İçeriğe Yönlendir

Egzoz Sistemi Ile Ilgili Her şey

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Abdullah Barutcu

Bu arada Kütahya -Afyon 90 km geldik afyon budan ford yetkili servisine (bu arada ekzantrik triger falan diyen tamirciler çekiciye arabayı çalıştırıp öyle yüklemeye çalıştılar dedim napıyorsunuz ekzantrik triger falan diyip nasıl arabayı çalıştırıp yürütmeye çalışırsınız kavga edecektik bırakın dedim çekici haalatıyla çeker :lol2: ) Sağolsunlar arkadaşlar hemen ilgilendiler abi çalıştır arabayı dediler çalıştırdım gaz ver dediler verdim tamam abi kapat in dediler katalitik dağılmış başka bişey değil dedi rahat bi nefes aldım tabii daha fiyatı duymamıştım arkasından fiyatı duyunca aldığım nefes bogazımda düğümlendi ... dedim yapacak bişey varmı abi dediler sökeriz içini temizler tekrar takarız yada bi parça uydururuz istersen dediler ama arıza lamban yanar başka arıza olur farketmezsin onun için sen bilirsin hangini yapalım dediler. gittim içeriye parçayı sordum bu 5 yaş üstü kdv indirimi falan var dediler işçilik kdv dahil 970 tl fiyat çıkardılar tabii afyondan sonra daha 2500 km yol gideceğim için arıza lambası riskine giremedim bide

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Büyük geçmiş olsun.

Orda birşey yapmayıpta 50 tl alan ustacıklara verdiğiniz para daha fazla can sıkmıştır sanırım... :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlk teşhis rolanti sensörü oldu çok emin konuşuyorlar eğer bu parçadan değilse garanti ekzantirik(doğru yazdım sanırım) de birşey var dediler neyse parçayı aldı geldiler değiştirdiler tabii sonuç aynı tekrar söküp eskisini taktılar. (benim kafa birmilyon olmuş tabii hiçbirşey düşünemiyor çocuk bi taraftan ağlıyor kahvaltı yapmadık kütahyada yaparız dedik :lol2: kütahya kahvaltısı bana 1300 liraya maloldu o ayrı )

Her iki tespitinde de iyi sallamış...

Hadi egzantriği bir araçta yaşadı diyelim.. Gaz yememe ile rolanti valfi ilişkisini nasıl kurmuş, bunu anlamak zor...

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Her iki tespitinde de iyi sallamış...

Hadi egzantriği bir araçta yaşadı diyelim.. Gaz yememe ile rolanti valfi ilişkisini nasıl kurmuş, bunu anlamak zor...

Bir tamircinin sahtekar ve fakir olması mümkün değil abi bu memlekette :lol2:

Yorum bağlantısı
Abdullah Barutcu

evet allah kimseyi sahtekarlara düşürmesin ... adamlar 1 saatte işimi halletti dediğim herşeyi de yaptılar hatta yalancı hararet sorunumu dahi çözdüler motordaki antifirizden 2 litre boşaltıp yerine su koydular -22 derece oldu önceden -40 derecedeydi bundan başka bişeyden yapmaz yaparsa bi sensör bozulmuştur dediler sağolsunlar dedikleri gibi oldu 2500 km boyunca onca yokuş çıktım indim ne hararet ne başka bişey sanırım bundan sonra işim olsa bursada ki servisler yerine afyon budan'a giderim ...(bursa şentürkler servisdeki arkadaşların dediği cevap antifrizden hararet yaparmı olmaz öyle şey ) yakıtım da düştü konvertörü değiştirdikten sonra kahramanmaraş'tan bursaya 165 tl ile 980 km geldim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Antirifiz konusunu tartışmış ve çok güzel bilgiler paylaşmıştık...

Antifrizin fazlası zararlıdır... Ortaya bu çıkmıştı..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Rahmi Çalışkan

s.a. arkadaşlar.aracımı yaklaşık 2 hafta önce kontrol amaçlı bi egzozcuya gittim.manifoltta kaçak varmı?,aracımda katalik varmı(1.5 sene sonra öğrendim olduğunu:) )diye gittim.usta senin susturucu boşalmış değiştirmek gerekir dedi,fiyatı da 175 olur dedi.bunun yakıta ve çekişe etki ettiğini söyledi.bende sonra dedim yaptırmadım.

aracımda egzoztan abartı rahatsız edici bir ses yok.sadece rolantide iken gaza bastığımda az bi pat pat diye ses geliyor.acaba gerçekten yakıta ciddi etkisi olurmu?

birde arkadaşlar yaklaşık 1 aydır yakıtta artma oldu.yağını,filtresini,bujilerini değiştirdim ama hala aynı.şöyle söleyim yakıtta km de 30-40 krş arası arttı.bunun artması egzoztan olabilir mi? yada başka bir sebep mi aramalıyım.

cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
birde arkadaşlar yaklaşık 1 aydır yakıtta artma oldu.yağını,filtresini,bujilerini değiştirdim ama hala aynı.şöyle söleyim yakıtta km de 30-40 krş arası arttı.bunun artması egzoztan olabilir mi? yada başka bir sebep mi aramalıyım.

cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum..

son gelen zamlardan olmasın.. :wub:

Yorum bağlantısı
Rahmi Çalışkan
son gelen zamlardan olmasın.. :)

:p keşke öyle olsa :p

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest O?uz K?l?
2001 focuslar çift sensörlü, 98 - 99 - 00 ler tek sensörlüdür. Çift sensörlü olanlarda katalitik iptal edilemez. Ya çıkma yada yan sanayi alıp taktırmanız gerekir.

