İçeriğe Yönlendir

1.4, 1.6, 1.8L Hacimli Araçların LPG Tüketimleri

Sami Aktaş

Recommended Posts

Utku Çay

lpg her zaman avantajlı ama çoğunlukla sabah işe gidip akşam dönülüyor ve mesafe kısa ise pek bi avantajı yok maalesef

Yorum bağlantısı
Utku Çay

buraların en sevdiğim yanı bu,

evle iş arası 5 km ve ençok 5dk sonra işte oluyorum. yalnız yazın istanbullular ve turistler burayı doldurdumu bu süre 15-20dk bulabiliyor

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

benim evle iş yeri arası 15 km yani günde 30 km yol yapıyorum ve bizim mersindede trafik daha henüz çok fazla yoğun değil 10 dakika iş yerinde oluyorum herkesi mersine davet ediyorum trafikte stressiz yaşamaya

Yorum bağlantısı
Tufan Has

113 lt lpg ve 25 lt benzin harcamışım toplam 138 lt yakıt

500km şehir dışı 645 km şehir içi toplam 1145 km yol

bu veriler ışığında 100 km de 12 lt yakıt(benzin+lpg) tüketiyorum.

yani yaklaşık 0.234 ytl yakmış km de

aracım focus 2001 otomatik.

bu hesaplamalar soğuk kış aylarında başladı ve havaların yumuşamasıyla bitti.şehir içi şehir dışı oranlarına da bakarak,şehiriçi kısa mesafelerde kullanıyorum ,yorumlarınız nedir yakıt hakkında ne dersiniz..

Yorum bağlantısı
Berat Gürdeniz

Ctesi Atiker marka LPG montajından sonra ilk ölçümlerim:

Önce Aygaz euro ile Fulledim, 340 km gittikten sonra tekrar fulledim 35,16LT aldı, yaklaşık 60 ytl etti.

Hesaplar 0,175 ytl/km ( 10 lt/100km) çıkıyor, hemde saçma sapan trafikte yapılmış bir ölçüm... Olay buymuş diyorum :tap:

Gaz verenlere teşekkür ediyorum. Montaj detaylarını sonra vericem, işler yoğun bu aralar.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bence cok fazla ben yaklasık 5-6 depodur ölçüm yapıyorum sehir içi 185 sehirler arası 150 yakıyor karması da 166 civarına geliyor ölçümlerimde lpg 1.78 idi 2 gün önce yine indirim olmuş 1.73 e inmiş havalarda ısındı sanırım biraz daha düser ayar yaptırdıgınız servisi degiştirin baska bir ustaya ayar yaptırın

Yorum bağlantısı
İbrahim Ayanoğlu

bu hesaplamalar soğuk kış aylarında başladı ve havaların yumuşamasıyla bitti.şehir içi şehir dışı oranlarına da bakarak,şehiriçi kısa mesafelerde kullanıyorum ,yorumlarınız nedir yakıt hakkında ne dersiniz..

Valla çok fazla bu veriler.Ben ilk depomu bitirdim benim araçta otomatik, kmde 165 ykr yaktı çogunlugu uzun yol tabi 120 km hızın altına pek düşmadim.Aracı denemek için ani hızlanmalar yaptım sık sık.Sizinkinin ayarında bir problem var sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzinin ne kadar yakıyor... ?

Sorun arabada mı ? lpg kitinde mi. ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benzinde ölçme şansım olmadı. Fakat arabada bir sorun olduğunu düşünmüyorum, bakımını yaptırdım daha yeni buji ve hava filtresini değiştirdim. Alır almaz lpg taktırdım. Arabamın özelliği (otomatik ve 2.0) göz önüne alındığında ortalama şehir içi lpg tüketimim normal şartlarda ne olması gerekir?

Hangi ilde olduğunuzu da bilsek daha yardımcı olurduk... Ama

Ben 2.0 focusla Nevşehir'de 9,5-10 litre yakıyordum... Benim bir litre az yaktığımı varsaysak, İstanbul için de 2 litre koysak, 2 litre de otomatik arabaya alışkın olmadığınızı ve viteslere müdahale etmeyi henüz öğrenmediğinizi varsaysak..

10+1+2+2= 15 litre yapar buda 0,26 YTL yapar..

Tabi şartlar yukardaki gibiyse..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman çok yakıyor...

O/D devrede olabilir... Otomatike kullanmaya alışamamış olabilirsiniz..

