İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - İlk çalıştırma (marş) Sorunları

Ali Yaşar

Recommended Posts

Guest Ahmed Jaber

Arkadaşlar benim 2001 model otomatik vitesli Focus1 1.6 Ghia var iki problemim var :

1- sabah araba çalıştırdığmda motordan sanırım sağ taraftan bir vızıltı sesi gelir (Cırcır böceği sesi gibi ) ve 5 dakika sonra motor ısınınca ses kesilir.

2- Araba bazı zamanlarda sabah ilk çalışmada 2-3 sn. oksürür gibi çalışır sonra normala döner.

bu iki problemin neden kaynaklandığını ve nasıl giderebiliceğimi bana bilgi verebilirmisiniz ve bilginiz varsa bu tur problemler için Ankarada servis dışında nereye gidebilirim .... çünkü servis komple parça deiştirir tamir etmez yani kazık işler .

her kese ve bana cevap verene şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek
Her defasında 2.sefer denediğiniz zaman mı çalışıyor? Yoksa 2-3 kafasına göre mi takılıyor..Eğer öyleyse immo sorunu olabilir..Veya marş dinamosun da bir sorun vardır.

Ayhan ilk başta denemedik ama sen yazdıkdan sonra bu gün denedik çalışmasında bir sorun yok normal çalışdı.

akşam üstü arkadaş aynısını yaptı dedi. Galiba 2 sefer aynı hatayı yapmış yani 3.cü denemedi çalışmış.

Ayhan bu arada Marş dinamosu hatası olsa anahtar en azından 3. konuma gelir ama araba çalışmaz diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Anahtar mı takılıyor marşa basarken.

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek
(düzenlendi)

Evet Mustafa sanki anahtar bir anda başka bir arabanın anahtarı gibi oluyor 3. konuma gitmiyor. kontagı tekrar kapatıp 2 defa aç kapa yapınca düzeliyor.

Bu arada mesaj saatlerine bakarak bu adam delimi demeyin :D

tarihinde Murat Ay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ayhan ilk başta denemedik ama sen yazdıkdan sonra bu gün denedik çalışmasında bir sorun yok normal çalışdı.

akşam üstü arkadaş aynısını yaptı dedi. Galiba 2 sefer aynı hatayı yapmış yani 3.cü denemedi çalışmış.

Ayhan bu arada Marş dinamosu hatası olsa anahtar en azından 3. konuma gelir ama araba çalışmaz diye biliyorum.

Marş dinamosu dedim ama orada bir dişli var o kaçırdığı zaman böyle bir sorun oluyordu sanki öyle hatırlıyorum.. 3 konuma gelip çalışmaması immo sorunu olduğunda olur. 3 konuma gelir ama marş basmaz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bence sorun anahtar ve kilit içindeki aşınma gibi. Çünkü ben de yeni anahtar yaptrıdığımda kontak marş konumuna gelirken zorlanıyordu. Acaba anahtarı yeni mi yaptrıdnız.

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek

Sorun çözülmüştür beyler mustafa'nın dediği gibi anahtardan kaynaklanıyormuş anahtarın uç kısmında yivlerin oldugu yerde çok küçük bir çapaklanma oluşmuş anahtarcı düzeltdi şimdilik normal.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Salim İmamoğlu
arkadaşlar benim araba her sabah değil ama 3-4 gün arayla veya 1 hafta arayla yani kafasına göre aralıklarla sabahları marşa basıp çalışıtırdığımda motor stop ediyor. ikinci ve sonraki tüm marşlarda ise hemen çalışıyor problem yok. bazen stop etmiyor 250 devirlere kadar düşüp titriyor biraz gaz verince düzeliyor. penzin şamandıramın bozuk olduğunu biliyorum. 30 liralık benzin alınca depo full gösteriyo :good1:... sizce tek sorun şamandıramıdır? bujü ve kablolarını yeni değiştirdim.

Rölanti kontrol valfide arıza başgösteriyor.Temizletin öyle kullanın birazda.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İlker Selimoğlu

Selam arkadaşlar 97 mondeo aracımda benzinde iken rolantide devir düşüyordu,lpgli kullanımda ve çekişte bir sorun yoktu otokoçta kontrol ettirdim bypassı temizlediler düzeldi fakat tekrarlarsa bypassı değiştirecez dediler.Şimdi yine ilk çalıştırmada rolanti düşüyor gaz basmayınca stop ediyor,biraz zaman geçince kendiliğinden düzeliyor lpgde yine sorun yok benzinde iken oluyor bypass temizletsem düzelir mi mutlaka değiştirmem mi gerekir.Birde bypass ventilinin aluminyum ve plastik olanı varmış plastik olanı diğerine göre ucuz onu taktırsam ne farkeder.Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İlkay Çaylak

Benim 2003 model benzinli Focusum marşa basınca geç çalışmaya ve çalışırken teklemeye başladı. Ancak çalıştırdıktan sonra çekişte falan bi sorun yaşamıyorum.Aracın bakımı yeni yaptırıldı ve tatile gidip geldikten sonra başladı bu sorun. Acaba nedeni ne olabilir?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gürbüz Koçoğlu
Bu sorunla ilgili sadece tek konuda 14 sayfa mesaj var arama yapalım lütfen..

