkürler.

hayırlı olsun aykut abi..iyi günlerde kullan..

Sen de sağol Gürer. Sizinki de ister böyle bir mod. :p tarihinde Aykut G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Mercan
(düzenlendi)

Aykut abi adınıza çok sevindim. eksik kalan modlardandı. Mercekli olmasını dilerdim. Ancak fiyatıda görünce bedava taktırmışsın nerdeyse. Ben ikinci el OEM xenon aldım. 5 ay sonra iki adet yeni ampul almak zorunda kaldım. Sadece ampuller 300 YTL. Güle güle kullan. Allah kaza bela vermesin.

tarihinde Mehmet Mercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Coşkun Filiz
(düzenlendi)

Herkese merhaba,

Foruma yeni katıldım.

Bu Xenon işi benimde kafamı karıştırıyor. Forumlarda araştırmam sırasında 3 farklı Focus farı buldum ama hiç bir bayiin haberi yok. Arıyorum bizde yok öyle birşeyden haberimiz yok diyorlar. Bu 3 tip fardan 1. si bildiğimiz standart far 2 si adaptif mercekli farlar 3. ise Xenon farlarmış. Fakat tümünün İçi gümüş ve siyah olarak var. Forumda söylenen bayileri de aradım haberlari yok. Parça kodları aynı. Sadece sondaki iki harf değişik. Ordanda anlaşamadık yedek parça bölümleri ile.

Bahsi geçen Xenon farlar orjinal ford markamaı? Birde Xenon larda olan otomatik seviye ayarı ve hıza duyarlı olarak seviye ayarı varmı. Tabiki Focusa II ye uygun olanı bulmak mümkünmü.

Xenon kitleri gibi kaputun altına birşeyler ekstradan bağlamak sanırım balast olucak adı gerekiyormu?

Teşekkürler.

tarihinde Coskun Filiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şimdii bişeyleri netleştirelim..

Sizin soru sorduğunuz konudaki far c-max..

Sorduğunuz araç, Focus II, Kişisel bilgilerinizdeki araç Fiesta.. Siz hangisine far arıyorsunuz..

Bahsi geçen Xenon farlar orjinal ford markamaı? Birde Xenon larda olan otomatik seviye ayarı ve hıza duyarlı olarak seviye ayarı varmı. Tabiki Focusa II ye uygun olanı bulmak mümkünmü.

Xenon kitleri gibi kaputun altına birşeyler ekstradan bağlamak sanırım balast olucak adı gerekiyormu?

Bu konuda konuşulan far orjinal Ford..

Focus II için servislerde orjinal bi-xenon farlar var ve ucuz galiba..

Focus II için ise ayrıca xenon kit almanız gerekiyor..

Bu ilandaki üründe xenon kit yani ampul ve balastlar var..

Yorum bağlantısı
Coşkun Filiz
(düzenlendi)

Şimdii bişeyleri netleştirelim..

Sizin soru sorduğunuz konudaki far c-max..

Sorduğunuz araç, Focus II, Kişisel bilgilerinizdeki araç Fiesta.. Siz hangisine far arıyorsunuz..

Bu konuda konuşulan far orjinal Ford..

Focus II için servislerde orjinal bi-xenon farlar var ve ucuz galiba..

Focus II için ise ayrıca xenon kit almanız gerekiyor..

Bu ilandaki üründe xenon kit yani ampul ve balastlar var..

Merhaba Mehmet Bey,

Aracım Fiesta fakat satıyorum. Focus II alıcam yakında.

Focus II için xenon farlar için bir forumda limk teki yazıyı okudum.

http://forum.geceucusu.com/index.php?showtopic=138

burdaki stok kodlarıyla İzmir Duğles ford bayinin sitesinden yedek parça listesinde var.

Fakat aradığımda bu stok nodu normal far diyorlar. Fakat Aralarında Safece son iki harf farkediyor.

Tam olarak emin olamadım.

http://www.dugles.com.tr/upl/fiyatlistesi.zip

C-max için uygulanmış farın özellikleri nedir. Orjinal Bi-xenon mu yoksa Mercekli fara Xenon kiti ilemi yapılmış acaba.

Orjinallerde benim bildiğim otomatik far yükseklik ayarı (gerekli donanımlar far motoru+ aracın o anki konumu için sensörler) + Far yıkama vs.

http://forum.geceucusu.com/index.php?showt...readed&pid=6494

Yani para vermişken orjinal bir şey yaptırmak isterim. 1000 ytl verip tam olmayacak ise 2000 ytl verir hakkı ile yaptırırım.

Bu konuda bilgli bildiğiniz bir servis ve isim varmıdır.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Coşkun Bey F2 için arıyorsanız servislerde var.. Sizin sorduğunuz servis bilememiş yada bulamamış olabilir.. Bizim forumda bunu servisten almış olanlar var..

Yorum bağlantısı
Coşkun Filiz

Teşekkürler,

Konulardan araştırmaya devam edicem.

Focus I (MK1) içinde www.european-parts.net sitesinde farlar mevcut.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Aracı yeni alacaksanız xenon opsiyonu ile alsanız daha uygun olur.

Yorum bağlantısı
Coşkun Filiz

Mercekli halojen farlar Adaptif sistemin farları ozaman. Onları alıp xenon kiti taktırsak far yükseklik ayarını kullanabilirmiyim acaba.

Xenon farlar için akslara takılması gereken sensörlerin servis uygulamasını yapamazmı acaba. Siz nasıl kullanıyorsunuz farlarınızı. Otomatik yükseklik ayarından vazgeçtim manual yükseklik ayarıda çalıştırılamıyormuş.

Ceyhun bey, Donanım listesinde Xenon olsa alıcam tabiki fakat otosan getirmemekte inat ediyor.

Megane II araştırırken kullandıkları Xenon farların hıza duyarlı olduğunu okudum. Yiksek hızda daha uzun mesafeyi düşük hızda standart mesafeyi aydınlatıyormuş. Bu tüm xenonlarda varmı yoksa Renaulta özelbir durummu?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Coşkun Filiz
(düzenlendi)

Yoo mercekli farların hepsi adaptif değil. Onlardan alıp xenon kit takarsanız mevcut yükseklik ayar sistemini kullanabilirsiniz.

Manuel yükseklik ayarının çalıştırılamadığını kim söylediyse sallamış. Benim arabamda var ve yükseklik ayarı gayet güzel çalışıyor. Diğer taktığımız arkadaşların arabalarında da yükseklik ayar sistemi gayet güzel çalışıyor.

Megan

Yorum bağlantısı
Kerim Bilge
(düzenlendi)

focusunuz 4 kapı mı bizimki 2007 tek kapıda fakat o siyah fonlu farlar spotlarda var belki aracınız 4 kapı ise servis takmayabilir fakat hiçbir özellik yok teyzemlerden biliyorum s-maxları var f2 nin farlarıyla aynı aydınlatıyor tek farkı mor olması ve direksiyonu nereye çevirirseniz oraya gitmesi

almanızı o kadar tavsiye etmem nede olsa arabanın orjinalliği bozuluyor :):)

sayın Coşkun Filiz evet öyle birşey var s-maxtan biliyorum far yüksekliğini araçtaki ağırlığa göre ayarlıyor ne kadar ağırsanız o kadar yukarı ne kadar hafifseniz o kadar aşşağı far yönlenecektir. :)

(otomatik olarak manuel değil)

tarihinde Bilgehan Arbek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...