Bujiler yanlış takılmıştır..

Aldığın lpg kötüdür...

Ayrıca bence önce benzinde bi test yap...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O/D devrede iken ekranda uyarı ışığı görüyor olmanız lazım...

Servis yanlış buji takmış olabilir... Benimkine yanlış takmışlardı...

Ben çok fazla otomatik kullanmadım ama...

Kısaca..

Gaza, gaz pedalının altında yumurta varmış gibi basın...

Devir 2000-3000 arasında gazı hafif bırakın bir üst vitese geçer..

Hızlanmak istediğinizde de tam gaz yapıp vites küçülttürmeyin..

İş gaz pedalında bitiyor...

Yorum bağlantısı

ben arabama atiker taktırdım 15 gün önce.tüpü fulledim(35 lt). benzini de fulledim.benzin neredeyse bitti.tüp hala dolu.:) motorun ısınması lazımmış tüpe geçmek için( 30 derece). araba ısınana kadar işyerine gelmiş oluyorum zaten.bu tüp illetini yazın taktırmalıymışım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mertol benzinleri ihesap etmiyor... :)

Taner Bey.. benzinde bir test yapıp, sorun araçtamı lpg kitindemi tespit yapın önce...

Yorum bağlantısı
Tufan Has

İstanbul'da eğer çok uzun mesafelerde kullanılıyorsa benzini hesaplamamak doğru olabilir.Ama İstanbul trafiği hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.Bazen şehir dışı gibi kullanırken bazende çok ağır bir şekilde ilerliyorsun.BEn yazın oradaydım gidip geldiğim saatlerden dolayı şehir içinde şehir dışında kullanır gibi trafik akıyordu.Bizim gibi küçük şehirlerde yaşayan kişilerin tüketimi daha fazla ben;bazen 1 km, bazen 2 bazen ,5 km ,en fazla 10 km yol yapıyorum şehir içinde-hiç durmadan- .şehiriçinde hız yapma olanağı yok sürekli kasisler var her okulun önünde ve tehlikeli olabilecek her yerde.

ben bu verileri yazarken benzin tüketimini göz önüne alarak değerlendirirsiniz dedim ama öyle değerlendirilmedi.

Belki şöyle bir eleştiri yapılabilir o zaman niye lpg.Ama yinede çok karlı.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Buraya yazmak istiyordum uzun zamandır. Nasip bugüneymiş yahu..

BMW 540iA,BRC sıralı(galiba fast):21lt/100km(LPG) şehiriçi.. :) Olsun dadından yinmiyo. :)

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

45 lt lpg ile 285 km. Sogukta benzinle katedilen yol da dahil.

Bana bi çözüm üretin, artık tasarruf için benzine geçicem bu gidişle.

Yorum bağlantısı
Utku Çay

Bence hiçbir lpg ci profesyonel olarak ayar yapmıyordur. Mertol beyin belirttiği gibi artır ayarı artır ayarı şeklinde ayar yapıyorlar

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Kit tartarini. Takılalı 1 yıldan/15.000 km'den fazla oldu.

Araba benzindeyken 50 litre ile 450 km katediyordu. 11 litre civarında bir benzin tüketimi vardı. lpg kiti ilk takıldığında 45 lt gaz ile net 375 km civarında götürüyordu. Sonra yazın konjektör bozuldu, akü bitti falan derken o arada kalibrasyon da bozuldu. Gittim yeniden ayar yaptılar falan ama ilk yaptıkları ayar gibi olmadı. Şimdi 45 lt lpg ile yaptığı net yol 260 km civarında. Net yol derken, sabah akşam benzinde yaptığı yolu düşüyorum.

Ayar için bilgisayara bağladıklarında excel tablosuna benzer bir görüntü oluyor ekranda. enjektörlerin hangi devirde kaç defa açılıp kapandığını gösteren sayılarmış. Hücrelerde atıyorum 122 - 135 - 109 gibi rakamlar görünüyor. Ayar yaparken kapanma sayılarını -1 -2 gibi düşürüyor veya yükseltiyorlar. Mesela görünen sayı 122 ise onu 120 yapıyorlar. Bazen regülatör müdür nedir, şu içinde su dolaşan alet var ya, oradan tornavida ile bişeyler yapıyolar. Rail basıncı oradan açılıp kapanıyor sanırım. Tamam diyip gönderiyorlar. Tüketimde hiçbir değişme olmuyor. Tekrar ayara gidiyorum, hava çok soğuk abi ondandır diyorlar. İşin kötüsü, ankarada tartarini takan tek bir yer var. Başka servise gitme imkanım da yok.