Arkadaşlar benim sorunum 1 haftadır başladı daha önce yoktu.Arabam tüplü ve sabahları çalıştırırken benzinde ilk marşta hemen çalışıyor,ancak daha sonra ısınıncaya kadar en az 1 dk boyunca rolanti inip inip çıkıyor (nerdeyse stop edecek sanırsınız) . Arıza kodu yok ama iki seferdir çok zengin karışım diyor.araba ısınınca bunu yapmıyor.Ayrıca öğlen de olsa araba soğukken bunu hep yapıyor ısınınca benzinde de tüpte de bunu yapmıyor.bi fikri olan var mı ?sorun ne olabilir ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kompresyon testi yaptırın, 10-11 lerde çıkarsa, sonrası kolay.

Yorum bağlantısı
Adem Zengin

iyi günler murat bey ..herhalde aynı problemle bende karşı karşıyayım.benimki sadece sabahları değil araba 2-3 saat dinlendikten sonra da marja bastığımda bu ses geliyor.ama üst üste bastığımda hiç bir ses yok.benim de triger değiştikten sonra başladı...tamirci herhalde trigerden dedi tekrar değiştirdi.ama hala ses geliyor. geçen bir usta havalandırma ile ilgili bir boru değiştirdi 15 cm uzuluğunda ince bir hortum 1 gün ses gelmedi 2.gün ses geldi.şarj dinamo suna baktılar sorun yok diye içini açmadılar.vantilatör kayışları falan değişti.ama ses hala değişmedi.2-3 saniye kayış sesi gibi bişey ..sizinkiyle aynı sorun mu bilmiyorum. yorumunuz nedir yada varmı problemi yaşayan arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Soner Kayışlı

selamlar benimde bayram arifesinde iştem geldigimde memlekte gitmek için marşa bastık tık tık sanki takılıyor gibi çalışmadi araç 10-15 dk. beledim yine olmadi sonra vurdurmak zorunda kaldim ve aynı problemi bir hafta sonra memlekette oldu 30 dk felan stop halinde iken dörtlüleri yakdık gece karanlıkta yine vurdurduk ankaraya geri geldigimizde araç 5-6 km gittikten sonra hareket halinde stop etti. bunun sebebi akümüdür yoksa bakşa bir nedenmi.. yağ değişimide 150 km geçti. 7 aydır araç bende daha önce böyle bir problem yaşamamıştık.. tavsiyeleriniz için şimdiden teşkkürler.. iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
(düzenlendi)

krank pozisyon sensörü beni yolda bırakmıştı ve sensör değişene kadar araç çalışmamıştı... lakin benim araç 2000 model, sizinki için net bilgim yok... isterseniz bir baktırın... gerçi benim araç vurdurarak dahi çalışmamıştı....

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Soner Kayışlı
krank pozisyon sensörü beni yolda bırakmıştı ve sensör değişene kadar araç çalışmamıştı... lakin benim araç 2000 model, sizinki için net bilgim yok... isterseniz bir baktırın... gerçi benim araç vurdurarak dahi çalışmamıştı....

tavsiyeniz için teşkkürler aybaşında sanayiye gidecez yine bakalım onuda söyleyelim usta bi baksin..

Yorum bağlantısı
Soner Kayışlı
tavsiyeniz için teşkkürler aybaşında sanayiye gidecez yine bakalım onuda söyleyelim usta bi baksin..

sorun akündenmiş.. :lol: en sa sürede değiştirecez artık ne yapalım.. iyi forumlar

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Antifiriz ile alakalı bir durum değildir..

Muhtemelen aküdür...

Kötü ihtimal benzin pompasıdır...

Yorum bağlantısı
Ali Temizsoy

Abi bende benzin pompasını bu yaz değiştirdim fiyat o kadar değil.

Yorum bağlantısı
Ali Temizsoy

Komple pompa ve şamandıra benzin filtresi dahi95 tl parçaların tamamı otosan orjinal.

Yorum bağlantısı
Vedat Korkmaz

Merhabalar,

2002 model Focusumu aldığımdan beri iki senedir uzun süreli marşla ancak çalışıyordu. Bu sıkıntının marş motorunun arızalanmasına sebep olacağı söylendi, ama tamir ettirmek için aracı götürdüğüm ustalar bilgisayara bağlayıp sorun hallettiler.Ancak eksi halini alması iki haftadan fazla sürmedi. Öncelikle bu arıza nasıl giderilebilir?

Sonunda beklenen oldu ve marş motorumun astığı içindeki mıknatıslardan biri kırıldı. Artık arabamı çalıştıramıyorum. Parçacımdan uygun boyda bir marş yastığı bulamadım. Nerden temin edebilirim? Çıkma da olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...