2001 focuslarda mavi ve yeşil renklerde 2 adet sensör var bunları çıkmalarla idareten değiştirdik bilgisayar zengin karışım verdi

ortalama öürleri 100 bin mil oldukları seyleniyorrr tabii birde sonuçta 10 yaşında araba dengi elir satarız diye masraf etmekte istemiyoruz kimse sen arabana iyi baktın orjinal parça kullandın diye 1-2 bin lira fazla vermez

fakat orta ve son egzoslar ın zamanı geldi ise değiştirmek lazım yoksa direk kalatiliitik konveltörü boşaltıyor buda başımıza geldi

bazı ustalarda arabanın ısınana kadar motor 2 bin devirden sonra kasıyor zaten araç lpg li olduğu için ısınınca lpg ye geçiş olunca o sorun kalmıyor

Yorum bağlantısı
Özay Uçar

arkadaşlar araç dururken gaz verip bırakınca aracın altından, orta susturucunun bulunduğu yerden tangır tungur sesler geliyor.... yakın akrabamın sağlık problemleri ile uğraşıyorum, sanayiye vs. de gidemedim.... nedir bunun derdi?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Halit Demirtaş

ne gerek var ver 100 lira boşunu taktır.

arkadaşlar araç dururken gaz verip bırakınca aracın altından, orta susturucunun bulunduğu yerden tangır tungur sesler geliyor.... yakın akrabamın sağlık problemleri ile uğraşıyorum, sanayiye vs. de gidemedim.... nedir bunun derdi?

egzoz katalizörü dağılmış içinde porselen gbi malzemeler var onlar ses yapıyor yakıt artar uzun süreden beri böyleyse egzozu tıkar mazallah araba yürümez bile

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Rahmi Çalışkan

arkadaşlar bugün hala egzoz konusunda birşey yapmadım.tekrar kontrol amaçlı 2 tane egsozcuya gittim.birisi katalik düşmüş değişmesi lazım dedi.elinde hemen bi katalik gösterdi.orjinal dedi 325 tl ye takarım dedi.sıfır dedi.baktım şöyle.inandırıcı gelmedi.tamir edilmiş yenilenmiş gibi duruyordu.çıktım başka bir egsozcuya gittim baktı bir problem yok dedi.şimdi ben hangisine inanacağım.ne yapsam bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cafer Akyıldız
(düzenlendi)

http://c1204.hizliresim.com/w/w/50k3r.jpg

Arkadaşlar benim eksoz manifoldunun resimdeki kısımdan yarılmış değişmesi gerekiyormuş yan sanayi 250 tl fiyat söylediler nasıl sizce...

tarihinde Cafer Akyıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cafer Akyıldız

3,

50k3r.jpg

Aracımın eksoz manifoldu resimdeki dışı teeli olan kısımdan ayrılmışı ses yapıyor ve eksoz gazı kaçırıyor. Komple değişmeli mi yoksa tamiri yapılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

egsozcularda o parça ayrı var. egsoz sprali diye geçiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cafer Akyıldız

Bana da komple değişiyor demişlerdi, o parça ek mi yapılıyor nasıl oluyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

evet kaynak yapılıyor. 250 liraya olan manifolt yan sanayi. eğer manifoltun kendinde de çatak vs varsa değişilebilir ama sadece spral için değişmeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Dizel araçlarda neden katalitik konvertör olmaz?

Kim söyledi bunu,

dizel'de katalizör var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3,

50k3r.jpg

Aracımın eksoz manifoldu resimdeki dışı teeli olan kısımdan ayrılmışı ses yapıyor ve eksoz gazı kaçırıyor. Komple değişmeli mi yoksa tamiri yapılabilir mi?

Spiraller ortalama 70 lira civarındaydı bir ara..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Şahaboğlu

benım 2005 model collection 1.6 hb focus 1 im var.105.000 KM DE yaklasık olarak.benım şikayetim arabamın çekişi ile ilgili..hiç memnun değilim cok yavas kalkıyor..arac lpg li diye ona baglıyorum ama egzoz manifoltu patlakmıs...acaba manifoldun patlak olması hissedilir derecede performans kaybına sebep olur mu? tesekkur ederim simdiden değerli yorumlarınız için

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

alt devirleri öldürür. çünkü alt devirde egsoz ters basıncı işte yarıyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Cafer Akyıldız

alt devirleri öldürür. çünkü alt devirde egsoz ters basıncı işte yarıyor diye biliyorum

evet doğru, sprial kopukmuş benim eksoz manifold komle değişti önceleri hafif hareket halinde 2. vitese takıp hareket ettiğimde hafif bir tekleme den sonra araba kendini topluyordu şimdi ise herhangi bir tekleme yapmıyor....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...