Bana bir iki taktik verin yav. Gidip ustalara şöyle yap böyle yap diyeyim.

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Ölçme kriteri nası değiştiriliyo ki? Devletin enflasyon hesabı gibi bişey mi bu kriter, isteyince düşük istemeyince yüksek çıksın :)

depoyu dolduruyorum, 45 lt gaz alıyor. depodaki gaz bitip de benzine geçene kadar kullanıyorum. şayet ölçüm yapacaksam, araç gaza geçtikten sonra hareket ediyorum. bu sayede günlük km sayacında görünen rakam sadece lpg ile katedilen yolu gösteriyor. Bunun dışında başka nasıl bir ölçüm metodu olabilir ki? Ha, depo yarımken üzerine gaz alıp ölçüyorsanız veya depoyu tam doldurmadan mesela 20 liralık gaz alıp ne kadar gittiğini hesaplamaya çalışıyorsanız, tüketim gazın boş deponun içinde genleşip yoğunlaşmasına bağlı olarak değişim gösterebilir belki, bilmiyorum. Uzmanlara sormak lazım.

Bir de şunu ilave edeyim, bazen bir depo benzin bitene kadar, 450 km civarı benzinde kullanıyorum. Yol bilgisayarı 10,9 - 11,1 gibi bir değerde sabitleniyor. lpg ile kullanıken yol bilgisayarında 12,4 - 13,7 arasında rakamlar görüyorum. Bu neye delalet eder? Normalde yol bilgisayarının lpg tüketimini okumaması lazım, ki zaten yol bilgisayarında görünen tüketim yükselmesine rağmen, gerçek tüketimden daha düşük gösteriyor. Gerçek tüketim 15 litre civarında. O zaman yol bilgisayarındaki bu tüketim artışı neden kaynaklanıyor.

Son olarak, soğuk havada araba çok yakar sözü aslında bir şehir efsanesi midir?

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
(düzenlendi)
OBDII okuyucudan LTFT değerinin kaç olduğuna bakın.

OBDII dediğin aracın kendi ecusu mu oluyor? Şu direksiyonun solunda aşağıda bir kapağı açıp oradaki sokete takılıyor. Bir de LTFT nedir, hangi başlık altından bulcaz onu? Tüpçüdeki bosch cihazıyla görebilir miyiz yoksa illa wds mi olması lazım?

Araba soğuk havada çok yakacak diye birşey yok. EFI olan her arabada MAF sensörü var, havanın ısısı ve basıncına göre zaten püskürtme değerini ayarlıyor. Isınması için daha uzun süre gerektirdiği için kısa mesafelerde tüketiminiz artar ama bu arabadan değil hava şartlarından kaynaklanıyor. Yazın 1 km de normal çalışma ısısına gelen araba kışın 5 dk sürüyorsa arada 4 dk boyunca jikle sisteminiz çalışacak demektir.

İşte ben de onu diyorum, soğuk havada motorun normal çalışma ısısına ulaşması daha uzun süreceğinden belki 1-2 km fazla yakar ama ısındıktan sonra kat edilen mesafede harcanan yakıtın değişmemesi lazım. Ayrıca soğuk hava daha yoğun olduğundan motora daha çok oksijen girer, yanma daha iyi olur diye biliyorum. Usta milleti tutturmuş abi havalar soğuk ondandır diye ama bana mantıksız geliyor. Belki eski nesil araçlar (reno 12 vs.) öyledir de o zamandan kalma bir inanıştır.

Bi de abi, bu aralar hiç gözüne böyle bişey çarptı mı evde falan :tap: Geçen CUB'la çıkmacılarda bakındık bulamadık da.

sensortdw4.jpg

tarihinde Erhan Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikret Uluçay

Son bir kaç aydır artan yakıt artışından oldukça sıkıntılıydım.15 gün önce arabamın genel bakımı yapıldı ve bir önceki serviste 10/40 yağın yerine,orjinal yağ olan 5/30 konuldu.Onun içinmidir yada havalar bir müddet İzmir de sıcak gitti; 25,00 ytl lik gaz alıyorum,155 km civarı yol alıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...